Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2008., 14:46   #2901
Quote:
vbureti@htnet-dsl kaže: Pogledaj post
Iako je pitanje što bi AC donijela području od Stona do Osojnika, a pogotovo do Debelog Brijega ili Brda. Industrijske zone ? Terminale za kamiondžije ? Koga bi tu naselili budući da zahuktalo gospodarstvo traži puno radne snage ? Kineze ? Muslimane ? Hercegovačke Srbe ?
Ljudi i kamioni u tranzitu uredno plaćaju cestarinu. 37 km kamionom (IV. klasa) je 60 kuna samo u jednom smjeru. Pomnoži to s nekom realističnom brojkom i eto profita. Ne bih volio kad bi sve te novce jednostavno predali BiH i k tome dodali još jedan nepotreban granični prijelaz. Zar su kamiondžije sretni kad moraju plaćati carinu za još jednu državu u nizu? Siguran sam da bi u slučaju autoceste do Osojnika tamo silazili i vozili starom magistralom do Crne Gore. Što god u tom pogledu BiH napravi, ne može uzeti kamionski promet od nas, pa bi bilo dobro da to i iskoristimo, a da i ne spominjem kako bi bilo lijepo da Dubrovnik povežemo s autocestom, kad već jedan Vrbovec može imati cijelu obilaznicu sa četiri izlaza i petlju brzih cesta u blizini.
__________________
admiral Norton Valiant
admiralnorton is offline  
Old 14.08.2008., 23:20   #2902
Quote:
admiralnorton kaže: Pogledaj post
Ljudi i kamioni u tranzitu uredno plaćaju cestarinu. 37 km kamionom (IV. klasa) je 60 kuna samo u jednom smjeru. Pomnoži to s nekom realističnom brojkom i eto profita. Ne bih volio kad bi sve te novce jednostavno predali BiH i k tome dodali još jedan nepotreban granični prijelaz. Zar su kamiondžije sretni kad moraju plaćati carinu za još jednu državu u nizu? Siguran sam da bi u slučaju autoceste do Osojnika tamo silazili i vozili starom magistralom do Crne Gore. Što god u tom pogledu BiH napravi, ne može uzeti kamionski promet od nas, pa bi bilo dobro da to i iskoristimo, a da i ne spominjem kako bi bilo lijepo da Dubrovnik povežemo s autocestom, kad već jedan Vrbovec može imati cijelu obilaznicu sa četiri izlaza i petlju brzih cesta u blizini.
Za Ac do Osojnika, kad si me tako lijepo "zamolio" neka ti bude. Ali, ako bi tu AC skrenula u BiH i dalje u CG, nije mi jasno zašto bi kamiondžije silazile s AC na staru cestu kad imaju dalje AC za CG i za Albaniju. Misliš li na njihovu veliku ljubav prema Hrvatskoj ?
vbureti is offline  
Old 15.08.2008., 01:51   #2903
Dok god se bude pitalo Sarajevo, a ne Neumljani nikad tneće doći do dogovora o nekom mikrokoridoru. da imalo poznaješ politiku unutar BiH i Muslimanske političare to bi i znao.
E sada vidjeh da će most za Siciliju(3,5 km) koštati oko 3,8 mlrd eura, a cijeli projekt preko 6 mlrd. Jest da će na istom biti i željeznica za razliku od Pelješkog.
Tako da mi nije jasno oko čega dižeš buku.
__________________
Mir i i harmonija može, s istim pravima i tolerancijom. A države s mirom i tolerancijom može biti jedino bez ili s 3 entiteta. Do tada, jebeš ti tu toleranciju gdje se tolerira da drugi biraju hrvata u predsjedništvo, određuju ko im valja,a ko ne valja na pozicijama koje hrvati trebaju popuniti. To je okupacija,a ne tolerancija. Za okupaciju imam 0% tolerancije.
okobrb is offline  
Old 15.08.2008., 02:10   #2904
Problem je u tome sto je Italije neizmerno puta bogatija drzava od Hrvatske.
Osim toga, oni s tim mostom spajaju , koliko milijun (bubam na pamet) ljudi s kopnom cestovnim putem. Mi bismo s tim samo skratili put do Dubrovnika za nekoliko tisuca ljudi.

Uostalom , nije niti bitno, taj se most ionako nece graditi. opet ce se gradiliste otvoriti prije izbora, ovih iducih i nekoliko nakon njih ali od gradnje nece biti nista.
To je naprosto preskupo za Hrvatsku.
Za te novce se moze napraviti skola u svakom selu u Hrvatskoj ili recimo zavrsiti preseljenje Sabora sa Gornjeg grada u "kockicu".
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Old 15.08.2008., 02:23   #2905
Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post
Problem je u tome sto je Italije neizmerno puta bogatija drzava od Hrvatske.
Osim toga, oni s tim mostom spajaju , koliko milijun (bubam na pamet) ljudi s kopnom cestovnim putem. Mi bismo s tim samo skratili put do Dubrovnika za nekoliko tisuca ljudi.

Uostalom , nije niti bitno, taj se most ionako nece graditi. opet ce se gradiliste otvoriti prije izbora, ovih iducih i nekoliko nakon njih ali od gradnje nece biti nista.
To je naprosto preskupo za Hrvatsku.
Za te novce se moze napraviti skola u svakom selu u Hrvatskoj ili recimo zavrsiti preseljenje Sabora sa Gornjeg grada u "kockicu".
Italija ima 60, a hr 4,5 miliona stanovnika kad već vršiš brojčane usporedbe.

On prvenstveno buba o cijeni tako da sam mu dao nešto za usporedbu. Znači 3,5km za 3,8 mlrd eura.

A preseljenje Sabora je puno važniji problem nego "par tisuća ljudi".
__________________
Mir i i harmonija može, s istim pravima i tolerancijom. A države s mirom i tolerancijom može biti jedino bez ili s 3 entiteta. Do tada, jebeš ti tu toleranciju gdje se tolerira da drugi biraju hrvata u predsjedništvo, određuju ko im valja,a ko ne valja na pozicijama koje hrvati trebaju popuniti. To je okupacija,a ne tolerancija. Za okupaciju imam 0% tolerancije.
okobrb is offline  
Old 15.08.2008., 02:37   #2906
To sa saborom je bila takozvana "ironija".
Zelio sam reci da pacijenti ne mogu skucati lovu za preseljenje Sabora, sto im je prioritet, a onda mozes zamisliti koliko ce im trebati vremena za nesto ozbiljnije (makar to bilo i n esto besmisleno kao sto je most "Peljesec").
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Old 15.08.2008., 10:43   #2907
Quote:
okobrb kaže: Pogledaj post
Dok god se bude pitalo Sarajevo, a ne Neumljani nikad tneće doći do dogovora o nekom mikrokoridoru. da imalo poznaješ politiku unutar BiH i Muslimanske političare to bi i znao.
E sada vidjeh da će most za Siciliju(3,5 km) koštati oko 3,8 mlrd eura, a cijeli projekt preko 6 mlrd. Jest da će na istom biti i željeznica za razliku od Pelješkog.
Tako da mi nije jasno oko čega dižeš buku.
Nisi uzeo u obzir da ta dva mosta nisu za usporedbu. Mesinski most će biti viseći. Stajat će na dva para stupova visokih kao Eifelov toranj. "Sajle" na kojima će visiti glavni dio mosta bit će sastavljene od oko 60-tak tisuća čeličnih opletenih niti. Promjer presjeka sajle će biti čini mi se 125 cm.

To su tek neki podatci. Ono što je bitno je nešto drugo. Taj će mosty spojiti Siciliju s kopnom. A Sicilija ima oko 25.711 čkm, a npr. Slovenija tek 20.273 čkm. To nije sve. Taj otok ima 5,o17.000 stanovnika, a opet npr. Slovenija tek 1.964.000.

Pitanje je kod toga mosta nešto drugo. Zašto se nije prije pošlo u izgradnuju toga mosta (ili tunela, svejedno je) ? Ne znam zvanične odgovore, ali vjerujem da odgovor ne leži daleko od interesa onih tisuću i tusući ljudi koji sa svojim trajektima brodovima i brodicama, danonoćno održavaju vezu između otoka i kopna. Ta djelatnost će biti drastično reducirana. Otuda je morao biti razumljiv veoma jaki otpor.

Eto vam financijska usporedba tih dvaju mostova, po glavi stanovnika.
Dok Mesinski most stoji 3,8 milijarda eura (vaš podatak) to znači da na jednog Sicijanca otpada 757 eura. A pelješki most za svih 122.879 stanovnika Dubrovačko-neretvanske županije otpada 260 milijuna (najmanje, s vjerojatnošću rasta tih troškova) što mu ga dođe "po glavi" stanovnika 2.116,06 eura.

Stavimo u izravan odnos te troškove "po glavi" i dobijemo, da naše "glave" trpe 2,80 puta teret od sicijanskih. A naše "glave" za te novce dobivaju tek dvije ili četiri cestovne staze i tranzit koji, ako i ga dobiju, će prije ili kasnije biti izgubljen , a Siciijani dobivaju pak nekih 8 cestovnih voznih staza, dvije ili više željeznička kolosjeka te prodiktovode i koješta drugo što će biti ugrađeno u most. Kad bi se to sve svelo na zajednički nazivnik (koji tek omogućuje pravu usporedbu troškova "po glavi"), dobili bismo da je naš most, ne samo po trošku za 1 km, nego i po trošku po jednom stanovniku koji su izravno tangirani tim mostovima u još nepovoljnijem položaju. Ponovno bi uskrnuo neki odnos od 1 : 10 ili čakl 1 : 20 na štetu naših "glava" - naravno.

Vdite kako to ispada. Potegnete argument i kad ga se analizira ispada da argumnet govori protiv vaših uvjerenja i tvrdnji.
P.S. Ako nađem link o Mesinskom mostu prilijepit ću ga.
vbureti is offline  
Old 15.08.2008., 11:31   #2908
Pogledajte i razmislite. Nema dva nego četiri željeznička kolosjeka. Presjek sajla je 1,24 metra. Projektiran je za 200 godina trajanja.

Naš pelješki most ide iz gotovo pustoši u pustoš. I mislimo da će most naseliti ljude.

Evo poveznica i uživajte.
http://www.pontedimessina.it/progett...0messina.shtml
http://www.youtube.com/watch?v=8HFNI...eature=related
http://www.messinasenzaponte.it/site/mafia/mafia.asp
http://it.wikipedia.org/wiki/Ponte_s...tto_di_Messina
vbureti is offline  
Old 15.08.2008., 11:44   #2909
Molti siciliani ad esempio sono fieri del loro essere isolani o comunque ritengono di avere altre necessità in primo piano, come ad esempio la siccità che frena tantissimo lo sviluppo economico dell'isola.

Pokušat ću prevesti.

Mnogi Sicilijani su ponosi na to što su izolirani ili što drže druge potreba u prvom planu, kao npr. sušu koja jako koči ekonomski razvoj otoka.

Evo kako su Sicilijani oprezni.
vbureti is offline  
Old 15.08.2008., 11:55   #2910
Quote:
vbureti@htnet-dsl kaže: Pogledaj post
Ad 1.
Jesi li voljan reći mi koje i kakvo je tvoje obrazovanje ?
Moje obrzaovanje je najmanje bitno. Sasvim slučajno imam akademsku titulu ali s njom se ne kitim. I često mi je bitnije mišljenje NKV radnika nego kakvog doktora ili profesora. Cijenim svaku profesiju i svakog ko je s radom i trudom zaslužio neku titulu. Ali u Hr. je malo tko postao u ićemu stručan učeći samo iz knjiga. Ako se netko dokazao u svojoj branši dokazao se. Jeli prije toga pročitao sto knjiga ili je učio kroz rad nebitno je.
Isto tako vidim da se ti voliš pravit pametan. A koje su tvoje akreditacije?
Meni je dovoljno to što sam vidio Zagvozd godinama prije AC i odmah nakon AC. Gdje su prije bili goli zidovi sad se crvene krovovi. I samo to mi je dovoljno da mogu još sto puta reći da je AC dobra stvar. I sigurno je bolje imati što više AC nego manje. I bolje je imati skladišta i kamionđijska odmorišta nego nemati ništa. Nek se zaposli 10 ljudi više to je možda čak 20 odseljenih obitelji manje.
Tvoja logika mi odavno nema smisla.
UMFOR is offline  
Old 15.08.2008., 12:33   #2911
Quote:
UMFOR kaže: Pogledaj post
Moje obrzaovanje je najmanje bitno. Sasvim slučajno imam akademsku titulu ali s njom se ne kitim. I često mi je bitnije mišljenje NKV radnika nego kakvog doktora ili profesora. Cijenim svaku profesiju i svakog ko je s radom i trudom zaslužio neku titulu. Ali u Hr. je malo tko postao u ićemu stručan učeći samo iz knjiga. Ako se netko dokazao u svojoj branši dokazao se. Jeli prije toga pročitao sto knjiga ili je učio kroz rad nebitno je.
Isto tako vidim da se ti voliš pravit pametan. A koje su tvoje akreditacije?
Meni je dovoljno to što sam vidio Zagvozd godinama prije AC i odmah nakon AC. Gdje su prije bili goli zidovi sad se crvene krovovi. I samo to mi je dovoljno da mogu još sto puta reći da je AC dobra stvar. I sigurno je bolje imati što više AC nego manje. I bolje je imati skladišta i kamionđijska odmorišta nego nemati ništa. Nek se zaposli 10 ljudi više to je možda čak 20 odseljenih obitelji manje.
Tvoja logika mi odavno nema smisla.
Veliš da noja logika odavno nema smisla. A ja pak u cijelosti prihvačam i potpisujem tvoj citirani tekst - naravno osim posljednje rečenice.

I ja imam neke formalne akreditacije. I najvišđe sam naučio ipak iz knjiga i ponešto iz životnog iskustva. Polja mojih iteresa su veoma široka. Zanimamo sam se i zanimam se svim i svačim. Pravim se pametan kad raspravljam s neznalicama, ali čim u raspravi prepoznam čovjeka koji zna, postajem manji od makova zrna i pitam ga ako mogu i učim od njega.
U životu sam osim onoga što sam radio profesionalno nekoliko puta istupio ilipokušao istupiti u javnosti :
1. napao sam Igora Mandića koji se u Vjesniku izrugivao HKL-u i očitao im srednjoškolsku lekciju iz logike. Prokužio sam u čemu se sastojalo njegovo lažno dokazivanje o tome kako se ovi u HKL-u bedaci (gl. urednik nedavno preminuli Zlatko Tomičić).
2. ustao sam (pod imenom jedne mjesne zajednice protiv megalomanskog projekta razvoja petrokemije u Istri. Budući razvoj je potvrdio da sam imao pravo.
3. Ustao sam protiv glupe sudske prakse vrhovnih sudova u Jugoslaviji po kojoj se odšteta u vrijeme visoke inflacije i visokih zateznih kamata iznos odštete utvrđivao po cijenama u vrijeme donošenje prvostupanjske presude, a zatezne kamate dosuđivale od dana kad je nastala šteta. Glupo dozlaboga i tako se radilo. Na moju javnu intervenciju vrhovni su sudovi svih republika i Vrhovni sud Jugoslavije izmijenili sudsku praksu uglavnom prema onom što sam tražio da učine.
4. U RH kao neovisnoj državi, na moj je prijedlg Ustavni sud poništio određene izmjene Zakona o trgovačkim društvima.
5. Svojim člancima u Vjesniku (par članaka) pokazao sam kakava je jedan njhov kolumnist - budala. Nakon nekog vremena je zaista prestao pisati i Vjesniku, ali se uhljebio u Saboru.
6. Pokrećem pitanje potrebe reforme ustavnog uređenja RH, na način da se napusti sadašnju podvojenost izvršne vlasti u Hrvatskoij. Mi smo jedinstveniu u svijetu po takvom nemuštom ustavnom položaju predsjednika Republike. Ustav bi trebalo promijeniti i radi toga da raskinemo vezu između današnje RH i ZAVNOH-a. To je učinjeno s NDH, ali je ostavljena veza sa ZAVNOH-om. To daje našim "antifašpistima" tj. komunistima krila da nas i danas gnjave s podjelama na ustaše i antifašiste. Time su abolirani komunistički zločinci, a jednom Thompsonu se ne dopušta nastup u Istri. Dalje, Ustav bi trebao izmijeniti kao uvod u izmjenu izbornog zakona. Zašto bi Hrvatska trebala biti talac svojih etničkih manjina pa da nam u slučaju izjednačenih snaga u Saboru, one bude te koje će ucjenama presudno utjecati na formiranje vlade u Hrvatskoj ?!
7. Pelješki me most zaokupio pred par godina, posve slučajno. Nu, o tome posebno.
vbureti is offline  
Old 15.08.2008., 12:46   #2912
Quote:
vbureti@htnet-dsl kaže: Pogledaj post
Za Ac do Osojnika, kad si me tako lijepo "zamolio" neka ti bude. Ali, ako bi tu AC skrenula u BiH i dalje u CG, nije mi jasno zašto bi kamiondžije silazile s AC na staru cestu kad imaju dalje AC za CG i za Albaniju. Misliš li na njihovu veliku ljubav prema Hrvatskoj ?
Ne, mislim na to da bi morali plaćati carinu još i Bosni i Hercegovini. Daj pročitaj cijeli moj post.
__________________
admiral Norton Valiant
admiralnorton is offline  
Old 15.08.2008., 12:52   #2913
Quote:
vbureti@htnet-dsl kaže: Pogledaj post
Eto vam financijska usporedba tih dvaju mostova, po glavi stanovnika.
Dok Mesinski most stoji 3,8 milijarda eura (vaš podatak) to znači da na jednog Sicijanca otpada 757 eura. A pelješki most za svih 122.879 stanovnika Dubrovačko-neretvanske županije otpada 260 milijuna (najmanje, s vjerojatnošću rasta tih troškova) što mu ga dođe "po glavi" stanovnika 2.116,06 eura.
Znači li to da bi Pag trebali s kopnom povezati pontonskim mostom, kad već cijenu brojimo po glavama, a ne po eurima?
__________________
admiral Norton Valiant
admiralnorton is offline  
Old 15.08.2008., 12:53   #2914
Quote:
admiralnorton kaže: Pogledaj post
Ne, mislim na to da bi morali plaćati carinu još i Bosni i Hercegovini. Daj pročitaj cijeli moj post.
Ne razumijem pitanje. Čitao sam ponovno ali ne razumijem. Carina za robu u tranzitu je jedna stvar, a cestarina nešto drugo. Ne znam o tome ništa. Ali ako mogu s tim pitanjima izići na kraj u Beneluksu, ne vjerujem da ne bismo i mi na ovim prostorima.
vbureti is offline  
Old 15.08.2008., 13:18   #2915
Quote:
vbureti@htnet-dsl kaže: Pogledaj post
Ne razumijem pitanje. Čitao sam ponovno ali ne razumijem. Carina za robu u tranzitu je jedna stvar, a cestarina nešto drugo. Ne znam o tome ništa. Ali ako mogu s tim pitanjima izići na kraj u Beneluksu, ne vjerujem da ne bismo i mi na ovim prostorima.
Kamiondžije plaćaju otprilike jednaku cestarinu bez obzira u čijoj je državi autocesta, Hrvatska ili BiH, ali s obzirom da ih najbrži put do njihovog cilja vodi kroz Crnu Goru (inače ne bi išli po ovoj autocesti), BiH bi im bila samo još jedna tranzitna država. Dakle, ako idu kraj Dubrovnika, plaćaju carinu na ulazu u Hrvatsku i plaćaju carinu na ulazu u Crnu Goru. Ali ako idu autocestom kroz BiH, plaćaju carinu na ulazu u Hrvatsku, na ulazu u BiH i na ulazu u Crnu Goru, te su im troškovi automatski veći. Zato je njima bolje da idu kroz Hrvatsku bilo kakvom cestom nego kroz BiH autocestom, a osim toga, sumnjam da bi se BiH nešto pretrgala da tih 37 km sagradi u idućih 5-6 godina.
__________________
admiral Norton Valiant
admiralnorton is offline  
Old 15.08.2008., 19:15   #2916
Admirale, shvatio sam. Ali mislim da je to minorni problem. To bi bilo u njihovom, BiH interesu riješiti da privuku promet.
vbureti is offline  
Old 15.08.2008., 21:02   #2917
Quote:
admiralnorton kaže: Pogledaj post
Znači li to da bi Pag trebali s kopnom povezati pontonskim mostom, kad već cijenu brojimo po glavama, a ne po eurima?
Admiral, pa tako ograničeno misli. Most za Pag je relativo mali most koji se naslanja na obalne stijene. To nešto kao most preko Rječine samo malo veći.

A odnos veličine kopna i broja stanovnika i cijene prometnog objekta je veoma važan. Bitan.

Zamisli da izgradiš most između kopna i neke hridi na moru koja ima 1 čkm i nijednog stanovnika. Za što i za koga bi se gradio takav most. Generali i admirali ponekad izgube pamet odnosno nikada nisu ni stekli ekonomsku pamet. Vojska i ekonomija su dvije nespojive struke. Zato u civiliziranim zemljama vojska mora biti pod kontrolom civilnih vlasti. Inače sve ode u PM.
vbureti is offline  
Old 15.08.2008., 23:55   #2918
Quote:
vbureti@htnet-dsl kaže: Pogledaj post
Nisi uzeo u obzir da ta dva mosta nisu za usporedbu. Mesinski most će biti viseći. Stajat će na dva para stupova visokih kao Eifelov toranj. "Sajle" na kojima će visiti glavni dio mosta bit će sastavljene od oko 60-tak tisuća čeličnih opletenih niti. Promjer presjeka sajle će biti čini mi se 125 cm.

To su tek neki podatci. Ono što je bitno je nešto drugo. Taj će mosty spojiti Siciliju s kopnom. A Sicilija ima oko 25.711 čkm, a npr. Slovenija tek 20.273 čkm. To nije sve. Taj otok ima 5,o17.000 stanovnika, a opet npr. Slovenija tek 1.964.000.

Pitanje je kod toga mosta nešto drugo. Zašto se nije prije pošlo u izgradnuju toga mosta (ili tunela, svejedno je) ? Ne znam zvanične odgovore, ali vjerujem da odgovor ne leži daleko od interesa onih tisuću i tusući ljudi koji sa svojim trajektima brodovima i brodicama, danonoćno održavaju vezu između otoka i kopna. Ta djelatnost će biti drastično reducirana. Otuda je morao biti razumljiv veoma jaki otpor.

Eto vam financijska usporedba tih dvaju mostova, po glavi stanovnika.
Dok Mesinski most stoji 3,8 milijarda eura (vaš podatak) to znači da na jednog Sicijanca otpada 757 eura. A pelješki most za svih 122.879 stanovnika Dubrovačko-neretvanske županije otpada 260 milijuna (najmanje, s vjerojatnošću rasta tih troškova) što mu ga dođe "po glavi" stanovnika 2.116,06 eura.

Stavimo u izravan odnos te troškove "po glavi" i dobijemo, da naše "glave" trpe 2,80 puta teret od sicijanskih. A naše "glave" za te novce dobivaju tek dvije ili četiri cestovne staze i tranzit koji, ako i ga dobiju, će prije ili kasnije biti izgubljen , a Siciijani dobivaju pak nekih 8 cestovnih voznih staza, dvije ili više željeznička kolosjeka te prodiktovode i koješta drugo što će biti ugrađeno u most. Kad bi se to sve svelo na zajednički nazivnik (koji tek omogućuje pravu usporedbu troškova "po glavi"), dobili bismo da je naš most, ne samo po trošku za 1 km, nego i po trošku po jednom stanovniku koji su izravno tangirani tim mostovima u još nepovoljnijem položaju. Ponovno bi uskrnuo neki odnos od 1 : 10 ili čakl 1 : 20 na štetu naših "glava" - naravno.

Vdite kako to ispada. Potegnete argument i kad ga se analizira ispada da argumnet govori protiv vaših uvjerenja i tvrdnji.
P.S. Ako nađem link o Mesinskom mostu prilijepit ću ga.
Cijena od 3,8 mlčrd eura je isključivo za most, a ukupna cijena projekta je skoro 7 mlrd eura.
Znači da izvršimo brojčanu usporedbu. hrvatski most ima 2,3 km dok talijanski ima 3,5. Znači 2,3. km mosta i pristupnih cesta košta 300 mil eura dok ovamo samo most košta 3,8. ,a ukupni projekt 7 mlrd eura. Ako ćemo ići tvojom metodom i sve troškove utrpati pod most dolazimo do rezultata da 1 km hrvatskog most košta oko 130 miliona dok kilometar sicilijanskog košta 2mlrd.
Evo s obzirom da Sicilijanski ima 4 trake u svakom smjeru podijelit ćem to s 2 i s obzirom da ima još toliko željezničkih opet s 2 i dobiješ cifru od 500 miliona po kilometru.

Znači glavni argument si izbjegao. Onaj o cijeni kilometra mosta.
__________________
Mir i i harmonija može, s istim pravima i tolerancijom. A države s mirom i tolerancijom može biti jedino bez ili s 3 entiteta. Do tada, jebeš ti tu toleranciju gdje se tolerira da drugi biraju hrvata u predsjedništvo, određuju ko im valja,a ko ne valja na pozicijama koje hrvati trebaju popuniti. To je okupacija,a ne tolerancija. Za okupaciju imam 0% tolerancije.
okobrb is offline  
Old 16.08.2008., 00:27   #2919
Nemojmo smetnuti sa uma da je tranzitni promet preko Slovenije, Hrvatske i srbije u odnosu na 2005 pao kojih 30%.

Ovim mostom otvaramo sebi mogucnost otvaranja novog koridora preko Crne Gore i Makedonije (Kosova i Albanije) i diktiranja cijena tranzita posto je upravo to najveci razlog zasto se zaobilazi pravac preko Slovenije.
pjosip is offline  
Old 16.08.2008., 00:37   #2920
Quote:
okobrb kaže: Pogledaj post
Cijena od 3,8 mlčrd eura je isključivo za most, a ukupna cijena projekta je skoro 7 mlrd eura.
Znači da izvršimo brojčanu usporedbu. hrvatski most ima 2,3 km dok talijanski ima 3,5. Znači 2,3. km mosta i pristupnih cesta košta 300 mil eura dok ovamo samo most košta 3,8. ,a ukupni projekt 7 mlrd eura. Ako ćemo ići tvojom metodom i sve troškove utrpati pod most dolazimo do rezultata da 1 km hrvatskog most košta oko 130 miliona dok kilometar sicilijanskog košta 2mlrd.
Evo s obzirom da Sicilijanski ima 4 trake u svakom smjeru podijelit ćem to s 2 i s obzirom da ima još toliko željezničkih opet s 2 i dobiješ cifru od 500 miliona po kilometru.

Znači glavni argument si izbjegao. Onaj o cijeni kilometra mosta.
Nisam izbjegao nikakav argument. Ja samo velim da se to dva posva različita objekta. Riječ je o visećem mostu sa šest staza za automobile i četiri kolosjeka za željeznicu. Širok je 60 metara. Njime će ići i razni cjevovodi, čini mi se voda, plin i još nešto. I nema sumnje da je objekt skup i to daleko skuplji nego naš skupi i siromašni patuljak kao što je pelješki most. Ali Talijani sa 60-tak miljuna stanovnika i na Scilkji preko 5 miljuna mogu si priuštiti takav objekt lakše nego mi naš idiotski pelješki most.

S obzirom na drugačije okolnosti slučaja i mjerila sa prosudbu mostova moraju biti tome prilagođena. Za Mesinski most nije mjerilo cijena po dužnom kilometru nego koliko njegova cijena tereti talijansko gospodarstvo i što će mu most donijeti. To isto mjerilo kao najvažnije treba primijeniti i na pelješki most. Broj stanovnika i površina teritorija koja se tangira mostom je tek pomoćno mjerilo za taj proračun. Tebi je to vjerojatno teško razumjeti.

A znaš li otkuda tako visoka cijena Mesinskog mosta ? Nisi se zapitao o tome ? Zbog njegova velikog raspona između stupova. Najvećeg na svijetu. Ako sam dobro zapamtio - 3.300 metara. To je pak cijena njegove ljepote.

A njgova je visina određena tak da ne ometa plovidbu ispod mosta. Nisu imali svojih Bosanaca. Nisam opazio koliko je kolnik mosta iznad razine mora. Pogledat ću, možda ima i taj podatak.

Pogledao sam ali nisam našao. Procjenjujem po slikama da je niveleta mosta od 80 do 100 metara iznad mora.
vbureti is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:32.