Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2004., 19:04   #1
Posjedovanje droga

Zanima me kolike su kazne za posjedovanje manjih količina neke droge, odnosno kada se radi o prekršaju a ne kaznenom djelu?
Da li iznosi variraju od slučaja do slučaja ?
Evo npr. 1 ecstasy
Scorpio babe is offline  
Old 15.09.2004., 20:00   #2
Re: Posjedovanje droga

Quote:
Scorpio babe kaže:
Zanima me kolike su kazne za posjedovanje manjih količina neke droge, odnosno kada se radi o prekršaju a ne kaznenom djelu?
Da li iznosi variraju od slučaja do slučaja ?
Evo npr. 1 ecstasy
Uvijek je posjedovanje i prekršaj i kazneno djelo, paralelno se podnose obje prijave.

Način postupanja sa zaprimljenom prijavom, pa kasnije izbor vrste i visine sankcije, može biti različit i ovisi o nizu okolnosti...
zuba is offline  
Old 15.09.2004., 22:12   #3
Re: Re: Posjedovanje droga

Quote:
zuba kaže:
Uvijek je posjedovanje i prekršaj i kazneno djelo, paralelno se podnose obje prijave.
kak to? kak može biti i jedno i drugo?

ja sam mislil da to ide ovak:

ak te uhvate da sam pušiš joint - onda ide prijava, a

ak te uhvate da s frendom pušiš i izjaviš da je joint tvoj - onda kaznena prijava - jer si mu kao omogučio uživanje opojnih droga

Nije tako?
Oshit is offline  
Old 16.09.2004., 08:41   #4
Re: Re: Re: Posjedovanje droga

Quote:
Oshit kaže:
kak to? kak može biti i jedno i drugo?
ja sam mislil da to ide ovak:
ak te uhvate da sam pušiš joint - onda ide prijava, a
ak te uhvate da s frendom pušiš i izjaviš da je joint tvoj - onda kaznena prijava - jer si mu kao omogučio uživanje opojnih droga

Nije tako?

Nije....
zuba is offline  
Old 16.09.2004., 09:47   #5
Re: Re: Posjedovanje droga

Quote:
zuba kaže:
Uvijek je posjedovanje i prekršaj i kazneno djelo, paralelno se podnose obje prijave.



Ovo prvi put čujem..znam iz pouzdanih izvora da je posjedovanje manjih količina, dakle kad nije za dilanje ( recimo 1 ecstasy ili 0,2 g trave) prekršaj - čekaš sudski poziv, odeš do sudca i ovisno o mnogim faktorima odrede ti novčanu kaznu.

Zanimalo me da li postoji neki fiksni iznos kod takvih slučajeva.Očito se svaki slučaj drugačije tretira.

I zašto ta procedura traje toooliko dugo? Prođe i po godinu dana dok ljudi stignu do suda..
Scorpio babe is offline  
Old 16.09.2004., 16:30   #6
Sta???Hoćeš reći da ću čekati godinu dana dok se ne pojavim kao svjedok na sudu....zapravo 10 mjeseci
Pa do tad ću ispaliti na živce-samo u iščkekivanju sudskog poziva.
__________________
I believe in myself
BACARDI is offline  
Old 16.09.2004., 16:31   #7
Re: Re: Re: Posjedovanje droga

Quote:
Scorpio babe kaže:
Ovo prvi put čujem..znam iz pouzdanih izvora da je posjedovanje manjih količina, dakle kad nije za dilanje ( recimo 1 ecstasy ili 0,2 g trave) prekršaj ..
"Pouzdani izvor" nije rekao sve što je trebao...npr. razloge ne podnošenja kaznene prijave, ili nezna ono što bi trebao znati...
zuba is offline  
Old 16.09.2004., 17:43   #8
Re: Re: Re: Posjedovanje droga

Quote:
Scorpio babe kaže:
Ovo prvi put čujem..znam iz pouzdanih izvora da je posjedovanje manjih količina, dakle kad nije za dilanje ( recimo 1 ecstasy ili 0,2 g trave) prekršaj - čekaš sudski poziv, odeš do sudca i ovisno o mnogim faktorima odrede ti novčanu kaznu.





Baš me zanima što je za tebe pouzdani izvor.Ovaj tvoj nije pouzdan.

Evo nešto što meni djeluje vrlo pouzdano :


Kazneni zakon



"Zlouporaba opojnih droga

Članak 173.

(1) Tko neovlašteno posjeduje tvari ili pripravke koji su propisom proglašeni opojnim drogama,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

(2) Tko neovlašteno proizvodi, prerađuje, prodaje ili nudi na prodaju, ili radi prodaje kupuje, drži ili prenosi, ili posreduje u prodaji ili kupnji, ili na drugi način neovlašteno stavlja u promet tvari ili pripravke koji su propisom proglašeni opojnim drogama,

kaznit će se kaznom zatvora od jedne do deset godina, ili kaznom dugotrajnog zatvora.

(3) Ako je kazneno djelo iz stavka 2. ovoga članka počinilo više osoba koje su se udružile radi činjenja tih djela, ili je počinitelj toga kaznenog djela organizirao mrežu preprodavatelja ili posrednika,

počinitelj će se kazniti kaznom zatvora najmanje tri godine, ili kaznom dugotrajnog zatvora.

(4) Tko neovlašteno pravi, nabavlja, posjeduje ili daje na uporabu opremu, materijal ili tvari za koje zna da su namijenjene za proizvodnju opojnih droga,

kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do pet godina.

(5) Tko navodi drugoga na trošenje opojne droge, ili mu dade opojnu drogu da je troši on ili druga osoba, ili stavi na raspolaganje prostorije radi trošenja opojne droge, ili na drugi način omogući drugome trošenje opojne droge,

kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do pet godina.

(6) Ako je kazneno djelo iz stavka 5. ovoga članka počinjeno prema djetetu, maloljetnoj, duševno bolesnoj, privremeno duševno poremećenoj osobi, nedovoljno duševno razvijenoj osobi ili prema više osoba, ili je prouzročilo osobito teške posljedice,

počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do deset godina.

(7) Opojne droge i sredstva za njihovo pripravljanje oduzet će se.

(8) Počinitelja kaznenog djela iz stavka 1., 2., 3., 4. i 5. ovoga članka koji je dragovoljno bitno pridonio otkrivanju djela sud može osloboditi kazne
Brazil is offline  
Old 17.09.2004., 09:38   #9
Pouzdani izvor je za mene osoba koja radi kao tajnica sudca, ali očito bi si i ona mogla malo ponovo prelistati knjige iz prava

Zuba & Brazil thanx
Scorpio babe is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:23.