Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2011., 22:26   #1
Najveći hrvatski investitori?

Amerika ima Buffetta, Sorosa, Paulsona, Teppera, Lamberta, Cohena, Icahna, Griffina, Simonsa itd...Mediji prate što kupuju, investitori prate što kupuju.

Koga Hrvatska ima ? Tko su najveći investitori na hrvatskom tržištu kapitala? Odnosno, koji su hrvatski građani investitori s najvećim kapitalom na hrvatskoj i svjetskim burzama?

Pritom valja izuzeti razne Vlahoviće, Cuccurine i slične koji bogatstvo imaju u jednoj kompaniji kojom pritom i sami upravljaju.

Svojevremeno je Kristijan Floričić figurirao kao najveći. Počeo je s 100 000 eura obiteljske ušteđevine, prema osobnom priznanju u razdoblju 2000-2005 to povećao astronomskih 300 puta( uglavnom na brodarima ali i Končaru), nakon toga je vrijednost njegovih kompanija nastavila rasti( mislim da je u jednoj fazi bio i kunski milijarder), osnovao je fond, burza je doživjela krah, vrijednost njegove imovine je drastično pala. Na hrvatskom tržištu ono što je pod njegovim imenom a unutar top 10 danas vrijedi 68 milijuna kuna. Koliko je pod skrbničkim neznam. Koliko drži u dionicama gdje nije unutar 10 najvećih dioničara ne znam. Koliko je na drugim tržištima ne znam. Svojevremeno je dosta investirao u regiji. Crna gora itd.. Koliko je u fondovima kojima je suvlasnik i kojima upravlja ne znam.

Tu je i njegov poslovni partner Miroslav Jelčić Purko međutim što se njega tiče on je jedino u top 10 dioničara Jadran kapitala vrijednosti od oko 3,6 milijuna kuna. Što je s drugim tržištima, što je s fondom koji upravlja nepoznato mi je.

Trenutno najpopularniji investitor na hrvatskom tržištu kapitala je Nenad Bakić. Nakon što je prodao mojposao vratio se burzi, piše blog, ima status gurua, svojim tekstovima pomiče dionice. Prisutan je samo na hrvatskom tržištu i vrijednost njegovog portfelja u top 10 ( prema portalu mojedionice) iznosi 74 milijuna kuna. Bez skrbničkih. Al' mislim da to ne bi bitno promijenilo sliku. Također, ako se ne varam, čovjek je dizao kredite za dionice no vjerujem da ne bi bitno reduciralo veličinu portfelja.

Ima još koji poznati "teškaš"? Neka nadopuna u vezi ovih?
Allahu_Akbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 23:01   #2
Mislim da je najpoznatiji drugi teškaš na ZSE gosp. Ivica Mudrinić. On je 2009. kupio čini mi se nekih 1900 kom. HT-R-A po 200 Kn,te je danas bogatiji za 100.000 Kn u dionicama i još nekih 100.000 Kn u dividendi.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 23:09   #3
On ide uz Vlahoviće, Cuccurine, Vidoševiće i sl...ima dionicu kompanije kojom upravlja.
Allahu_Akbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 23:15   #4
Quote:
Allahu_Akbar kaže: Pogledaj post

Ima još koji poznati "teškaš"?
Luka Rajić

počeo je skromno, kao siromašan mladić iz Bosne, bez škole i pameti. Život ga nije mazio. Kako je unatoč predhodnim karakteristikama bio prilično ambiciozan zaputio se "trbuhom za kruhom" u tadašnju SR Hrvatsku. Nakon višegodišnjeg mukotrpnog školovanja za vozača C kategorije (hladnjača 5 tona nosivosti) zapošljava se u SOUR Dukat. Nekoliko godina kasnije,mijenja se geopolitička situacija u Europi, istok doživljava znatne promjene, Gorbačovljeva perestrojkapostavila je temelje za demokratske promjene u SSSR-u, pada berlinski zid, te dolazi do sličnih promjena i u tadašnjoj Jugoslaviji. Svo to vrijeme naš Luka vozi mllijeko i jogurte uzduž i poprijeko Zagreba i šire okolice.
Uskoro SOUR Dukat postaje dioničko društvo te naš vozač Luka, na nekom raskrižju, semaforu sudbine postaje većinski vlasnik navedene firme. Desetljeće kasnije prodaje istu firmu Francuskoj korporaciji za milijardu nečega.

eto to je jedna dirljiva ali inspirativna priča u kojoj svatko od nas može naći poticaj
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2011., 23:52   #5
Ma normalno da je purko i kompanija zarađivali toliko kad su ulagali u nelikvidne srpske, bosanske i makedonske dionice. Lovom iz fonda su sami sebi abnormalno pred krah pumpali to smeće jer su znali da hanfa izdaje zakon u kome se mora smanjiti drastično udio nelikvidnih dionica, a kako su njihove bile smeće njegov fond aureus je ljosnuo ko kruška i naravno svi oni koji su ušli na vhuncu su popušili, ne sumnjam da je on na vrijeme izašao sa svojim dionicama, a ko zna kakve su sve makinaže tu bile, da stvar bude bolja imao je ogromne izlazne naknade, pa su jadnici još više izgubili. Uglavnom mutna posla.

A što se tiče buffeta kojeg svi spominju kao nekog nadri investicijskog gurua, mislim da on nema pojma kamo će ići tržište nego plaća masno insajderske informacije s wall streeta, fondovskih glavonja, tehničke analize i dr. A to da starac ima njuh se može objesiti mačku za rep.
ivan x is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 00:18   #6
Ajmo još jednom: Todorići, Rajići, Mudrinići, Vlahovići i sl. ne spadaju u ovu kategoriju pa nek' moderator to izbriše ako nije problem.

Buffett je dugoročni investitor i tu nikakve insajderske informacije ne pomažu. Nitko mu prije 20 godina nije mogao šapnuti kakve će rezultate imati Coca Cola u 2010. On i tehnička analiza nejdu skupa. No ni Buffett nije tema.

Što se Purka i Floričića tiče ( a to jest tema, konačno ) oni jesu profitirali u prvoj fazi kupujući nelikvidne dionice, međutim takvo je praktički bilo cijelo tržište. Purko je bio jedan od prvih koji je prepoznao vrijednost u Končaru, a ta vrijednost je doista postojala. No to je bilo prije fonda. Fond se nije naročito iskazao ( osim prve godine čini mi se) no nisam siguran koliko su love stavili u njega. Floričić sigurno nije puno. Kako god bilo, u to vrijeme njihov stil investiranja baziran na fundamentima je bio prava rijetkost što im je i donijelo tolike prinose. Ko se sjeća tih vremena ili nek' progugla malo komentare vidjet će da se većina bavila špekulacijama i pričama o akvizicijama. Dionica će porasti jer će je neki stranac kupiti. I to je to. Fundamenti ništa. Tržište je u to vrijeme bilo kronično neefikasno. Nitko se nije ni trudio raditi komparacije s stranim kompanijama itd...U zemlji slijepih, jednooki je kralj.
Allahu_Akbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 01:19   #7
Quote:
Allahu_Akbar kaže: Pogledaj post
Ajmo još jednom: Todorići, Rajići, Mudrinići, Vlahovići i sl. ne spadaju u ovu kategoriju pa nek' moderator to izbriše ako nije problem.

Buffett je dugoročni investitor i tu nikakve insajderske informacije ne pomažu. Nitko mu prije 20 godina nije mogao šapnuti kakve će rezultate imati Coca Cola u 2010. On i tehnička analiza nejdu skupa. No ni Buffett nije tema.

Što se Purka i Floričića tiče ( a to jest tema, konačno ) oni jesu profitirali u prvoj fazi kupujući nelikvidne dionice, međutim takvo je praktički bilo cijelo tržište. Purko je bio jedan od prvih koji je prepoznao vrijednost u Končaru, a ta vrijednost je doista postojala. No to je bilo prije fonda. Fond se nije naročito iskazao ( osim prve godine čini mi se) no nisam siguran koliko su love stavili u njega. Floričić sigurno nije puno. Kako god bilo, u to vrijeme njihov stil investiranja baziran na fundamentima je bio prava rijetkost što im je i donijelo tolike prinose. Ko se sjeća tih vremena ili nek' progugla malo komentare vidjet će da se većina bavila špekulacijama i pričama o akvizicijama. Dionica će porasti jer će je neki stranac kupiti. I to je to. Fundamenti ništa. Tržište je u to vrijeme bilo kronično neefikasno. Nitko se nije ni trudio raditi komparacije s stranim kompanijama itd...U zemlji slijepih, jednooki je kralj.
Mislim da treba rasčlaniti uspješne investitore (kakvih god pobuda bili) koji se bave investiranjem kao profesijom (makar bili i muljatori) od pretvorbenih amatera tipa Raić, Kutle i sl. koji su do bogatstva došli političkim putem i koji ne znaju tko je Graham, Welch i sl.
__________________
brošić što se teško pribada... da me može oduvati najblaži nemirac... moj je šešir šatra pomična.. da je nebo moja livada...
Toma Sawyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 12:09   #8
ok ok kaj odma ste se zapjenili

Srećko Bahovec
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 18:38   #9
Quote:
Allahu_Akbar kaže: Pogledaj post
Ima još koji poznati "teškaš"? Neka nadopuna u vezi ovih?
Ne bi u ovo uvrstio Bakića, mislim svaka mu čast na promociji burze, ali on je svoje milijune zaradio poduzetništvom, a ne dionicama. Mislim da većina još aktivno trguju, pa ne znam koliko bi bilo korektno spominjat imena. Bahovec je recimo sa dionicama leda napravio šou, Filipović je osim finvesta ulagao u razne dionice i tu zaradio ogromno bogatstvo, od malih koji su postali veliki tu je legenda na susjednom forumu Marijan Reich, pokoj mu duši. Zimzelen je znao pratiti i ovaj forum, iako je krajnje moralno upitna ličnost isto je došao do 7 znamenki u portfelju. Pa ima jedan poznati dioničar koji trenutno hara validusom. Ima ih u svakom slučaju, mudro se skrivaju...
__________________
"He's devious and amoral and unreliable and irresponsible and... and definitely not to be trusted."

Q štednja
Kju385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 19:09   #10
ma ova tema će zapravo bit zanimljiva za 10, 15 godina jer mi zapravo nikad ni nismo imali normalno tržište..imo si tam od devedesetih do dve i treće četvrte pete burzu koja je postojala zato jer sve zemlje imaju burzu..pa si onda imo luđački balon..pa si nakon toga imo luđačko ispuhavanje pa sad imaš nikakvu likvidnost..tu je bilo svega i svačeka..neki su zaradili na sada legalnim operacijama, neki na legaliziranim ilegalnostima, neki na tome kaj je sve raslo..pa su se našli u pravo vrijeme na parvom mjestu i tak...treba nam "istorijski odmak" da bi mogli vidjet ko je šta a to će bit kad vidiš ko je kolko zaradil u idućih 10 15 godina ak nam bog poživi zse do tad
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 19:14   #11
Nije loše ni ovih par "legendi" u 20tak godina, za 10-15 godina će neka sasvim nova imena izaći u sljedećim balonima.
__________________
"He's devious and amoral and unreliable and irresponsible and... and definitely not to be trusted."

Q štednja
Kju385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 19:19   #12
Quote:
Kju385 kaže: Pogledaj post
Nije loše ni ovih par "legendi" u 20tak godina,
znam ...al ko šta prigovaraju da rajić nije investitor auložil je vozačku i dobil milijarde tak možeš i ostalima reć...jel ostoja investitor..a ničim se nije bavil osim dijonicama
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 22:26   #13
Quote:
Kju385 kaže: Pogledaj post
Ne bi u ovo uvrstio Bakića, mislim svaka mu čast na promociji burze, ali on je svoje milijune zaradio poduzetništvom, a ne dionicama. Mislim da većina još aktivno trguju, pa ne znam koliko bi bilo korektno spominjat imena. Bahovec je recimo sa dionicama leda napravio šou, Filipović je osim finvesta ulagao u razne dionice i tu zaradio ogromno bogatstvo, od malih koji su postali veliki tu je legenda na susjednom forumu Marijan Reich, pokoj mu duši. Zimzelen je znao pratiti i ovaj forum, iako je krajnje moralno upitna ličnost isto je došao do 7 znamenki u portfelju. Pa ima jedan poznati dioničar koji trenutno hara validusom. Ima ih u svakom slučaju, mudro se skrivaju...
Bahoveca nisam stavio jer je Slovenac Al' zapravo da, on spada na listu. Tu živi, tguje na hrvatskom tržištu.
Filipović također iako mu je glavnina u Finvestu kojim upravlja.

Bakić je počeo na burzi pa skrenuo u poduzetničke vode, svoj biznis je povremeno financirao kapitalom stvorenim na burzi. Koliko je bio uspješan u toj ranoj investitorskoj fazi nije mi poznato.
Podatak o iznosu za koji je prodao Mojposao( Tau-nešto se zove kompanija ) je tajan no s obzirom na milijunski profit koji kompanija ostvaruje sigurno ju nije prodao za male novce ( iako u vrijeme prodaje nisu imali toliku dobit). Mediji su pisali kako je je novac ostvaren prodajom dobio u 2 djela: dio odmah, ostatak kasnije. E sad, pitanje je kad je počeo ulagati. Otkad blog postoji, dionice koje spominje su u prosjeku rasle 100-150%. Je li tad počeo s ulaganjima kapitala ostvarenog prodajom firme ili ranije, kad je Crobex bio na vrhuncu, meni nije poznato. Nije baš da se spominje vlastite neuspjehe (tipa Đakovština). No rekao bih da je više-manje uletio u pravom trenutku i da je ono što je dobio prodajom uspio lijepo povećati.
Allahu_Akbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 23:49   #14
Uvjeren sam da u Hrvatskoj ima dosta malih anonimnih investitora koji su bolji od ovih koje ovdje spominjete.

Npr. netko dođe na burzu sa 10 milijuna i napravi 50 milijuna, i svi ga smatraju genijalcem, a netko drugi dođe na burzu sa 10 000 kn i napravi milijun, i svi će reći da je loš jer je zaradio samo milijun a onaj prvi 40 milijuna.
__________________
Ženska bez sise je ko selo bez crkve!
future is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 23:56   #15
kaj možeš..život nije fer...al ja bi rađe da od deset hiljada napravim milijon nego da o meni pišu na forumu..ak me razmeš
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 00:25   #16
Quote:
Allahu_Akbar kaže: Pogledaj post
Bakić je počeo na burzi pa skrenuo u poduzetničke vode, svoj biznis je povremeno financirao kapitalom stvorenim na burzi.
Ma sve ok, on je svakako kapitalac što se tiče veličine portfelja i definitivno spada u tešku kategoriju. Mojposao je prodao u najboljem trenutku na tržištu, špekuliralo se o ogromnim svotama. Recimo treba mu se priznat da je javno zvao dno i bio u pravu, nije bio jedini, no sigurno je jedan od rijetkih. Ima više financijskog znanja i iskustva od 90% trenutnih investitora. Istina je da su mu neke dionice fenomenalno odradile u ove dve godine. Ali... koliko znam, on je i tijekom 2008. kupovao dionice, hvatao dosta padajućih noževa. Blog je nastao tek kasnije kad je već bio u poziciji. Dalje, imao je nekakvu tempeltonovsku strategiju i u dosta tih ulaganja je zaglavio, tj. kad bi sad htio izaći pitanje je koliko bi mu portfelj bio. Košarkaškom terminologijom, on je trenutno lebron james, ljudi ga gledaju, vole/mrze, ima nekakve rezultate, ali nije u hall of fame još. Naravno ovo je sve moje neprovjerljivo mišljenje


Quote:
future kaže: Pogledaj post
Uvjeren sam da u Hrvatskoj ima dosta malih anonimnih investitora koji su bolji od ovih koje ovdje spominjete.

Npr. netko dođe na burzu sa 10 milijuna i napravi 50 milijuna, i svi ga smatraju genijalcem, a netko drugi dođe na burzu sa 10 000 kn i napravi milijun, i svi će reći da je loš jer je zaradio samo milijun a onaj prvi 40 milijuna.
Ako netko sa 10 milijuna napravi 50, taj je fenomenalan investitor. Stvar je u tome da što upravljaš većim iznosima teže je ostvariti natprosječan povrat. Prinos kroz godine je najbolja mjera uspješnosti, no takve stvari treba uzet u obzir. Kad bi se po tom kriteriju napravila nekakva lista, u zadnjih 10tak godina vjerojatno bi dobili 10tak većinom javnosti nepoznatih imena (isključimo li one koji su radili malverzacije moralne/zakonske).

Quote:
spy kaže: Pogledaj post
znam ...al ko šta prigovaraju da rajić nije investitor auložil je vozačku i dobil milijarde tak možeš i ostalima reć...jel ostoja investitor..a ničim se nije bavil osim dijonicama
Ostoju sam zaboravio, pa on je dr. za dionice. Počevši od kuponske privatizacije nadalje Ni rajić nije za bacit, uvalio je dukat francuzima na vrhu bull marketa, pa se sad vratio u rh poslije dna. Sve je stvar perspektive
__________________
"He's devious and amoral and unreliable and irresponsible and... and definitely not to be trusted."

Q štednja
Kju385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 00:30   #17
jel galinec investitor prema vašim kriterijima
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 00:36   #18
Quote:
spy kaže: Pogledaj post
jel galinec investitor prema vašim kriterijima
Spada tu negdje sigurno. Jel investitor ili špekulant ili oboje ili ništa? Nemam pojma, u svakom slučaju je legenda. Sjećam se jedne njegove izjave u medijima pred par godina, valjda su ga pitali stranci koliko zarađuje. Tad je sve ludo raslo pa se galinec izjadao kako im je neugodno vani reć koliko pa smanje postotak. Od poteza jedan sam zapamtio, kupnja mislim koestlina preko prava i prodaja odmah nakon realizacije = +13 mil kn dobiti u jednom danu. Šteta što više ne daje izjave baš
__________________
"He's devious and amoral and unreliable and irresponsible and... and definitely not to be trusted."

Q štednja
Kju385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 14:46   #19
a i malo se smirio od kad je naletio na štangu.
__________________
brošić što se teško pribada... da me može oduvati najblaži nemirac... moj je šešir šatra pomična.. da je nebo moja livada...
Toma Sawyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 15:27   #20
Quote:
Kju385 kaže: Pogledaj post
Ako netko sa 10 milijuna napravi 50, taj je fenomenalan investitor. Stvar je u tome da što upravljaš većim iznosima teže je ostvariti natprosječan povrat.
Ja bih se ipak složio s onom drugom teorijom da je veći frajer koji napravi milju od 10 somova iz jednostavnog razloga što su nazovimo ih teškaši ljudi povezani u mrežu velikih ulagača. Ima nebrojeno primjera gdje jedna dionica krene u iznenadni galop da bi se kasnije ispostavilo kako je na vrhu cijene prodavao neki teškaš, npr. pred dvje godine INGR na 68,kad ono gđa Ludviger prodala pola portfelja,nedavno je DLKV sa 280 napravio jump na 330 kad ono prodao netko iz uprave ili tako nekako....itd...itd... nije preteško otići na stranice burze prelistati novosti i uporediti iznenadne up trendove sa otpuštanjima dionica od strane teškaša. Sa mog aspekta je suludo kad jedan fond svjesno diže vrijednost da bi po nepovoljnoj cijeni kupio nečije dionice,ali u nas je to tako. Nama samo ostaje da bježimo iz te dionice glavom bez obzira kad se vijest o otpuštanju pojavi na netu.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:06.