Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2013., 14:29   #41
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Pitanje je došlo iz Pravog Života. A mislim da znam odgovor.

To što pitaš zavisi i od nas i od Njega. Od nas zavisi da li kucamo... a Njegovo je da žurno otvori kad netko kuca. Isus lijepi je, Božijom voljom, to objasnio u dvije riječi. "Kucajte i otvorit će vam se"

Kako bismo mi to mogli logički objasniti, pa da svatko od nas može shvatiti.. Evo jedan primjer.. jedan je moj rođak ponekad govorio: "Da Bog hoće ja bih vjerovao; al izgleda da On to neće".. (ovako se vadio na Boga). A nije zapažao, ili nije znao (a ja mu tad to nisam umeo objasniti) da u nama ima nešto udahnuto (isto Ono što je u Adama bilo udahnuto). Taj Božanski dašak je u nama ćutimo srcem. OniMA koji vole grijeh ogrubi srca pa to ne osjećaju, a moj je rođak često volio opijati se...


To Božije, što je u nas udahnuto sluša naše želje jer poštuje našu slobodnu volju. A to znači ovo:

1) ako npr. ti hoćeš da vjeruješ (ako kucaš) time i ono Njegovo što je u tebe udahnuto - hoće!
A to znači i da Bog tada hoće da hoćeš.

2) A ako ti svjesno nećeš da vjeruješ, nego ti je npr. draži grijeh ili besposlica,
onda i On hoće da ti ne vjeruješ (tj. Ono Njegovo što je u tebi udahnuto hoće).


Ovo je čist dokaz naše slobode izbora koju Bog poštuje. On nikog ne prisiljava na vjerovanje nego čeka da pokucamo, jer mu je drag taj interaktivni odnos... i čim Mu netko pokuca, eto Njega brzinom munje - i otvara srce, pa ovaj što je zakucao ima lakoću vjere. (sjeti se svog prvog iskustva s Bogom i vidjet ćeš da je baš tako bilo... tako je i kod mene i kod svih ljudi na svijetu..). Znači obostrano je - i do nas (da kucamo) a i do Njega je (da nas podrži i ojača u vjeri). On upućuje one koji iskreno pokucaju i nikoga bez podrške ne ostavi.

To "kucanje" najčešće dolazi s pokajanjem, ma da ne nužno. Nekad sa opasnošću oko nas, pa mu u strahu zavapimo a On se smiluje. A nekada dođe kada neka duša ljubopitljivo traži smisao postojanja, i pita se: "Zašto postoji svijet... čovjek... Tko je naučio pauka da plete mrežu..." i Milostivi mu se smiluje....., ovaj Dah postoji u svemu što živi. I sve živo hvali Milostivog na svoj način, na primjer ptice (samo što mi ne razumiemo njihovo hvaljenje..) Na zemlji, jedino je čovjeku data sposobnost da ima slobodu izbora hoće li hvaliti Mulostivog ili neće. To je zato jer nas je Bog odabrao za Sebe. Muhammed nam je prenio Njegovu poruku: "Čovječe, sve oko tebe što vidiš da Sam sam stvorio, stvorio sam za tebe. A tebe stvorih za Sebe" (hadis). Znači, samo treba da mu se odazovemo, a ostalo je Njegovo. Tada više ne treba da brinemo.

Eto nadam se da pojasnih ovo pitanje. Išao sam u širinu zbog drugih,
(vjerovatno još nekog zanima) a ti si sve ovo sve i ranije znala. Pozdrav
...
pozitiva je sastavni dio tebe, to je bespredmetno
no ne znači da nije i dio mene, samo s izuzetkom što se ja osobno, za razliku od vas drugih, često pozivam na Otkrivenje, a to je knjiga do koje islam ne drži a ne drži nit tzv. kršćanstvo (dapače bježi od nje)

zašto ljudi izbjegavaju nju, osim što u njoj pročitaju pa sve što zapamte je kataklizma užasa i terora
a vidiš, ta Knjiga je zapisana za sve ljude, bili vjernici ili ne, i bili vjernici ne znam koje religije
i što piše - to piše, i uzmaka nema

kad bi neki skinuli koprenu s očiju, i mirne duše sjeli i shvatili o čemu govori,
tada bi znali da je jedna od knjiga oslobođenja, pozitiva pozitive, jer kako joj sam kraj govori, nada za čovječanstvo je zagarantirana i sve će na kraju završiti po Božjoj volji i bit će, i savršeno i idealno po ljude (ovce, naravno, jer nada za jarce ne postoji)

badava ljudima filozofirati stotinama knjiga, samo potroše život i poslije lupnu glavom o zid... il se posipaju prašinom
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 15:01   #42
A sto se tice Ruha, Duha...

Nećeš naći ljude koji vjeruju u Allaha i Dan posljednji, a da vole onog ko se suprotstavlja Allahu i Poslaniku Njegovom, makar bili očevi njihovi ili sinovi njihovi ili braća njihova ili rod njihov. Takvima je upisao u srca njihova iman(vjerovanje) i ojačao ih Duhom od Sebe, a uvešće ih u bašče ispod kojih teku rijeke, vječno će biti u njima. Zadovoljan je Allah njima i zadovoljni Njime. Takvi su stranka Allahova! Besumnje! Uistinu! stranka Allahova oni su oni koji će uspjeti!(Kur'an 58:22)

Sto se tice 'miljenika' , mimo ostalog svijeta.

I govore jevreji i kršćani: “Mi smo sinovi Allahovi i miljenici Njegovi.” Reci: “Pa zašto vas kažnjava zbog grijeha vaših?” Naprotiv, vi ste smrtnici od onog koga je stvorio. Oprašta kome hoće, a kažnjava koga hoće. A Allahova je vlast nebesa i Zemlje i onog između njih, a Njemu je povratište!(5:18)
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 15:39   #43
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
A sto se tice Ruha, Duha...

Nećeš naći ljude koji vjeruju u Allaha i Dan posljednji, a da vole onog ko se suprotstavlja Allahu i Poslaniku Njegovom, makar bili očevi njihovi ili sinovi njihovi ili braća njihova ili rod njihov. Takvima je upisao u srca njihova iman(vjerovanje) i ojačao ih Duhom od Sebe, a uvešće ih u bašče ispod kojih teku rijeke, vječno će biti u njima. Zadovoljan je Allah njima i zadovoljni Njime. Takvi su stranka Allahova! Besumnje! Uistinu! stranka Allahova oni su oni koji će uspjeti!(Kur'an 58:22)

Sto se tice 'miljenika' , mimo ostalog svijeta.

I govore jevreji i kršćani: “Mi smo sinovi Allahovi i miljenici Njegovi.” Reci: “Pa zašto vas kažnjava zbog grijeha vaših?” Naprotiv, vi ste smrtnici od onog koga je stvorio. Oprašta kome hoće, a kažnjava koga hoće. A Allahova je vlast nebesa i Zemlje i onog između njih, a Njemu je povratište!(5:18)
lijepo
samo što, ne znam kako kod vas ide to 'kažnjavanje', jer eto kršćanima se objašnjava da su ta vremena prošlost i nema više kažnjavanja ljudi sve do Harmagedona a onda zatim krajnja vaga Sudnjeg dana na 1000 godina, da svima bude fer nakon uskrsnuća a mimo ljudskih vladavina koje neće postojati
da 'svojim pravilima' kvare

zato nije dobrodošlo kad ljudi danas, kad im krene loše, a onda svaljuju krivicu na Boga stilom 'kaznio me On'
jer ispada da ljudi nisu nit žele bit svjesni, vlastite krivice i odgovornosti, pa dežurnog krivca potraže na nebesima

to je ono što spada u kategoriju praznovjerstva, i vezano za sve religije redom

zapravo, u tom slučaju jedino ateista neće reći da ga je kaznio Bog, odnosno bogovi (u višestranačkim religijama)

nije nam temelj isti, al dobro, ne udi
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 16:07   #44
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
lijepo
samo što, ne znam kako kod vas ide to 'kažnjavanje', jer eto kršćanima se objašnjava da su ta vremena prošlost i nema više kažnjavanja ljudi sve do Harmagedona a onda zatim krajnja vaga Sudnjeg dana na 1000 godina, da svima bude fer nakon uskrsnuća a mimo ljudskih vladavina koje neće postojati
da 'svojim pravilima' kvare

zato nije dobrodošlo kad ljudi danas, kad im krene loše, a onda svaljuju krivicu na Boga stilom 'kaznio me On'
jer ispada da ljudi nisu nit žele bit svjesni, vlastite krivice i odgovornosti, pa dežurnog krivca potraže na nebesima

to je ono što spada u kategoriju praznovjerstva, i vezano za sve religije redom

zapravo, u tom slučaju jedino ateista neće reći da ga je kaznio Bog, odnosno bogovi (u višestranačkim religijama)

nije nam temelj isti, al dobro, ne udi
Mi ne krivimo Boga, ni drugoga, za svoje greske i grijehe. Sto nam se desi ako je dobro od Boga je, ako je lose od nas je samih, dobili sto smo zasluzili.
No vrata pokajanja su otvorena sirom, uvjek sve dok sunce sa Zapada ne izadje( predznak Sudnjeg Dana, onda ce biti kasno)
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 16:57   #45
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Mi ne krivimo Boga, ni drugoga, za svoje greske i grijehe. Sto nam se desi ako je dobro od Boga je, ako je lose od nas je samih, dobili sto smo zasluzili.
No vrata pokajanja su otvorena sirom, uvjek sve dok sunce sa Zapada ne izadje( predznak Sudnjeg Dana, onda ce biti kasno)
štima, razlika je u Sudnjem danu

vidiš, u kršćanstvu (ovdje prosim bez kojekakvih crkvenjačkih teorija)...
Sudnji dan nije nešto čega se ljudi trebaju bojati, dapače, jer nije to Harmagedon kad Bog dolazi jednom zauvijek napravit red na planeti zemlji

no dobro, da ne rastežem pa opet ispadne van kontexta teme...

i dalje smatramo da se Bog direktno ne obraća čovjeku, nego za tako nešto uvijek ima posrednika... a posrednik mora imati savršenu osobnost
što pak znači, obzirom da su ljudi nesavršeni već po rođenju (dobili su taj gen zahvaljujući Adamu), a onda, neće se Savršenstvo samo tako obraćati nesavršenstvu

premda, mi ljudi volimo reći 'obratio nam se sam Bog'
al jedno su naše težnje a drugo stvarnost postavke stvari

baš je dobra spoznaja, što više nje, to čovjeku sve lakše shvatiti Nebesko prostranstvo
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 18:54   #46
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
štima, razlika je u Sudnjem danu

vidiš, u kršćanstvu (ovdje prosim bez kojekakvih crkvenjačkih teorija)...
Sudnji dan nije nešto čega se ljudi trebaju bojati, dapače, jer nije to Harmagedon kad Bog dolazi jednom zauvijek napravit red na planeti zemlji

no dobro, da ne rastežem pa opet ispadne van kontexta teme...

i dalje smatramo da se Bog direktno ne obraća čovjeku, nego za tako nešto uvijek ima posrednika... a posrednik mora imati savršenu osobnost
što pak znači, obzirom da su ljudi nesavršeni već po rođenju (dobili su taj gen zahvaljujući Adamu), a onda, neće se Savršenstvo samo tako obraćati nesavršenstvu

premda, mi ljudi volimo reći 'obratio nam se sam Bog'
al jedno su naše težnje a drugo stvarnost postavke stvari

baš je dobra spoznaja, što više nje, to čovjeku sve lakše shvatiti Nebesko prostranstvo
Kod nas sve ovisi o stupnju na kojem se covjek nalazi kod Boga. No, zbog snage Bozije, u izravnoj vezi i obracanju kao sto je Mojsije imao, sve drugo biva unisteno(jer ne moze podnijeti tu snagu, pa se planina strovalila i Mojsije je pao u nesvjest). Iz ovog razloga Bog se obraca ljudima saljuci Poslanike, ili iza zastora (sto moze biti i goruci grm iz kog je Bog Musi progovorio, a moze biti bilo sto drugo cak i dijete) ili nadahnucem.
Kod nas u salatu (propisanoj molitvi) svih tih stupnjeva ima, ali su se teolozi potrudili da Boga odalje od covjeka i da ga, covjeka strase bez potrebe.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 19:35   #47
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Kod nas sve ovisi o stupnju na kojem se covjek nalazi kod Boga. No, zbog snage Bozije, u izravnoj vezi i obracanju kao sto je Mojsije imao, sve drugo biva unisteno(jer ne moze podnijeti tu snagu, pa se planina strovalila i Mojsije je pao u nesvjest). Iz ovog razloga Bog se obraca ljudima saljuci Poslanike, ili iza zastora (sto moze biti i goruci grm iz kog je Bog Musi progovorio, a moze biti bilo sto drugo cak i dijete) ili nadahnucem.
Kod nas u salatu (propisanoj molitvi) svih tih stupnjeva ima, ali su se teolozi potrudili da Boga odalje od covjeka i da ga, covjeka strase bez potrebe.
vječito ti neki teolozi, na koju god stranu okreneš, nema čovjek nigdje mira od njih i njihovog naukovanja kojim razdijeliše, podijeliše, i sad nek si ljudi misle što i kud i kako...
i nisu zapravo udaljili Boga, nego su ljude udaljili, udaljili i jedne od drugih a i od Stvoritelja
(ipak, nije im do kraja uspio naum)

Mojsije je bio i ostao Hebrej, svjedočanstva o njemu su davnija kroz Bibliju, pa stoga, neobično je kad se jave neki pa ustvrde da je on u biti bio preteća muslimana
Hebrej kako i njegovi stari prije njega, da im sad ne nabrajamo imena

no dobro, da sad i tu na površinu ne ispliva sto teza, jer kod mene ne prolazi nijedna osim rodoslovlje zapisano u SZ

situacija kod gorućeg grma, sama po sebi ostavlja dojam da se stvarno direktno obratio Stvoritelj
ali kad se usporedi s drugim citatima, koji pojašnjavaju detalje 'posredništva', u tom slučaju se čovjek malo zapita...
i nikad nije objašnjeno sve odma u startu, jer tada bi već bilo u Postanku, zar ne, sve bi bilo rečeno i ne bi bilo potrebe nikad više nit za jednom knjigom

prosto je nevjerojatno genijalno na koje je sve načine Bog posložio svoja Pisma čovječanstvu... ko maloj djeci im ih otkrivao malo po malo... pa je primjerice tek koju tisućutu posle početka, objasnio da je zemlja zapravo okrugla i slična savršenstva stvaranja, koja u detalje nisu bila objašnjena u Postanku
... a što je sve tek iza i iza postepeno otkrivao...

Sveto pismo je stvarno knjiga za cijeli život, i vara se onaj ko misli da čitanjem il dva, može samo tako u svojoj glavi posložiti
ni 5 čitanja nije dovoljno da čovjek poklopi sve al sve... možda bi bilo dovoljno deset?

što je sveti duh a što proroci?
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 19:43   #48
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
vječito ti neki teolozi, na koju god stranu okreneš, nema čovjek nigdje mira od njih i njihovog naukovanja kojim razdijeliše, podijeliše, i sad nek si ljudi misle što i kud i kako...
i nisu zapravo udaljili Boga, nego su ljude udaljili, udaljili i jedne od drugih a i od Stvoritelja
(ipak, nije im do kraja uspio naum)

Mojsije je bio i ostao Hebrej, svjedočanstva o njemu su davnija kroz Bibliju, pa stoga, neobično je kad se jave neki pa ustvrde da je on u biti bio preteća muslimana
Hebrej kako i njegovi stari prije njega, da im sad ne nabrajamo imena

no dobro, da sad i tu na površinu ne ispliva sto teza, jer kod mene ne prolazi nijedna osim rodoslovlje zapisano u SZ

situacija kod gorućeg grma, sama po sebi ostavlja dojam da se stvarno direktno obratio Stvoritelj
ali kad se usporedi s drugim citatima, koji pojašnjavaju detalje 'posredništva', u tom slučaju se čovjek malo zapita...
i nikad nije objašnjeno sve odma u startu, jer tada bi već bilo u Postanku, zar ne, sve bi bilo rečeno i ne bi bilo potrebe nikad više nit za jednom knjigom

prosto je nevjerojatno genijalno na koje je sve načine Bog posložio svoja Pisma čovječanstvu... ko maloj djeci im ih otkrivao malo po malo... pa je primjerice tek koju tisućutu posle početka, objasnio da je zemlja zapravo okrugla i slična savršenstva stvaranja, koja u detalje nisu bila objašnjena u Postanku
... a što je sve tek iza i iza postepeno otkrivao...

Sveto pismo je stvarno knjiga za cijeli život, i vara se onaj ko misli da čitanjem il dva, može samo tako u svojoj glavi posložiti
ni 5 čitanja nije dovoljno da čovjek poklopi sve al sve... možda bi bilo dovoljno deset?

što je sveti duh a što proroci?
Zašto onda ti prodaješ teologiju?Jako loše ti ide,neupućena si podosta.
I nisi li neki dan rekla da stari zavjet ne važi za kršćane?
Što onda uzimaš nešto što nije za tebe važeće?
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 19:47   #49
Nesporazum je sto mi muslimanom smatramo ono sto ta rijec znaci, a moze i nemora imati veze sa deklaracijom covjeka.
Dakle prosto ko pasulj, musliman je onaj koji se Bogu predao.
No teolozi su se potrudili od toga napraviti famu.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 19:51   #50
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Zašto onda ti prodaješ teologiju?Jako loše ti ide,neupućena si podosta.
I nisi li neki dan rekla da stari zavjet ne važi za kršćane?
Što onda uzimaš nešto što nije za tebe važeće?
badava ti skakat mi u usta i trzat na što ne moreš shvatit, jer razlika između i povezanosti, SZ i NZ, je objašnjena davno prije
a svaka razlika, kao npr. ova za koju bi se rado zahaklao sad ti, je ta da više nema smisla ljudima pojašnjavat u kojem slučaju da, a u kojem ne, SZ
i zašto je zakon za sve al i neki njegovi detalji više ne

i ostale centrifuge za koje nam te žao iscentrifugirat, jerbo da nam na zrak ne iziđeš sav sažvakan
nemoj se trudit pratit me, to je za starije od tebe

pozdravi teologa
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 20:00   #51
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
badava ti skakat mi u usta i trzat na što ne moreš shvatit, jer razlika između i povezanosti, SZ i NZ, je objašnjena davno prije
a svaka razlika, kao npr. ova za koju bi se rado zahaklao sad ti, je ta da više nema smisla ljudima pojašnjavat u kojem slučaju da, a u kojem ne, SZ
i zašto je zakon za sve al i neki njegovi detalji više ne

i ostale centrifuge za koje nam te žao iscentrifugirat, jerbo da nam na zrak ne iziđeš sav sažvakan
nemoj se trudit pratit me, to je za starije od tebe

pozdravi teologa
Ma nemam ja ništa protiv teologije tvoje koja bi malo piškila malo kakila ili jedan dan jedno pa jedan drugo no zašto prozivaš teologe ili filozofe danima kad si ti teolog par exalance ovde i još uz to jako neupućena u tuđe spise poput stara zavjeta.
Bar se drži onog djela teologije koje poznaješ.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 22:54   #52
Arrow

Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
...
Kod nas u salatu (propisanoj molitvi) svih tih stupnjeva ima, ali su se teolozi potrudili da Boga odalje od covjeka i da ga, covjeka strase bez potrebe.
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Nesporazum je sto mi muslimanom smatramo ono sto ta rijec znaci, a moze i nemora imati veze sa deklaracijom covjeka.
Dakle prosto ko pasulj, musliman je onaj koji se Bogu predao.
No teolozi su se potrudili od toga napraviti famu.
budi malo konkretniji. nemoj bjezati od definicije, ali kad definises nemoj da tebi i Shadyu bude krivo sto po takvim vasim definicijama i orgijanje bude cool.

dakleM, musliman je svako ko (misli da) se bogu predao?
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 00:04   #53
Quote:
musa kaže: Pogledaj post




budi malo konkretniji. nemoj bjezati od definicije, ali kad definises nemoj da tebi i Shadyu bude krivo sto po takvim vasim definicijama i orgijanje bude cool.

dakleM, musliman je svako ko (misli da) se bogu predao?
Zasto misli, nema sta mislit
Jednostavno,musliman sama rijec znaci onaj koji se Bogu predao.Imas Musa nesto protiv te definicije?
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 00:35   #54
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Zasto misli, nema sta mislit
Jednostavno,musliman sama rijec znaci onaj koji se Bogu predao.Imas Musa nesto protiv te definicije?
sama rijec musliman znaci onaj koji se predao; koji se pokorio; koji se potcinio. ovako je jezicki. e sad, da li se predao i pokorio Bogu ili bogu, to je sad drugi par opanaka.

dakle, definicija ti je nepotpuna, obuhvata i one koji smatraju da su se predali Bogu a rade stvari koje nisu od islama. ostaje da se definise kojim djelima se musliman predaje Bogu? ko i kako definise ta djela? neki bi tu uveli rastegljive pojmove koji dobacuju i do case vina, a opet se kao "opiru" svinger partijima...
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 00:39   #55
Quote:
musa kaže: Pogledaj post


sama rijec musliman znaci onaj koji se predao; koji se pokorio; koji se potcinio. ovako je jezicki. e sad, da li se predao i pokorio Bogu ili bogu, to je sad drugi par opanaka.

dakle, definicija ti je nepotpuna, obuhvata i one koji smatraju da su se predali Bogu a rade stvari koje nisu od islama. ostaje da se definise kojim djelima se musliman predaje Bogu? ko i kako definise ta djela? neki bi tu uveli rastegljive pojmove koji dobacuju i do case vina, a opet se kao "opiru" svinger partijima...
Musa, zar po Imamu Hanifi iman(vjerovanje) nit se povacava nit smanjuje?
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 01:02   #56
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Musa, zar po Imamu Hanifi iman(vjerovanje) nit se povacava nit smanjuje?
nije ovdje rijec (samo) o vjerovanju vec o djelima, tj. kojim djelima se predaje i pokorava musliman Bogu? (opet razvodnjavas upit... )

inace po Ebu Hanifi iman jaca i slabi

ps

predlazem da po ovom pitanju otvorimo temu i da moderator ovaj nas mali off prebaci tamo
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 01:08   #57
Quote:
musa kaže: Pogledaj post
nije ovdje rijec (samo) o vjerovanju vec o djelima, tj. kojim djelima se predaje i pokorava musliman Bogu? (opet razvodnjavas upit... )

inace po Ebu Hanifi iman jaca i slabi

ps

predlazem da po ovom pitanju otvorimo temu i da moderator ovaj nas mali off prebaci tamo
Prema henefijama, tj maturidijama, iman ne raste nit se smanjuje, tj djela ne ulaze u iman.
Stoga musliman moze biti pokoran ili ne pokoran, tj moze biti gresnik ali se zbog djela grijeha ne izbacuje iz islama.
Ovo sam spomenuo jer si poceo pricati o djelima, a to je drugi par rukava.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 01:16   #58
Quote:
musa kaže: Pogledaj post


sama rijec musliman znaci onaj koji se predao; koji se pokorio; koji se potcinio. ovako je jezicki. e sad, da li se predao i pokorio Bogu ili bogu, to je sad drugi par opanaka.

dakle, definicija ti je nepotpuna, obuhvata i one koji smatraju da su se predali Bogu a rade stvari koje nisu od islama. ostaje da se definise kojim djelima se musliman predaje Bogu? ko i kako definise ta djela? neki bi tu uveli rastegljive pojmove koji dobacuju i do case vina, a opet se kao "opiru" svinger partijima...
Daj ba muso..dodji si sebi..pa takav govor odista ti ne pristaje..hem hodza i to potkovan,a vidi mu rijeci..kocijaski..sad ti ko mjerodavan ko je Allahu blizi..ma idi se...
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 03.01.2013., 01:18   #59
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
badava ti skakat mi u usta i trzat na što ne moreš shvatit, jer razlika između i povezanosti, SZ i NZ, je objašnjena davno prije
a svaka razlika, kao npr. ova za koju bi se rado zahaklao sad ti, je ta da više nema smisla ljudima pojašnjavat u kojem slučaju da, a u kojem ne, SZ
i zašto je zakon za sve al i neki njegovi detalji više ne

i ostale centrifuge za koje nam te žao iscentrifugirat, jerbo da nam na zrak ne iziđeš sav sažvakan
nemoj se trudit pratit me, to je za starije od tebe

pozdravi teologa
Ma to ti je skro jednostavno, kad sve bacis u vodu,nadjes isto al oprano niz vodu..eto..vis!
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 01:44   #60
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Ok, najkonkretnije: Bog se objavljuje Poslaniku i direktno i preko anđela Gabrijela.
Quote:
Rade Kumitkata1 kaže: Pogledaj post
Primjer direktnog obraćanja?
evo čistog primjera.

Tu se jasno vidi da se Netko "odozgo" obraća Muhammedu.
Mi mu vjerujemo i znamo da nije lažac, a sve je stvar povjerenja.

On je jasno objasnio put spasenja: vjera uz dobra djela, iskrenost i strpljenje. Ovo podrazumjeva da čuvamo sebe od grijeha koji neprestano postoji kao opcija i nudi nam se u vidu raznih izazovnih oblika.., i da se stalno preispitujemo sebe. I ono najvažnije: nikakva idolatrij! Čak niti tamo gdje joj nešto sliči. Naravno, još mnogo toga (npr. poštivanje i briga za roditelje i obitelj, prijateljstvo prema ljudima, pomaganje onima kojima pomoć treba... etc.) Ja ne mogu ovdje sve to napisati, ali ima u Kur'anu. Tko ga je čitao, bio musliman ili nemusliman, a iskren je u svom srcu, vidjet će to sasvim jasnim vidom, i bez ikakva ustezanja. I pod uvjetom da ga čita sa abdestom. Naravno, vječito važi ono - kucati. To sam objasnio ovdje. Pozdrav
...
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:52.