Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2007., 21:34   #1
Psiho-testovi kod zapošljavanja

Pri zapošljavanju?!

danas su postali nešto najnormalnije pri zapošljavanju na skoro svakom radnom mjestu (bezobzira na to da li ste SSS; VŠS; VSS).

Smatram da ih nije svaki put ugodno prolaziti. Jer tu je interakcija Čovjek-Čovjek, te Test-Čovjek!

Kakva su vaša iskusta sa tih testiranja?

Da li su po vama nužna ili besmislena? (zakon kaze da su gotovo nužna a i pravno relevantna)

Imate li vi loših iskustava sa psiholoških testiranja glede razgovora za posao?
A neugodnih pitanja?

Slobodno iznesite.. podijelite iskustva sa drugima te upozorite slijedeće na neka pitanja kako bi ih mogli očekivati ili pretpostaviti
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 22:42   #2
Question Psiho test

Ima netko nekakv primjerak psiho testova ili bilo što slično o tome, od čega se uopće sastoji? pomagajte...
hana2707 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 23:09   #3
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
Da li su po vama nužna ili besmislena? (zakon kaze da su gotovo nužna a i pravno relevantna)
Dosadna jesu, ali besmislena nisu. Pogotovo za vece firme koje zaposljavaju ljude bez ikakve preporuke (ne - veze). Znam nekoliko slucaja kad je firma zanemarila svoja testiranja pa je zaposlila ljude koji su vec prije "prolupali", i onda nakon 2 dana na bolovanje pa ga ti se ti rijesi! Druga je stvar ako se to desi dugogodisnjem zaposleniku, tada se o njemu ipak treba skrbit.
Bezveze is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 12:19   #4
Moje osobno iskustvo... Mislila sam do nedavno da ta testiranja nemaju smisla... I prošla jedno testiranje jedne head hunting firme i dobila posao na osnovu toga...

Koliko se sjećam, bili su domino testovi i još oni testovi ličnosti...

Na osnovu ovog iskustva prosudite sami isplati li se otići na testiranje ili ne...

Vjerujem da ovakvih slučajeva ima dosta...
curica_zgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 14:03   #5
Quote:
Bezveze kaže: Pogledaj post
koji su vec prije "prolupali", i onda nakon 2 dana na bolovanje pa ga ti se ti rijesi! Druga je stvar ako se to desi dugogodisnjem zaposleniku, tada se o njemu ipak treba skrbit.
Pa ne rade se ti testovi da vide jesi lud i onda onaj najmanje lud dobi poso nego da vide jel tvoje osobine odgovaraju poslu koji bi trebo radit
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 14:14   #6
Idi ovdje

http://www.humanmetrics.com/cgi-win/JTypes2.asp

testirala sam se u jednoj velikoj firmi i test je bio jako slican, a psiholog je rekao da traze bas tipove licnosti kakvi se opisi nude na kraju ovog testa.


Svasta ti kaze ovaj test.
Imaju i odredeni postotak pitanja koja umetnu unutra da saznaju faktor lazi, tj. koliko pokusavas poboljsati rezultate. Pa ono, bez laganja, sta bude - bude.
Sunshine_81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 16:13   #7
Quote:
spy kaže: Pogledaj post
Pa ne rade se ti testovi da vide jesi lud i onda onaj najmanje lud dobi poso nego da vide jel tvoje osobine odgovaraju poslu koji bi trebo radit
Nisam to ni rekla, ali ako nisi sposoban, pa ako si i lud, onda tvoje osobine ne odgovaraju poslu koji se nudi. Iako i ludi prolaze, ovisi kakav im dan.
Bezveze is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 22:56   #8
po meni su oni dobar pokazatelj osobe na jedan način kakav se ne vidi u prvom kontektu.

svi smi na interwew-u divni i krasni a psihotestovi daju možda malo drugu sliku. Pokažu ljudski ID
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 02:21   #9
gluposti... postave par stotina istih pitanja i onda gledaju di si nešto kontradiktornog napisao, pa onda smišljaju terorije na temelju tog odgovora kakva si ti osoba...
a ne kuže da ekipa s vremenom počme već bezveze zaokruživat na temelju prvih par riječi pitanja, koja se ponavljaju...

testovi inteligencije još gore... ako neznam bezveze lupam, ne valja... ako im sve riješim, nevalja!

zadnja tri posla sam dobio bez tih gluposti... i u budućnosti nemislim više ić na takve testove, jer se sve da vidjet iz jednog razgovora... a to testiranje ima jednu sasvim drugu svrhu...
a rezultate naravno niko nemože dobiti jer su kakti tajna...
getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 08:27   #10
ma to je obično izdrkavanje i izživljavanje posodavca nad običnim smrtnicima.
Igraju se bogova.
nema to nikakve veze ni sa poslom ni sa bilo čime.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 11:54   #11
ja mislim da su besmisleni, trenutno jako popularni, al da će ih zamijeniti neka učinkovitija metoda.

možda griješim, ali skeptična sam prema tim light testovima ličnosti, mislim da daju tek ofrlju sliku nečije osobnosti. i da se jako rijetko na temelju psiho testa može odlučiti treba li zaposliti neku osobu ili ne.
mislim da su zgodna forma kojom poslodavci sami sebi djeluju ozbiljnije, ali da im rezultai psiho testa čine eventualno pet posto odluke o tome koga će zaposliti.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 11:58   #12
ma izdrkavanja kažem ti...

takvi testovi imaju smisla da se daju djeci da se vifdi da li su spremna pratiti nastavu i sl.

ali pitanja na tim testovima veze nemaju sa realnošću na poslu.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2007., 15:49   #13
Ja, kao prvo, ne vjerujem psiholozima.

Izgledaju mi ko nacistički znanstvenici koji pokušavaju genetskim inženjeringom poboljšati ljudsku rasu, samo kaj oni biraju ljude koji bi se uklopili u firmu.

A nikad ne možeš znati jesu li dali dobre preporuke - možda su preporučili nekog dobrog, ali su možda i odbili nekog boljeg. A ja sigurno neću s psihologom, za kojeg znam da me secira, razgovarati jednako kao sa šefom ili suradnikom.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2007., 16:10   #14
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Ja, kao prvo, ne vjerujem psiholozima.

Izgledaju mi ko nacistički znanstvenici koji pokušavaju genetskim inženjeringom poboljšati ljudsku rasu, samo kaj oni biraju ljude koji bi se uklopili u firmu.

A nikad ne možeš znati jesu li dali dobre preporuke - možda su preporučili nekog dobrog, ali su možda i odbili nekog boljeg. A ja sigurno neću s psihologom, za kojeg znam da me secira, razgovarati jednako kao sa šefom ili suradnikom.
Eh, kad bi psiholozi imali sposobnosti o kojima pišeš...
I ja mislim da su testovi licnosti popularna pizdarija pri selekciji; koliko je meni poznato, prognosticka valjanost im nije veca od 0,1 - 0,2 - a to znaci da je tocnost predvidjanja necijeg uspjeha na poslu max 4 %
Testovi inteligencije su vec nesto prediktivniji, od pojedinacnih selekcijskih procedura su najuspjesniji, no ni njihova prediktivna valjanost ne prelazi 20 %.

S druge strane, sretna sam sto su uvedeni ti testovi, jer mislim da je od svih procedura intervju najneuspjesnija. Ovisi o tisucu stvari, a temelji se na potpuno subjektivnom dojmu. Ako ste elokventni i zgodni, bolje ce te proci na intervjuu, makar te osobine bile posve nevazne za uspjeh u poslu. Od svih "instrumenata", covjek je najmanje tocan. Testovi, ma koliko se cinili besmislenima, ipak unose neku dozu objektivnosti u procjenu. Psiholog, kojem ce te se mozda uciniti mutavim na intervjuu, pa vas na temelju toga ocijeniti nisko (iako, recimo, komunikacijske vjestine nisu bitne za posao za koji se natjecete), kad vidi vas izuzetan rezultat na testu inteligencije, morat ce korigirati svoju prvu, krajnje subjektivnu procjenu. Garantiram vam da niti jedan psiholog, tijekom formalnog obrazovanja, nije educiran da prepozna i umanji te efekte subjektivnosti tijekom razgovora. Da li ih educiraju na poslu, ne znam, no sklona sam pretpostavci da ako to i cine, cine u rijetko kojim firmama. A znam da se mnogi "uzivljavaju" u svoje uloge, i vjeruju kako tijekom itervjua mogu "secirati" i "skuziti" osobu. Takvo sto, tijekom max 45-minutnog intervjua, bi eventualno mogla vidovita osoba, a koliko mi je poznato, takve ne postoje
Pokondirena tikva is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 01:36   #15
Quote:
Pokondirena tikva kaže: Pogledaj post
S druge strane, sretna sam sto su uvedeni ti testovi, jer mislim da je od svih procedura intervju najneuspjesnija. Ovisi o tisucu stvari, a temelji se na potpuno subjektivnom dojmu. Ako ste elokventni i zgodni, bolje ce te proci na intervjuu, makar te osobine bile posve nevazne za uspjeh u poslu. Od svih "instrumenata", covjek je najmanje tocan.
Kako onda neke od najuspijesnijih svetskih kompanija uspijevaju zaposljavat kvalitetne ljude bez ikakvih testova? (npr. Google, Microsoft, Apple, BCG, McKinsey, ...)
celavi2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 01:46   #16
najdebilnije je kad daju testove, a zaposle ionako preko veze!
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 07:49   #17
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ja mislim da su besmisleni, trenutno jako popularni, al da će ih zamijeniti neka učinkovitija metoda.

možda griješim, ali skeptična sam prema tim light testovima ličnosti, mislim da daju tek ofrlju sliku nečije osobnosti. i da se jako rijetko na temelju psiho testa može odlučiti treba li zaposliti neku osobu ili ne.
mislim da su zgodna forma kojom poslodavci sami sebi djeluju ozbiljnije, ali da im rezultai psiho testa čine eventualno pet posto odluke o tome koga će zaposliti.

pa ako hoćeš baš iskreno!

Oni su samo znak eliminacije koga se neće i ako zapošljevanje ne bude regularno(pretpostavimo da će se netko žaliti na ishod jer se baš njega nije zaposlilo) da se kasnijim očitovanjem inspekciji rada zamažu oči da je bio u timu psiholog koji je stručno obradio svakog potencijalnog radnika a anamneza baš tog nije odgovarala uvjetima rada (npr ako se traži vozač kola hitne pomoći)a anamneza je pokazala i razlutati da je ona sklona nekoj nesigurnosti, panici u kriznom slučaju, adrenalinskom riziku itd.

mislim da su psihotestovi znak eliminacije (koga neću) i dobar pokazatelj nečije osobnosti (zašto ga neću)

A da su manipulativni, jesu
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]

Zadnje uređivanje larazg : 25.11.2007. at 10:06.
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 09:53   #18
Hoćeš reći, da kandidat koji nije primljen iz nekog drugog razloga (npr veza), kažu da je bio slabiji u tome i tome i kažu kako je to strašno bitno, a kandidat koji je primljen je bio bolji baš u tome.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 10:04   #19
Quote:
Ris kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći, da kandidat koji nije primljen iz nekog drugog razloga (npr veza), kažu da je bio slabiji u tome i tome i kažu kako je to strašno bitno, a kandidat koji je primljen je bio bolji baš u tome.
pa za inspekciju rada i osnov prekršaja... takav odgovor ne bi baš pasao
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2007., 10:06   #20
nego, zašto to rade?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:48.