Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2014., 19:17   #141
Quote:
lussylu kaže: Pogledaj post
Ufff ovde ti ima previse pojmova koji se u knjizi ne spominju i koji su dosta komplicirani :/ bolje nemoj iz te skripte ucit.
Odakle onda? Ima li išta korisno na netu? Vrijedi li išta od ovoga:
http://www.pravokutnik.net/skriptarnica/sociologija
T-Bag is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2014., 21:26   #142
Quote:
T-Bag kaže: Pogledaj post
Odakle onda? Ima li išta korisno na netu? Vrijedi li išta od ovoga:

http://www.pravokutnik.net/skriptarnica/sociologija

Posto nema za DM skripta koja je rađena po srednjoskolskom udzbeniku,onda bi najbolje bilo iz tog udzbenika ucit.
Ovo sve su skripte koje ne prate srednjoskolsko gradivo iz sociologije.
Prokusaj nabavit knjigu od nekoga ko je 3.srednje,u knjizarama ili antikvarijatima.
lussylu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 19:36   #143
skripta za socijologiju

molim vas skriptu za socijologiju , primoredaja Zagreb , cijena po dogovoru , hitno!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
blackkiller543 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2015., 16:28   #144
Hellou!

Planiram upis na FFZG i uzeo sam Sociologiju, no strukovnjak sam, pa se prvi put susrecem s njom.

Anyway, ucim po propisanoj knjizi ali nigdje nemogu naci primjere matura, moze li me netko uputiti?
PsychoEagle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 15:37   #145
Quote:
PsychoEagle kaže: Pogledaj post
Hellou!

Planiram upis na FFZG i uzeo sam Sociologiju, no strukovnjak sam, pa se prvi put susrecem s njom.

Anyway, ucim po propisanoj knjizi ali nigdje nemogu naci primjere matura, moze li me netko uputiti?

http://www.ncvvo.hr/drzavnamatura/web/public/svi_ispiti

U plavkastom stupcu lijevo su ti rokovi sviju dosadašnjih matura, klikneš na jedan od njih i otvori ti sve predmete koji su pisani na tom roku u ovim stupcima desno i tu odabereš što ti treba, klikneš i otvori ti ispitne knjižice, rješenja i ostalo.
__________________
Stalno padam na ispitima, proklete stolice.
Kvija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 16:39   #146
Quote:
Kvija kaže: Pogledaj post
http://www.ncvvo.hr/drzavnamatura/web/public/svi_ispiti

U plavkastom stupcu lijevo su ti rokovi sviju dosadašnjih matura, klikneš na jedan od njih i otvori ti sve predmete koji su pisani na tom roku u ovim stupcima desno i tu odabereš što ti treba, klikneš i otvori ti ispitne knjižice, rješenja i ostalo.
Ili mi se javi privatnom porukom, imam na drive-u sve mature, odnosno cijeli ncvvo, posloženo po godinama itd.. uz puno skripta iz svih obveznih i izbornih predmeta.
Lp,
Komediruzecki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 16:19   #147
pozdrav! za 2 dana pišem maturu iz soc pa me zanima koliki je postotak dovoljan za prolaz na maturi? hvala
z-wox is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 22:04   #148
Quote:
z-wox kaže: Pogledaj post
pozdrav! za 2 dana pišem maturu iz soc pa me zanima koliki je postotak dovoljan za prolaz na maturi? hvala
Mislim da bi trebalo biti oko 25 posto jer je tako bilo na prošloj, pretprošloj maturi, te na maturi 2011. Jedino je 2012. prag bio 22%.
ALI sve ti ovisi kako drugi koji pišu sociologiju napišu, npr. ako ove godine većina napiše stvarno dobro, u tom slučaju prag se podiže, ili ako napišu stvarno loše, prag se spušta ( što je bio slučaj 2011.). Ali mislim da se ne bi trebao spuštati ili podizati drastično, pa računaj na oko 25 %. Također uvijek postoje oni koji prijave više izbornih predmeta, pa na kraju predaju nakon 30 minuta tj. ne znaju ništa. Takvi slučajevi mislim čak pomažu onim ostalima jer se tada njihovi slab postotak uračunava sveukupno i snižava prag. Npr. moj jedini izborni predmet koji sam polagala je bila psihologija, što znači da sam je morala proći. Učila sam 2 dana prije ispita ( TO NIKOME NE PREPORUČAM), na ispitu je barem pola ljudi od nas dvadesetak u učionici predalo/bilo gotovo prvih 45 minuta, što znače da njima nije taj predmet bio važan jer su vjerojatno polagali neki drugi izborni. I njihov rezultat uračunat zajedno s mojim i ostalima u Hrvatskoj koji su polagali soc. dao je nekakvih 22 posto za prolazak.
Ako pišeš još neki izborni, a znaš da ćeš ga proći jer ti je draži/bolji od soc., ne trebaš brinuti ako ne prođeš soc.
Ovako je bilo prije par godina, nadam se da se ništa nije mijenjalo, a ako je sorry
__________________
Stalno padam na ispitima, proklete stolice.
Kvija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 13:41   #149
Je li dovoljan samo udžbenik Nenada Fanuka za učenje?
Pripremam se polako..
Nyssa al Ghul is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2015., 00:02   #150
Zdravoo,moze primjer laboratorijskog istrazivanja,hitno mi treba?
Unaprijed hvala
Mindfulness is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 21:21   #151
Sociologija ili psihologija kao izborni?

Pitanje za sve koji su to prošli ili se smatraju kompetentnima za dati odgovor Dakle, što je jednostavnije naučiti za maturu? Sutra u 12 h je deadline za prijavu i moram odlučiti
__________________
''Sa mnom se može, mada je neobično...''
Thin White Duke is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2016., 21:56   #152
Quote:
Thin White Duke kaže: Pogledaj post
Pitanje za sve koji su to prošli ili se smatraju kompetentnima za dati odgovor Dakle, što je jednostavnije naučiti za maturu? Sutra u 12 h je deadline za prijavu i moram odlučiti
Psihologija, ja bih rekao.
IvanROC is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2016., 20:55   #153
Malo više od trećine ljudi prođe sociologiju. Nažalost, udžbenik nije dovoljan i već se neko vrijeme čeka na njegovu izmjenu. Uz dobru primjenu, udžbenik je dovoljan za nategnutu trojku.
K-Rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 23:42   #154
Quote:
K-Rose kaže: Pogledaj post
Malo više od trećine ljudi prođe sociologiju. Nažalost, udžbenik nije dovoljan i već se neko vrijeme čeka na njegovu izmjenu. Uz dobru primjenu, udžbenik je dovoljan za nategnutu trojku.
Ja sam polagala maturu 2014./2015. i bio mi je dovoljan Fanukov udžbenik za peticu čak, doduše ne znam da li se nešto promijenilo od tada.
thelarch is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 20:39   #155
Ljudi, jel zna netko odgovor na ono pitanje o suvremenim sociolozima, Giddens, Beck i Castell? Imam Fanukov i udzbenik iz 2013 i jedva se spominju a vidim u oglednom ispitu ih dosta spominju pa ne zelim riskirat.
Lanchetoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 20:58   #156
A koje je pitanje?
-Nabat- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 19:36   #157
Objasniti temeljne teorije i koncepte suvremenih sociologa i u zagradi su navedena njih trojica
Lanchetoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2017., 19:11   #158
Anthony Giddens - najpoznatiji je po teoriji strukturacije. Teorija strukturacije proučava je li društvena stvarnost oblikovana društvenim silama, ili djelovanjem pojedinca. Giddens kaže da društvena stvarnost nije oblikovana isključivo jednim ili isključivo drugim, već su pojedinac i društvena struktura u međuodnosu. Pojedinac djeluje unutar društvene stukture (normi, vjerovanja, institucija, tradicija) a u isto vrijeme svojim djelovanjem potvrđuje i reproducira samu tu društvenu strukturu.

Urlich Beck - društvo rizika. Beck kaže da su ljudi još od davnina bili pod nekakvim rizikom, no tada je ljudima prijetio uglavnom prirodni rizik - da ih zatrpa potres, podavi ih poplava, zatrpa ih vulkan ili da ih pojede lav. U modernom društvu ljudi su pod drugačijom vrstom rizika, primjerice pod opasnošću od industrijskih katastrofa, naprimjer nuklearnih, kao što su bili Černobil i Fukushima, globalnih klimatskih promjena, smoga, zagađivanja, onečišćenja vode i slično. Tu je još milijun i drugih rizika, nezaposlenost, kriminal, terorizam... Uglavnom, svi ti rizici iz modernog društva nisu prirodni, nego su rezultat samog tog modernog društva, odnosno procesa modernizacije, industrijalizacije i globalizacije.

Manuel Castells - njegova najvažnija teorija je ona o umreženom društvu. Razvoj komunikacijskih tehnologija od sredine osamdesetih, razvoj masovnih medija i sve veće brzine prijenosa informacija doveo je do pojave novog oblika društvene strukture kojeg Castells naziva umreženim društvom. Realni svijet sve više gubi na važnosti, komunikacija više ne mora biti licem u lice i udaljenost postaje nebitna jer je društvo sve više globalizirano i moguće je biti u realnom vremenu umrežen s ljudima s druge strane planete.
-Nabat- is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 18:31   #159
Sociolozi pomagajte, zadatak mi je pronaći najpoznatije hrvatske sociologe i područje njihova rada, pa ima li netko da bi mogao pripomoći, wikipedia mi i nije od neke pomoći...
Lala123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2021., 18:56   #160
Sociologija

Vidim da je ova tema malo izumrla, ajmo ju malo oživit.

Vi koji se ove godine pripremate za sociologiju, kako vam ide?
danchi2410 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:27.