Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2022., 23:17   #341
Koliko znam, inflacija od 01.2015. do 01.2021. je iznosila 3%. Ne godišnje, nego ukupno. Pa to usporedi s pgp brojkama iz prethodnog posta.

S hoće li A ili C (ili B) biti bolji za godinu dana, vidjeti ćemo za godinu dana
__________________
Do not approach me unannounced – especially while I am eating!
the.elles.d is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2022., 13:35   #342
Ispod je trenutna vrijednost obračunskih jedinica obveznih mirovinskih fondova:

17.11. 265,9510 kn - AZ -B
17.11. 295,2856 kn - Erste Plavi -B
17.11. 260,5427 kn - PBZ CO - B
17.11. 282,4229 kn - Raiffeisen OMF

Znači li to da je Erste Plavi najbolji OMF?
Dominick is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2022., 14:12   #343
Ako uplacujes od osnivanja fonda, onda da. Inace ovisi o trenutku kad si poceo uplacivati u fond. Teoretski je moguce da je u zadnje 2 godine najgori pa ako si poceo uplacivati prije godinu i pol (tj. tvoj poslodavac), za tebe bi to bio najgori fond

Poslano sa mog SM-G998B koristeći Tapatalk
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2022., 07:45   #344
Quote:
genius_one kaže: Pogledaj post
Ako uplacujes od osnivanja fonda, onda da. Inace ovisi o trenutku kad si poceo uplacivati u fond. Teoretski je moguce da je u zadnje 2 godine najgori pa ako si poceo uplacivati prije godinu i pol (tj. tvoj poslodavac), za tebe bi to bio najgori fond

Poslano sa mog SM-G998B koristeći Tapatalk
Kako onda procijeniti koji fond izabrati?
Isplati li se uopće mijenjati fond?
Trenutno sam u AZ 8 godina.
Dominick is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2022., 09:20   #345
Postoje podaci o prirastu na dnevnoj, mjesecnoj, godisnjoj razini i od osnutka.
Pogledaj kako tu stoji koji fond

Poslano sa mog SM-G998B koristeći Tapatalk
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2022., 09:47   #346
https://hrportfolio.hr/mirovinski-fondovi
__________________
All Is One
Krijes Sedam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2022., 07:29   #347
Quote:
Dominick kaže: Pogledaj post
Kako onda procijeniti koji fond izabrati?
Isplati li se uopće mijenjati fond?
Trenutno sam u AZ 8 godina.
skoro pa nikako ne možeš donijeti točnu odluku koji fond će biti bolji po prinosima jer povijesni prinosi nisu nikakav pokazatelj budućih prinosa
sch35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2022., 18:16   #348
Bio na AZ od prvog dana jer mi se tada sviđala cura koja je lovila za njih.
Odmah nakon početka djelovanja fondova AZ se pobunio protiv naknade za uspješnost i zatražio uvođenje naknade za upravljanje bez obzira kako poslovali, ubrzo im je država popustila, fondovi su postali uhljebička organizacija i tad je zapravo sve pošlo naopako. Ubrzo po gašenju naknade za uspješnost sam se besplatno preselio u erste plavi fond i od tada do sada su najbolji.

Ne znam koje godine, ali znam da sam tada imao ušteđeno oko 150.000 kuna, iskoristio sam jednu kratkotrajnu izmjenu zakona i (besplatno naravno) izašao iz II stupa, sada mi svih 20% opet ide u HZMO i više me nije briga za te sitne gubitničke fondove
nsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2022., 07:49   #349
Quote:
sch35 kaže: Pogledaj post
skoro pa nikako ne možeš donijeti točnu odluku koji fond će biti bolji po prinosima jer povijesni prinosi nisu nikakav pokazatelj budućih prinosa
naravno da se može donijeti točna odluka samo mi to nitko nije znao objasniti pa sam nažalost danas sam saznao

dakle, mjerodavna je vrijednost obračunske jedinice koja se množi sa brojem obračunskih jedinica koje su na računu

ja sam prelaskom u A kategoriju fonda upravo umanjio imovinu na računu za nekoliko tisuća eura jer vrijednost OJ:

AZ A = 161 x 100 =16.100 kn
AZ B = 262 x 100 =26.200 kn
Dominick is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2022., 08:26   #350
Nisi ništa umanjio, za onu cifru koju si imao (26.200 kn) si dobio toliku vrijednost udjela u A kategoriju. Cifra je ista, samo si dobio više udjela jer je cijena jednog udjela u A kategoriji jeftinija nego ona u B kategoriji.
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2023., 09:59   #351
apsolutno ništa ne kužim u vezi ovoga, a prije 15 godina kada sam počela raditi su mi valjda dodijelili sami jedan od.

vidim da imam duplo veće stanje od muža koji radi duže od mene ( i ima manju prijavu logično to kužim) a opet mi se čini to sve nekako malo za 15 godina rada, godišnje manje od 1000 €

kak vi imate stanje ?
-Dali- is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2023., 10:16   #352
Ovisi naravno o stažu i primanjima.
Ja imam 20 god staža, u početku prosječan prihod par godina, a onda duže vrijeme iznadprosječna, kasnije par godina mizerne uplate na velik prihod (paušalac), sada opet prosječna prijava zadnjih godinu dana, tako da varira... uglavnom sada na 2. stupu imam 30.000 €.

To je bez 3. privatnog stupa i životnog osiguranja, gdje se zajedno nakupilo još toliko novaca, jer teško da se možemo osloniti samo na državu za mirovinu.
__________________
All Is One
Krijes Sedam is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2023., 12:37   #353
pa šta će onda tek biti stim ljudima koji imaju stalno minimalac... evo muž staža kao ti a ima 4 puta ( baš sam računala ) manje od tebe

ajme užas
-Dali- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2023., 22:09   #354
To će onda biti jako mala mirovina, ali možda uspije dio novaca štedjeti drugačije (3. stop, životno i sl.).
__________________
All Is One
Krijes Sedam is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2023., 22:46   #355
Quote:
-Dali- kaže: Pogledaj post
pa šta će onda tek biti stim ljudima koji imaju stalno minimalac... evo muž staža kao ti a ima 4 puta ( baš sam računala ) manje od tebe

ajme užas
Ljudi koji su na minimalcu imaju zagarantirano 10,86 eura po godini staža. Da im se ide računat po uplatama, tek bi tad bili kruha gladni.
DollyK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:37.