Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2005., 13:32   #1
Gljivarstvo

Poznanik mi je predložio da zajedno uzgajamo gljive bukovače. Ja ima slobodni prostor od jedno 250m2, on ponešto zna o uzgoju. Prvo bi napravili probnu proizvodnju, to bi nudili veleprodajnim poduzećima, ili nudili u maloprodaju.
Za proizvodnju je važna temperatura, koja mora bit stalna 15-25 stupnjeva, to bi mogao bit problem, jer nemamo grijanje.
Za same gljive potreban je micelij, slama i vreće. Navodno se od jedne ture rade 3 do 4 berbe.
Više ne znam-totalni sam početnik.
Ako netko zna više-bio bih zahvalan.
PS. Da li bi za prodaju morali bit registrirani kao obrt ili d.o.o.
__________________
Prvo materijalna baza, pa duhovna nadgradnja.

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 12.02.2009. at 21:03. Reason: spajanje threadova
Tuco-il brutto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 14:38   #2
Mislim da je trziste bukovacama zasiceno, ali nemoj me uhvatiti za rijeci. Vidio sam neki dan jedan kombi s velikim natpisom Bukovace i naslikanim glivama, tako da mislim da to niej rijetkost. Probaj napraviti pa se probaj probiti, mozda uspijete...
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 14:50   #3
Cijene su još uvijek visoke-nisu pale zbog silne konkurencije. Možda je onda i nema Ja u dućanu plaćam pol kile 10 kuna, ista je cijena i na tržnici. Šampinjoni su još skuplji, mislim da su oni 25 kuna 1 kila.
Mislim da ima mjesta za jednu malu proizvodnju.
__________________
Prvo materijalna baza, pa duhovna nadgradnja.
Tuco-il brutto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 22:28   #4
Ja sam grijanje/hlađenje u zečinjaku riješila sa portabli klimom, možda ti je to jedna od ideja, a imaš za kupit i infra žarulje koje s malom svjetlosti jako zagrijavaju prostor.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 11:23   #5
jedan frend uzgaja gljive, koje ne znam, ali znam da ima 4 odvojene prostorije. u jednoj prostoriji su kontrolirani uvjeti(temperatura, vlaga) koji su potrebni u određenoj fazi proizvodnje.

mislim da ti je mudro odmah smisliti i neka kolica za te vreće da ih možeš voziti po prostoriji umjesto ručnog natezanja
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 11:43   #6
Tuco,

Pokusavam spojiti zdravo s korisnom, ti imas skladiste i htio bi iznajmit i eto javio se covjek koji se zlei baviti bukovacom. Nije lose. Ali nemam iskustva u tome.

Prije sam u stanu uzgojio bukovacu za kucni budzet i moram rpiznati d aje bukovaca jako fina gljiva i rado bih imao zastalno, a namjeravam nesto slicno pokrenuti, ali sam cuo da je trziste nekako zasiceno kao da su se mnogi ljudi prije mene sjetili tom proizvodnjom.

A kazes da nije tako, onda nije lose, pa mi posudi to korisno iskustvo proizvodnje bukovaca da ja isto pokrenem svoje u ZG....samo nemam pojma kamo bi plasirali, ali o tom potom...
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 11:56   #7
e ovo i mene zanima.
ima li tko kakvu knjigu priručnik ili slično o uzgoju gljiva u pdf-u?
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 12:46   #8
Da plasman je najveći problem. Danas ću dobiti nekakve materijale od gljivarskog udruženja Hrvatske. No po prvim informacijama-nije to baš samo tako. Navodno je lakše prodati 2 tone gljiva, nego 100 kila. To su količine za veleprodaju. Kažu mi i da su gljive lako pokvarljiva roba, da je potrebno osigurati stalne količine, da je branje delikatan posao(potrebna ženska ruka) da je potrebno ručno pakiranje-navodno stroj prejako stisne, da gljive bukovače ispuštaju nekakav poluotrovni plin, pa je potrebno imat sistem zračenja. Da je potrebno stalno ujednačena vlažnost-što isto košta.
Također-brojke. Navodno da bi bio u plusu, moraš imati najmanje 100 vreća.
Neznam, nisam više oduševljen ovom idejom, ali nisam ni odustao. kalkulacije
__________________
Prvo materijalna baza, pa duhovna nadgradnja.
Tuco-il brutto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 13:30   #9
Hm, manje si odusevljen, hm...ovak bez muke nema nauke.
A to da su lako pokvarljiva roba, to stoji, ali bukovaca samo stoji i cekaju da ih uberes, a dok stoji ne moze se pokvariti, mozda samo rasti, stoga kada napravis plasman, poberes i odmah to lansiras medju veletrgovcima.

Mislim da cu poceti napraviti u svojoj garazi ogromnu stalazu bukovaca pa ako uspije onda cu razmisliti o necemu veliko. Meni je bitnije poceti s malim da se vidi i da se uhodava i da se razvije vjestina i iskustvo, a onda moze ici na veliko pa razmisljati sto bi trebalo za veliko.

Reko si da ces poceti s necim cetvrtinom, pa eto bolje to nego da zauzmes cijeli hangar...probaj poceti s necim malim da vidis kako sve to ide. Vjerujem da je jeftinije sa cetvrtinom, nego koliko kosta himen bukovace?
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 14:09   #10
to i mene zanima, na malo, tek za kučnu upotrebu..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 14:45   #11
Quote:
d@d@ kaže:
Ja sam grijanje/hlađenje u zečinjaku riješila sa portabli klimom, možda ti je to jedna od ideja, a imaš za kupit i infra žarulje koje s malom svjetlosti jako zagrijavaju prostor.
Jako zanimljiva ideja
Sigurno je zekanima toplo
U objektu imam plin, pa sam se već raspitivao za plinske peći.
Za gljive je potrebno jako malo svjetlosti.
Koliko su vata te žarulje i koliko je to "malo"svjetlosti koje one daju?
__________________
Prvo materijalna baza, pa duhovna nadgradnja.
Tuco-il brutto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 14:48   #12
koliko se ja sjećam svaka žarulja u toplinu pretvori oko 95% utrošene energije....

a ako 5% od utrošene energije nije malo onda
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 14:53   #13
Quote:
Tuco-il brutto kaže:
Jako zanimljiva ideja
Sigurno je zekanima toplo
U objektu imam plin, pa sam se već raspitivao za plinske peći.
Za gljive je potrebno jako malo svjetlosti.
Koliko su vata te žarulje i koliko je to "malo"svjetlosti koje one daju?
Važnije je hlađenje, postaju neplodni na visokim temp., grijem samo kad je vani jako hladno par dana godišnje.

Žarulje su 100 w i 500 w, onak od oka svjetle ko one od 50 w, služe za grijanje pilića, ima ih po poljo-dučanima gdi prodaju piceke i hranu za njih.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 15:00   #14
one za piliće stoje jako blizu podu, odnosno pilićima, da bi grijale.

koliko je to mudro za najlonsku vreću ne znam
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 15:03   #15
Ideja samo, meni zagrije cjeli prostor za 5-6 stupnjeva 1 žarulja 9 m2, a valjda ima i putiće oko tih vreća.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 20:25   #16
"malo" podataka

Proizvodna dinamika:
Trajanje jednog ciklusa:

Proraštanje. Cca 20 dana
Od proraštanja do 1. berbe. 7-8 dana
Od 1. do 2. berbe: 15-17 dana
Od 2. do 3. berbe. 17-18 dana
Čišćenje i uređenje prostora. 1 dan

Od unošenja supstrata do izbacivanja istrošenog supstrata, 60 do 65 dana( 1 ciklus)
Dinamika ulaska supstrata u prostor za inkubacijuz: svakih 20 dana svježi supstrat
Planirani prirast. 15 do 25% od mase supstrata
Vreće mase cca 15-20 kg
Prinos po vreći: 3 do 5 kg u tri vala berbe
Prva berba. 20 do 30 dana nakon inkubacije.

Dinamika berbe jednog punjenja (%)
1. val 48%
2. val 32%
3. val 20%
Berba jednog vala se odvija 2 do 3 dana

Za kontinuiranu proizvodnju treba predvidjeti najmanje dvije prostorije od 70-80 m2 za plodonošenje i jednu prostoriju od cca 50 m2 za inkubaciju(proraštanje), kao srednje velik uzgojni prostor u obiteljskoj proizvodnji.
Ovisno o načinu uzgoja na 1 m2 stane od 140 do 180 kg vlažnog supstrata kao maksimalno moguća količina, pa bi u prostoriji od 70 m2 stalo oko 10 t supstrata.

Prinos u 3 vala( na bazi 20% iskorištenja) iznosio bi od 28 do 36 kg gljiva/m2, odnosno oko 1300 kg gljiva
Cijena inkubiranog suptrata je oko 1,50 kn/kg x 7000 kg = 10,500 kn(orjentaciono)
Cijena bukovače u maloprodaji iznosi oko 20.00 kn/kg a veleprodajna cijena 13.00 kn
Potrebno ulaganje-oprema za grijanje, osvjetljenje, hlađenje i vlaženje-od 4000 do 7000 eura
Osnovni uvjet-riješeno pitanje sigurnog i kontinuiranog plasmana

Bušić Želimir, dipl. inž. agr.
__________________
Prvo materijalna baza, pa duhovna nadgradnja.
Tuco-il brutto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 01:56   #17
Re: "malo" podataka

Quote:
Tuco-il brutto kaže:
riješeno pitanje sigurnog i kontinuiranog plasmana

Pokusaj obici sve restorane u Zagrebu i okolici. Ili gdje vec zivis. Ponudi im svoj proizvod. Nece uzeti svi, ali ce uzeti neki.

Obidji male ducane. Ponudi i njima svoju robu. Mali ducani obicno uzmu malo, ali puno malih ducana s puno malih narudzbi su barem za pocetak dobra stvar. Ponekad nije lose ponuditi i komisijsku prodaju. Barem za pocetak. Onda, ako medju kupcima ima potraznje a vlasnik trgovine zaradjuje, ti imas adut u rukavu. Plati u roku tom i tom ili nema vise robe. I tak...

Obidji trznice. Raspitaj se tko drzi standove i ponudi dostavu svojih proizvoda u kajazna sest ujutro svaki drugi dan po dobroj cijeni.

Ili odi na zelenu trznicu u tri ili cetiri ujutro kada se ide u nabavku robe pa ces sigurno nesto prodati.

Prodaj prijateljima, rodbini, susjedima i poznanicima.

Otidji ispred kakve velike firme. S upravom dogovori da ti dozvole za skromnu naknadu postaviti obavijesti o prodaji, parkirati na njihovom parkingu u odredjeno vrijeme i izloziti robu.

Organiziraj prodaju na licu mjesta. Vjerujem da bi za mnoge ljude bio dozivljaj vidjeti kako se gljive uzgajaju. I ja bih to volio vidjeti.

Ideja ti je super, ne kosta previse i nemoj se obeshrabriti teskocama. Sretno.
georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2007., 18:48   #18
posto sam se poceo baviti uzgojem bukovace na malo, procitao sam na jednom mjestu da ih se moze zalijevati po vrecama i po samim izraslim gljivama, dok sam na drugom mjestu vidio da se zabranjuje bilo kakvo polijevanje, a osobito po gljivama. Sad me zanima jel se treba zalijevati ili je dovoljna samo vlaga iz zraka? Hvala.
__________________
: An argument is a connected series of statements intended to establish a proposition.
: No it isn't.
kronično naspavan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 17:24   #19
zna li tko di se moze kupit micelij. i po kojoj cjeni?

hvala
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 17:28   #20
Za proizvodnju je važna temperatura, koja mora bit stalna 15-25 stupnjeva, to bi mogao bit problem, jer nemamo grijanje.
Za same gljive potreban je micelij, slama i vreće. Navodno se od jedne ture rade 3 do 4 berbe.

a kako trpas micelij. i svakih koliko?

sto je s vlagom?
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:24.