Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2012., 17:49   #1
Mala škola investiranja

Nadam se da će ovo preživjeti kao tema,a osobno mislim da bi to bilo dobro,jer postoji vjerojatnost da će se burza sve više aktivirati s vremenom,pogotovo ukoliko se dogodi gospodarski oporavak. Ukoliko tema ne prođe,vratit ćemo se u pljuvačnicu od blogera.

Za početak,jedna mala uporedba dvije dionice,jednu koju bloger ima i stalno hvali,i druga, koju je bloger imao i više je ne hvali. Radi se o dionicama KOEI i PTKM. Ja sam ubacio podatke o odnosima NAVPS i tržišnih vrijednosti ovih dviju firmi u zadnjih 5 godina. Čak sam se potrudio da to liepo grafički oslikam (skoro pa kao bloger). Da malo razjasnim NAVPS (Net Asset Value Per Share) iliti Neto vrijednost imovine po dionici. Ta se vrijednost najčešće izračunava kad se želi kupiti neki ticker koji se recimo bavi nekretninama,jer je tu dosta bitan odnos vrijednosti imovine i tržišne cijene,da ne kupite mačka u vreći. Kod nas su takve dionice npr. VLDS i QUNE. No,isto tako se NAVPS može koristiti kod izračuna imovine bilo koje kompanije i ak se mene pita,to je jedan od načina da vidite je li neka dionica precijenjena ili podcijenjena. U praksi NAVPS možemo uzeti kao stvarnu trenutnu vrijednost papirića kojeg ste kupili na burzi.NAVPS se dobija tako da od ukupne imovine odbijete ukupne obveze i zatim tu vrijednost podijelite sa ukupnim brojem dionica. A sad pogledajmo dva grafa, KOEI i PTKM:




Kako vidimo iz ova dva grafa, PTKM je pred dva dana prvi put u 5 godina preskočila NAVPS,a svi oni koji su je platili preko 233 Kune su preplatili dionicu u ovom trenutku. Za razliku od nje, KOEI je u 2007. tržnom cijenom bio gotovo dvostruko skuplji od svoje neto imovine,zatim je tržna cijena krahirala u recesiji da bi se do danas okvirno zadržala na dvostruko nižoj razini od vrijednosti neto imovine. Logično je zapitati se: Kako to da blogeru nije skupo plaćati PTKM po 233 Kn,a KOEI mu je skroz OUT,rasprodao je dionice i uvjerava ljude da KOEI nema više prostora za rast????!!!!! Odgovor je prozaičan, blogeru KOEI ne valja jer ga imaju fondovi,a tamo gdje su fondovi teško je nabijati cijenu u nebesa,plus te mogu nenadano poklopiti sa velikim istresanjem. Zato se bloger kloni tih dionica i uvijek nalazi neke izvan fokusa velikih investitora,te paralelno na blogu nagovara raju da ulazi u njegove dionice. U ovom trenutku nema teorije da bih ušao u PTKM,ne samo zbog odnosa NAVPS i tržne cijene,već i iz drugih razloga,no o tome drugi put.

P.S. Za domaći rad možete pokušati pronaći neku dionicu koja je tržnom cijenom značajno ispod NAVPS,te pogledati ima li rezona ući u nju s obzirom na stabilnost kompanije i sl.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 18:15   #2
Ako je ovo tema "Mala škola investiranja " i ako si lijepo usporedio dvije dionice, stavio grafove, dao objašnjenje zašto eventualno kupovati ili ne kupovati čemu onda uopče govorit tko kupuje ili ne kupuje koju dionicu. Isti si ko KuciloOro, opterečen blogerom da je to strašno.
Traper is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 18:23   #3
Kolega Glembaj potpuno ste pogodili temu......nevjerovatno da netko tko traži skrivene vrijednosti odbaci nešto što je vrijednije nego ono što je kupio i stalno trubi da ima podcjenjeni asset.........a zapravo nema i ljude cijelo vrijeme nagovara na krivi put........

smisao investiranja nije da kupiš nešto što je na fer vrijednosti ili iznad nego nešto što je ispod fer vrijednosti......
postavlja se pitanje znali naš bloger procijeniti fer vrijednost......ili pak ne zna pa se zato skriva u kukuruzu i gleda vozi li se roba iz tvornice....kao da to neće biti u financijskom izvješću.....


Imam molbu jel bi mogla usporedba građevinara da vidimo koji su najbolji po ovom kriteriju.......
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 18:30   #4
@traper,
čini mi se da si više ti ogorčen što razotkrivam blogera i njegove pozadinske namjere,jer ti to vjerojatno ne ide u prilog. no,svejedno,ostavimo to pljucanje za topik o blogeru,a ovdje budimo konstruktivni.

@kucilo,

budem stavio građevince čim ažuriram fundamente zaključno sa 31.12.2011. nisam ih baš zadnje dvje godine izračunavao jer su koma šta se vidi i iz aviona.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 19:42   #5
Quote:
glembaj kaže: Pogledaj post
Logično je zapitati se: Kako to da blogeru nije skupo plaćati PTKM po 233 Kn,a KOEI mu je skroz OUT,rasprodao je dionice i uvjerava ljude da KOEI nema više prostora za rast????!!!!! Odgovor je prozaičan, blogeru KOEI ne valja jer ga imaju fondovi,a tamo gdje su fondovi teško je nabijati cijenu u nebesa,plus te mogu nenadano poklopiti sa velikim istresanjem. Zato se bloger kloni tih dionica i uvijek nalazi neke izvan fokusa velikih investitora,te paralelno na blogu nagovara raju da ulazi u njegove dionice. U ovom trenutku nema teorije da bih ušao u PTKM,ne samo zbog odnosa NAVPS i tržne cijene,već i iz drugih razloga,no o tome drugi put.
KORF-R-A?
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 23:25   #6
Glembaj, koja je razlika između NAVPS i BVPS (book value per share)? Vidim fora ti je koristiti u zadnje vrijeme NAVPS pa da nam to malo objasniš.

Da mi zapravo vidimo što ti ovim grafovima prikazuješ. Ovo je fakat presmiješno.

Ti se trgaš rukama i nogama da nešto ne naučiš, o zaradi nećemo ni govoriti. Fakat imaš gadan karakter.

Quote:
glembaj kaže: Pogledaj post
blogeru KOEI ne valja jer ga imaju fondovi,a tamo gdje su fondovi teško je nabijati cijenu u nebesa,plus te mogu nenadano poklopiti sa velikim istresanjem. Zato se bloger kloni tih dionica i uvijek nalazi neke izvan fokusa velikih investitora,te paralelno na blogu nagovara raju da ulazi u njegove dionice. U ovom trenutku nema teorije da bih ušao u PTKM,
Najveći dioničar PTKM je naravno država, a daj nam reci tko su 2., 3. i 4.?

Bože me oslobodi.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 00:13   #7
House, razlika NAVPS i BVPS je ova:

NAV je - iz izvješća - "E) UKUPNA aktiva" - zbroj "kratkoročne + dugoročne obveze" iz PASIVE.

BV je stavka "A) Kapital i rezerve" iz PASIVE.

PS je naravno jasno

Inače, imamo tu još i onaj slavni NCAVPS koji je samo "C) KRATKOTRAJNA IMOVINA" - KO+DO.
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 00:25   #8
Bajdvej, sviđa mi se uvođenje NAV(PS) faktora za dionice, iako ne znam jel to zajebancija ili ne

E, pa vidimo recimo kako stoje "moje" dionice po tom pitanju:

NAVPS:
ZTNJ - 879kn
PKMI - 2.068 kn
QUNE - 112kn
TOZ - 968kn
ZVZD - 11.320kn
SLDM - 74kn
IPKK - 295kn

Sad onda znači mogu zatvorit Investor na par godina a onda na godišnji do penzije
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 00:35   #9
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Glembaj, koja je razlika između NAVPS i BVPS (book value per share)? Vidim fora ti je koristiti u zadnje vrijeme NAVPS pa da nam to malo objasniš.
Prvo,lipo ti piše na hrvatskom,a ti ako ne razumiš htvatski aj guglaj pa ćeš valjda skužit definciiju na nekom od svjetskih jezika (albanski?)

Drugo,čemu zaspamavaš topik? Umisto da ljude poučiš o nečemu znaš samo trkeljat o tome koliko je HT loš i PTKM odličan izbor. Fakat ti je misto na blogu jer ovde ne doprinosiš ničemu osim uzdizanju blogera.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 00:43   #10
Quote:
shef Sale kaže: Pogledaj post
Bajdvej, sviđa mi se uvođenje NAV(PS) faktora za dionice, iako ne znam jel to zajebancija ili ne
zašto bi bila zajebancija? Pa nisam ja izmislio NAVPS, izmislili su ga pametniji ljudi prije mene. Ja sam samo uočio da je zahvaljujući blogerovom trkeljanju cijena dionice PTKM otišla iznad vrijednosti neto imovine i to liepo prikazao grafom. A di ćeš ljepše uporedbe nego sa KOEI, dionicom koju je bloger prokazao kao neperspektivnu,a ako pogledamo grafove vidi se lijepo da kod KOEI NAVPS ima lijepu konstantno uzlaznu putanju,dakle raste zadnjih 5 godina. Isto tako vidi se da je tržna cijena KOEI imala uzlaznu putanju dok je bloger hvalio. čim je prestao počela je ševrdati,što ukazuje da čovjek u suštini manipulira s tržištem. da ne trtljam,slika vrijedi tisuću riječi...
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 00:46   #11
Ma ne, ne mislim zajebancija u smislu (jasno je što to je) već u smislu blogera i to

Ali s ovom zadnjom rečenicom se donekle slažem jer i ja imam neko slično mišljenje i dobro se osjećam neimajući iste dionice (iako mi je malo žao da ona dionica koju je najavljivao ovaj tjedan nije bila ZVZD već TISK

Iako...zanimljivo je primijetiti - a to mi je već prije upalo u pamet, sklonost ulasku u top10 dionica gdje je s relativno malo novaca to moguće napraviti + gdje je dionička struktura većinskih vlasnika prilično okrupnjela tako da ima nekih 10ak % slobodnih dionica...
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 00:55   #12
Ja mislim da je dobro šta je tu na temi kazano što je NAVPS, posebno za nas onako malo line i glupe, pa možda šta i naučimo i napustimo strategiju ulaganja - i ćorava kokoš zrno nađe.
__________________
short circuit
rubylee is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 00:59   #13
Quote:
shef Sale kaže: Pogledaj post
Inače, imamo tu još i onaj slavni NCAVPS koji je samo "C) KRATKOTRAJNA IMOVINA" - KO+DO.
Mogo bi i ti šefe sudjelovat,pa ubacit jedan graf sa listom najboljih kupnji po NCAVPS-u tj. da napraviš graf ili listu best buy dionica po Grahamovom pravilu. ja sam trenutno zauzet u izradi grafova za građevinare.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 11:13   #14
Quote:
shef Sale kaže: Pogledaj post
House, razlika NAVPS i BVPS je ova:
Iebemu miša ljudi, je li zbilja tako teško pogledati na investopediji ako se nešto ne zna, a ne trkeljati gluposti?

NAV (net asset value) ili BV (book value) je potpuno ista stvar (dodatak "PS" znači samo "per share")!
http://www.investopedia.com/terms/n/...#axzz1pmu7RY1V
http://www.investopedia.com/terms/b/...#axzz1pmu7RY1V

NAV se samo puno češće koristi kad se govori o fondovima, a book value kod dionica. To su sinonimi!

I sad je glembaj negdje čuo za NAVPS i misli da je otkrio toplu vodu, nešto što bloger ne spominje! I ide uspoređivati kretanje NAVPS-a i tržišne kapitalizacije i onda slavodobitno ustvrdi da je PTKM sada po prvi puta prešla NAVPS i da su svi oni koji su plaćali PTKM po 233 kn da su je preplatili!

A to samo znači da se PTKM trenutno trži po cca P/B=1. Toliko o glembajevu "otkriću".

Misli da ako nešto "zakomplicira" da će zvučati pametnije. A zapravo se samo nastavlja blamirati.

A vidim da su i mnogi "nasjeli", čak i Kucilo koji ga moli da to ide raditi i za građevinare.

Kucilo druže, je li ti treba ispisati na kolikim P/B omjerima se trže trenutno građevinari pa da onda "zaključiš" koji su potcijenjeni? Ispišem ti ja to za 2 min sa mojedionice i "heureka!".
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 11:18   #15
I zašto mi ne odgovori glembaj na drugo pitanje?

Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Najveći dioničar PTKM je naravno država, a daj nam reci tko su 2., 3. i 4.?
Kad tvrdiš da:

"blogeru KOEI ne valja jer ga imaju fondovi,a tamo gdje su fondovi teško je nabijati cijenu u nebesa,plus te mogu nenadano poklopiti sa velikim istresanjem. Zato se bloger kloni tih dionica i uvijek nalazi neke izvan fokusa velikih investitora,te paralelno na blogu nagovara raju da ulazi u njegove dionice. U ovom trenutku nema teorije da bih ušao u PTKM,"

onda bi bio red da odgovoriš, zar ne?
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 11:19   #16
Ne treba, nego podržavam temu.......

Ptkm je iznad jednog booka i to je meni oduvijek bilo preskupo, jerbo je moj vrač Benjamin Graham oduvijek govorio: Kucilo, budeš li kupovao tickere preko jednog booka teško da ćeš biti uspješan dijoničar......

Max što neku govnaru treba držati ( u dobrim vremenima ) je BV x 1,5, nakon toga tutanj.....a ova vremena se teško mogu računati pod dobra
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 11:36   #17
Quote:
KuciloOro kaže: Pogledaj post
Ne treba, nego podržavam temu.......
I ja apsolutno, samo prvi post nema veze s naslovom.

A PTKM je sad na P/B 1 (evo u biti gledam na gledalici da i nije više ), ali ti si isto to za PTKM govorio i kad je bila na 170 kn, odnosno P/B=0,7. Drugim riječima, tebi PTKM nevalja ni po kojoj cijeni.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 12:08   #18
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
I ja apsolutno, samo prvi post nema veze s naslovom.

A PTKM je sad na P/B 1 (evo u biti gledam na gledalici da i nije više ), ali ti si isto to za PTKM govorio i kad je bila na 170 kn, odnosno P/B=0,7. Drugim riječima, tebi PTKM nevalja ni po kojoj cijeni.
Netočno, ja sam govorio da sam prije četiri godine utvrdio da je iznad 178 kuna Ptkm preskupa i kao što vidiš sve do unazad par mjeseci je moja prognoza držala vodu.
Dozvoli da ja ne mogu znati kako će se kretati cijena mineralnih godina pet godina u budućnost.

Osim toga sam rekao da je meni nakon 178 kn preskupa i toga se i dalje držim.Ima puno povoljnijih tickera vani sa poslovanjem drastično boljim od Ptkm.

Tko želi investirati vani neka pogleda SQM pa će znati o čemu pričam.Samo pogledaš što je odradila ta dionica svojim vlasnicima od početka krize a što Ptkm pa će ti biti jasno. To je svemirski brod za Peticu.......a to što se ti, Walter i bloger ne usudite investirati vani nije moj problem

pozdrav

prilog slikica SQMa od 2007. do danas
__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 12:26   #19
Znači ti si prije 4 godine zaključio da PTKM vrijedi 178 kn (ni više ni manje nego točno 178 kn ).

I od onda se kažeš ništa promijenilo što bi utjecalo da promijeniš "ciljanu cijenu"? Nije bilo nikakvih promjena u poslovanju Petrokemije, nije se dogodilo ništa s plinskim tržištem, nema ničeg zanimljivog u fertilizer industriji (preuzimanja, gradnje novih tvornica i sl.)?

Shvaćaš koji je to apsurd?
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2012., 12:31   #20
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Znači ti si prije 4 godine zaključio da PTKM vrijedi 178 kn (ni više ni manje nego točno 178 kn ).

I od onda se kažeš ništa promijenilo što bi utjecalo da promijeniš "ciljanu cijenu"? Nije bilo nikakvih promjena u poslovanju Petrokemije, nije se dogodilo ništa s plinskim tržištem, nema ničeg zanimljivog u fertilizer industriji (prezimanja, gradnje novih tvornica i sl.)?

Shvaćaš koji je to apsurd?
Oprosti ali ja nigdje nisam rekao da će cijena biti 4 godine na toj razini, nego sam računajući tadašnje stanje poslovanja Ptkm ( za jednog kolegu ) izračunao fer vrijednost iznad koje ne treba kupovati........ne znam koji ti dio tu nije jasan? I to stanje je potrejalo pune četiri godine!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! alo kuiš 4 godine!!!!!!
jesi li pojmio da ste bez zarade bili 4 godine

Btw Nigdje ja nisam rekao da se situacija u poslovanju neće mijenjati......ali je žalosno da su ulagači 4 godine čučali u Ptkm bez zarade samo s minusima a u SQMu su mogli zaraditi 300%, i još cijelo vrijeme dobivati dividendu.....

__________________
My satisfaction always came from beating the market, solving the puzzle, the money was the reward, but it wasn't main reason I loved the market............
KuciloOro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:12.