Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2011., 20:34   #1
Nova pravila Zagrebačke burze

Dobili smo i nova pravila Zagrebačke burze, ima svakavih zanimljivosti.
"Najzvučnije" je uvodođenje short sellinga.
http://zse.hr/default.aspx?id=35752

Nova pravila se počinju primjenjivati od 24. lipnja.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 20:40   #2
Nešto što mi je odmah upalo u oko je:

Quote:
260. Ponuda sa skrivenom količinom vrijednosnih papira (eng.
iceberg order)
– Ponuda koja sadrži dva parametra vezana uz
količinu vrijednosnih papira:
– vidljivu količinu vrijednosnih papira – količinu koja je vidljiva
drugim sudionicima koji imaju uvid u Knjigu ponuda,
– ukupnu količinu vrijednosnih papira – količinu koja nije vidljiva
drugim sudionicima koji imaju uvid u Knjigu ponuda.
Prilikom davanja Ponude sa skrivenom količinom vrijednosnih
papira, vidljiva količina mora iznositi najmanje 10% od ukupne
količine navedene u Ponudi.
Prilikom djelomičnog izvršenja Ponude sa skrivenom količinom
vrijednosnih papira, Trgovinski sustav smanjuje vidljivu količinu, a
kada se vidljiva količina iscrpi (padne na 0), automatski se
nadomješta do punog vidljivog ili raspoloživog iznosa iz ukupne
količine.
Svaki puta kada se iscrpljena vidljiva količina nadomjesti iz ukupne
količine, Ponudi se dodjeljuje nova vremenska oznaka.
Neki su i do sad spominjali da je bilo skrivenih naloga, ja iskreno nisam primjetio.
Je li ovo znači da ćemo i mi obični smrtnici moći postavljati takve naloge? Mislim, nije da mi je potrebno, ali eto pitam.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf

Zadnje uređivanje G. House : 20.05.2011. at 21:23.
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 20:42   #3
bilo pa su ukinuli sad opet vraćaju (ima svojih pluseva i mana, kako se uzme).
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 21:08   #4
Meni je to ok opcija, i mi smrtnici bi nekad kupili ili prodali nešto više dionica. Meni je to bilo najizraženije kad sam prodavala DIOK, morala sam malo po malo
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 21:10   #5
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
bilo pa su ukinuli sad opet vraćaju (ima svojih pluseva i mana, kako se uzme).
Maloprije te pozdravih na četu, pa mi nije jasno jel ovdje pričam s tobom ili s tvojim superegom.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 21:12   #6
Znate što me najviše zanima? Kako ćemo se snaći sa short-sellingom? Obzirom smo navikli na burzu na kojoj možeš zaraditi samo ako raste bit će čudno, ali zse je dušu dala za šortanje, bit će življe mislim
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 21:14   #7
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Nešto što mi je odmah upalo u oko je:

Neki su i do sad spominjali da je bilo skrivenih naloga, ja iskreno nisam primjetio...
Dašta da je bilo,ja sam ispratio takav nalog,pred 2 tjedna, na erntu.stalno je nicao nalog od 100 kom na prodaji,a rulja kupuje li kupuje,al uvijek ima 100 kom na prodaji.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 22:13   #8
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Znate što me najviše zanima? Kako ćemo se snaći sa short-sellingom? Obzirom smo navikli na burzu na kojoj možeš zaraditi samo ako raste bit će čudno, ali zse je dušu dala za šortanje, bit će življe mislim
Ostati ce mnogi bez gaca kad krenu nadobudno shortat nelikvidnjace...

Ali sve u svemu nova pravila su korak naprijed. Limit orderi, stop orderi, konacno cemo imati stvari koje normalne burze imaju vec 200 godina...

Edit: Nigdje nisam nasao kako ce se naplacivati naknade za posudjivanje dionica za shortanje. Pogotovo kod stvari kao shortanje dionica na ex-dividend day i slicno... Koliko znam tada se placa naknada+iznos dividende lenderu, a sama dividenda dolazi onom ko shorta? Kako ce to biti kod nas rijeseno?

Zadnje uređivanje Netzach : 20.05.2011. at 22:18.
Netzach is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 22:13   #9
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
(eng.
iceberg order)
mene ovo asocira na titanik
__________________
Ljubav nas može dovesti u pakao ili u raj, ali uvijek nas nekamo odvede. Treba je prihvatiti jer je ona hrana našega postojanja.
Zadranka Mišel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 23:11   #10
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Znate što me najviše zanima? Kako ćemo se snaći sa short-sellingom? Obzirom smo navikli na burzu na kojoj možeš zaraditi samo ako raste bit će čudno, ali zse je dušu dala za šortanje, bit će življe mislim
Zivlje svakako.
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 23:17   #11
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
Zivlje svakako.
naravno...onaj dar mar ća su napravili market mejkeri će bit nula u usporedbi s ovim inovacijama ..


p.s. želja se u tilu stiska
__________________
Ljubav nas može dovesti u pakao ili u raj, ali uvijek nas nekamo odvede. Treba je prihvatiti jer je ona hrana našega postojanja.
Zadranka Mišel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 23:20   #12


Z, za jednu bimbo ova mišel dosta kuži berzu, sumnjiv je element
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2011., 23:23   #13
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post


Z, za jednu bimbo ova mišel dosta kuži berzu, sumnjiv je element
moj dragi je studirao burzologiju u parizu a sad radi u jednoj firmi di su bliski toj znanosti ..a znaš kako kažu s kim si takav si
__________________
Ljubav nas može dovesti u pakao ili u raj, ali uvijek nas nekamo odvede. Treba je prihvatiti jer je ona hrana našega postojanja.
Zadranka Mišel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 09:52   #14
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Z, za jednu bimbo ova mišel dosta kuži berzu, sumnjiv je element
Ma daj, pa ona i ja se vec dugo poznajemo.
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 13:17   #15
Quote:
Netzach kaže: Pogledaj post
Ostati ce mnogi bez gaca kad krenu nadobudno shortat nelikvidnjace...
E, ovaj segment i mene ponajviše zanima. Nakon što sam prodao i IPO-HT neki dan, trenutno mi je "najnormalnija" dionica CEBA-P

Šalu nastranu, moram proučiti taj pravilnik jer mi to šortanje nikad nije bilo jasno, a dok mi je kroz maglu nešto jasnije kako bi to išlo na HT, ERNT... doista me zanima kako će to izvesti na polu/nelikvidnim dionicama. Od koga će se posuđivati i što?

S obzirom na fundamente i to, mislim da sam uglavnom kupovao po prilično povoljnim cijenama pa se ne trebam brinuti za perspektivu, no kako će ZSE nakon toga izgledati kad je i ovako bilo sve - blago rečeno - sumnjivo: ili velike oscilacije (npr. KSST, HRDH) ili ravna crta (brodari, PODR), nemam blage veze...

Činjenica da vjerojatno ima dosta onih koji jedva čekaju šortati neke dionice trebala bi biti kontraargument, i zato me baš zanima kako će se sve odvijati u ljedećih mjesec dana do uvođenja...Čini se da bi moglo biti zanimljivo.

A što se tiče samog dana uvođenja, čudi me da još nitko to nije komentirao:
24.6., u petak, između 3 praznika kad će svi pospajati sve što se može i na GO. Slučajnost? Mo'š mislit

EDIT: E da, još me više zanima kako će se to odraziti na 13h trgovanje. Imam osjećaj da će liste TOP10 +/- trgovanja svaki dan biti pune dionica koje većina nema
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 13:24   #16
Malo ste se razmahali...
Nema još službene obavijesti prema nijednom brokeru tako da je to sve rekla - kazala tj. sve ostaje samo na Rješenju o novim praivlima, a to je daleko od stvarne realizacije.
__________________
Na suprotnoj strani.

https://twitter.com/voltino_cro
Karlo Veliki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 14:15   #17
Čitajući pravila od početka, upala mi je u oko razlika oko deficije uvrštenja u redovito tržište (pa tako i službeno):

Dok je u starim pravilima to bilo ovako:

Quote:
4.2 UVJETI ZA UVRŠTENJE U REDOVITO TRŽIŠTE
4.2.1 DIONICE
4.2.1.1 Distribucija javnosti (free - float)
108. Javnosti mora biti distribuirano najmanje 15% dionica na koje se odnosi Zahtjev za uvrštenje.
109. Iznimno, dionice mogu biti uvrštene i ukoliko je distribucija javnosti manja od one utvrđene u prethodnom članku, ukoliko Burza utvrdi da je moguća fair, uredna i djelotvorna trgovina uz dovoljnu pretpostavljenu likvidnost, uzimajući u obzir:
1. broj dionica koje su distribuirane javnosti, i
2. tržišnu kapitalizaciju uvrštenih dionica.


U novima je to ovako:

Quote:
4.2 UVJETI ZA UVRŠTENJE U REDOVITO TRŽIŠTE
4.2.1 DIONICE
4.2.1.1 Distribucija javnosti (eng. free-float)
109. Javnosti mora biti distribuirano najmanje 15% dionica na koje se odnosi zahtjev za uvrštenje. Prilikom provjere ispunjavanja uvjeta distribucije javnosti, Burza će osobito uzeti u obzir broj dioničara na koje su raspodjeljene dionice koje ulaze u postotak dionica distribuiranih javnosti, a koji omogućava uredno trgovanje i formiranje cijene.
110. Iznimno, dionice mogu biti uvrštene i ako ne udovoljavaju uvjetu distribucije javnosti od najmanje 15% dionica propisanim u članku 109. ovih Pravila, ako Burza može pretpostaviti da će, u kratkom roku nakon uvrštenja, dionice biti raspodjeljene na dovoljan broj dioničara, koji će omogućiti uredno trgovanje i formiranje cijene.


Ono što bi se iz ovog dalo zaključiti je to da bi, slijedeći nova pravila, iz redovnog tržišta trebale ispasti sve dionice gdje (većinski vlasnik + trezorske dionice + oni s 5% dionica) >= 85%.
To bi posljedično značilo da bi iz redovitog tržišta trebale poispadati (pretpostavljam, u MTP) - izvlačim samo neke primjere koji su mi na prvu loptu poznati:
ACI
ATLN
KNZM
KOKA
LURA
PKMI
SAPN
SLDM
ZTNJ

Doduše, nije mi ni jasno što će onda sa ZABA i PBZ, pošto se kod njih sigurno neće povećavati free float...
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 15:22   #18
Čitajući dalje, zanimljiv je članak 215.:

Quote:
215. Predotvaranje traje od 9:30 do 10:00 sati, produženo za trajanje varijabilnog završetka koji može trajati najviše 5 (pet) minuta.
Dakle, od 24.6. Burza kreće od 9:30, a ne više od 9:00.


Bajdvej, članak 250. kaže:
Quote:
250. Kratka prodaja (short selling, op.a.) dozvoljena je samo za Instrumente primjerene za korištenje u sustavu zajma vrijednosnih papira kojim upravlja SKDD.
Možda ovaj članak želi reći da SS ipak neće biti moguć na svim papirima (npr. nelikvidušama)?
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 16:07   #19
Hmmm, da. Vjerovatno ce postojati neka lista dionica koje se mogu shortat, slicno kao za margin kredite.

Nego od koga se posudjuje? Brokera, SKDD-a? Sto ako, hipotetski, ja posudim, shortam, dionica odleti u nebo i jednostavno nemam para da ih kupim nazad i pobjegnem u Patagoniju? Tko je odgovoran? Broker, SKDD, Jaca, duh sveti?
Netzach is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 21:44   #20
ajde napokon da i na nasoj burzici mozemo isprobati ono o cemu cijelo vrijeme citamo...

sto se tice short selling-a, kupnja je rizicna, a ovo je zlo...

ali barem ce bit prilike za isprobati neki hedging...jedva cekam, haha

@ Netzach: nisam procitao koje su uvjete ovi nasi postavili, al inace moras imati margin account kod brokera, i broker je taj koji pronalazi dionice koje ces ti "posuditi" od njega, ili od nekog drugog na burzi...

e sad, pare od prodaje dionica ostaju na tom margin account, dok god ti ne kupis dionice nazad, i onda uzimas zaradu (u najboljem slucaju), ili ak cijena ode gore, broker ce te zivkati da polozis jos novaca u margin, ili ce on odmah kupiti dionice s onim sto si polozio u pocetku + novci od prodaje...


ajde bit ce zanimljivo...

sretno
shotputer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:10.