Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2017., 09:50   #10641
Dragi prijatelji slobodnjaci koji slavite, želim vam sretan Božić.
Metal is offline  
Old 07.01.2017., 10:06   #10642
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Prvo mi padne napamet kako imam malu satnicu. A onda je povećam.

Jednostavno, nakon 2.5 godine, ako je ista cijena od početka, vrijeme je za povećanje. Meni 10% zvuči skroz ok, možda i 20%, ovisno za koliko radiš i kakve su ponude s Behancea.

Jebiga, dugoročno će ti otpasti neki stari, dragi klijenti, ali dođu oni koji bolje pune novčanik, pa ti i oni postanu dragi.

Shvatili smo, što više ideš cijenom gore, dobijaš normalnije klijente.



Kad si u gužvi, naplaćuj i konzultacije po standardnoj tarifi.
Meni nije ama bas sve u novcaniku
Recimo, kad imas i vise nego dovoljnu zaradu, dobro cu si razmisliti hocu li samo tako pustiti dobre odnose i mir za recimo 15% vise novca.

Ok lovu imam i sad, ali hoce li mi biti ovako lijepo s novim - to nitko ne zna.
Tako da sam odabrala oprezno i lagano pa cemo vidjeti.


Inace, neke ponude su za poludit. Lik linkao radove s Dribblea, i trazi nesto slicno, budget 30$
Ono, daj se ubij.
TincH is offline  
Old 07.01.2017., 12:14   #10643
Hajde se pliz malo uključite u mozganje sa mnom. EU ukida geo-blokiranje, trebalo bi stupiti na snagu ove godine: http://marker.hr/blog/ukidanje-digit...b-shopove-422/.

I sad ja gledam http://www.adobe.com/hr/, a kad odem na kupnju, svejedno me preusmjeri da si tražim lokalne dealere. Kad promijenim regiju, pa odem na njemački site, tamo se može normalno kupiti, i to po duplo manjoj cijeni nego kod nas, pogotovo kad se odabere cijena u dolarima. Pa sad, valjda bi onda bilo normalno da to naša inspekcija isto to prizna kad sve profunkcionira, kad se već EU trudi da svi budemo ravnopravni, kaj ne? Ili možda već sad, kad bi ga uspjela kupiti sa njemačkog Adobea?

I jbmti, Framemaker svuda košta oko 10.000 kn. WTF?!?
Pennelopa is offline  
Old 07.01.2017., 13:45   #10644
Pennelope već sam pisao prije pa da ponovim.. Ukratko čak ako i kupiš taj softwer u Njemačkoj, SAD-u ili bilo gdje on će biti legalan, no ako ti dođe porezna inspekcija svejedno ćeš biti u prekršaju iz razloga jer ga nisi kupila kod HR distributera niti platila PDV na njega.. glupo do boli ali tako je. No naravno uvijek postoji opcija da to instaliraš negdje na komp u drugoj postoriji a na službenom od obrta imaš recimo Linux sa Libre Office gore.

Nažalost druga opcija ne postoji, vjeruj mi sve sam pretražio jer sam i sam nedavno pljunuo 8400 kuna za Adobe CC. imaš u Mikronisu opciju na rate ako ti što to pomaže. I što će ti Framemaker ?
turboCRO is offline  
Old 07.01.2017., 14:29   #10645
Quote:
turboCRO kaže: Pogledaj post
Pennelope već sam pisao prije pa da ponovim.. Ukratko čak ako i kupiš taj softwer u Njemačkoj, SAD-u ili bilo gdje on će biti legalan, no ako ti dođe porezna inspekcija svejedno ćeš biti u prekršaju iz razloga jer ga nisi kupila kod HR distributera niti platila PDV na njega.. glupo do boli ali tako je. No naravno uvijek postoji opcija da to instaliraš negdje na komp u drugoj postoriji a na službenom od obrta imaš recimo Linux sa Libre Office gore.

Nažalost druga opcija ne postoji, vjeruj mi sve sam pretražio jer sam i sam nedavno pljunuo 8400 kuna za Adobe CC. imaš u Mikronisu opciju na rate ako ti što to pomaže. I što će ti Framemaker ?
Kolika je realna sansa da nama samozaposlenima doma dojasu inspekcije?

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
TincH is offline  
Old 07.01.2017., 14:54   #10646
Ne znam, pisao sam nedavno tu na temi da mi je došla policija na vrata jedan dan provjeriti da li imam obrt ili ne..
Drugi frend ima obrt već 4 godine nitko mu nije došao nikada, ja isto imam već godinu i pol i isto nikada nikakav poziv ili išta osim te policije..

Realno meni je taj Adobe paket uz internet jedini trošak poslovanja, tako da sam pregrmio tu cifru i platio našima.. ispadne 700 kuna mjesečno što i nije neka cifra za osnovni alat za rad, naravno da se osjećaš ko idiot kada znaš da u SAD to isto dobiješ za više od duplo manje novaca ali što je tu je..

Naravno na svatkome je da procjeni što i kako, meni se neda zajebavati sa dva kompa pa strahovati hoće li inspekcija vidjeti ovaj drugi sa nelegalnim softverom pa sam odlučio sve legalno imati.
turboCRO is offline  
Old 07.01.2017., 15:01   #10647
Quote:
turboCRO kaže: Pogledaj post
Pennelope već sam pisao prije pa da ponovim.. Ukratko čak ako i kupiš taj softwer u Njemačkoj, SAD-u ili bilo gdje on će biti legalan, no ako ti dođe porezna inspekcija svejedno ćeš biti u prekršaju iz razloga jer ga nisi kupila kod HR distributera niti platila PDV na njega.. glupo do boli ali tako je. No naravno uvijek postoji opcija da to instaliraš negdje na komp u drugoj postoriji a na službenom od obrta imaš recimo Linux sa Libre Office gore.
Znam, sjećam se da si pisao, samo je ova odluka EU donesena krajem 2016. pa je meni logično da bi se tu moglo nešto i promijeniti, zato me zanimalo što i vi drugi mislite o tome. A PDV se plaća na stvari kupljene preko neta, ali dobro, znam da je nebitno u cijeloj priči.
A ovo kaj si predložio, razmišljam o svim kombinacijama, ali ja sam nekako mislila da oni ipak gledaju s čime se obrt bavi.

Quote:
I što će ti Framemaker ?
Ma imam jedan OK posao, gdje mi klijent pošalje već neke knjige gotove i prelomljene u FMu, a onda se po tome nešto mijenja, prilagođava, korigira. Ne postoji mogućnost da to bude u nečem drugom, tako zahtijeva posao. Što se mene tiče, ne bi nikad ništa radila u njemu.
Pennelopa is offline  
Old 07.01.2017., 15:25   #10648
I sto si rekao policiji? Promaklo mi je to kada si pisao

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
TincH is offline  
Old 07.01.2017., 17:16   #10649
Quote:
Pennelopa kaže: Pogledaj post
Znam, sjećam se da si pisao, samo je ova odluka EU donesena krajem 2016. pa je meni logično da bi se tu moglo nešto i promijeniti, zato me zanimalo što i vi drugi mislite o tome. A PDV se plaća na stvari kupljene preko neta, ali dobro, znam da je nebitno u cijeloj priči.
A ovo kaj si predložio, razmišljam o svim kombinacijama, ali ja sam nekako mislila da oni ipak gledaju s čime se obrt bavi.
Nije ti problem samo PDV, ja sam gotovo 100% siguran da ti Adobe dealer iz Njemačke dok upišeš hrvatsku adresu neće prodati proizvod jer postoji hrvatski dealer, mislim ja bi prvi bio sretan da to ukinu.

Što se tiče softwera pa staviš gore i Gimp, i Inkscape pa nek dokažu da ne možeš raditi pripremu na tome..
turboCRO is offline  
Old 07.01.2017., 17:18   #10650
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
I sto si rekao policiji? Promaklo mi je to kada si pisao
Ma bili zapisali ime firme, čim se bavim i otišli dalje.. Bili su taj dan u hrpu firmi.. Navodno provjeravao da li su obrti zbilja tamo gdje su i prijavljeni, mada zbilja ne znam kakve veze policija ima s tim..
turboCRO is offline  
Old 07.01.2017., 18:22   #10651
Pa iskreno ni meni nije jasno
Mislim, cime se oni bave...
TincH is offline  
Old 08.01.2017., 20:04   #10652
Pozdrav ljudi!

Tek pocinjem sa radom na oDesku i imam par pitanja vezano uz isplate i plaćanje poreza.

Pošto sam student ne planiram otvarati obrt, nego primati isplate preko PayPal-a, kako tu ide stvar sa porezima? Kako to prijaviti?

I drugo, što je sa VAT brojem i ovim W-8BEN obrascem?

Hvala unaprijed na odgovorima!
crophantom is offline  
Old 09.01.2017., 13:10   #10653
Ja bih vas molila za malo uputa, ako vam nije problem izdvojiti koju sekundu.

Trenutno sa nezaposlena i počela sam raditi kao content writer preko upworka.
Prvi mjesec je ok krenulo i zaradila sam, kad se odbiju sve upworkove provizije i sve što mi uzme Payoneer nekih 4000 kn, što mi je čisto solidno za početak. Pogovotovo jer vidim tendenciju povećanja obujma posla i cijene koju ću za obavljen posao moći naplačivati.

No u ovom trenu još nisam zaradila toliko da bih mogla državi davati ono što bi trebalo. Prema nekoj računici, ako otvaram paušalni obrt, što mi je koliko vidim najjeftinija opcija, ostalo bi mi samo 2700 kn mjesečno.
A kako ja ipak od toga moram preživjeti, 4000 kn mi je mjesečni minimum.

Kada mi prihodi narastu dovoljno da mi nije problem izdvojiti državna davanja bez da pas i ja jedemo rižu taj mjesec, jasno da bih se u to upustila, ali što da radim u međuvremenu? Strah me je inspekcije i kazni. Imate li neki savjet?

Možete odgovoriti i putem privatnih poruka.
bucka brzoprst is offline  
Old 09.01.2017., 13:30   #10654
Quote:
bucka brzoprst kaže: Pogledaj post
Ja bih vas molila za malo uputa, ako vam nije problem izdvojiti koju sekundu.

Trenutno sa nezaposlena i počela sam raditi kao content writer preko upworka.
Prvi mjesec je ok krenulo i zaradila sam, kad se odbiju sve upworkove provizije i sve što mi uzme Payoneer nekih 4000 kn, što mi je čisto solidno za početak. Pogovotovo jer vidim tendenciju povećanja obujma posla i cijene koju ću za obavljen posao moći naplačivati.

No u ovom trenu još nisam zaradila toliko da bih mogla državi davati ono što bi trebalo. Prema nekoj računici, ako otvaram paušalni obrt, što mi je koliko vidim najjeftinija opcija, ostalo bi mi samo 2700 kn mjesečno.
A kako ja ipak od toga moram preživjeti, 4000 kn mi je mjesečni minimum.

Kada mi prihodi narastu dovoljno da mi nije problem izdvojiti državna davanja bez da pas i ja jedemo rižu taj mjesec, jasno da bih se u to upustila, ali što da radim u međuvremenu? Strah me je inspekcije i kazni. Imate li neki savjet?

Možete odgovoriti i putem privatnih poruka.
Već 2 tjedna kopam po cijele dane kako naći način da se izbjegne radar naše porezne službe.
I na kraju sam našao. Pa hajde da ga podjelim sa kolegama.
Detaljne upute su na linku http://tutorialfaq.com/how-to-withdr...l-to-payoneer/
Ugrubo može se povući lova sa PayPala na Payoneer ako se otvori USA PayPal račun. znači https://www.paypal.com/us
Svi idu na com i on automatski odbija Payoneer.
Danas sam otvorio USA račun i bez problema unio Payoneer karticu. Sad će ići verifikacija kartice gdje se uzme mali iznos verificira se i i ti slobodno povlači lovu na svoju karticu.
Link za izradu Payoneer kartice
zaccc is offline  
Old 09.01.2017., 14:04   #10655
Ja imam Payoneer karticu koja mi je povezana s Upwork accountom i na koju sjedaju zarađeni novci.

Ne vidim kako bi mi još PayPal posredstvo tu moglo pomoći da mi porezna ne uđe u trag, osim da mi se još dodatno skinu sredstva za raznorazne feejeve.

Dakle, ako dižem novce sa Payoneer računa na bankomatima u Hrvatskoj i Sloveniji, te tom karticom plaćam u dućanima i putem interneta te ako mi se mjesečno ta primanja kreću od 4 do 5 tisuća kuna (što iznosi 60 000 kn godišnje), što mogu napraviti?
bucka brzoprst is offline  
Old 09.01.2017., 15:44   #10656
Quote:
crophantom kaže: Pogledaj post
I drugo, što je sa VAT brojem i ovim W-8BEN obrascem?
VAT broj ne daješ, W-8BEN ispuniš, jednostavno je, samo staviš da nisi stanovnik USA i da spadaš u non-treaty country. Nemam pojma kako studenti prijavljuju porez.

Quote:
bucka brzoprst kaže: Pogledaj post
No u ovom trenu još nisam zaradila toliko da bih mogla državi davati ono što bi trebalo. Prema nekoj računici, ako otvaram paušalni obrt, što mi je koliko vidim najjeftinija opcija, ostalo bi mi samo 2700 kn mjesečno.
A kako ja ipak od toga moram preživjeti, 4000 kn mi je mjesečni minimum.

Kada mi prihodi narastu dovoljno da mi nije problem izdvojiti državna davanja bez da pas i ja jedemo rižu taj mjesec, jasno da bih se u to upustila, ali što da radim u međuvremenu? Strah me je inspekcije i kazni. Imate li neki savjet?
Pa i nije ti paušal najjeftinija opcija ako zarađuješ oko 4000 kn mjesečno. Mislim da bi ti autorski honorar bio jeftiniji, s tim da ćeš dobiti još i povrat kao nezaposlena, a o honorarima i paušalima i svemu smo raspravljali nedavno, pa malo prolistaj unatrag.

Glede Payoneera i dizanja novaca, teško da ti netko ovdje može točno odgovoriti da li si tako sigurna ili ne. Reklo bi se da da, ali odluka i rizik su na tebi.
Pennelopa is offline  
Old 09.01.2017., 15:51   #10657
Inače, pitala sam na mirovinskom i zdravstvenom da li se treba prijaviti zbog plaćanja doprinosa na honorare, pa kažu na mirovinskom da ne, da će to njima prosljeđivati porezna. I naravno, da se onih oko 7000 mjesečno koliko je potrebno za staž, računa otprilike kao za minimalnu mirovinu. Nisam ni sumnjala.

U zdravstvenom kažu - ako se ne treba prijaviti na mirovinsko, onda ne treba ni kod njih. Sve u svemu, ne treba.
Pennelopa is offline  
Old 09.01.2017., 16:43   #10658
Quote:
bucka brzoprst kaže: Pogledaj post
Ja imam Payoneer karticu koja mi je povezana s Upwork accountom i na koju sjedaju zarađeni novci.

Ne vidim kako bi mi još PayPal posredstvo tu moglo pomoći da mi porezna ne uđe u trag, osim da mi se još dodatno skinu sredstva za raznorazne feejeve.

Dakle, ako dižem novce sa Payoneer računa na bankomatima u Hrvatskoj i Sloveniji, te tom karticom plaćam u dućanima i putem interneta te ako mi se mjesečno ta primanja kreću od 4 do 5 tisuća kuna (što iznosi 60 000 kn godišnje), što mogu napraviti?
Ne znam šta bi ti onda još? Ništa nije sigurno osim smrti. Ako te netko uzme na nišan neće te spasiti 3 Payoneera.
Kod Payonnera možeš otvoriti račun i sa lažnim dokumentima. Kao da oni mogu provjeriti da li je scan osobne prava ili lažna.
Sa Photoshopom sve izmijeniš.
zaccc is offline  
Old 09.01.2017., 16:47   #10659
Quote:
crophantom kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi!

Tek pocinjem sa radom na oDesku i imam par pitanja vezano uz isplate i plaćanje poreza.

Pošto sam student ne planiram otvarati obrt, nego primati isplate preko PayPal-a, kako tu ide stvar sa porezima? Kako to prijaviti?

I drugo, što je sa VAT brojem i ovim W-8BEN obrascem?

Hvala unaprijed na odgovorima!
I mene to zanima. Obrt kao redovan student ni ne smijes otvoriti.
Koliko sam shvatio, moze se preko autorskog ugovora, ali nisam siguran kako to funkcionira onda sa upworkom i ugovorima.
Mislim da bi onda preko student servisa mogao doci do tih para legalno. Trebao bi se raspitat u studentskom servisu... oni uzimaju, koliko cujem 18%.
snake1 is offline  
Old 09.01.2017., 20:19   #10660
Bas citam sta se piše,pa da pitam,jel može neko razjasnit koliko otprilike bi trebalo platit poreza na 4000kn? i sta jos osim poreza,koliko od tih 4000bi ostalo?

nakraju najlakse zaradit novac,a najteze ga dobit u ruke,prokleta drzava,moram se bojat radit...
boks4ever is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:30.