Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2007., 13:57   #21
Quote:
prle69 kaže: Pogledaj post
... tekumova seka je krepala... (biti će da je nagib prevelik)
jel zna netko gdje mogu kupit samo motor (po mogućnosti 2taktni)?
ja sam potrgao prijenos na kultivatoru i spremio motor koji je radio najviše cca 5 sati. 4T motor, vjerojatno neki kineski, 4 KS, ako hočeš javi...
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 14:13   #22
prle69, a kakav je kvar, kakvi su simptomi?

Meni je teže palila, ali otkako sam otvorio i pročistio rasplinjač i dizne, i dobro stegnuo čašicu za benzin, pali praktički na prvi potez! Važno je da na čašici ne vuče falš-zrak, a to se lako dogodi ako čašica nije dobro sjela na svoj dosjed!

I dobro je povremeno nasprejati malo onaj kontakt-prekidač, na žici koja ide prema bobini!
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 14:17   #23
Quote:
prle69 kaže: Pogledaj post
...Sad sam u dilemi da li opet investirati 999 kn i isto sr*e pa imat dva motora od kojih će jedan bit na servisu ili dat 4milje kuna pa imat relativno dobru mašinu
... Fata je Fata, al četiri su četiri
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 09:28   #24
Podijelimo iskustva s motorima kosilica.

Evo, moja vjerna kosilica me je (očekivano) razočarala. Imam je preko 12 godina, kupljena je kad je Pevec tek počeo prodavati kosilice. B&S motorić. Inače sam prije 8 godina mijenjao brtvu na glavi tj. poklopcu glave i čistio ventile koji su nešto zaštekali i dalje je radila odlično. Osobito odlično uz činjenicu da kosim i nekih 15% površine pod manjim nagibom.

No jučer je upalim i počne neprarvilno tuckati i gasiti se. Upalim je ponovno, radi 15sekundi i isto. Upalila je inače od prve. Skinem svječicu a ona sva garva i masna. Očistim svjećicu, na prazno provrtim motor da izbaca benzin i ulje. Opet je upalim i isto. Opet svjećica dolje i opet isto stanje. Upalim je i otvorim čep za ulje, aprije nego li sam ga odvio do kraja čep izleti iz ruke i odleti u zrak dobrih 3 metra, a za njim bar 1.5dl ulja. Ugasio sam je i postavio diagnozu - karike ili sl. jer sabija kompresiju u radilicu.

Ispravno?
Rastavio sam vanjski dio motora i skinuo poklopac glave. Riseva na cilindru nema, kip je zagaren, ventili i poklopac glave isto. Danas ili u petak me čeka otvaraje radilice da mogu izvaditi klip i klipnjaču i vidjeti karike.

Ono što treba promjeniti sigurno je: brtva na glavi, mala (dotrajala) brtva na kanalu za smjesu goriva, brtva na radilici, možda i semering, karike (vjerojatno ima uljnu i kompresijsku tj. 2 komada).

Je li je netko u zadnje vrijeme kupovao ove dijelove pa zna cca. cijene. Moglo bi se dogoditi da me ti dijelovi dođu do nekih 400-500kn, a nove kosilice se kreću oko 1000-2000kn.


I jedan savjet iz iskustva: da bi motor ispravno radio OBAVEZNO mora biti montiran nož. Nož radi kao zamašnjak i bez njega motor ne radi. Ili okrene u krivom smjeru ili krepa, uglavnom ne može raditi.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 09:32   #25
Ovo s nožem ti je malo vjerojatno, jer motori za kosilice su uglavnom univerzalni motori s vertikalnom osovinom, a zamašnjak im je s druge strane osovine, tj. odozgora (kod špage za pokretanje). Kak bi onda isti motor radil na mot. kopačici ???
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 11:28   #26
Provjeri zazor na ventilima. Obićno treba "skratiti ventil" brusilicom
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 13:17   #27
Da, ni meni nije bilo logično jer motor ima zamašnjak na kojem je magnet za paljenje i starter. No očigledno nema dovoljnu masu ili tako nešto. Motor se znao okrenuti u suprotnom smijeru, izčupati mi špagu od startera iz ruke, krivo opaliti takt tj. puknuti i sl. Onda sam montirao nož i stvar je proradila. Skinuo nož i opet nije radila. Opet stavio nož... ona radi. Dakle, kod nekih motora je očigledno bitan faktor i nož.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 13:45   #28
Ako nema riseva po stublini, karike ti nisu popucale i podrobile se, a to je najvažnije! Dosjedi ventila sigurno su već istrošeni, pa se smanjio zazor ventila, a time i snaga motora.

Ako uspiješ nabaviti nove karike, mogao bi se opet složiti motor koji će još trajati dosta dugo!
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 13:58   #29
Quote:
Veky kaže: Pogledaj post
Da, ni meni nije bilo logično jer motor ima zamašnjak na kojem je magnet za paljenje i starter. No očigledno nema dovoljnu masu ili tako nešto. Motor se znao okrenuti u suprotnom smijeru, izčupati mi špagu od startera iz ruke, krivo opaliti takt tj. puknuti i sl. Onda sam montirao nož i stvar je proradila. Skinuo nož i opet nije radila. Opet stavio nož... ona radi. Dakle, kod nekih motora je očigledno bitan faktor i nož.
Pri startanju treba snažnije povuči špagu. Vratiti zna ako motor ne zapali. To se meni znalo dogoditi na LA300 motoru (8ks).
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 13:59   #30
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Ako nema riseva po stublini, karike ti nisu popucale i podrobile se, a to je najvažnije! Dosjedi ventila sigurno su već istrošeni, pa se smanjio zazor ventila, a time i snaga motora.

Ako uspiješ nabaviti nove karike, mogao bi se opet složiti motor koji će još trajati dosta dugo!
imam ja viška motor od kultivatora, valjda kineski, 4T, 4KS, radio nekoliko sati jer sam potgrao prijenos na kultivatoru. Ako tko hoče ...
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 14:04   #31
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
To se meni znalo dogoditi na LA300 motoru (8ks).
Prošle godine ja sam kupio novi, LA350 motor (9,5 KS)! Da vidiš kako taj pali, nakon stajanja čitave zime, pali na drugi potez! U prvome valjda usisa dovoljno goriva..

Glavna novina mu je ugrađena cin-špula, za razliku od starog, kojem je magnet na zamašnjaku prolazio iznad jezgre bobine. Ima i AC pumpu za gorivo, membransku, spojenu na karter mašine. Sve boljke starog motora uklonjene su u novoj verziji!
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 14:14   #32
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Glavna novina mu je ugrađena cin-špula, za razliku od starog, kojem je magnet na zamašnjaku prolazio iznad jezgre bobine.
Daj malo objasni kaj misliš pod tim?
Moj stari LA300 ima zavojnicu pod poklopcem i modul paljenja izvana. Kaj je na tom to integrirano kao na mot. pili?

Quote:
Ima i AC pumpu za gorivo, membransku, spojenu na karter mašine.
A kaj će mu, ak je rezervoar goriva iznad rasplinjača? AC pumpa samo troši snagu i može kroz nju curiti gorivo u karter (osim ak nije rezervoar nisko postavljen).

Ima li pumpu ulja za podmazivanje?

Gdje si kupil i koliko kn?
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 14:29   #33
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Daj malo objasni kaj misliš pod tim?
Moj stari LA300 ima zavojnicu pod poklopcem i modul paljenja izvana. Kaj je na tom to integrirano kao na mot. pili?
Motor je novi, pa nisam ga još otvarao. Na nacrtu sam vidio da struju i paljenje ima sasvim drugačije riješeno nego stari model, kakvog sam ranije koristio! Ima čak i dodatni izvod struje prema van, za nekakvu rasvjetu, ili slične potrebe. Čini mi se da je to dosta slično onome kak su Tomosovi dvotaktni motori imali riješenu proizvodnju struje!


Quote:
A kaj će mu, ak je rezervoar goriva iznad rasplinjača? AC pumpa samo troši snagu i može kroz nju curiti gorivo u karter (osim ak nije rezervoar nisko postavljen).

Ima li pumpu ulja za podmazivanje?

Gdje si kupil i koliko kn?
AC pumpa je membranska, samo crijevom vezana na karter, na mjesto gdje su ranije bile platine, a nalazi se iznad rasplinjača! Vjerojatno je ranije na motokultivatoru, u jako nagnutom položaju, premalo goriva doticalo u rasplinjač, pa se motor pregrijavao.

Uljna pumpa je u stvari zupčasta, tako je bilo i na starome modelu. Smještena je na kraju kartera (prema lameli), i tjera ulje u uljne kanale. Kupio sam je u Dugom Selu, za cca. 4.300 kn. Postoji i neka kineska kopija koja se kod nas može kupiti, za cca. 2500 kn, ali moja je original Lombardini, Italija.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 14:32   #34
To mora da je neka druga verzija, a ne za MTK. Cijena mi se čini OK.
Kod nas (u Pevcu) se može kupiti srpska verzija LA300 (takav je moj, samo 18g. star), koja je čisto dobra (kupio susjed ... zadovoljan).
A kam ga buš ugradil?
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 14:36   #35
Evo ti jedan takav motor, s time da moj ima i metalni zaštitni kavez oko auspuha!

http://www.jurec.hr/lombardini.html
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 14:40   #36
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
To mora da je neka druga verzija, a ne za MTK. Cijena mi se čini OK.
Kod nas (u Pevcu) se može kupiti srpska verzija LA300 (takav je moj, samo 18g. star), koja je čisto dobra (kupio susjed ... zadovoljan).
A kam ga buš ugradil?
Da, vidio sam kod Peveca tu srpsku verziju (DMB, 21. MAJ)! Puno se više isplati kupiti original, poboljšanu verziju!

Ugradio sam ga još prošlog proljeća na Labinprogres-Goldoni kultivator! Preporodio sam se, u odnosu na stari srpski motor! Pali otprve, ne pregrijava se, ima više snage, opći narodni preporod!

Sve paše original, samo trebaš sa starog skinuti onaj "list", prirubnicu između motora i kultivatora, i to našarafit na novi motor!
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 15:15   #37
Mislim da ću sve pronaći u pevecovom servisu. Eto bar neke sreće da nam je Pevec sugrađanin pa imamo i njegov servis/skladište. Znam da imaju dosta dijelova za Brigssa. Nekad sam već kupovao cinšpulu za staru frezu, brtve, gumicu i membrane za pumpicu na karburatoru, karike za trimer... Valjda neće previše cijeniti karike i te brtve.

Najviše me živciraju prokleti colovi šarafi. Ok, imam ih čime šarafati ali svejedno.. alergišan sam na colove šarafe (izuzev vodo/plino voda).
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 15:41   #38
Znači, Brigs ima colni navoj vijaka?

Sjećam se Peveca iz ranih 90-tih, on je svoju karijeru i započeo kao dobavljač rezervnih dijelova za sitnu mehanizaciju, posebno za talijanske strojeve! Imao je i servis, pouzećem sam od njega naručivao sitne dijelove za Lombardini!
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2007., 23:18   #39
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
...
Sve paše original, samo trebaš sa starog skinuti onaj "list", prirubnicu između motora i kultivatora, i to našarafit na novi motor!
Kak si skinul kuplung s konusa?
Ima li novi motor kajlu na konusu?
Jeli tiši od staroga?

Kad si već mijenjal motor, kak to da nisi kupil dizela?
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2007., 00:35   #40
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Kak si skinul kuplung s konusa??
Odšarafiš i skineš sve kaj ide dolje, ostane ti samo "kučište kuplunga", koje je nabijeno na osovinu. Imam rad-ap-ciher, dosta veliki, s tri kraka.. Polako se zateže, dok sve skupa ne skoči dolje s konusa..

Quote:
Ima li novi motor kajlu na konusu? Jeli tiši od staroga???
Nema kajlu na konusu kao stari, ali je konus namazan plavim Loctiteom, već u tvornici.
Čini mi se da je dosta tiši, ali nosim antifone dok radim s njime, pa mi je svejedno.. Dizel je bio poprilično skuplji, ovo mi je bila prihvatljiva cijena.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:23.