Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2004., 17:26   #1
ZET-kazne, pokazi i dr.

postavila sam ovaj post i na forumu školarci i studenti, ali možda vi znate nešto više, pa tko ima kavih iskustava ili zna nešto više dajte pomozite...

ovak, prije točno tjedan dana dobila sam zetovu kaznu od 160 kn. zašto? jer nisam imala kartu (logično,zar ne?)... ukratko, nisam je stigla kupiti ranije, pa nisam imala love itd. tak se nekak potrefilo... problem je u tome što ja ni sada nemam novaca da im platim tu kaznu (a u međuvremenu sam kupila godišnju kartu odn. dan nakon kazne),...
kaj da radim? sutra ću im odnjeti molbu da me oslobode toga, ali su mi na zetu rekli da to najvjerojatnije neće proći (jer u tom trenutku još nisam imala izvađeni pokaz).... a mogla bih im pokazati pokaze od prije 3 godine(fakat ih redovito vadim odkad se više vozim)

kolke su realne šanse da me vode na sud zbog neplaćene kazne (btw.kazna se do tog trenutka popne na 2000 kn)?
Chipa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2004., 18:20   #2
Ako se ne varam šanse su prilične jer ZET ima na svome platnom spisku dva suca pripravnika koji ekspeditivno rješavaju ZET-ove tužbe koje bi u standardnom postupku trajale dosta vremena.

Mislim da ti je najbolje tražiti vezu u samome ZET-u, odnosno u njihovoj pravnoj službi, moliti ih i preklinjati, igrati na kartu straha od roditelja i tako dalje da ti obustave postupak i oproste kaznu, jer nemaš love, studentica si i uvijek si redovito kupovala pokaze.

Ako si ti pak ona studentica koja je nedavno bila u novinama zbog agresivnog ponašanja ZET-ove kontrolorke prema tebi (mislim da je i kod nje bio u pitanju dan ili dva do izdavanja novog pokaza) onda ajde hrabro na sud, štoviše ustani protutužbom protiv njih zbog zlostavljanja, pa nek bude što bude.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2004., 23:31   #3
ne, nisam to bila ja. nisam zapravo ni čula za to ali ova kondukterka koja je meni skeljila kartu je bila full živčana. kasnije je nekoj curi koja je ušla na predzadnja vrata i krenula prema kondukteru kupiti kartu napravila to isto i nije se obazirala na njezino uvjeravanje, na ništa. uzela joj je putovnicu i stala se pred vrata vozača zabranjujući mu da joj proda kartu. onda joj još nije htjela vratiti putovnicu pa su se tam prepirale...

fala na linku...
mislim da ću morati na sud jer stvarno nemam sad još i za to.

znam da bi kaznu trebala platiti, ali ide mi jako već na živce taj zet kada na neke stvari potpuno skreću poglede s izgovorom "a šta bi ja sad tu trebao napraviti" (npr. pušenje po tramvajima, opijanje pa kada se onda još taj alkohol prolije po tramvaju pa sve smrdi i tako to), a za ovakve su stvari tako rigorozni.
Chipa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2004., 09:48   #4
kupuj kartu redovito pa nećeš imat` tih problema

plati kaznu

ako imaš prigovore na ZET prvo ih napiši pa proslijedi ZET-u. ako to ne upali iste pošalji novinama

sisaj
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2004., 11:00   #5
Question legitimiranje

Jedno malo pitanjce

Ima li zetov kontrolor pravo legitimirati putnike u tramvaju/autobusu??

Moje je mišljenje da nema jer po zakonu pravo legitimiranja ima samo policija.
__________________
Qui bene bibit, bene dormit,
qui bene dormit, non pecat
qui non pecat, venit in coelum
Ergo: qui bene bibit, venit in coelum!
nenek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2004., 11:01   #6
naravno da ima, tko bi mu uopće mogao zabraniti da traži osobne dokumente
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2004., 11:02   #7
Quote:
brzi kaže:
naravno da ima, tko bi mu uopće mogao zabraniti da traži osobne dokumente
Ne može mu nitko zabraniti, a stvar je putnika da li mu ih hoće pokazati ili ne.
__________________
Qui bene bibit, bene dormit,
qui bene dormit, non pecat
qui non pecat, venit in coelum
Ergo: qui bene bibit, venit in coelum!
nenek is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2004., 23:53   #8
Re: legitimiranje

Quote:
nenek kaže:
Jedno malo pitanjce

Ima li zetov kontrolor pravo legitimirati putnike u tramvaju/autobusu??

Moje je mišljenje da nema jer po zakonu pravo legitimiranja ima samo policija.
Tramvaj je privatno vlasnistvo ZET-a, pa po nekoj logici kontrolor ima pravo zatraziti tvoje osobne podatke. No, onoga trenutka kada izades iz tramvaja, vise nisi na privatnom 'posjedu', i mozes se slobodno odsetati.

Kontrolor u principu ne moze nikoga natjerati da pokaze svoje osobne dokumente, a jos manje ima pravo takve dokumente zadrzavati. Kada te uhvati kontrolor, ignoriraj ga (ako te nije sram), na slijedecoj stanici izadi van i odsetaj.

Ja u inat ne zelim placati kartu ZET-a nakon onoga sto sam vidio da kontrolori rade (podmicivanje, nepokazivanje njihovih dokumenata, itd).

Zadnji puta kada me uhvatio odsetao sam. Ako me fizicki pipne, nece dobro zavrsiti. Dokumente od sada pokazujem samo u prisustvu policajca, pa neka si kontrolor nade takvoga u blizini.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2004., 00:10   #9
Re: legitimiranje

Quote:
nenek kaže:
Jedno malo pitanjce

Ima li zetov kontrolor pravo legitimirati putnike u tramvaju/autobusu??
Naravno da ne. Nije službena osoba. Mislim, može pitati dokumente, ali mu ih ne moraš dati.

A ako te ide zadržati, vrši kazneno djelo. U pravilu, trebao bi ići u kontrolu u pratnji policije, ili imati na osnovi nekog zakona odgovarajuće javne ovlasti (kao što ih imaju zaštitari).

Međutim, policiji bi trebalo platiti za trošenje vremena po busevima, a za davanje javnih ovlasti kontrolori bi trebali u školu i na sve preglede kao i zaštitari - te se izgleda prijevoznicima najviše isplati ići na - blef. Pa tko plati, plati...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2004., 00:17   #10
heh... da...

imalo neljubazni kontrolor će od mene dobiti potpuno odsustvo suradnje na putu od jedne stanice (već sam to jednoj napravio).
imam kartu, ali je neću pokazati.

i od apsolutno svakog prvo tražim iskaznicu; kontrolorka kojoj sam onako digao živac je svoju iskaznicu
a) držala naopačke i
b) prekrivenu nekakvom crnom tkaninom.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2004., 00:38   #11
Re: Re: legitimiranje

Quote:
Vojky kaže:
Naravno da ne. Nije službena osoba. Mislim, može pitati dokumente, ali mu ih ne moraš dati.

A ako te ide zadržati, vrši kazneno djelo. U pravilu, trebao bi ići u kontrolu u pratnji policije, ili imati na osnovi nekog zakona odgovarajuće javne ovlasti (kao što ih imaju zaštitari).

Međutim, policiji bi trebalo platiti za trošenje vremena po busevima, a za davanje javnih ovlasti kontrolori bi trebali u školu i na sve preglede kao i zaštitari - te se izgleda prijevoznicima najviše isplati ići na - blef. Pa tko plati, plati...
Dobra obavijest - znaci, slijedeci puta mogu fino odsetati, a kontrolor neka trci za mnom, ionako nema nikakve ovlasti. Zadnji puta sam platio 'mito' u iznosu od 15 kn

Inace, u Puli je gradski prijevoz unajmio zastitare koji su s kontrolorima 'utjeravali' kazne. No, nakon jednog izivljavanja zastitara nad putnikom, putnici su im demolirali autobus, protestirali, digli frku u gradskom poglavarstvu, i na kraju je gradski prijevoz odustao od zastitara.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2004., 12:56   #12
kad se to u Puli desilo, misliš na onaj bus što vozi klince u Medulin?

a inače, u ZG sam se švercao jedno tri godine, dok mi kontrolor nije rekao da je pokaz 40ak kuna ili tako nešto, a nije me ni pokušao pitati osobnu...
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2004., 14:41   #13
U UK kontrolor prolazi kroz bus, uljudno te pozdravi i zatrazi kartu. Ukoliko mu je ne pokazes ili je nemas - zamoli te da je kupis ili da napustis bus.

Autobus stane.

Vozac ugasi motor.

Kontrolor se isprica putnicima da ne mozemo dalje dok god ovaj gospodin ne napusti autobus.

Ako gospodin ne pokaze namjeru izaci, onda se zove policija ...


Vidio ja na svoje oci... i tip se skupio i izasao - sto ce jadan, putnici bi ga lincovali...

Postoji i kazna (maximum penalty 10£) ali nisam vidio da se primjenjuje.

Osim toga, ulazak je samo kod vozaca i ne mozes racunati da ces se provuci bez karte ...

I konacno, u svakom autobusu je nekoliko CCTV kamera, da ti ne bi palo na pamet tuci se sa kontrolorom, lomiti i slicno ...
__________________
Cekam inspiraciju
Neutrino_hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2004., 16:25   #14
Re: zetova kazna (upomoć!!!)

Quote:
Chipa kaže:
postavila sam ovaj post i na forumu školarci i studenti, ali možda vi znate nešto više, pa tko ima kavih iskustava ili zna nešto više dajte pomozite...

ovak, prije točno tjedan dana dobila sam zetovu kaznu od 160 kn. zašto? jer nisam imala kartu (logično,zar ne?)... ukratko, nisam je stigla kupiti ranije, pa nisam imala love itd. tak se nekak potrefilo... problem je u tome što ja ni sada nemam novaca da im platim tu kaznu (a u međuvremenu sam kupila godišnju kartu odn. dan nakon kazne),...
kaj da radim? sutra ću im odnjeti molbu da me oslobode toga, ali su mi na zetu rekli da to najvjerojatnije neće proći (jer u tom trenutku još nisam imala izvađeni pokaz).... a mogla bih im pokazati pokaze od prije 3 godine(fakat ih redovito vadim odkad se više vozim)

kolke su realne šanse da me vode na sud zbog neplaćene kazne (btw.kazna se do tog trenutka popne na 2000 kn)?
Tak ti i treba kad daješ osobnu

Da redovito visiš na forumu, ne bi ti se to dogodilo



Koka, ubuduće sam reci "bez policijske značke ništa. Doviđenja"

Zadnje uređivanje Mljacko : 20.11.2004. at 17:31.
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2004., 23:49   #15
Re: Re: zetova kazna (upomoć!!!)

Quote:
Mljacko kaže:
Tak ti i treba kad daješ osobnu

Da redovito visiš na forumu, ne bi ti se to dogodilo



Koka, ubuduće sam reci "bez policijske značke ništa. Doviđenja"
da, kad sam takva smotuljka, nisam se snašla...
Chipa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2004., 12:16   #16
Re: Re: Re: zetova kazna (upomoć!!!)

Quote:
Chipa kaže:
da, kad sam takva smotuljka, nisam se snašla...
Onda se odmotaj...
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2004., 14:53   #17
Re: Re: zetova kazna (upomoć!!!)

Quote:
Mljacko kaže:
Koka, ubuduće sam reci "bez policijske značke ništa. Doviđenja"
Čekajte malo: tko plaća troškove policijske intervencije u tom slučaju? Meni se čini da postoji neka caka da se, ako se zove policija, plaća nešto još dodatno zbog toga na kaznu (ili su me to obmanuli)?
 
Odgovori s citatom
Old 23.11.2004., 15:51   #18
Kontrolor, vozac ili bilo koja druga osoba iz ZET nema pravo traziti osobnu iskaznicu (moze on traziti) jer nije ovlastena osoba za legitimirati osobe. To mogu samo policija (naznam da li i vojna moze civile) i zastitarske sluzbe u obavljanju djelatnosti zastite osoba i stvari (objekata). No po pravilu trebalo bi zaustaviti vozilo izaci van i onda pozvat policiju da te policija zatrazi osobnu, onda policija cita podatke (mada nisam siguran da je to dozvoljeno, jer kaj on ima pravo davat moje podatke drugima) ZET-ovcu i tada oni pisu kaznu tj. tuzbu.

Da li se isplati tuzakati na sudu, e to bome neznam, no po iskustvu nekih vele ne !!!

Fakat probaj sa nekom zamolbom da ono nisi imala sve dokumente za pokaz a imas stalno pokaz i tako ....

Good Luck

FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2004., 16:25   #19
Re: Re: Re: zetova kazna (upomoć!!!)

Quote:
kreem kaže:
Čekajte malo: tko plaća troškove policijske intervencije u tom slučaju?
Jesi ti kad razmišljao zašto državi plaćaš porez?
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 00:25   #20
Napishi lijepu i pristojnu molbu u kojoj potanko objasni citavu situaciju i sigurno ce ti ju uvaziti

i nemoj se toliko bojati zetovaca
__________________
Eat me!
Borovnica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:35.