Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2022., 16:17   #1
Plastika i alternative - utjecaj na okoliš

Veliki je trend recikliranja plastike, kao i zamjene plastike alternativama, no vrlo je teško naći konkretan podatak o benefitima za okoliš i korisnosti istog.

Zanima me postoji li znanstveni osvrt na to jer dolazi vrijeme kad nošenje plastične vrećice izgleda skoro kao da izlijevam motorno ulje po livadi.

Recikliranje:

Obično se uzima kao glavni argument duljina trajanja razgradnje te fotografije smeća koje dođe u prirodu (a povezano s prvim).
Meni izgleda logično plastiku odvajati, no spaljivanje mi se čini kao puno bolja opcija od reciklaže (generalno, pristup za sav otpad koji ima energetsku vrijednost). Energiju ionako dobivamo i iz fosilnih goriva u nekoj mjeri, a čišćenje same ambalaže koja je prljava (jer ne možeš izbaciti sve van iz ambalaže) je skup proces koji zagađuje. Problem plastike u prirodi (oceanima) po meni nije pitanje reciklaže, već zbrinjavanja. Ako plastika iz kontejnera dođe u more, sustav ne funkcionira, to nema veze s reciklažom.

Alternative:
Obično se višekratna plastika, pamuk i papir predstavljaju puno ekološkije alternative, ali jedna pamučna vrećica zagadi kao 7.000 jednokratnih najlona (naravno, ako 7.000 njih ne završi u moru): https://www.scanfill.se/en/sustainab...ng-of-plastic/
Child42 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:27.