Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2016., 07:24   #1
Prijevoz lijekova preko granice

Planirao sam neki put, pa me zanima koja je točna procedura, može li se desiti da na granici ili bilo gdje (racije, itd.) mi budu oduzeti lijekovi, i je li dovoljna samo potvrda mog liječnika opće prakse na hrvatskom jeziku o tome da ih smijem imati i da su za osobnu upotrebu, kako mi se isti ne bi oduzeli?
Isto tako me zanima, ako bi mi ponestale zalihe tijekom puta, mogu li ih kupiti u ljekarni temeljem iste potvrde.
Također me zanima i ukoliko kod mene budu pronađeni lijekovi u količini za osobnu upotrebu, s djelatnom supstancom za koju imam propisan recept, ali koji su nabavljeni online od proizvođača čiji su lijekovi zabranjeni za korištenje u EU zbog razloga ekonomske i pravne prirode, što se onda dalje događa? Bivaju mi oduzeti, a ja bivam prekršajno (novčano) kažnjen?

Ne bi vjerojatno bilo loše spomenuti i da sam u RH pravomoćno osuđen za neovlaštenu preprodaju lijekova, pa me zanima stavlja li me ta činjenica na bilo koji način u nepovoljan položaj (prvo što mi pada na pamet jest eventualna kontrola na hrvatskoj granici ako bih iz područja izvan EU ulazio u Hrvatsku...ne znam mogu li i druge države EU doći do podataka o meni).

Zadnje uređivanje mammoth : 06.10.2016. at 08:03.
mammoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 09:24   #2
Ukratko možeš imat lijekove koji su na receptu (iti naziv).
Ukoliko imaš lijekove koje sadrže droge moraš prijavit policiji na granici da ih imaš.
Sve drugo se oduzima (ali to već znaš).
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 21:16   #3
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ukratko možeš imat lijekove koji su na receptu (iti naziv).
Ukoliko imaš lijekove koje sadrže droge moraš prijavit policiji na granici da ih imaš.
Sve drugo se oduzima (ali to već znaš).
Recepte malo teže jer su elektronski, ali trebao bih moći dobiti potvrdu na hrvatskom jeziku s nazivom aktivne tvari ili s grupnim nazivom uz mogućnost navođenja (i) pojedinačnih naziva aktivnih tvari istovjetnog djelovanja u odgovarajućoj dozi.

Nema veze, htio sam zbog svoje situacije biti malo sigurniji u stanje stvari, ali shvaćam da se stvar više svodi na danu situaciju, moju osobnu snalažljivost i trenutnu procjenu organa represije, nego na točno definirane zakone i propise.
mammoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 21:33   #4
Tvoj lijecnik ti izda 'crni', privatni recept... Ja nosim potvrdu, ali na engleskom....

Ne za par dana i par tableta, to te nece nitko zafrkavati, osim mozda u Dubaiu, ali za duzi put i zalihu lijekova svakako...

Sto se tice zakona, razlikuju se od zemlje do zemlje... U Dubaiu ces dobiti 2 godine zatvore za sirup protiv kaslja s kodeinom koji se u Engleskoj kupuje bez recepta (ili se barem kupovao), bez obzira na recept ili potvrdu...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 00:37   #5
Da, mogu i na privatni recept, ali ne znam mogu li ga dobiti i od liječnika opće prakse, tj. koja je točno procedura. Kako si uspio dobiti potvrdu na engleskom? Potvrda ti je za sigurnost, ili možeš i kupiti lijek temeljem potvrde?

Zadnje uređivanje mammoth : 08.10.2016. at 00:56.
mammoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 07:26   #6
Moze ti privatni recept izdati i OL bez ikakvih problema... Za potvrdu mi je OL rekao kako treba izgledati, ja ju napisao a on potpisao...

Ali, kao sto rekoh, ako imas kakvih lijekova s psihoaktivnim stvarima dobro provjeri situaciju tamo gdje putujes... Mislim da u EU ne bi trebao imati problema,ali po kojekakvim egzoticnim destinacijama nikad ne znas... Indonezija, Malezija, UAR...

Ne znam mozes li kupiti temeljem potvrde (imas zemalja gdje sve mozes kupiti bez ikakvih papira ili ce ti lokalni lijecnik za $50 dati recepte za sto god pozelis), ali na recept (privatni) bi trebao moci...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 08:31   #7
A kako stvari stoje sa suplamentima? Ako mi sestra pošalje iz Amerike dijetalni suplament koji se ne izdaje na recept, hoće li proći preko granice bez problema?
Splicanka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 22:30   #8
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Moze ti privatni recept izdati i OL bez ikakvih problema... Za potvrdu mi je OL rekao kako treba izgledati, ja ju napisao a on potpisao...

Ali, kao sto rekoh, ako imas kakvih lijekova s psihoaktivnim stvarima dobro provjeri situaciju tamo gdje putujes... Mislim da u EU ne bi trebao imati problema,ali po kojekakvim egzoticnim destinacijama nikad ne znas... Indonezija, Malezija, UAR...

Ne znam mozes li kupiti temeljem potvrde (imas zemalja gdje sve mozes kupiti bez ikakvih papira ili ce ti lokalni lijecnik za $50 dati recepte za sto god pozelis), ali na recept (privatni) bi trebao moci...
Ok, hvala!
mammoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 22:40   #9
Quote:
Splicanka123 kaže: Pogledaj post
A kako stvari stoje sa suplamentima? Ako mi sestra pošalje iz Amerike dijetalni suplament koji se ne izdaje na recept, hoće li proći preko granice bez problema?
Trebalo bi proći, ali to ti ne mogu jamčiti. Naručivao sam često suplemente od iHerb-a (dakle, vidi se na pakiranju da su suplementi) i nikad mi nije zaustavljeno, osim kad sam premašio iznos od $30, pa su mi lupili carinu.

Vjerojatno je najsigurnija opcija naručivati iz EU jer nema carine (i iz UK još neko vrijeme).

Inače što se tiče samih propisa nema nikakve logike ni smisla, recimo guarana je zabranjena ili šafran koje možeš kupit u Konzumu, i niz suplemenata koje možeš kupit u biljnim ljekarnama ili specijaliziranim dućanima za suplemente.
mammoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2016., 07:16   #10
Quote:
mammoth kaže: Pogledaj post
Trebalo bi proći, ali to ti ne mogu jamčiti. Naručivao sam često suplemente od iHerb-a (dakle, vidi se na pakiranju da su suplementi) i nikad mi nije zaustavljeno, osim kad sam premašio iznos od $30, pa su mi lupili carinu.

Vjerojatno je najsigurnija opcija naručivati iz EU jer nema carine (i iz UK još neko vrijeme).

Inače što se tiče samih propisa nema nikakve logike ni smisla, recimo guarana je zabranjena ili šafran koje možeš kupit u Konzumu, i niz suplemenata koje možeš kupit u biljnim ljekarnama ili specijaliziranim dućanima za suplemente.
Da, piše da je dijetalni suplament i sve je na biljnoj bazi. A nema druge nego riskirati...
Splicanka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 20:40   #11
Meni se to , kronično svake godine dešava , pošto mi je žena iz Hercegovine, pa kad idemo "njenima" ,prelazimo ono čudo od granice iza Metkovića , Dakle,u ratu od ranjavanja u glavu,poradi mnogih kroničnih dg. idr predjele tijela,moram voziti hrpetinu lijekova , ali svi moraju biti orig. zatvoreni uz ovjerenu potvrdu od onoga,dr.specijaliste , koji mi ih je osobno propisao ,te mora navesti za koliko datuma nosimo,.. ali se nikad još nisam našao u situaciji.., da su me trkeljali il skidali do gologa.
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 20:43   #12
A za Ča. je opčepoznata činjenica.., kako se kod njih u privatiziranim ljekarnama ,pak može sve kupiti bez recepta ,od Testoterona depo ,-anabolika ,pa do raznoraznih pilseva ,..samo moraš time granicu proći.
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 20:30   #13
Imam pitanje kojim se nisam puno zamarao ranije, dok nisam imao bliski susret zbog viška prtljage koju nisam ni znao da imam u autu(u osobnoj prtljazi suputnika)


Zanima me kakva je situacija s lijekovima koji su kod nas u Hrvatskoj u slobodnoj prodaji(paracetamoli npr, pod raznim nazivima kod nas i npr u BiH), bez recepta? Smiju li se unositi, i u kojim količinama? Kako dokazati da su kod nas u slobodnoj prodaji?

Uspio sam ranije negdje naći da se lijekovi mogu prenositi uz recept, te u dozama za x dana po receptu, i tu sam logično zaključio da se ostali lijekovi, koji se kod nas kupuju bez recepta, smiju unositi, ali ne znam jesam li u pravu?
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 11:46   #14
Šta tebe točno muči?Nosit ćeš 60 kutija lijekova?Pitanje je odakle unosiš/uvoziš?
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 12:37   #15
Smijem li nositi x kutija lekadola/paracetamola, i gdje to piše? Jednoznamenkasti broj


Dakle, kod nas se kupuje u slobodnoj prodaji. Ako me carinik pita prevozim li tablete, ja bih volio znati gdje piše smijem li i koliko smijem Kažem, našao sam za lijekove sa receptom(mada, ne znam kak se i za njih dokazuje, s obzirom na e-recepte, a i ranije, jer ako imaš lijek, nemaš recept), ali ne za ostale stvari.



Iz BiH u Hrvatsku.
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 12:55   #16
"- Ulaskom Hrvatske u EU količina lijekova koje pojedinac nosi isključivo za osobne potrebe neće biti posebno limitirana, već će, ovisno o vrsti i namjeni, ovisiti o količini koju je na recept propisao izabrani liječnik na teritoriju domicilne države, što je regulirano nacionalnim propisima i pravilima zdravstvenog osiguranja domicilne države, odgovorili su nam iz Ministarstva zdravlja."

"d) lijekovi i medicinski proizvodi u količini neophodnoj za putnikove osobne potrebe, uz predočenje osobne medicinske dokumentacije - povijest bolesti (prema mišljenju Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi neophodnim lijekovima smatra se količina potrebna najduže za jednomjesečnu uporabu);"

možeš dobit i papirni recept za kupnju van RH
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 13:29   #17
Poanta je u tome da ti govoriš o lijekovima koji se izdaju NA RECEPT. Ovo se kupuje. Kao vegeta. Samo što su tablete Hoću reći, i u Hrvatskoj se kupuje bez recepta, samo po duplo većoj cijeni.
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 14:08   #18
O kojim količinama pričaš?

Nitko te neće zezati oko 2-3 kutije, ali ako furaš 10 kutija paracetamola, da, mogao bi imati problema.

Inače uredno užicam nekoga da mi kupi u Bosni ili Srbiji i donese mi po par kutija paracetamola, ibuprofena, buscopana..., nije do sada bilo nikakvih problema. Ali pričam o par kutija nečega.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 15:44   #19
A gle, mene brine to smijem li? Ako smijem, prijavit ću da imam to, to i to. Okvirno, to bude 3-5 kutija. Kazna za neprijavljivanje je 1500kn, ako sam dobro shvatio carinika zadnji put(onaj višak artikala za koji nisam znao, gorespomenut).


Slikovito, da ne bih imao u gaćama tablete koje smijem legalno prevesti i prijaviti. I kažem, ne zanima me što se može, nego što se smije, da mogu zapamtiti članak, ili isprintati ga
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 20:37   #20
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Poanta je u tome da ti govoriš o lijekovima koji se izdaju NA RECEPT. Ovo se kupuje. Kao vegeta. Samo što su tablete Hoću reći, i u Hrvatskoj se kupuje bez recepta, samo po duplo većoj cijeni.
uopće nije bitno izdaje li se na recept ili se kupuje kao vegeta.Ni vegete ne možeš dovest koliko želiš bez plaćanja carine.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:24.