Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2011., 14:02   #21
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
A što je to nego privatizacija, samo prikrivena

Pa kaj se nisu borili protiv toga
Ne žimku, kakva je to privatizacija?

Oni žele tu uhljebit svoje ljude (maknut HDZ-ove i stavit svoje ). Ali neće prodati HEP.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 14:02   #22
Slažem se, samo se bojim da ako porez na dobit koja se izvlači smanje na 10% da se ništa više neće reinvestirati . Sad je taj porez 20% i jedan je od nižih u Europi
Ali ukinuti porez na dobit na dio koji se reinvestira, radi stimulacije gospodarstva, bi bio odličan potez.
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 14:11   #23
Porez na dividendu bi imao smisla (govorim po meni - teoretski) ako se smanji porez na dobit, jer doista bi bilo loše (ne mislim za dioničare, koliko za imidž države) da uz veliki porez na dobit kojeg firma ionako plaća, na to još nabiju porez na dividendu. Odnosno, tako bi se dobit zapravo dvostruko oporezovala.

S druge strane, ako - lupam - 40% poreza rasporede kao 20% na dobit i 20% na dividendu (mislim, realnih 40%, ne 20+20 jer to nije tako, znamo) - onda je pitanje kome je to u interesu? Firme bi tad možda čak i prestale isplaćivati dividende, osim onih gdje je dionička struktura raspršena ili nije na vlasniku većina dionica (npr. P dionice banaka). Njima bi se to isplatilo jer bi ostatak poreza plaćali drugi dioničari.
Ne znam...
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 14:16   #24
Zar ne bi porez na dividendu plaćali krajnji korisnici, odosno oni koji dobivaju dividendu?
Ti misliš da bi firma prije isplate dividende morala platiti porez na dobit, jer iznosi novce van firme, i na to onda još i dioničari porez na dividendu? Mislim da je to nemoguće
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 14:23   #25
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Ne žimku, kakva je to privatizacija?

Oni žele tu uhljebit svoje ljude (maknut HDZ-ove i stavit svoje ). Ali neće prodati HEP.
Napisao sam kakva........prikrivena.......samo čekam da dovedu Gorana Granića da nastavi tamo gdje je stao

Btw ne vjerujem ja nikome od političara, oni žive od laži......
tko kaže da neće sutra pristati na privatizaciju HEPa ako bude potpisivan sporazum sa MMFom?
tako je i INA privatizirana......nećemo prodavati obiteljsko srebro......pa onda potipšu sporazum sa MMFom i ode INA
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 14:32   #26
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Zar ne bi porez na dividendu plaćali krajnji korisnici, odosno oni koji dobivaju dividendu?
Ti misliš da bi firma prije isplate dividende morala platiti porez na dobit, jer iznosi novce van firme, i na to onda još i dioničari porez na dividendu? Mislim da je to nemoguće
Ne bi mi bilo iznenadjenje da to upravo tako bude. Zapravo, ne bih se cudio ni da uvedu i treci porez na "bogate", pa da ti ono sto si prihodovao od dividende naplate i treci put kao dohodak, naravno s stopama poreza na dohodak. Velkom to Kroejša.
Netzach is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 14:32   #27
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Zar ne bi porez na dividendu plaćali krajnji korisnici, odosno oni koji dobivaju dividendu?
Ti misliš da bi firma prije isplate dividende morala platiti porez na dobit, jer iznosi novce van firme, i na to onda još i dioničari porez na dividendu? Mislim da je to nemoguće
Pa firma već SAD plaća porez na ostvarenu dobit u tekućoj godini, pobogu... gledaš li ti fin. izvješća?
Ne znam točne stope, brojke vjerojatno nisu točne, ali je poanta tu.

Dakle, firma sad na ostvarenu dobit plaća XX % poreza.
Tu dobit raspoređuje u zadržanu dobit, možda ubacuje u temeljni kapital ili pak veći ili manji dio ili sve isplaćuje u obliku dividende koja trenutno nema porez.

Ne znam kako stoji EU pravna procedura po tom pitanju, ali vjerujem da su truli kapitalisti tamo pazili na takvu stvar (poznaje li tko EU zakonodavstvo iz tog kuta?) i da nema šanse da postoji dvostruko ili pak trostruko oporezivanje istog.

Naravno da bi porez na dividendu plaćali vlasnici dionica koji to dobivaju (mali, veliki, vlasnici firme, zavisi tko je u SKDDu zapisan kao vlasnik pojedine dionice, naravno ) ali vjerujem da bi u tom slučaju morali onu prvu stopu - porez na dobit firme - razdijeliti na dva dijela - prvi dio kao porez na dobit same firme, a drugi kao porez na dividendu koji plaćaju "krajnji korisnici", tj. vlasnici dionica firme. Kako i rekoh gore...
Ili to uopće neće uvoditi... vidjet ćemo.

Ono što je bila poanta mog gornjeg posta jest:
što mislite, kako bi ta eventualna raspodjela poreza - na prije i poslije - utjecala na politiku isplate dividendi? Da li bi to povećalo broj firmi koje isplaćuju dividendu, veličine dividende ili ne?
Meni se čini da možda čak i bi, što je dionička struktura takve firme raspršenija, jer bi onda same firme de facto uštedile dio dobiti koje su dosad uredno plaćale kroz porez na dobit.
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.

Zadnje uređivanje shef Sale : 06.12.2011. at 14:37.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 14:34   #28
Uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Kukurikavci kažuda će uvesti ovaj porez. Što to znači točno. Da lito značida akoja imam firmu tipa d.o.o., onda na kraju godine platim 20% porezana dobit i poslije podižem ostatak novca i... hoću li trebati platiti još poreza kod podizanja novca ili se to odnosi na sasvim druge stvari tipa kad prodaš dionice firmei sl.?

Zadnje uređivanje DrTony : 06.12.2011. at 14:49.
DrTony is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 14:41   #29
Nije mi potrebno zbog toga čitati izvješća jer već imam firmu pa znam što je porez na dobit i koliko iznosi
Nego mi se ovo čini suludo, dva puta oporezovati isti novac. Iako, obzirom je porez na dobit trenutno 20%, što nije previše, ako stave i pristojnu cifru na porez na dividendu moglo bi proći
Iako mi se najlogičnije čini izuzeti dio novca koji ide za dividendu iz poreza na dobit, a oplesti vas koji sramno zarađujete na dividendama
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 14:53   #30
Koliko sam iščitao iz jedne izjave šjor Grčića, prije izbora, oni bi htjeli oprezovati dividene isplate samo velikima ( tipa HT i sl ) a ne raji, samo ne znam kako to misle izvesti.......
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 15:13   #31
Jesi ga zakomplicirao shefe..

Porez na dobit je porez na dobit, on se udara na kraju godine i nema tu vamte tamte.
Ako je dobit poduzeća prije poreza 100 tis. kn, neto dobit je 80 tis. kn (po sadašnjem stanju, 20% por. na dob.).
Ako odluče smanjiti porez na dobit na 10%, onda je nto dobit firme 90 k kn.

Ako uvedu porez na dividendu, a poduzeće se ne odlučiš na isplatu dividende, ništa. To je ne kači.
A ako hoće isplatiti dividendu svojim dioničarima, onda na taj dio koji isplaćuju, država skida još taj porez na dividendu. Prosto ko pasulj.

Valjda.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 16:30   #32
jes tako je tako je bilo do 2003 (20% odmah, a 15% kod isplate)
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 17:08   #33
da se vratimo temi........

elem dakle mi bi najprije da nam nova vlast podigne burzu........i ostvarimo neki prinos na zse a onda ćemo o raspodjeli

inače samo teoretiziramo
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 17:32   #34
HEP je zadnja linija obrane, CROS prva.
__________________
brošić što se teško pribada... da me može oduvati najblaži nemirac... moj je šešir šatra pomična.. da je nebo moja livada...
Toma Sawyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 17:34   #35
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Koliko sam iščitao iz jedne izjave šjor Grčića, prije izbora, oni bi htjeli oprezovati dividene isplate samo velikima ( tipa HT i sl ) a ne raji, samo ne znam kako to misle izvesti.......
Jednostavno,sličan je bio i krizni porez. U ovom slučaju izoliraš stoku sitnog zuba na način da se do 5-6 soma kuna dividende ne plaća porez a preko toga šibneš 10%. Glede dvostrukog oporezivanja,nemam ništa protiv ako će porez na dobit smanjit recimo na 10% i uvest porez na dividendu. Time bi se stimuliralo firme da reinvestiraju lovu umjesto da dijele dividendu.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 17:38   #36
Quote:
Toma Sawyer kaže: Pogledaj post
HEP je zadnja linija obrane, CROS prva.
znači igramo obranu 3-2-1
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 20:43   #37
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
jes tako je tako je bilo do 2003 (20% odmah, a 15% kod isplate)
Samo da dodam, vrijedi to i danas ukoliko povlačiš dobit ostvarenu u periodu 2000.-2003. godine, dakle zadržana dobit iz tog razdoblja ukoliko ide u dividendu se oporezuje. Imao sam osobni primjer a čini mi se da je dividenda ERNT(dio se umanjiva a veći dio nije) koja se dijelom isplaćivala iz tog razdoblja oporezuje("uzima dioničaru") odnosno umanjuje dividenda za taj iznos.
josip yyyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 20:54   #38
nisi jedini
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 14:03   #39
Jučer u Dnevniku Čačić i Grčić u Otvorenom jasno rekli da će (opet) uvest porez na dividendu (da to imaju sve normalne zemlje u okruženju). Za porez na dobit nisu konkretno rekli (je nešto Čačić, ali nisam ga dobro skužio), ali vjerujem da će ga smanjiti. Da ga ostave na 20% i uvedu porez na dividendu od recimo 25%, bilo bi previše.

Uglavnom, do sada je malo firmi isplaćivalo dividendu - sad će ih još manje.
Loše za dioničare, ali dobro za ukupno gospodarstvu. I državu naravno, recimo HT će najvjerojatnije nastaviti s isplatama dividendi i država će samo na konto njega ubirati nekoliko stotina mil. kn više.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 22:36   #40
A čuj, i dosada su firme plaćale porez na dobit pa ih to nije sprečavalo da isplate dividendu, zašto bi sad? ne znam zašto bi uvođenje poreza na dividendu tu išta mijenjalo, jer ne plaća firma koja isplaćuje dividendu taj porez?
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:36.