Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2009., 20:14   #1
Zločin bez kazne Baćin 1991.

Identificirane osobe iz masovne grobnice Baćin koje su iz Cerovljana i sahranjene su u Cerovljanima:

1. Josip Blinja
2. Marija Antolović
3. Andrija Likić
4. Ana Lončar
5. Kata Lončar

Identificirane osobe iz masovne grobnice Baćin koje su iz Hrvatske Dubice i sahranjene su u Hrvatskoj Dubici:

1. Josip Antolović
2. Antun Đukić
3. Sofija Pezo
4. Ana Dikulić
5. Mijo Čović
6. Antun Mucavac
7. Marija Jukić
8. Veronika Stanković
9. Stjepan Sabljar
10. Marija Đukić
11. Antun Švračić
12. Marija Švračić
13. Terezija Kramnarić
14. Terezija Alovanić
15. Marija Milašinović
16. Mijo Krnić
17. Juraj Ferić
18. Kata Ferić
19. Katarina Vladić
20. Anka Piktija
21. Marija Batinović
22. Antun Krivajić
23. Nikola Lončarić
24. Pavao Kropf
25. Barbara Kropf
26. Mara Ćorić
27. Soka Volarević
28. Ana Tepić
29. Ana Ferić
30. Veronika Jukić
31. Filip Jukić

U selu Baćin u rujnu i listopadu 1991. godine ubijeno je na nepoznatoj lokaciji više osoba Hrvatske nacionalnosti čija je sudbina nepoznata i danas:

1. Željko Abaza
2. Matija Barunović
3. Marija Barunović
4. Nikola Barunović
5. Antun Bunjevac
6. Tomo Bunjevac
7. Kata Bunjevac
8. Antun Ćorić
9 . Barbara Ćorić
10. Antun Ćorić
11. Josip Ćorić
12. Vera Ćorić
13. Josip Ćorić
14. Nikola Felbabić
15. Grgur Glavinić
16. Anka Josipović
17. Ankica Josipović
18. Ivan Josipović
19. Josip Karagić
20. Kata Lončar
21. Stjepan Lončar
22. Antun Ordanić
23. Luka Ordanić
24. Antun Pavić
25. Matija Pavić
26. Nikola Vrpoljac
27. Ivan Barunović

Iz Baćina kao pripadnik HV-a poginuo je Hrvatski branitelj Josip Ciprić


http://www.dubrovacki.hr/clanak/1235...os-nije-osuden

Quote:
Masovno ubojstvo obavila je jedinica za posebne namjene Kaline iz Komogovine, pod zapovijedanjem Steve Borojevića. Ta je postrojba okupatorske vojske bila direktno podređena tadašnjem ministru policije RSK Milanu Martiću. Zapovjednik jedinice koja je pobila 36 Hrvata u Baćinu, Stevo Borojević, poginuo je 1992. godine. U Srbiji živi Branko Dmitrović, predsjednik općine Kostajnica i komandant teritorijalne obrane u vrijeme pokolja u Baćinu, najodgovornija osoba za likvidaciju 56 Hrvata u Baćinu. Glavni vojni zapovjednik kostajničkog područja, oficir JNA Veljko Radunović živi u SAD-u, a zapovjednik Martićeve milicije za dubičko i kostajničko područje Momčilo Kovačević, živi u Bosanskoj Dubici. Živ je i Ilija Čizmić, zamjenik zapovjednika odreda Kaline. On stanuje u neposrednoj blizini masovne grobnice, na drugoj obali Une u Bosanskoj Kostajnici.
Ovome treba dodati da je tada nestalo još 20 ljudi, čija tijela do danas nisu pronađena. Riječ je o civilima. Također, iz masovne grobnice identificirano je samo 36 tijela, a ostalih 20 tijela je pokopano tek 1997. godine na groblju u Hrvatskoj Dubici.
Ne znam da li je uopće potrebno napiminjati da za ovaj zločin nitko nije odgovarao? Za 75 hrvatskih civila i jednog hrvatskog vojnika?
Sad je već malo previše agrumenata koji će reći da je u boldanim rječima odgovor na pitanje.
Danas je 21. Listopad 2009. i ovaj stravičan zločin je postao "punoljetan", a nitko od krivaca ne odgovara.
Zato danas želim otvoriti ovu temu, jer me najviše zanima što imaju o ovoj temi reći svi naši poznati borci za ljudska prava na ovom forumu. Zašto se ne goni krivce?
Danas, na osamnaestu obljetnicu tog neviđenog masakra, želim odati poštovanje tim nevinim žrtvama, NEKA IM JE LAKA HRVATSKA GRUDA!

Zadnje uređivanje marasovac : 21.10.2009. at 20:22.
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 20:32   #2
Quote:
Humphrey kaže: Pogledaj post
Nažalost neće ti tema baš biti pretrpana tim borcima sve dok ima u gudurama bosne četnika čiju smrt se može pripisat Hrvatima i dok postoje dokazi prikupljani u srpskim logorima.Strašno je ovo naše društvo i država.
Zaboravio sam to dodati u uvodni post, ali evo ovdje:

Europska Unija ne bi smjela primiti Hrvatsku u svoje članstvo ako će ona biti država u kojoj nisu rješeni ovakvi stravični pokolji. Jer, ako europska unija to prihvati, onda bi to moglo postati poželjan obrazac rješavanja stvari. Ovo mora biti rješeno i to u sklopu pregovora o pravosuđu. Jednostavno se ne smije dopustiti da to prođe nekažnjeno, u protivnom nema otvaranja pregovora u poglavlju pravosuđa i točka!
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 22:04   #3
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
[I]Identificirane osobe iz masovne grobnice Baćin koje su iz Cerovljana i sahranjene su u Cerovljanima:
....[/url]



Ovome treba dodati da je tada nestalo još 20 ljudi, čija tijela do danas nisu pronađena. Riječ je o civilima. Također, iz masovne grobnice identificirano je samo 36 tijela, a ostalih 20 tijela je pokopano tek 1997. godine na groblju u Hrvatskoj Dubici.
Ne znam da li je uopće potrebno napiminjati da za ovaj zločin nitko nije odgovarao? Za 75 hrvatskih civila i jednog hrvatskog vojnika?
Sad je već malo previše agrumenata koji će reći da je u boldanim rječima odgovor na pitanje.
Danas je 21. Listopad 2009. i ovaj stravičan zločin je postao "punoljetan", a nitko od krivaca ne odgovara.
Zato danas želim otvoriti ovu temu, jer me najviše zanima što imaju o ovoj temi reći svi naši poznati borci za ljudska prava na ovom forumu. Zašto se ne goni krivce?
Danas, na osamnaestu obljetnicu tog neviđenog masakra, želim odati poštovanje tim nevinim žrtvama, NEKA IM JE LAKA HRVATSKA GRUDA!
neka im je laka zemlja. i ja se nadam da će odgovorni za ovaj zločin biti locirani, procesuirani i kažnjeni, i zaista ne znam zbog čega se to ne radi - svaki čovjek koji ubije nenaoružanog civila bilo koje nacionalnosti za to mora odgovarati, u ratnim ili mirnodopskim uvjetima.

još jednom, neka im je laka zemlja i nadam se da će jednom te žrtve dobiti pravdu.
__________________
posljednje tri Vlade RH (uključujući ovu):"We came here to wreck everything and ruin your life. YOU sent us."

svakog "domoljuba" koji ne poznaje pravopis hrvatskoga jezika odbijam shvatiti zaozbiljno.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 23.10.2009. at 10:50. Reason: ...
nepostojeći is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 09:15   #4
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Ne znam da li je uopće potrebno napiminjati da za ovaj zločin nitko nije odgovarao? Za 75 hrvatskih civila i jednog hrvatskog vojnika?

...zločin je postao "punoljetan", a nitko od krivaca ne odgovara.
Zašto se ne goni krivce?
Bila sam pod dojmom da se više priča o hrvatskim zločinima jer bi se tu trebalo suditi Hrvatima za zločine a da se o zločinima suprotne strane ne piše toliko jer je tako i tako normalno da ih se procesuira (jer naravno da će svaka država goniti krivce za zločine koji su počinjeni, pogotovo ratne koji su počinjeni prema civilima) pa po meni nije potrebna medijska pozornost.
A onda sam malo više počela pratiti teme na forumu.....
Imaš kakvu statistiku o tome protiv koliko je počinitelja podignut optužni prijedlog za kaznena djela počinjena tijekom rata nad Hrvatima?
I zašto temu o Voćinu ne pošalješ nekom novinaru na mail, vjerovatno još postoji koji novinar koji se bavi istraživačkim novinarstvom i kojem bi bili zanimljiviji ratni zločini nego kerum i njegova nova gerla?
Libertango is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 10:16   #5
Quote:
nepostojeći kaže: Pogledaj post
neka im je laka zemlja. i ja se nadam da će odgovorni za ovaj zločin biti locirani, procesuirani i kažnjeni, i zaista ne znam zbog čega se to ne radi - svaki čovjek koji ubije nenaoružanog civila bilo koje nacionalnosti za to mora odgovarati, u ratnim ili mirnodopskim uvjetima.

još jednom, neka im je laka zemlja i nadam se da će jednom te žrtve dobiti pravdu.
Potpisujem do zadnje riječi.

Laka im zemlja.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 08:05   #6
Na ovakvim temama (Vukovar, Voćin, Baćin,...) nešto se ne javljaju ovi naši tzv. "demokrate, napredne urbane snage i ljevičari". Kao da ih uzbuđuje samo ono malo zločina nad Srbima, a puno veći zločini nad Hrvatima su im samo statistika za ignoriranje.
Silverado7 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 23.10.2009., 09:14   #7
Quote:
Silverado7 kaže: Pogledaj post
Na ovakvim temama (Vukovar, Voćin, Baćin,...) nešto se ne javljaju ovi naši tzv. "demokrate, napredne urbane snage i ljevičari". Kao da ih uzbuđuje samo ono malo zločina nad Srbima, a puno veći zločini nad Hrvatima su im samo statistika za ignoriranje.
Ponovit ću ovdje post kojeg sam napisao na temi o uhićenju Puma, ima jedna zanimljiva rečenica u članku Monitora:

"Neslužbeno se doznaje da su u rasvjetljavanju ovog slučaja osumnjičenici bili podvrgnuti tzv. posebnim mjerama, odnosno prisluškivanju i tajnom praćenju, što je prvi put da su takve metode korištene u istrazi nekog ratnog zločina."

21. listopada 1991. su četnici na Skelištu u Baćinu kod Hrvatske Dubice nakon mučenja zvjerski pobili 76 hrvatskih civila, i to većinom nenaoružanih staraca. Civili su odvedeni iz svojih domova 20. listopada 1991. i zatvoreni u vatrogasni dom, gdje su mučeni. Sutradan su potrpani u autobus s objašnjenjem da ih vode na razmjenu u Glinu, no odvedeni su na Skelište i ubijeni. Tijela ubijenih su ostavljena na tom mjestu nekoliko dana, a onda su bačena u jamu iskopanu bagerima i poslije zatrpanu građevnim strojevima.

Pri ekshumaciji utvrđeno je da su civili bili povezani žicom i da su izbliza ubijeni hitcima u glavu. Pretpostavlja se da su tijela 20 civila bačena u rijeku Unu koja teče uz stratište.

Evidentno je da su četnici u svojem velikosrpskom ludilu na početku rata naprosto bili željni ubijanja, svaki Hrvat za njih je bio Ustaša, i samo to je bio dovoljan razlog da bude ubijen. Takvih masovnih zločina i grobnica bilo je posvuda, a nekažnjenih četnika koji i danas žive u RH ima na stotine....

A "posebne mjere" primjenjuju se tek sada, i to baš protiv Puma, iako je samo u Baćinu u jedan dan pobijeno 76 staraca.

Četničkim zločincima vjerojatno bi s takvim metodama bila povrijeđena ljudska prava, i zbog toga bi nastala prava medijska i politička hajka, jer "Hrvati opet zlostavljaju Srbe"...
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 22:28   #8
Postoji knjiga sa evidentiranim zlocinima nad civilima. Uzano mi je zao, ali ne znam joj ime i izdavaca. Vidio sam je jos '92.

Bila je puna slika sa stravicnim prizorima (bake ubijene sjekirama).
Siguran sam da je Skabrnja bila u njoj, a i Vocin. No, mislim da je obuhvacala zlocine nad RH civilima u cijeloj RH, ne sve naravno.

Zna li netko nesto o njoj.
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 22:39   #9
Ovaj zlocin je u jednoj od svojih emisija "obradio" Valdec.

Medjutim, osim toga, hrvatski mediji sute kao zavjetom sutnje obavezni.

Opcenito se u hrvatskim medijima o srpskim zlocinima govori malo, ili najcesce nikako. Zasto je to tako, neka svako za sebe zakljuci.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 22:50   #10
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
Ovaj zlocin je u jednoj od svojih emisija "obradio" Valdec.

Medjutim, osim toga, hrvatski mediji sute kao zavjetom sutnje obavezni.

Opcenito se u hrvatskim medijima o srpskim zlocinima govori malo, ili najcesce nikako. Zasto je to tako, neka svako za sebe zakljuci.
Dobro da si ga spomenuo, da ja ne moram. Je li netko primjetio da je ta emisija stopirana nakon političkih pritisaka, a Valdeca nema nigdje više vidjeti na televiziji. Pitanje je zašto se u Republici Hrvatskoj ne smijemo baviti zločinima koji su počinjeni nad Hrvatima u toj istoj Republici Hrvatskoj, i koji su u najvećem broju počinjeni od strane, kako ih neki vole zvati hrvatskih "građana"?

Zašto nekakav Aleksanadar Stanković ne posveti svaku drugu emisiju ovim žrtvama, umjesto nekakve kolateralne žrtve mafijaškog obračuna kojom nam stalno puni glavu, i umjesto da navaljuje na zatvor u kojem su ubijena dva četnika jer su bježala iz zatvora. Kad će Denis latin napraviti latinicu o ovome?
Zašto Zoran Pusić i Vesna Teršelić ne vrše pritisak na državno odvjetništvo da se ovo riješi, kao što su znali vršiti pritisak na pravosuđe u slučaju Hrastov.
"Zločin je zločin..." my ass...
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 23:00   #11
Valdec je iz medijskog zivota uklonjen zbog svojih prohrvatskih stavova, to nije nikakva tajna, to ce ti i on potvrditi ako ga mozes ikako kontaktirati (relativno je dostupan za kontakt)

Nije tajna ni da je mnogima zivac skakao nakon svake njegove emisije u kojoj je pojedini srpski zlocin temeljito obradjen medijski i u tancine rekonstruirana monstruoznost paravojnih hordi paradrzave RSK.

On se najcesce bavio zlocinima na Banovini, i toliko ih je bilo da nije uspio sve ni obuhvatiti dokumentaristicki, iako je imao desetine emisija na raspolaganju. A samo Banovina, gdje su ostali dijelovi Hrvatske.

Za mnoge od tih zlocina do Istrage nisam ni cuo. Jedan od njih je Bacin, pojma ja nisam imao da se tamo desio bilo kakav zlocin.
Ali zato znamo sve o topnickim dnevnicima, koji ne postoje, sto je jos jedan hrvatski brend. Toliko toga znamo o necemu sto uopce ne postoji, pa zar nismo jedinstven narod.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2009., 23:10   #12
Politika ove države je jasna i ona se sustavno provodi već godinama a to je sustavno umanjivanje zločina srpske strane i kroz medijsko potenciranje svaki navodni zločin hrvatske strane se ide uvečavat skoro do razine propagande koja se koristila nakon WW2.Nakon sramotne izjave predsjednika srbije tadića nije došlo do reakcija sa hrvatske strane.Ta činjenica samo potkrepljuje stavove kako je na djelu relativizacija srpske odgovornosti za rat i polako se odgovornost dijeli na sve strane u sukobu.Ovaj forum može slobodno poslužit kao mikropokazatelj stanja u ovom društvu.One najglasnije na ovom forumu liberalne ljevičare uopće ne zanima ova tema,žrtve su im daleke i neinteresantne.Ali kada bi se u naslov teme stavilo "zločin nad srbima bez kazne" nahrupili bi ovdje kao muhe nad leš.
Humphrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 12:39   #13
Strašno...

Zar ne postoji netko (pojedinac, institucija...) tko bi ovakve slučajeve trebao po službenoj dužnosti "prijaviti" nadležnim organima kako bi bio omogućen daljnji postupak za procesuiranje?
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 19:34   #14
A gdje je sad gospodin glavni Državni odvjetnik Mladen Bajić, kako sad nije ažuran kao u slučaju Puma,a sramota je ta ogroman dio Hrvatske javnosti sve do emisije Istraga i Roberta Valdeca šteta što je ukinuta jer poslje nje Nova tv samo potonula nije znao uopče za zločine u Bačinu a među inima i ja, sramota da se praktično krilo o tom, prvo od strane medija a još veča je sramota našeg pravosuđa i drž.odvjetništva i Bajića da nisu poduzeli ništa i da imalo obraza, davno bi dao ostavku
__________________
Teatar apsurda se nastavlja !
Ignore list; 1.card
DEFENSE is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 19:58   #15
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Strašno...

Zar ne postoji netko (pojedinac, institucija...) tko bi ovakve slučajeve trebao po službenoj dužnosti "prijaviti" nadležnim organima kako bi bio omogućen daljnji postupak za procesuiranje?
To i ja pitam. Evo jedan od ovih koljača Veljko Radunović živi u SAD-u. Ja kao hrvatski državljanin i porez6ni obveznik tražim da se moja država obračuna sa ovom vrstom kriminala. Dakle, ne može taj Radunović mirno spavati u Anerici. Treba ga goniti, želim ga vidjeti u lisicama, želim tog koljača vidjeti na CNN-u kako ga uhićuje policija. Što radi taj Šimonović, Jandroković, Basjić, Kosorica i sukreator vanjske politke Mesić? To je pitamnje svih pitanja. Ne razumijem kako on može u Americi mirno spavati? Da je to nekakva afrička država pod vojnom diktaturom sa korumpiranim vodstvom onda bih još razumio da se ne može ništa učiniti. Ali da se to odradi kako treba ovdje i da se pošalje Amerikancima, uvjeren sam da oni ne bi bili oduševljeni da kod njih živi jedan takav koljač i ratni zločinac, i onda bi ga ili izručili ili bi mu sami sudili.
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 20:04   #16
Quote:
libertango kaže: Pogledaj post
I zašto temu o Voćinu ne pošalješ nekom novinaru na mail, vjerovatno još postoji koji novinar koji se bavi istraživačkim novinarstvom i kojem bi bili zanimljiviji ratni zločini nego kerum i njegova nova gerla?
A kojem novinaru? Čim bi neki, bilo koji novinar počeo pisati o ovome, odmah bi mu zalijepili etikete: desničar, ustaša, fašista, ustašoid, ndh-nostalgičar...
I nakon toga svaki njegov tekst, bez obzira na to koliko bio podbočen argumentima teško da bi igdje ugledao svjetlo dana. Valdec je najbolji primjer.
A možda se priupitaš i gdje je ovaj novinar, koji je samo prenio vijest i zbog toga izgubio posao.
Mogao bi ih nabrajati još, ali bi potrajalo...
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 03:44   #17
Pretpostavljam da postoji i mogućnost privatne tužbe... Kad bi rodbina/potomci/zainteresirani ujedinjeni angažirali odvjetnika i podigli tužbu u svim takvim "zaboravljenim" slučajevima, ne vjerujem da bi postojala mogućnost da se to ignorira...

Ali - to i jest ono žalosno. Da to ne radi država/institucije čije su postojanje ove žrtve platile vlastitim životima!

Pokazalo se uvijek - na kakvim se temeljima gradi, takva će i kuća biti!
A ja se za "našu kuću" - na ovakvim "temeljima" - bojim.
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 13:53   #18
Jučer je bila obljetnica pokolj u Tordincima, 38 ljudi je ubijeno. Ubijeni su potrpani u masovnu grobnicu. Navodno je DORH uputio srbijanskom pravosuđu istražni zahtjev protiv nekog njihovog državljanina 65godišnjeg oficira jna da se provede nad njim istražni postupak.
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 12:51   #19
Quote:
U subotu 13. ožujka, oko 13.50 sati, na graničnom prijelazu u Hrvatskoj Dubici uhićen je Nikola Kovačević (60) iz Hrvatske Dubice, koji je već 15 godina stanovnik Srbije. Provjerom u evidenciji MUP-a utvrđeno je da je za njim raspisana međunarodna potraga zbog kaznenog djela ratni zločin protiv civilnog pučanstva, odnosno za sudjelovanje u masakru nad 56 Hrvata u Baćinu, te je uhićen i proveden istražnom sucu Županijskog suda u Sisku.

Kako je Kovačević jedan od 15 osumnjičenih za ratni zločin u mjestu Baćin 21. listopada 1991. godine, te je protiv njega pokrenut istražni zahtjev i određen pritvor još 2006. godine, on je odmah prebačen u Zatvor u Sisku. Slučaj Baćin tim je činom konačno pokrenut s mrtve točke, jer za jedan od najtežih masovnih ubojstava (odmah iza Ovčare) do sada nitko nije odgovarao.

Nikola Kovačević deseto je okrivljeni u grupi od 15 osumnjičenih pripadnika srpskih paravojnih postrojbi proptiv koji je županijski državni odvjetnik Stipe Vrdoljak podnio istražni zahtjev. Utvrđeno je da je ta grupa planirala i izvršila stravični zločin na obali Une 21. listopada 1991. godine, sa cviljem etničkog čišćenja tada okupiranog područja Hrvatske Dubice, Cerovljana i Baćina od preostalih Hrvata.

Četvorica prvooptuženih sumnjiče se da su isplanirali i naredili, a 11 da su kao neposredni počinitelji automatskim oružjem pobili najmanje 56 civila. Ubojstvo 56 Hrvata u Baćinu, većinom staraca, obavila je jedinica za posebne namjene Kaline iz Komogovine, pod zapovijedanjem Steve Borojevića.

Ta postrojba okupatorske vojske, direktno podreddena tadašnjem ministru policije RSK Milanu Martiću, izvela je u Baćinu iz autobusa civile iz Cerovljana i Hrvatske Dubice koji su prevoženi prema Hrvatskoj Kostajnici. Svi su pobijeni, a mrtva tijela ostvaljena su nepokopana uz rijeku Unu.

Kasnije su okupatorske vlasti bagerima u rupe uz obalu pokopali sve pobijene. Na mjestu njihove pogibije najveća je masovna grobnica na području Sisačko-moslavačke županije, druga po veličini u državi, nakon Ovčare.

Hrvati iz Hrvatske Dubice i Cerovljana, koji su ostali u svojim domovima i nakon povlačenja hrvatskih branitelja Pounja, dovedeni su dva dana prije nego su ubijeni u vatrogasne domove u Dubici i Cerovljanima, temeljem odluke lokalnih vlasti Kostajnice i Dubice.

Prikupljeno ih je 70, ali je 14 pušteno na intervenciju rodbine i prijatelja među Srbima. Ostalima je rečeno da ih vode u razmjenu u Glinu, ali su umjesto toga završili na stratištu.

Zapovjednik jedinice koja ih je pobila, poginuo je 1992. godine, u Srbiji živi Branko Dmitrović, predsjednik općine Kostajnica i komandant teritorijalne obrane, te planer pokolja u Baćinu, koji je prvooptuženi.

Glavni vojni zapovjednik kostajničkog područja, oficir JNA Veljko Radunović živi u SAD-u, a zapovjednik Martićeve milicije Momčilo Kovačević, živi u Bosanskoj Dubici.

Živ je i Ilija Čizmić, zamjenik zapovjednika odreda Kaline. On stanuje u neposrednoj blizini masovne grobnice, na drugoj obali Une u Bosanskoj Kostajnici. Inače, s područja Hrvatske Dubice, Baćina i Cerovljana, okupatorske su vlasti pobile 115 Hrvata. Gdje su grobnice njih šesdesetak još uvijek se ne zna.
http://www.jutarnji.hr/ratni-zlocin-...bacinu/631593/
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 13:28   #20
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Dobro da si ga spomenuo, da ja ne moram. Je li netko primjetio da je ta emisija stopirana nakon političkih pritisaka, a Valdeca nema nigdje više vidjeti na televiziji. Pitanje je zašto se u Republici Hrvatskoj ne smijemo baviti zločinima koji su počinjeni nad Hrvatima u toj istoj Republici Hrvatskoj, i koji su u najvećem broju počinjeni od strane, kako ih neki vole zvati hrvatskih "građana"?

Zašto nekakav Aleksanadar Stanković ne posveti svaku drugu emisiju ovim žrtvama, umjesto nekakve kolateralne žrtve mafijaškog obračuna kojom nam stalno puni glavu, i umjesto da navaljuje na zatvor u kojem su ubijena dva četnika jer su bježala iz zatvora. Kad će Denis latin napraviti latinicu o ovome?
Zašto Zoran Pusić i Vesna Teršelić ne vrše pritisak na državno odvjetništvo da se ovo riješi, kao što su znali vršiti pritisak na pravosuđe u slučaju Hrastov.
"Zločin je zločin..." my ass...
Valdeca su makli jer je prohrvatski orjentiran, to je smrtni grijeh za novinara
Scipion is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:36.