Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2012., 18:40   #281
sve rijeseno osim zadnja 3 ( youtube majka )
ova zadnja 3 nemam pojma ni postavit, a ne rijesit
do sutra predvecer molim :P
Fl@Tron is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2012., 20:11   #282
Pomoć :(

Bok opet ja

moze li netko probat riješit ovo do kraja, ja ne znam uopce kako to rjesiti :S skroz sam izgubljen :S

Odredite sve vrijednosti realnoga parametra k za koje funkcija f(x) = x^2- kx + 1 kroz x^2 + x + 1 ima vrijednosti manje od 5.

Hvala puno
Matejl_93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2012., 20:40   #283
Quote:
Matejl_93 kaže: Pogledaj post
Odredite sve vrijednosti realnoga parametra k za koje funkcija f(x) = x^2- kx + 1 kroz x^2 + x + 1 ima vrijednosti manje od 5.
Daklem, treba riješiti nejednadžbu



Ako prebacimo 5 na lijevu stranu i oduzmemo, dobit ćemo



a gronje će vrijediti u dva slučaja:
  1. kada je brojnik veći od nule a nazivnik manji, ili
  2. kada je brojnik manji od nule, a nazivnik veći.

Mislim da ćeš se s ovime znati snaći.
Matematko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2012., 21:45   #284
Quote:
Matematko kaže: Pogledaj post
Daklem, treba riješiti nejednadžbu



Ako prebacimo 5 na lijevu stranu i oduzmemo, dobit ćemo



a gronje će vrijediti u dva slučaja:
  1. kada je brojnik veći od nule a nazivnik manji, ili
  2. kada je brojnik manji od nule, a nazivnik veći.

Mislim da ćeš se s ovime znati snaći.
E to sam ja isto dobio, i sad mi brojnik nikako ne moze ispast normalan broj :S ajde ako možeš to probat rijesit bio bih ti zahvalan!
A i ovaj nazivnik mi nije jasan, ispada mi kompleksni broj :S

Zadnje uređivanje Matejl_93 : 23.06.2012. at 21:55.
Matejl_93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2012., 23:06   #285
Question [Pomoc]Matematika

Trebao bih pomoc u vezi matematike.Umorio sam se radeci zadatke.Pripremam se za prijemni, pa sad nikako da se sjetim kako ove zadatke uraditi.Pa ako bi vi mogli pomoci.Trebao bih pomoc u slijedecim zadacima.

Prvi zadatak

Neka je α (alfa) = 23° 36' 21" i β (beta) = 11° 13' 15".Izracunati 4α (alfa) + 3β (beta).

Drugi zadatak

Cijena "neceg" nakon pojeftinjenja od 20% iznosi 56km.Kolika je prvobitna cijena.


Treci zadatak


Izracunaj vrijednosti izraza A i B i uporedi ih.

A=4*0,75-2=
B=(5-9)*(-2)+3=


Cetvrti zadatak

Srediti polinom po opadajucim eksponentima.

(x-5)² - 6x *(3-2x)+7*(4x-5)=


To je sve...hvala unaprijed
Unluckyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 04:18   #286
Quote:
Matejl_93 kaže: Pogledaj post
A i ovaj nazivnik mi nije jasan, ispada mi kompleksni broj :S
Ne ispadne kompleksni broj, ispadnu kompleksna rješenja kad rješavaš jednadžbu x^2+x+1 = 0. Drugim riječima, taj izraz nikada neće biti 0 za neki realni broj x.
A ako taj izraz nikada ne bude 0, odnosno graf te funkcije nikada neće siječi ili dodirivati nulu, što iz toga možeš zaključiti?

A za brojnik, ne trebaš rješavat jednadžbu, dovoljno ti je gledat diskriminantu. Primjerice, ako imaš:

-4x^2 -(k+5)x - 4 < 0.
Gledaj diskriminantu od -4x^2 -(k+5)x - 4. Ako je D < 0, ovaj izraz nikad neće biti 0. Sada slijedi isti zaključak ko i za nazivnik.
Neo The Anomaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 11:49   #287
[Pomoc]Matematika

Moze iko pomoci pls...
Unluckyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 11:51   #288
jel se ti zajebavaš ili šta?

zadaci su doslovno zbroji dva broja
Quote:
Izracunaj vrijednosti izraza A i B i uporedi ih.

A=4*0,75-2=
B=(5-9)*(-2)+3=
A=1, B=11. B je veći od A
__________________
Ci giudichiamo adulti come per invenzione perdiamo tempo urlare ma senza ascoltare
very_confused1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 13:01   #289
Quote:
very_confused1 kaže: Pogledaj post
jel se ti zajebavaš ili šta?

zadaci su doslovno zbroji dva broja

A=1, B=11. B je veći od A
aha to treba samo...jer ipak sam smoren nez vise sta radim.

Da odmah napisem rijesio sam,treci cetvrti,a za 2 nisam siguran.Pa ako samo to jos mozete pomoci.
Unluckyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 14:18   #290
Moze ko jos ovo pomoci pls

Prvi zadatak

Neka je α (alfa) = 23° 36' 21" i β (beta) = 11° 13' 15".Izracunati 4α (alfa) + 3β (beta).

Drugi zadatak

Cijena "neceg" nakon pojeftinjenja od 20% iznosi 56km.Kolika je prvobitna cijena.

Samo to,hvala unaprijed.
Unluckyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 15:54   #291
Prvo pozdrav svima. Imam jedno pitanje vezano za matrice. Kako je regularnost matrice povezana s njenim rangom i defektom? Hvala unaprijed.
__________________
Na ovim prostorima barabe su iste, prljave duse vole etnicki da ciste. Istovremeno pjevaju i zlo misle, a kad vec zlo misle - nek o mome vise.
dr.cox is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 18:04   #292
1 zad

4α + 3β = 4 * 23° 36' 21" + 3 * 11° 13' 15" =

92° 144' 84" + 33° 39' 45" = 125° + 183' + 129" = 125° + 3° + 3' + 2' + 9" = 128° 5' 9"


2 zad

da izračunamo "postotni iznos" pomonožimo postotak sa nekom osnovnom vrijednošću.
ako je nešto pojeftinilo 20% znači da je ovaj ostatak 80% one prvotne osnovne cijene.dakle

80% * osnovna cijene = 56km ==> 0.8 * osnovna cijena = 56km ==> osnovna cijena = 56km /0.8 = 70 km

mala napomena šta se tiiče postotaka ti je da su postotci ustvari razlomci sa nazivnikom 100,dakle računamo stote djelove neke cjeline.pa je zato 80% ustvari 80/100, tj kada to pomnožiš sa nekom osnovnom vrijednošću izračunao si koliko je 80 stotih djelova nečeg

ak netko može pogledat onaj moj problemčić iznesen par postova prije bilo bi sup
astifan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2012., 19:08   #293
Pozdrav svima. Zadnji put sam tu pisao prije jedno godinu dana i evo me opet. Tko je voljan, mislim da nije tesko, malo sam zahrdao pa sam rjesavam sto znam, ono sto ne nadam se da ce se ovdje netko naci:

*
Duljina brida kocke je a.Središta stranica kocke su vrhovi oktaedra. Nađite volumen oktaedra.

*
|m| = |n| = 2 kut izmedu vektora m i n = 2pi/3 Nađite vektor a simetričan vektoru a = -2m + n s obzirom na vektor b = m + n

Hvala unaprijed! Ovo nisu nikakvi zadatci za zadaću nego vježbam za ispit iz mat na arhitekturi, a stvarno se dugo nisam dotakao matematike. Ovo su tipovi zadataka koji bi mogli doći pa da vidim postupak itd. Hvala!
Cošva is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 08:50   #294
Quote:
Matematko kaže: Pogledaj post
Rješavanje te jednažbe bilo po n bilo po V je u najmanju ruku netrivijalno jer je u pitanju algebarska jednadžba 3. stupnja.

Ima li kakvih uvjeta na parametre jednadžbe (a, b, n)?

U sklopu kojeg kolegija si je dobio? Možda je trebate riješiti nekim numeričkim postupkom?

Treba nam više podataka.
Sve mi je zadano, samo mi fali n, odnosno V u drugom slučaju.
Na kraju dođem do n^2 + n = 0 s tim da su ipred n-ova devet-znamenkasti brojevi.
A zaboravio sam kako se rješava takva jednadžba.

Inače, to je predmet iz fizikalne kemije.
mehonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 09:21   #295
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Je li moguće da je ovo opet netko od mojih (MMK2 )? Ako je, a možda i ako nije, ja bih to ovako:
n izlučiš tako da jednostavno cijelu jednadžbu podijeliš s RT pa imaš:
n = [(p + (a*n^2)/(V^2) ) * (V - b*n)]/(R*T)
i onda uvrstiš konkretne zadane brojeve, pa riješiš metodom iteracije (metodom uzastopnih približenja) - uzmeš prvo bilo koji n (npr. 1 mol), uvrstiš u desni izraz i tako izračunaš novi n, koji onda opet uvrstiš... ponavljaš dok ti razlika između dva uzastopna rezultata ne postane zanemariva.
Za V ćeš se malo više pomučiti da ga tako izlučiš, nemam vremena pisati cijeli postupak, dobiješ:
V = [(n*b-p)*V^3 + n*R*T*V^2 + a*b*n^3]/(a*n^2)
(ili nešto slično, nije skroz jedina mogućnost)
i onda isto tako s konkretnim brojevima riješiš metodom iteracije.
Analitički izrazi (da imaš sam n ili sam V s jedne strane, a u cijelom izrazu s druge strane n odnosno V uopće nemaš) za ovo se ne mogu dobiti.
Našao sam sad u bilježnici da se treba rješiti metodom iteracije, ali ja nemam pojma kaj tu trebam.
Piše mi ovako: x1 = x0 - f(x)/f'(x)
mehonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 12:49   #296
Quote:
mehonja kaže: Pogledaj post
Sve mi je zadano, samo mi fali n, odnosno V u drugom slučaju.
Na kraju dođem do n^2 + n = 0 s tim da su ipred n-ova devet-znamenkasti brojevi.
A zaboravio sam kako se rješava takva jednadžba.

Inače, to je predmet iz fizikalne kemije.
Recimo da si dobio (ne ću pisati tako dugačke brojeve kao ti, ionako ti je bitan princip)

3 n^2 +7 n = 0

Izlučiš n pa dobiješ

n(3n + 7) = 0

Umnožak je nula ako je jedan od faktora nula, pa je ili n=0 ili 3n + 7=0, odakle slijedi n = -7/3.
Matematko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 12:55   #297
Quote:
mehonja kaže: Pogledaj post
Našao sam sad u bilježnici da se treba rješiti metodom iteracije, ali ja nemam pojma kaj tu trebam.
Piše mi ovako: x1 = x0 - f(x)/f'(x)
To je Newtonova metoda tangenti. Na PBF-u imaju odlične materijale iz numeričkih metoda:

http://www.pbf.unizg.hr/hr/zavodi/za..._programiranje

Ono što ti treba je 6. predavanje.
Matematko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 14:08   #298
pitanje iz statistike..
dakle imam godišnji hod oborina u Zagrebu za 2011, npr.
i sad... trebam definirat statistički skup (to su 'podaci o god. hodu oborina u zagrebu u 2011)
elemente statističkog skupa ????
obilježja elemenata


sad mi nije jeasno u ovom slučaju zar se elementi i obilježja ne preklapaju???? molim hitan odgovor. kako definirat elemente a kako obilježja ?
Chloe_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 14:58   #299
Što predstavlja evaluacija funkcije u točki u kontekstu funkcija dviju varijabli i kako se ona izračunava?
Molim hitno.

Hvala unaprijed.
ScowlRegis is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 00:10   #300
Pronađi domenu funkcije:

f(x)= ln(4x+1) / x

Znam da je rješenje Df: <-1/4, 0> U <0,+ beskonačno>.

Ovaj prvi interval kužim, al ne i drugi... pa ako mi može tko objasnit zašto <0, +beskonačno> ??? očito nisam dokraja sve pokopčala... Al kak bi moja sestra rekla: "ne zamaraj se sitnicama".
hotesse is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:29.