Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2004., 20:14   #1
Vitamin D, UV zračenje...

Citiram "Opću zoologiju";

Quote:
U koži se steroid - 7 dehidokolesterol pod utjecajem ultraljubičastih sunčanih zraka pretvara u vitamin D....
Sad, meni nije jasno kakve su to sunčane UV zrake? Po nečemu su različite od "običnih" UV zraka? Koliko ja znam, UV je samo dio elektromagnetskog spektra i ne treba nam sunce da ga dobijemo. Dakle, tko je tu tuksav, ja ili autor?

I ako ipak nema razlike između sunčevih (tek sam sad skužio da je napisao "sunčanih", ajme) i "običnih" UV zraka, onda je moguće sintetizirati vitamin D tako da odemo u neki klub i izlažemo se UV-u?
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2004., 20:40   #2
Razlike nema.

Ali frekvencija UV potrebnog za D vitamin nije baš ona koja je dostupna u disku.

Ali imaš lampe koje daju pun spektar (sunčev det iz) i koje ti omogućuju D vitamin produkciju.

Za solarije nisam sto posto. Neznam točno koje valneduljine oni voze.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2004., 04:24   #3
Re: Vitamin D, UV zračenje...

Quote:
*_spike kaže:
Citiram "Opću zoologiju";

Sad, meni nije jasno kakve su to sunčane UV zrake? Po nečemu su različite od "običnih" UV zraka? Koliko ja znam, UV je samo dio elektromagnetskog spektra i ne treba nam sunce da ga dobijemo. Dakle, tko je tu tuksav, ja ili autor?

I ako ipak nema razlike između sunčevih (tek sam sad skužio da je napisao "sunčanih", ajme) i "običnih" UV zraka, onda je moguće sintetizirati vitamin D tako da odemo u neki klub i izlažemo se UV-u?
Paaaa, s obzirom da je autor zoolog, nije ni cudno da se pronadu ovakve greske, jer sumnjam da on zna nesto vise o 'umjetnom' i 'prirodnom' UV zracenju. Umjetno UV zracenje u lampama nastaje izbojima plinova nekih elemenata. Tako u vidljivom podrucju rade zivine lampe ili obicne fluorescentne lampe. No, tako dobiveno UV zracenje je bitno razlicito od prirodnog UV zracenja sa Sunca jer je diskretno. Dakle, zastupljene su samo neke valne duljine. Kod UV zracenja sa Sunca, zastupljene su kontinuirano sve valne duljine. Kako nije svako UV zracenje dobro, kod prirodnog UV zracenja potrebno je blokirati dio spektra UV zraka, sto se i radi odgovarajucim zastitnim kremama.

No, isto tako je, pretpostavljam, vrlo tesko pogoditi odgovarajucu frekvenciju diskretnih linija umjetnog UV izvora potrebnih za sintezu vitamina D, pa je upitno koliko uopce umjetno UV zracenje moze sintetizirati tog vitamina. Naravno, suncevo zracenje je kontinuirano i imamo zastupljene sve valne duljina, pa tako i one potrebne za sintezu vitamina.

Sa druge strane, moguce je dobiti i idealni UV izvor, no tada bi plin trebalo zagrijati na oko 5000 C, sto je ipak malo previse.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2004., 15:10   #4
Zahvaljujem
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 15:16   #5
Nedavno sam u literaturi našao podatak da sunčeva svjetlost uzrokuje degradaciju tog-i-tog (uopće nije bitno), ali zbog UV dijela spektra.

E sad, meni nije jasno što je tu svjetlost. Nije li svjetlost vidljivi dio EM spektra? Kako ona sunčeva svjetlost može uzrokovati degradaciju, trebalo bi pisati sunčevo zračenje/zrake?

Ili je definicija svjetlosti kao EM vala bilo koje valne duljine?
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 17:15   #6
U principu je svijetlost definirana samo na vidljivi dio spektra. Ali se u praksi koristi za sunčevu radijaciju. Tako da ulazi i IR a i UV (naravno ne baš far IR i far UV ali you get the point)
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 14:06   #7
Smile

Dobar dan, zanima me zna li netko koji je najpropusniji UV materijal. Da propusta sto vecu kolicinu Uv-zraka?
Brunagalogaza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2018., 22:11   #8
Pitaš onako akademski ili za neku namjenu. Ako je za namjenu, onda odgovor ovisi i o ostalim potrebnim svojstvima. Ako treba biti dostupan i imati dobra mehanička svojstva, onda je kaljeno staklo prihvatljivo rješenje, iako bi se možda našlo i bolje.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:45.