Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2011., 23:06   #41
Kao najsvestraniji ulagači u Vladu ulaze Radomir Čačić i Branko Grčić, a najpopularnije dionice među novim ministrima su one Kraša, Atlantica, HT-a i Ine.

http://www.business.hr/ulaganja/novi...antic-ht-i-ina
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 23:09   #42
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
ne znam zašto bi uvođenje poreza na dividendu tu išta mijenjalo, jer ne plaća firma koja isplaćuje dividendu taj porez?
stavi se u kožu većinskog vlasnika paš vidit. Kad dojče telekom sebi iskešira milijardu kuna dividende pa na to mora platit 10% (zamisli tek 25%) poreza,kolko je to?
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 23:09   #43
@bilokoje

Kakvo je to razmišljanje? Pa što je to firma?

Pojednostavljeni primjer:
-ja sam ja 100%-tni vlasnik firme
-firma je ostvarila dobit prije poreza od 100 kn
-nakon plaćenog poreza netto dobit je 80 kn
-odlučim (pošto sam većinski vlasnik) da će firma isplatiti cijelokupnu ovogodišnju dobit kroz dividendu

-po sadašnjem stanju dobio bih 80 kn
-ako uvedu porez na dividendu od 25%, dobio bih 60 kn!


Jesam li ja stimuliran onda da isplaćujem dividendu?

EDIT: Evo glembaj ti je slično odgovorio.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 23:25   #44
Zašto uopće onda imaš firmu? Da gomilaš dividendu do smaka svijeta ili da i od nje živiš? Valjda ima neki trenutak kada želiš uživati u plodovima svog rada.
Bočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 23:35   #45
OK

Ali dobro veli i Bočko, šta će inače sa tim silnim novcima
__________________
love's such an old fashioned word
bilokoje is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 23:41   #46
Quote:
Bočko kaže: Pogledaj post
Zašto uopće onda imaš firmu? Da gomilaš dividendu do smaka svijeta ili da i od nje živiš? Valjda ima neki trenutak kada želiš uživati u plodovima svog rada.
Naravno. I rekao sam da je porez na dividendu loš za dioničare, ali dobro (uvjetno dobro, jer porezi nisu dobri ) za gospodarstvo zemlje (a i državni proračun).

Sadašnje stanje me s ničim ne destimulira da izvlačim dobit, da je ne reinvestiram. Zato se porez na dividendu i uvodi, da se destimulira izvlačenje dobiti iz poduzeća (a i država dodatno uprihoduje ako se poduzeće ipak odluči isplatiti dividendu). To je naročito bitno kad su vlasnici poduzeća stranci, kao što je slučaj kod HT-a. Lova tako izlazi van Hrvatske.

Sad će DT razmisliti isplati li mu se i dalje izvlačti lovu iz HT-a (a to onda znači i eure iz Hrvatske). Ako i dalje nastavi ovako, plaćat će dodatni porez. Državi odgovara.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 23:44   #47
Znao sam da se rasprava zapravo vodi oko Htea .......ma što briga DT koliko će HT ili dioničari platiti poreza? DT zanima koliko je to eura......i što precjenjeniji tečaj kune drži Roha to za njih bolje.....
Ista stvar sa Unicreditom i Zabom
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 23:50   #48
Investira se radi dobiti i dividende u krajnjoj liniji. Tvrtke ce radje povuci novac i platiti porez nego investirati. U globalu ce se kolicina investicija - smanjiti. Porez na dividendu smanjuje ocekivanu dobit i povrat na investiciju. Ako imas profitabilni projekt onda ces ionako reinvestirati, ne treba ti porez na dividendu da te natjera na to.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2011., 23:57   #49
Quote:
Bočko kaže: Pogledaj post
Zašto uopće onda imaš firmu? Da gomilaš dividendu do smaka svijeta ili da i od nje živiš? Valjda ima neki trenutak kada želiš uživati u plodovima svog rada.
A slušaj,američko gospodarstvo, ako san dobro razumija njegovo funkcioniranje, je bazirano na ideji da te ubije u pojam ako oćeš isplatit dobit,ali zato možeš kupovat auta i svašta još pa ti se to vodi ka trošak. Jednako tako moš reinvestirat u što oćeš,ali braco ako oćeš sebi isplatit plodove rada onda odma ide half državi. Bajdvej uprava Dojče Telekoma bi se svakako trebala raspitat kod Artukovića kako doć do plodova rada a da ne plate porez na dividendu.

EDIT: U stvari sam mišljenja da će porez na dividendu samo dovesti do većih malverzacija u poslovanju kompanija. HT vjerojatno neće radit sranja jer su to švabe,ali ostali će vjerujem nać načina da sebi isplate lovu bez da plate dividendu,jer kako rekoh Artuković (FRNK) je eklatantan primjer kako se to radi.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini

Zadnje uređivanje glembaj : 08.12.2011. at 00:03.
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 00:32   #50
Mislim da treba dati jednu napomenu, stvar je zamišljena da se uzme malo parusina ovim velikima koji to nose van.....kojeg vrapca svi okolišate
vi ostali ćete dobiti poštedu od tog zakona.....
Da se vratimo temi kak bi rekla moderatorica
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 10:33   #51
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Naravno. I rekao sam da je porez na dividendu loš za dioničare, ali dobro (uvjetno dobro, jer porezi nisu dobri ) za gospodarstvo zemlje (a i državni proračun).
Najbolje je (bez uvrede) ZA gospodarstvo tj. proračun da država sve nacionalizira i bok pa da to u miru (a njima ne bi trebalo više od 10 god) pretvori u papar. No, treba imati mjere u idejama.

Quote:
glembaj kaže: Pogledaj post
A slušaj,američko gospodarstvo, ako san dobro razumija njegovo funkcioniranje, je bazirano na ideji da te ubije u pojam ako oćeš isplatit dobit,ali zato možeš kupovat auta i svašta još pa ti se to vodi ka trošak. Jednako tako moš reinvestirat u što oćeš,ali braco ako oćeš sebi isplatit plodove rada onda odma ide half državi. Bajdvej uprava Dojče Telekoma bi se svakako trebala raspitat kod Artukovića kako doć do plodova rada a da ne plate porez na dividendu.
Tako je. U Sad-u otvoriš korporaciju i sve trpaš u trošak, kupiš si Cadillac i nitko ništa ne kaže i u biti ti živiš od brutto dobiti, nemaš potrebe da izvlačiš keš kao takav. Kod nas to ne možeš i natežeš se s Poreznom da ti prizna nešto potrebno kamoli da im tutneš račun od plazme 50". Raketirali bi te ko jenkiji Zadar.
Bočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 11:01   #52
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
stvar je zamišljena da se uzme malo parusina ovim velikima koji to nose van...
To je istina. I to nije tak loše ako budu umjereni sa stopom poreza na dobit.

Quote:
vi ostali ćete dobiti poštedu od tog zakona.....
E to nije istina, porez na dividendu svi plaćaju.

Nije to porez na kapitalnu dobit pa da kažu recimo porez na kap. dobit ne plaćaju oni koji ostvare u godini do 50 000 kn dobiti od kapitala (Jurčićev prijedlog od prije par godina). Porez na dividendu svi plaćaju.

Quote:
Da se vratimo temi kak bi rekla moderatorica
Ovo jest tema, porez na dividendu itekako utječe na TK.

BTW, smisao ne imanja poreza na dividendu (dok ga većina drugih zemalja ima) je u privlačanje investicija, da investitorima budemo atraktivniji. Vidimo koliko smo u tome uspjeli.
Dakle, totalni debakl dosadašnje fiskalne politike. Ako državi već treba više love (a bolje bi bilo da ne treba naravno), bolje je da su dodatnu lovu tražili od poreza na dividendu i kapitalnu dobit nego ovako opteretit poslodavce s ogromnim porezima i doprinosima na plaće. I mislim da će u tom smjeru ići nova vlada.
Iako ponavljam, bolje bi bilo da samo smanjuju poreze, bez da išta povećavaju.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 11:14   #53
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Ako imas profitabilni projekt onda ces ionako reinvestirati, ne treba ti porez na dividendu da te natjera na to.
To nije potpuna istina.

Primjerice (kad smo se već uhvatili HT-a), recimo da DT ima dva potencijalna projekta - jedan u Hrvatskoj i drugi u Njemačkoj, i da mu je za to potrebna lova od dobiti ostvarene u HT-u.
Procjena za ovaj projekt u HR je da će proitabilnost biti 10%, a za onaj u Njemačkoj 12%.
Po sadašnjoj situaciji, bez sumnje je da će DT povući lovu iz HT-a i uložiti u ovaj drugi projekt, zar ne?
E, ali ako se uvede porez na dividendu od recimo 30%, isplatili li mu se sad povlačiti lovu i uložiti u ovaj projekt u Njemačkoj? Ne, jer sad ispada projekt u Hrvatskoj profitabilniji.

Na taj način porez na dividendu destimulira neivestiranje i izvlačenje dobiti iz poduzeća.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 11:33   #54
a vidim da nas se opet kopira.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/g...au/587354.aspx
__________________
brošić što se teško pribada... da me može oduvati najblaži nemirac... moj je šešir šatra pomična.. da je nebo moja livada...
Toma Sawyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 12:03   #55
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
To je istina. I to nije tak loše ako budu umjereni sa stopom poreza na dobit.



E to nije istina, porez na dividendu svi plaćaju.

Nije to porez na kapitalnu dobit pa da kažu recimo porez na kap. dobit ne plaćaju oni koji ostvare u godini do 50 000 kn dobiti od kapitala (Jurčićev prijedlog od prije par godina). Porez na dividendu svi plaćaju.


Nisam ja tvrdio da neće biti poreza na dividendu, nego sam prenio izjavu kolege sa splitskog ekonomskog fakulteta ( koji je novce fakulteta povjerio Credo banci ) .......
Dakle taj kolega je rekao da će se ići na oporezivanje dividende samo kod iznošenja ( vjerovatno iz zemlje ili nešto slično ) a mali ulagači da će biti pošteđeni tog oblika poreza ( jer valjda ne iznose kartušinu izvan zemlje ) ......nije se baš precizno izjasnio .....ali otprilike tako nešto

Dakle možda će se porez zvati: Porez na iznošenje dividende izvan zemlje ili nešto slično
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 15:48   #56
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Investira se radi dobiti i dividende u krajnjoj liniji. Tvrtke ce radje povuci novac i platiti porez nego investirati. U globalu ce se kolicina investicija - smanjiti. Porez na dividendu smanjuje ocekivanu dobit i povrat na investiciju. Ako imas profitabilni projekt onda ces ionako reinvestirati, ne treba ti porez na dividendu da te natjera na to.
Od tebe da dobijemo tako površno razmišljanje?! Pa ovo je kao da otprilike kažeš da oni koji imaju novca ne trebaju kredit kolika god kamata bila i obratno. Ts ts ts...
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 23:44   #57
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Investira se radi dobiti i dividende u krajnjoj liniji. Tvrtke ce radje povuci novac i platiti porez nego investirati. U globalu ce se kolicina investicija - smanjiti. Porez na dividendu smanjuje ocekivanu dobit i povrat na investiciju. Ako imas profitabilni projekt onda ces ionako reinvestirati, ne treba ti porez na dividendu da te natjera na to.

Ali uvaženi kolega, što da radi siromašni indijanac sa kartušinom ako može zaraditi ulažući po američkoj preriji, ne mogu ja odustati od toga samo zato što mi Čačić misli maznuti neku paru.......
i ne ulažem ja tamo iz ljubavi prema plavim kaputićima nego zbog razlike u poslanoj i povratnoj kartušini....

Znaš kako je veliki Bubašpara govorio: države i ulagači nemaju prijatelja samo interese

Tako i ovi naši/strani ulagači neće radije povući novac ( dok mogu zarađivati ), nego tek ako to više ne budu mogli....istina ni to vrijeme izgleda nije više tako daleko kao što se činilo 2008. godine dok smo to raspravljali na brlogu......
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 00:04   #58
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
To nije potpuna istina.

Primjerice (kad smo se već uhvatili HT-a), recimo da DT ima dva potencijalna projekta - jedan u Hrvatskoj i drugi u Njemačkoj, i da mu je za to potrebna lova od dobiti ostvarene u HT-u.
Procjena za ovaj projekt u HR je da će proitabilnost biti 10%, a za onaj u Njemačkoj 12%.
Po sadašnjoj situaciji, bez sumnje je da će DT povući lovu iz HT-a i uložiti u ovaj drugi projekt, zar ne?
E, ali ako se uvede porez na dividendu od recimo 30%, isplatili li mu se sad povlačiti lovu i uložiti u ovaj projekt u Njemačkoj? Ne, jer sad ispada projekt u Hrvatskoj profitabilniji.

Na taj način porez na dividendu destimulira neivestiranje i izvlačenje dobiti iz poduzeća.
Double Irish Arrangement

Velike kompanije ce naci rupe i izvuci dobit (tim vise sto ce lobirati za zakone koji ce im to omoguciti). Male ce nahebati. Ali, kakva je racunica ako si strani investitor koji zeli uloziti u Hrvatsku i pri tome, nedaj boze, ocekujes neki cash-flow od toga?
Mijenjanje uvjeta poslovanja ionako nije nesto na sto investitori gledaju blagonaklono. Varijanta je da smanje porez na dobit na 10% i uvedu porez na dividendu 10% (i ostave efektivno isto porezno opterecenje).
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 14:41   #59
Linić: U siječnju ćete znati koliko će rasti PDV, uvodimo porez na dividendu
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 14:52   #60
Nije mi jasno zašto se u tekstu ne spominje harač

Dva puta sam pročitao tekst i stvarno nigdje ne piše........
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:02.