Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2012., 10:06   #361
@ Matematika :nikad nije rano ali pričekaj dok krenu postrani izboji i listići. Treba ti neki od preparata na bazi kaptana, mankozeba, propineba, metirama, ditianona,...(HZPSS na svojim stranicama sigurno ima nešto o tome, progooglaj malo). Ja koristim Bayer-ov program (Captan, Folycur) i pokazao se dosta uspješnim. Naravno, vrijeme i način primjene ovise i o sorti koju imaš (rana, kasna) tak da tu i nema nekog univerzalnog savjeta. Bakreni preparat na jesen (nakon rezidbe) i u proljeće (faza bubrenja pupova) je obavezan. Ima tu još bolesti (žuta rđa, botrytis, peronospora), a tek kukci (uši, grinje, cvjetar, pupar), ... a treba paziti i na pčelice, ...

Zadnje uređivanje KD electronic : 03.04.2012. at 10:12.
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 10:04   #362
Fala Ti Bože, kiša. Ne gine nam zaštita s kontaktnim i sistemikom (suosjećam s tetom elzom), ali bolje i to nek da se sve posuši u nedostatku vlage.
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 20:36   #363
suti stari moj o sistemicima i kontaktnim sredstvima. radila sma na juris zastitu u cetvrtak,puknula mankozeb. danas je seruckala kisa, 1,5 l koja je vlazila cijeli dan. ostvarena infekcija 300%. u ponedjeljak sistemik+delan pa kak nam bog dragi da. katastrofa.

nego ljudi dragi, da li vam je mraz napravio cirkusa? meni bome je na jabukama.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 23:20   #364
Meni riknula trešnja rana, posmeđili cvjetovi, obe godine slabo ranih trešanja, sva sreća da se srednaj sorta (treća ni nemam........;O)) nije razviula do kraja, pa ćemo deca i ja nešto ubrati. Jabuke krenule prije dva dana, tako da zasad nema problema. A kruške su super, samo šteta da ih nema više.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 01:08   #365
Ja danas obišao svoj mali vočnjak i nekako mi se čini da sve to kasni. možda zato što im je ovo prva godina...
breskve su se izgleda smrzle još zimus ali sad polako kreču, prve listove baca...
trešnje procvjetale ali nebu ništa od toga...
jabuke su najviše krenule i kolko vidim mraz je dosta ofurio list ali cvjetovi se još nisu otvorili pa možda nisu stradali...(ali ionako nebu ploda jer su tek u jesen sađene)..
Šljive danas procvjetale i nisam vidio neku štetu na njima
kruške tek krenule s otvaranjem pupova
marelice po meni najviše kasne jer tek debljaju pupove a več su trebale cvjetati...

Nego teta elza drugi tjedan čistim jednu livadu od nekih 1000 kvadrata pa koju jabuku mi preporučaš (u Savskoj imaju rasprodaju sadnica ) da posadim.
Prvestveno mislim po pitanju dužeg čuvanja ploda...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 02:46   #366
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Nego teta elza drugi tjedan čistim jednu livadu od nekih 1000 kvadrata pa koju jabuku mi preporučaš (u Savskoj imaju rasprodaju sadnica ) da posadim.
Prvestveno mislim po pitanju dužeg čuvanja ploda...
Bitnije ti je koja podloga a ne koja jabuka .poslije ako ti se ne sviđa jabuka nije teško prenavrnit(za svoje potrebe mislim ne na plantaže)
ja za sebe nikad ništa nebi sadio osim sijanaca i vlastito naknadno navrtanje.
Apsolutno nikad nebi sadio vegetativno dobivenu podlogu
Jabuka na M9 da dosta ploda po ha ali to je toliko skupa proizvodnja i zahtjevna
i mala greška skupo košta.Apsolutno skoro pa da ta jabuka zahtjeva od gazde dobro jutro i laku noć.To nije jabuka posadi pa nešto če dati.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 10:48   #367
koka, 20 godina sam u vocarstvu i nema sto nisam isprobala. moja ti topla preporuka glasi; najbolje mi se pokazala sorta fuji (fuđi). kupi ako ima klonove kiku, nagafu a ako nema toga, kupi najobicniji fuji. zatim se jako dobro cuva cripss pink i breanburn. jedina mana kod breanburna je ta da do 4.-te godine plod dobiva gorke pjege koje ne mozes nicime sprijeciti. to je sortna odlika koja kasnije nestane. naravno, moras tijekom vegetacije uz zastitu dodavati kalcij, al to tek od 3. vegetativne godine.

evo ti mog primjera sa fuđijem; ostavila sma si nekih 300 kg za svoje potrebe u jednoj prostoriji bez vlage i kontrolirane temperature. hladnjaca je oprana nakon nove godine, neki dan su mi dosli prijatelji iz zagreba i odfurali zadnje gajbe. kazu da je super. ako ti treba savjet u vezi sadnje raspali sa pitanjima. i zasto ne bi posadio par royal gala, fina rana jabuka, slabo se cuva al je fantasticnog okusa. samo se ono pitam.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2012., 22:36   #368
što te ne imasmo kad smo bili mlađi...........;O)
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 15:57   #369
Tako vi s kupina skrenuli na jabuke :P

Diabolica, jel bi ti se dalo, ako imaš podatak, napisati okvirno kako vršiš zaštitu kupine tijekom godine.

PS. kad smo kod jabuka, potpisujem daje royal gala od tete elze zakon. Nije ni da se baš ne da čuvati. U friđu izdrže par mjeseci...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 17:56   #370
ma ego prijatelju, malo smo se raspricali, ja se zaboravila

kreci u zastitu, dolazie nove kisurine koje ce opet pasti u mililitrama a izazvati infekcije
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 20:30   #371
Znaš kaj, nisam ti ja mjerodavan, jer:
Ja se pokušavam prilagoditi vremenu koje imam, a nemam ga, i onda kasnim sa svim i svačim, nemrem sve stići, i na kraju kupine trpe, i postaju EKO....;O) Orcka bi imao što reći na tu temu, ali se ne javlja više. do sada sam špricao samo sa bakrom, a trebao sam s onim protiv didimele, a nisam. Znam samo da ću u samom početku cvatnje špricati sa borom.
A dalje....
Nego , upiši Milorad Šubić u google, plus međimurski list, i tam imaš u arhivi svega i svačega što je taj gospon napisao o zaštiti kupina, čovjek je majstor za sve. Bolji je od Mesija i Ronalda zajedno.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 08:35   #372
I ja kasnim za zaštitom, osim bakra ništa ... ne gine mi sistemik a i košnja trave koja neumoljivo raste.
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 09:30   #373
Evo da se i ja javim. Juće sam izašao iz bolnice. Spopale me boleštine pa su me dobro izrezali .
Ove godine moje kupine će se same boriti sa svime što ih spopadene a ja ću to gledati sa sigurne udaljenosti.
Pozdrav svima, pratiću vas i dajte ljudi uživajte u životu.

orcka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 09:46   #374
Orcka, drži se, svako Ti dobro i što skoriji oporavak želim.
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 13:05   #375
Želim ti brzo ozdravljenje, a kupine, one će same. Da si blizu i da nemaš milijardu kupina, ja bih ti to pošprical sa tvojim prirodnim preparatima.Ja ti to s atomizerom za čas posla sredim. Baš sam sfrezal dva vinograda za tri sata, puše ko sam vrag, ali ni travke se ne vidi.
Inače ove godine vidim da će biti dosta sušenja izdanaka, didimela i one ljubičaste pjege, dakle, nebu dobro.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 00:44   #376
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
ma ego prijatelju, malo smo se raspricali, ja se zaboravila

kreci u zastitu, dolazie nove kisurine koje ce opet pasti u mililitrama a izazvati infekcije
Eh, ja sam malo zakasnio s onom zadnjom zaštitom na koju si me upozorila, prošli ponedjeljak ja mislim. Nisam stigao prije, pa sam taman danas to obavio. Delan i score prema preporuci, plus boxer jer mi oni mravi nikako ne daju mira. Kupine i maline su dobile isti tretman. Nigdje ne piše da je i jedno od tih sredstava toksično za njih, pa sam krenuo malo eksperimentirati.

BTW. kad je kritično vrijeme za grinje, crvene paukove i takve stvari? Oni su mi desetkovali maline prošle godine, pa ove kanim pripaziti na njih.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 08:50   #377
Kaj je s kupinarima, nikog živog na pdf-u,... @diabolica, kaj si ih sve pokosil?
Kod mene je dost loša situacija,... 20-ak % (možda i malo više) izboja sam moral orezati zbog sušenja gornjih dijelova. Izgleda da su zima, didimela, malinin prstenar,... napravili svoje. Žutu hrđu za sad ne vidim,... kak je pri vama ostalima?
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 10:58   #378
nisam zna di postavit pitanje pa evo ovde,Poštovani,zanima me dali itko išta zna za financijsku pomoć EU-a,za male poljoprivrednike negdje sam načuo za to ali ne znam kome se obratit da to provjerim,posadio sam 20 kom trešanja i imam namjeru posadit još pa me zanima ima li tko kakvih saznanja,hvala!!
fai is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 22:11   #379
Kod mene su kupine super za sad.
Kad god tretiram voćnjak istom kombinacijom sredstava prođem i kupine, i čini se da to prilično dobro funkcionira.

Evo fotke:
(naprijed su maline, u pozadini kupine)
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2012., 09:14   #380
Nisam pokosil, nisam špricao, nisam zaljevo, samo čekam da narastu.
Jedino sam riješio korove, i kosim travu.
Sav sam u vrtu, jer očekujem eksploziju cijena, pa sam poduplao sadnju povrća. I da još .prvi puta sam sijao kuruzu u životu, pa sam bio zauzet tamo, a da ne velim da u vinogradu imam posla preko glave.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:57.