Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.08.2004., 02:54   #41
Sve to izgleda lijepo, i pozitivno je vas razmisljanje.

Nego ja gledam onako cifre koje tu pominjete i eventualne iznose kojima cete baratati nakon nekih 20-30 godina teskoga rada.

Ako se vec desi i to cudo da vas fondovi ne pokradu, pokusajte zamisliti sto ce te moci uciniti s tom lovom za nekih 20-30 godina.

Troskovi stalno rastu, zdravstvene usluge enormno poskupljuju, iako je kuna stabilna to je nikakav pokazetelj jer je standardna inflacija vani par posto, sto nije malo, a to ce se reflektirati i na troskove u Hrv zato sto se vecina ovih usluga ili proizvoda uvozi.
Drugim rijecima sto se tice kupovne moci te ustedjevine ona ce se manje vise potpuno neutralizirati inflacijom odnosno porastom cijena tako da ce vam prema vasoj projekciji to biti tek za par kutija cigara tjedno.

Pa ako gledate i u danasnje vrijeme, troskovi zivota u Hrv i recimo npr australiji su manje vise jako slicni, neke stvari jesu malo jeftinije u hrv. I sto vi mislite sto bi vam ovdje rekli kada bi vam projekcija mirovine bila takva kakvu vi zamisljate.
Drugim rijecima smatra se, da vam je prilikom ulaska u mirovinu u recimo nekoj 65-toj godini potreban minimum od nekih 500k dolara. I to samo da biste mogli imati starost dostojnu covjeka i tekog rada u toku zivota.
A ako bi ste pak htjeli priblizno odrzati lifestyle koji ste imali prije odlaska u mirovinu (sto bi trebao biti cilj) vi o takvome necemu ne mozete teoretski niti sanjati. Drugim rijecima trebalo bi vam barem nekin 1.5 mil. Kolika je sansa da vi to ostvarite? Dok je naprotiv sansa u Australiji vrlo realna.

Cheers.
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2004., 07:45   #42
Znaci..tu smo dva...

Da vam do penzije taj fond drzava ne pokrade..to bi takodje smatral pravim cudom.

To se desava na zapadu, desit ce se vjerojatno i kod nas.

A sto se tice svih drzavnih poticaja (stambena, stupovi)..tome dajem jos max koju godinu..a mozda i mjesec..

Pa kako se moze ocekivati da drzava ciji vanjski dug je 80% GDPa ce jos svojim gradjanima u necemu pomagati?

Situacija ce se preokrenuti, jer taj dug ce gradjani morati vracati.

Prema tome, treba se pripremiti manje poticaja i vise odticaja.


Prema tome, ak smijem predloziti....


Treba nauciti prvo kako sam ulagati bez oslanjanja na drzave ili bez da ti netko drugi barata novcem (fondovi).

E...kad se to nauci covjek i onda u tom svom sistemu kad raspodijeli jaja u vise kosara...onda eventualno ajd sad da vidimo moze li se koja crkavica ubrati i od drzave.

A ne obrnuto, da se sve nauci o ovakvim vrstama ulaganjima gdje drzava se petlja, a o samostalnim ulaganjima nista.

Ma mislim decki, u kapitalizmu se je najbolje nauciti biti odmah kapitalista...a to znaci ne ocekivati od drzave da sa stola nam nabacuje krusne mrvice od kojih cemo prezivljavati. Jer to covjeka navikava da provodi vrijeme cekajuci ispod stola, umjesto da ide van orat i kopat...rukama, nogama, zubima...grrrr.

Jer kaj kad drzava odluci ne davati vise te poticaje...onda opet par godina kukanja, strajkanja, zaljenja dok se skuzi da je zapravo bilo najbolje odmah krenuti u samostalni kapitalisticki pohod. Nekima je onda kasno.


Mislim, vi znate da ja nevolim kapitalizam, al hebiga, nemres iz tijela izaci pa onda ga nabildaj pa da ga super iskoristis.

Jer decki ak nikaj necete poslusati od ovog, onda zapamtite barem ovu zadnju recenicu:

Jos nigdje u svijetu nesto cime je drzava baratala njenim gradjanima nije dalo sigurnost nit blagostanje u stare dane. Koja je sansa da Hrvatska u tome bude prva?
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2004., 05:45   #43
Quote:
kaskader kaže:

A sto se tice svih drzavnih poticaja (stambena, stupovi)..tome dajem jos max koju godinu..a mozda i mjesec..


Drzavni poticaji su zapravo investicija. Drzava vjeruje da ce porastom potraznje za stambenim prostorom doci i do drugih pozitivnih efekata od pokretanja gradjevinskih djelatnosti. Pa i kada takvih direktnih poticaja ne bude, bit ce vjerojatno poreznih olaksica za kupce stanova i kuca.


Pa kako se moze ocekivati da drzava ciji vanjski dug je 80% GDPa ce jos svojim gradjanima u necemu pomagati?


Vjerujem da se nitko u nasoj vladi nije mogao sjetiti poticaja nego da su poticaji sugerirani s nekih drugih strana. No, ova primjedba stoji. Ali HRvatska oduvijek funkcionira na principu da nigdar ni bilo da nekak ni bilo. Pa tako i ovo. Mislim da se u tom smislu hrvatska ekonomija moze komotno nazvati hrvatskim gospodardskim cudom. Jer samo nekim cudom se jos sve to skupa nije urushilo.



[/B]
XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2004., 07:29   #44
Ali xeix...

Ali nesto slicno imas i kada promatras problematiku americkog foreign trade deficita i debtha...

What is not sustainable it won't sustain.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2004., 20:46   #45
Quote:
XeiX kaže:
Jer samo nekim cudom se jos sve to skupa nije urushilo.
Neće se ni urušiti. Misliš da bi EU dopustila gospodarsko urušavanje Hrvatske, koje bi vrlo vjerovatno pratilo i političko urušavanje, koji bi se u jako kratkom roku prenijelo na BiH, a otamo na Srbiju, Kosovo, Makedoniju...

Mislim da je dovoljno da naš ministar vanjskih poslova spomene riječ "urušavanje" da se diplomati iz EU počinju smješkati i tražiti rješenja...

A što se tiče mirovinske reforme - naravno da su sudjelovali i strani konzultanti - no zanimljivo je da je proglašena jednom od najboljih, pa čak i patentirana.

Novac koji ide kao poticaj za 3. stup je mislim 6.000.000 kn ove godine (baš sam čitao Proračun prošli tjedan kada je objavljen ovaj rebalansirani u NN)- što na razini Proračuna predstavlja kikiriki, a državi se svakako dugoročno isplati da nema socijalne slučajeve kada ljudi odu u mirovinu - a i taj novac se investira, dakle ulazi u proizvodnju.

Puno je - po meni - pametnije davati fondovima da investiraju državni novac nego ga davati gubitašima kao pripomoć - fondovi će barem pokušati uložiti tamo gdje očekuju povrat ulaganja.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2004., 05:16   #46
Yeah right,

To ti ga dodje isto kao ono prije 15 godina, ne nece biti rata na pragu europe.

Mos se ti srusiti kao kula od karata, bas to njih briga. A mozda nesto i smisle za nekih 2-3 godine, kad se vec urusis do dna.

Mislim, nije mi jasno takvo pomalo naivno razmisljanje.

Slicno vrijedi i za fondove, nazalost.
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2004., 10:32   #47
Quote:
Mr Spiker kaže:
[B]Yeah right,

To ti ga dodje isto kao ono prije 15 godina, ne nece biti rata na pragu europe.
Malo su se opametili zadnjih godina.


Quote:
Mos se ti srusiti kao kula od karata, bas to njih briga. A mozda nesto i smisle za nekih 2-3 godine, kad se vec urusis do dna.

Mislim, nije mi jasno takvo pomalo naivno razmisljanje.

Slicno vrijedi i za fondove, nazalost.
Fondovi su izrazito dobro zaštićeni, a naš sustav je po tom pitanju među najnaprednijim u svijetu - gledalo se na greške koje su postojale vani i zakonski ih se ograničilo. Npr. novac koji se uzima za vođenje fonda je strogo ograničen, kako bi se spriječilo ono što se događalo na zapadu - da od fonda dobro žive samo fond manageri.

A apsolutno sigurnog ulaganja nema. Pogledaj one što su za vrijeme Kraljevine ulagali u nekretnine, što im se dogodilo u drugoj polovini 40-tih s tim istim nekretninama.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2004., 11:56   #48
Vojki
Quote:
Ja uplaćujem. Ne veliku svotu - 200 kn mjesečno. Nadam se da ću moći povećati naredne godine.

Razlozi:

1. Imam veliku prijavljenu plaću i plaćam velik porez, tako da mi svaki ulog lijepo smanjuje poreznu osnovicu.
2. 25% DPS je postotno ogroman novac.
3. Disperziranje ulaganja - cilj mi je odvajati 1200 kn mjesečno i to - 400 3. stup, 400 stambena štednja i 400 životno osiguranje. No, za to ću čekati da iziđem iz dijela kredita u svezi kupovine stana.

Lova koju izdvajam je doslovno kava sa šlagom dnevno - a novac se lijepo sakuplja na mom fondu, oplođuje i država mi daje još četvrtinu na ono što uplatim - i da, namjena mi je da mi baš služi kao dodatak uz mirovinu. Ne želim se vidjeti u situaciji mnogih poznatih koji životare od državne mirovine.

Prednost je 3. stupa što ulažeš koliko imaš - možeš preskočiti par mjeseci, pa recimo nadoknaditi kada dođe povrat poreza, možeš ne platiti sve ugovorene rate, možeš ne plaćati i par godina pa opet početi.

Mislim, bitno je:
- ulagati
- ne ulagati sve na jedno mjesto

I to je to. Ostalo (3. stup, kupnja apartmana, životno) su nijanse... No, kod nas je još uvijek stav da je bitno kupiti krpice s potpisom, a za sutra većinu nije briga - ili će se onda žalit na državu kako ne mogu živit od mirovine.

Ah..sad...neznam kolko te smijem izazivat a da mi ne zamjerish...bum malo po malo.

Velish, ne zelis se vidjeti u situaciji mnogih koji zivotare od drzavne mirovine...i vjerojatno si zelio nadodati...socijalne pomoci.

To je u redu, ali ne primjecujes li da je stambena i 3 stup takodje jedan od oblika socijalne pomoci, jer tu drzava nesto pripomaze. Ne kazem da to netreba iskoristiti...ali ja to nebih nazivao ulaganjem, barem ne u nekom investicijskom smislu. U ovom slucaju drzava i socijala takodje tebi pomaze da si poboljsas standard u penziji, jer kazes da ti daje cetvrtinu tvoje uplate.

U tim slucajevima stvara se stanje ovisnosti. Ovisnosti o drzavi da ce biti sposobna sve te godine odrzati svoja obecanja (i time uci u Guinesovu knjigu rekorda). Takodje kod ljudi se moze masovno stvarati stanje u kojem ce samo gledati kad ce drzava dati kakvi poticaj, pomoc da se tu uskoci u takva "socijalna ulaganja".

Smatram da bi ljude trebalo navikavati da na ulaganje gledaju u investicijskom smislu a ne u ovakvom socijalnom. I tada ce ljudi gledati kakva prilika se gdje pojavi za ulaganje u posao, dionice, nekretnine itd, gdje ce prihod biti takav da nece biti problem platiti porez, umjesto gledati na ovakva "socijalna ulaganja" koja nose sa sobom porezne olaksice.

Sto ce se desiti masama koje drzva navikava na krusne mrvice koje baca sa trpeze kada te poticaje ukine? Onda ce ljudi biti primorani na ulaganje na kapitalistiki nacin a ne na socijalisticki. Tada ce i disperzacija ulaganja izgledati malo drugacije od ove koju si ti nabrojio u tvojem slucaju.

Najte me krivo shvatiti...ovo ili ono...samo zelim skrenuti paznju na potrebu kod ljudi da nebude glavna fora "ulaganje" u ono gdje drzava daje poticaje, vec u ulaganje u posao, razvoj, poduzetnistvo, investicije koje ce covjeka dovesti u stanje gdje su drzavni poticaji tom covjeku nepotrebni. Jer odkud to drzava nama daje ako ne od zapravo nas samih. Hrvatska nije profitabilna zemlja pa da od profita daje svojim gradjanima. Sve cemo opet to mi morat placat.

Ja ne kazem da nije dobro ono sto se nudi uzeti, vec kazem da mozda nije dobro sto te stvari drzava nudi. Ajd mozda jos sad je ok..neznam, ali sumnjam da ce drzava taj ritam dugo izdrzati, a stvorit ce stanje melankolije kod ljudi koji se zbog tih drzavnih davanja nece dovoljno sami trgnuti da pokrenu zivot do te mjere da im takva primanja nisu potrebna.
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2004., 13:58   #49
čini mi se da možda niste primjetili činjenicu:

država mi ionako uzima preko 60% sljedeće kune - cilj mi je na bilo koji način smanjiti "oteto"

uplaćujem 270 (mogu mi u najgorem slučaju to dignuti)

pretpostavka je da ću davati 270 kroz 20 godina, a nakon toga primati 650 kroz 35 godina.

je 20 godina je dugo, al isto tako mogu se pozdraviti s onime što mi uzmu kroz porez
__________________
_______________
they just bounce up and down and it makes me happy
DiscoDave is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2004., 15:18   #50
daj pisite jos nekaj..moram ubit jos ta dva sata na poslu..pa onda na avion i za zagreb...jupiiii
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2004., 15:27   #51
kaj dolaziš simo?

bumo se vidli?
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2004., 15:30   #52
se razme...
kaskader is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 14:58   #53
Evo moje malenkosti, pocinjem uci u utrku za DMF.

Procuio sam sve i svasta i mislim da mi se isplati uci s administrativnim zabranom na moje mjesecne place te tako automatski dobivam vecu placu, a oko 290kn ulazi u odabrani DMF (420kn minus porezna opterecenja+povrat poreza mjesecno).

Imam 40. godine pa mislim da je sada prilika, za 10 godina prema potrebi izadjem s 30% isplate te mjesecnih isplate na 5 ili 10 godina!

Je li to dobro?
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 16:22   #54
Quote:
GoldenSurferFromCRO kaže:

Imam 40. godine pa mislim da je sada prilika, za 10 godina prema potrebi izadjem s 30% isplate te mjesecnih isplate na 5 ili 10 godina!

Je li to dobro?
Ako imaš pristojnu plaću pa dobiješ i povrat poreza - to je jedno od najboljih ulaganja danas. Pogotovo - jer daješ relativno malu lovu. 200-300 kn mjesečno se uvijek na bezvezarije potroši, a jednom imati nekoliko stotina kuna veću mirovinu - puno znači. A s tako malim ulaganjem ne možeš ići na nešto veće, tipa kupovine nekretnine.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 23:13   #55
DMF su i dalje porezna olaksica ili ulaze u onih 12000 godisnje max?

Znam da osiguranja + zdravstvo + stanovanje od 1.1.2005. mogu biti max olaksica do 12000 kn godisnje.

Da li se moze uzeti onda jos povrata poreza s ovim?
Billy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 23:28   #56
Hipotetsko pitanje

Ako imam sredstva u iznosu od 250.000 kn koje će se iplaćivati u sljedećih 20 god (državne obveznice), dali je onda nekretnina idealno rješenje?
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 23:46   #57
Quote:
Billy kaže:
[B]DMF su i dalje porezna olaksica ili ulaze u onih 12000 godisnje max?
B]
Ulaze u tih 12.000 kn.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 00:58   #58
Quote:
Vojky kaže:
Ulaze u tih 12.000 kn.
To sam i mislio.
Hvala.
Billy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 08:29   #59
Imam pitanje: da li se može desiti da država odluči ukinuti poticaje za 3. stup i da to onda kači i one koji su počeli štediti u 3. stupu prije te odluke?

Recimo, prije nekog vremena se spominjalo da će stambena štednja i u sporoj varijanti prestati bit nenamjenska i da će se za dobivanje poticajnih sredstava ti novci ovako ili onako morat uložit u stan/kuću, i da će to vrijediti i za one koji su počeli štedit i prije donošenja takve odluke.
__________________
'Music is your own experience, your own thoughts, your wisdom. If you don't live it, it won't come out of your horn.' - Charlie Parker
Baan Dar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 08:30   #60
Quote:
Vojky kaže:
Ako imaš pristojnu plaću pa dobiješ i povrat poreza - to je jedno od najboljih ulaganja danas. Pogotovo - jer daješ relativno malu lovu. 200-300 kn mjesečno se uvijek na bezvezarije potroši, a jednom imati nekoliko stotina kuna veću mirovinu - puno znači. A s tako malim ulaganjem ne možeš ići na nešto veće, tipa kupovine nekretnine.
Razumije se da konacna svota nije velika, racunao sam bas na nekoliko stotina kuna vise pribojiti mirovini iz 1. i iz 2. stupa taman da mogu reci: Zeno, spakujmo se, idemo u Tunis...

Samo pokusavam napraviti projekciju: Adminsitrativna zabrana ili normalno uplacivanje 420kn mjesecno (pa svake godine zatraziti povrat poreza).
Preko RBA izracuna nesto mi ne stima kako treba, pokusao sam ubaciti 420kn mjesecno i dobijem razne guposti. Biti ce bolje da se direktno nadjem sa savjetnicima iz RBA DMF da mi pokaze njihovu projekciju. Mjesecno 420kn na 10 godina (prvobitna zamisao) te nakon 50.godine dobijem 30% svote a ostatak na 10 godina ili na 5 godina?! Prerano? Mozda je bolje produziti do kada odem u penziju? Vjerojanto moguce.
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:38.