Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2009., 14:12   #441
Quote:
Deniz kaže: Pogledaj post
Mi ti želimo reći da to nije islamska praksa. I pusti nas s arapima. Mnogima suze na oči dolaze kada slušaju o njima danas. Takav narod koji nam je prenjeo Kur'an i hadis, osvojio svojom hrabrošću srca ljudi diljem svijeta u u početku islama, sada se sveo na bezličnu masu, koja ima apetita samo za hedonističko uživanje.


Nemoj ni ti puno protiv Arapa. Ima nas ovdje udatih za Arapa. Ima i medju njima finih ljudi ali do nas najvise dolaze negativne vijesti.

Sve u svemu nikad nije toliko lose kao sto mislimo prije nego sto nesto bolje upoznamo niti toliko dobro. Licno mislim da mi, danasnji muslimani (vecinom, cast izuzetcima) imamo veoma slican mentalitet. Mnoge stvari radimo koje su protivne islamu, a koje ne rade ni oni koji nikad culi nisu za islam. Vecinom smo inferiorni u odnosu na Zapadnu Evropu, SAD isl. Ako nismo inferiorni, onda se busamo kako smo bolji od njih u svakom pogledu (sto opet nije istina, ako govorimo o stvarnom stanju muslimana, a ne o pripadnicima islama kakvi bi trebali biti). I imalo bi se jos sta nabrajati, ali drugi put.
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 15:31   #442
O cemu pricas? O muslimanima koji piju i sta sve ne? I sad nam ukivas arape u zvijezde :@
The_Forbiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 15:39   #443
Quote:
merjema.a kaže: Pogledaj post
Nije bio pedofil: Pogledaj danasnje djevojčice od devet godina kako izgledaju.Skoro pa ih ni ne možemo nazvati djevojčicama,jer su fizički razvijene.

A arapske djevojčise se još brze razvijaju od evropskih jer su klima i ostali uvjeti veoma različiti od europskih pa i dans mozete slobodno vidjeti da djevojčice od 9 godina Više nisu Djevojčice.



I ovo pitanje stalno viđam , imate li možda neko drugo, razmišljate li o čemu drugom osim o Muhammedu s.a.v.s i njegovoj zenidbi sa hd Aishom???
U knjizi “El-Bidaja ve-l-Nihaja” (“Početak i kraj”) autora Ibn Kesira, u četvrtom dijelu, na str. 315, spomenuto je, da je hz.Esma, kći Ebu-Bekra r.a, bila starija od svoje sestre hz. Aiše r.a. 10.god. U istoj knjizi se navodi da je hz. Esma, kći Ebu-Bekra r.a, preselila u 100-toj godini života, tj. preselila je 73.godine po Hidžri. U knjizi ”El-Ealam” od Zriklija, kao i u mnogo drugih knjiga iz historije islama, nalazimo sličnu predaju. Također, znamo da je Poslanik a.s stupio u brak sa hz.Aišom r.a druge godine po Hidžri. Na osnovu prethodno navedenih predaja zaključujemo sljedeće:

a- Ako je hz. Esma r.a umrla 73. hidžretske godine u 100-toj godini života, razumijemo da je imala 27 godina pred Hidžru ( 100 god- 73 hidžretske godine = 27 godina starosti hz. Esme pred Hidžru)

b- Ako znamo da je hz. Esma r.a bila starija 10 godina od hz. Aiše r.a, zaključujemo da je hz. Aiša r.a pred Hidžru i dvije godine prije braka sa Poslanikom a.s imala 17 godina.

Na osnovu ovih priloženih dokaza, da se zaključiti da je hz. Aiša r.a prilikom stupanja u brak sa Poslanikom a.s imala 19, a ne 9 godina. Sve ovo nas navodi na zaključak da je prenosilac rivajeta, iz nehata ili zaborava, izgubio iz vida 10 godina razlike u godinama hz. Aiše r.a. Kao jedan od dokaza o stvarnim godinama hz. Aiše r.a kada je stupila u brak sa Poslanikom a.s, nalazimo i u knjizi “El-Marif” od Ibn Kutejbe, gdje se navodi da je hz. Aiša r.a preselila kada je imala 77 godina, tj. u 58. godini po Hidžri. To znači matematički 77-58=19. Vidimo da je hz. Aiša pred Hidžru imala 19.god. I ako se Poslanik a.s oženio hz. Aišom r.a tada, zajednički život su počeli druge godine po Hidžri, tj. kada je hz. Aiša r.a. imala 21 godinu.

Jedan od dokaza o starosti hz. Aiše r.a, u trenutku stupanja u brak sa Poslanikom a.s, nalazimo u knjizi od Imama Taberija pod nazivom “Tahir El –Umam”. U toj knjizi se tvrdi da su sva djeca hz. Ebu Bekra r.a rođena prije Objave. Na osnovu dokaza, znamo da je hz. Aiša r.a pred Hidžru imala 19 god, a Poslanik a.s, nakon primanja prve objave, provodi u Meki 13 godina, što znači da je hz. Aiša r.a na početku Poslanstva imala 6 god (19-13=6). Dokazi za ovo se nalaze u velikom broju hadisa u kojima hz. Aiša r.a prenosi mnoge događaje u kojima je ona bila svjedok prvog perioda Poslanstva, konkretnije 4. i 5. godine po Poslanstvu. Većina tih hadisa govori o vrijeđanju i maltretiranju muslimana od strane nevjernika, o životu hz. Ebu Bekra r.a, o posjetama Poslanika a.s porodici Ebu-Bekra r.a, o postupcima Pejgambera a.s prema muslimanima i njegovom odnosu prema nevjernicima. Većina ovih hadisa se nalazi u Buharijinom Sahihu, kao npr. u prvom tomu, na str.181, hadis br.464. Zatim, u drugom tomu iste zbirke, hadis na str. 804. Također, i u Musnedu Imama Ahmeda, u šestom tomu, na str.198. itd.

Čitajući ove hadise iz gore navedenih izvora, možemo zaključiti: Da bi nam mogla prenijeti ovako važne događaje, hz. Aiša je morala imati minimalno 6 godina, prilikom objave Poslanstva. Jer, nemoguće je da ovako bitne stvari zapazi i prenese dijete tih godina i mlađe.

Također, vezano za tradiciju arapskog naroda, u praksi nije postojalo to da supružnici stupaju u brak u tako ranim godinama. Sve gore navedeno je minimum od velikog broja dokaza, koji pobijaju netačnu tvrdnju da se Poslanik a.s. oženio hz. Aišom kada je imala 9 godina, ali zbog malog prostora, nemoguće je sve iznijeti. Svi koji žele da dobiju više informacija o ovoj temi, neka čitaju djela od Šejh Demal El-Bena Islam El-Bahir na engleskom jeziku Shanavas(Ilaam.net).

P.S. Za sve koji traže odgovore isključivo u Buharijinoj zbirci (Sahih El-Buhari) i zbirkama hadisa, neka imaju na umu da to ne znači da su te zbirke nepogrješive i da su Allahove Objave. Treba da se zna da mnogo ugledne uleme, kao što su: Imam Taberani, Šejh Muhammed El-Gazali, Abas El-Akad i mnogi drugi uglednici, nisu prihvatili neke hadise koje su prenijeli Buharija i Muslim.
Tavus-baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 16:03   #444
Quote:
Tavus-baba kaže: Pogledaj post
U knjizi “El-Bidaja ve-l-Nihaja” (“Početak i kraj”) autora Ibn Kesira, u četvrtom dijelu, na str. 315, spomenuto je, da je hz.Esma, kći Ebu-Bekra r.a, bila starija od svoje sestre hz. Aiše r.a. 10.god. U istoj knjizi se navodi da je hz. Esma, kći Ebu-Bekra r.a, preselila u 100-toj godini života, tj. preselila je 73.godine po Hidžri. U knjizi ”El-Ealam” od Zriklija, kao i u mnogo drugih knjiga iz historije islama, nalazimo sličnu predaju. Također, znamo da je Poslanik a.s stupio u brak sa hz.Aišom r.a druge godine po Hidžri. Na osnovu prethodno navedenih predaja zaključujemo sljedeće:

a- Ako je hz. Esma r.a umrla 73. hidžretske godine u 100-toj godini života, razumijemo da je imala 27 godina pred Hidžru ( 100 god- 73 hidžretske godine = 27 godina starosti hz. Esme pred Hidžru)

b- Ako znamo da je hz. Esma r.a bila starija 10 godina od hz. Aiše r.a, zaključujemo da je hz. Aiša r.a pred Hidžru i dvije godine prije braka sa Poslanikom a.s imala 17 godina.

Na osnovu ovih priloženih dokaza, da se zaključiti da je hz. Aiša r.a prilikom stupanja u brak sa Poslanikom a.s imala 19, a ne 9 godina. Sve ovo nas navodi na zaključak da je prenosilac rivajeta, iz nehata ili zaborava, izgubio iz vida 10 godina razlike u godinama hz. Aiše r.a. Kao jedan od dokaza o stvarnim godinama hz. Aiše r.a kada je stupila u brak sa Poslanikom a.s, nalazimo i u knjizi “El-Marif” od Ibn Kutejbe, gdje se navodi da je hz. Aiša r.a preselila kada je imala 77 godina, tj. u 58. godini po Hidžri. To znači matematički 77-58=19. Vidimo da je hz. Aiša pred Hidžru imala 19.god. I ako se Poslanik a.s oženio hz. Aišom r.a tada, zajednički život su počeli druge godine po Hidžri, tj. kada je hz. Aiša r.a. imala 21 godinu.

Jedan od dokaza o starosti hz. Aiše r.a, u trenutku stupanja u brak sa Poslanikom a.s, nalazimo u knjizi od Imama Taberija pod nazivom “Tahir El –Umam”. U toj knjizi se tvrdi da su sva djeca hz. Ebu Bekra r.a rođena prije Objave. Na osnovu dokaza, znamo da je hz. Aiša r.a pred Hidžru imala 19 god, a Poslanik a.s, nakon primanja prve objave, provodi u Meki 13 godina, što znači da je hz. Aiša r.a na početku Poslanstva imala 6 god (19-13=6). Dokazi za ovo se nalaze u velikom broju hadisa u kojima hz. Aiša r.a prenosi mnoge događaje u kojima je ona bila svjedok prvog perioda Poslanstva, konkretnije 4. i 5. godine po Poslanstvu. Većina tih hadisa govori o vrijeđanju i maltretiranju muslimana od strane nevjernika, o životu hz. Ebu Bekra r.a, o posjetama Poslanika a.s porodici Ebu-Bekra r.a, o postupcima Pejgambera a.s prema muslimanima i njegovom odnosu prema nevjernicima. Većina ovih hadisa se nalazi u Buharijinom Sahihu, kao npr. u prvom tomu, na str.181, hadis br.464. Zatim, u drugom tomu iste zbirke, hadis na str. 804. Također, i u Musnedu Imama Ahmeda, u šestom tomu, na str.198. itd.

Čitajući ove hadise iz gore navedenih izvora, možemo zaključiti: Da bi nam mogla prenijeti ovako važne događaje, hz. Aiša je morala imati minimalno 6 godina, prilikom objave Poslanstva. Jer, nemoguće je da ovako bitne stvari zapazi i prenese dijete tih godina i mlađe.

Također, vezano za tradiciju arapskog naroda, u praksi nije postojalo to da supružnici stupaju u brak u tako ranim godinama. Sve gore navedeno je minimum od velikog broja dokaza, koji pobijaju netačnu tvrdnju da se Poslanik a.s. oženio hz. Aišom kada je imala 9 godina, ali zbog malog prostora, nemoguće je sve iznijeti. Svi koji žele da dobiju više informacija o ovoj temi, neka čitaju djela od Šejh Demal El-Bena Islam El-Bahir na engleskom jeziku Shanavas(Ilaam.net).

P.S. Za sve koji traže odgovore isključivo u Buharijinoj zbirci (Sahih El-Buhari) i zbirkama hadisa, neka imaju na umu da to ne znači da su te zbirke nepogrješive i da su Allahove Objave. Treba da se zna da mnogo ugledne uleme, kao što su: Imam Taberani, Šejh Muhammed El-Gazali, Abas El-Akad i mnogi drugi uglednici, nisu prihvatili neke hadise koje su prenijeli Buharija i Muslim.
Allah te nagradio za sve ovo sto si rekao, ali kako mozes reci za naupouzdaniju zbirku hadisa da nesto nije pouzdano? Da li znas da je Buharija kada je sakupljao hadise trazio za svjedoka jednog hadisa 3 ashaba ili 9 tabi'ina? Uostalom, ti ove uglednike proglasajes vecim od Buharija i Muslima i drugih velikana hanefijskog mezheba. Ti ovo sto si rekao si zakljucio iz drugih hadisa, sto je veoma fino , ali nesmijes dovodit u pitanje Buharijinu zbirku, da nisi mozda shi'ija?
The_Forbiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 16:18   #445
Quote:
The_Forbiden kaže: Pogledaj post
Allah te nagradio za sve ovo sto si rekao, ali kako mozes reci za naupouzdaniju zbirku hadisa da nesto nije pouzdano? Da li znas da je Buharija kada je sakupljao hadise trazio za svjedoka jednog hadisa 3 ashaba ili 9 tabi'ina? Uostalom, ti ove uglednike proglasajes vecim od Buharija i Muslima i drugih velikana hanefijskog mezheba. Ti ovo sto si rekao si zakljucio iz drugih hadisa, sto je veoma fino , ali nesmijes dovodit u pitanje Buharijinu zbirku, da nisi mozda shi'ija?
ako si primjetio, naveo sam izvore pa čak i broj stranice u tim izvorima da Vam olakšam pretragu

ni u kom slučaju ne proglašavam nekog većim uglednikom ali za mene su šejh Ibn Kesir, Taberani, Gazali u najmanju ruku u istoj ravnini sa ovom dvojicom

a ti nemoj zaboraviti provjeriti da je hadis kojeg prenosi Buhari sahih-ehad, te se iako je sahih, kao takav ne može uzeti za dokaz

budimo ljudi pa priznajmo da poslije Miljenika a.s. nema nepogrešivosti pa makar se radilo o velikanima poput Buharije ili Muslima ili bilo kojeg drugog da ne nabrajamo

i na kraju ja sam samo musliman, i sunija i shija, i selefija i sufija
Tavus-baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 16:27   #446
Quote:
The_Forbiden kaže: Pogledaj post
Allah te nagradio za sve ovo sto si rekao, ali kako mozes reci za naupouzdaniju zbirku hadisa da nesto nije pouzdano? Da li znas da je Buharija kada je sakupljao hadise trazio za svjedoka jednog hadisa 3 ashaba ili 9 tabi'ina? Uostalom, ti ove uglednike proglasajes vecim od Buharija i Muslima i drugih velikana hanefijskog mezheba. Ti ovo sto si rekao si zakljucio iz drugih hadisa, sto je veoma fino , ali nesmijes dovodit u pitanje Buharijinu zbirku, da nisi mozda shi'ija?
Shia, sunia, whatever, pravilo je da musliman ne smije dovoditi u pitanje SAMO mutevatir hadise.
Eto recimo u Buhariji imaš hadis Najbolji je u mom ummetu onaj koji ima najviše žena (Bukhari Book of Nikah 3:52), Ako smatraš ovaj hadis neupitnim, ne bi li ga trebao slijediti?
Ili hadis koji kaže da je Ibrahim Pejgamber izrekao laž tri puta (Bukhari Book of Nikah 3:57). Ima ih još, stvarno nelogičnih.
Mada Bukhari predstavlja neosporan autoritet u hadisu, ne radi se o Zbirci kao apsolutnoj istini, tj. nije kufr sumnjati u autentičnost nekog njegovog hadisa.
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 17:32   #447
Pa nije , ali to ne bi trebao raditi pred krscanima, jer ce odmah oni uzeti maha i tako mogu proglasiti koji os hadis nevjerdostojnim. To je bila moja poenta, nepobitno je da tu ima netacnih hadisa jer nije Buhari bio melek , ali ipak....
The_Forbiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 17:55   #448
Quote:
Tavus-baba kaže: Pogledaj post
ako si primjetio, naveo sam izvore pa čak i broj stranice u tim izvorima da Vam olakšam pretragu

ni u kom slučaju ne proglašavam nekog većim uglednikom ali za mene su šejh Ibn Kesir, Taberani, Gazali u najmanju ruku u istoj ravnini sa ovom dvojicom

a ti nemoj zaboraviti provjeriti da je hadis kojeg prenosi Buhari sahih-ehad, te se iako je sahih, kao takav ne može uzeti za dokaz

budimo ljudi pa priznajmo da poslije Miljenika a.s. nema nepogrešivosti pa makar se radilo o velikanima poput Buharije ili Muslima ili bilo kojeg drugog da ne nabrajamo

i na kraju ja sam samo musliman, i sunija i shija, i selefija i sufija
koji je to mezheb
The_Forbiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 23:56   #449
Quote:
The_Forbiden kaže: Pogledaj post
Pa nije , ali to ne bi trebao raditi pred krscanima, jer ce odmah oni uzeti maha i tako mogu proglasiti koji os hadis nevjerdostojnim. To je bila moja poenta, nepobitno je da tu ima netacnih hadisa jer nije Buhari bio melek , ali ipak....
pa oni ti bolan ne bio cijelu objavu negiraju, imaš jednu takvu temu na ovom podforumu, a kamoli hadis

naveo sam ti i izvore i precizirao stranice na kojima se govori o gore navedenom pa eto malo se potrudi i provjeri

ili nije valjda da si jedan od onih koji ne vide dalje od Buharije, da mu Allah podari firdevs za njegov trud, ali ipak je on došao nekoliko stoljeća iza Resulullaha a.s. a siguran sam da je i prije njega bilo i eminentnijih stručnjaka od njega

pa nije valjda da nam vjera počinje od Buharije

zar nam nije dosta mezhebskih podjela, vidiš valjda dokle su nas dovele sve te silne mezhebske i druge podjele
Tavus-baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 00:02   #450
Quote:
Tavus-baba kaže: Pogledaj post
zar nam nije dosta mezhebskih podjela, vidiš valjda dokle su nas dovele sve te silne mezhebske i druge podjele
Možeš bit musliman i bez mezheba, al ako si na stepenu mudžtehida.
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 02:02   #451
Primjer ispreplitanja duhovnih ucenja (tantre i sufizma):

Amerikanac Dean Greenburg iz Carbondalea, Illinois, jedan od
prvih clanova Ananda Marge u SAD (du'ovno ime Dharmadhara) je
tijekom 80'tih godina posjetio Banglades, gostujuci na jednoj
medjunarodnoj konferenciji na kojoj je predstavljao PROUT (tj.
socio-ekonomsku teoriju koju zagovara Ananda Marga). Tijekom
svojeg boravka u Bangladesu sreo je jednog starog sufijskog
ucitelja (sheikha) s kojim se odmah sprijateljio te osjetio
duboku duhovnu povezanost. Nedugo nakon toga taj je sufijski
guru umro imenujuci Dharmadhara svojim nasljednikom. On sada
vodi taj sufijski red pod duhovnim imenom Sheikh Din Muhammad
Abdullah al-Dayemi, a ucenja reda su sufijsko tumacenje islama
isprepleteno s duhovnim, etickim i socijalnim ucenjima Ananda
Marge:

http://www.surrenderworks.com/index.html

http://www.surrenderworks.com/community/beginnings.html
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 09:16   #452
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Možeš bit musliman i bez mezheba, al ako si na stepenu mudžtehida.
nisam rekao da sam ''musliman bez mezheba'' već da nam je valjda dosta više tih podjela tipa moj je mezheb najbolji, moj je šejh najbolji, moj je tarikat najbolji......
Tavus-baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 10:03   #453
Pa valjda si hanefija, uz to ne vrijedajuci ostale mezhebe :P
The_Forbiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 10:29   #454
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Shia, sunia, whatever, pravilo je da musliman ne smije dovoditi u pitanje SAMO mutevatir hadise.
Eto recimo u Buhariji imaš hadis Najbolji je u mom ummetu onaj koji ima najviše žena (Bukhari Book of Nikah 3:52), Ako smatraš ovaj hadis neupitnim, ne bi li ga trebao slijediti?
Ili hadis koji kaže da je Ibrahim Pejgamber izrekao laž tri puta (Bukhari Book of Nikah 3:57). Ima ih još, stvarno nelogičnih.
Mada Bukhari predstavlja neosporan autoritet u hadisu, ne radi se o Zbirci kao apsolutnoj istini, tj. nije kufr sumnjati u autentičnost nekog njegovog hadisa.
Brate, to je tacno. Kada bude sudnji dan, i kada Ibrahimu a.s. dodju ljudi po sefa'at on ce ih proslijediti na Isa'a a.s.(ako se ne varam ), rekavsi :" Ja sam u svom zivotu izrekao tri lazi, pa se brinem hoce li mi Allah oprostiti".
Te tri lazi nisu zapravo lazi, ja znam za dvije, Ako Allah da , napisacu i trecu.
Prva: Kada je dosao vladaru svoje drzave , on je bio ozenjen Sarom koja je bila veoma lijepa, i on je rekao vladaru da je Sara njegova sestra, zato sto bi, da je rekao suprotno, vladar je prisvojio sebi.
Druga: Kada su ga nevjernici pitali da li je on porazbijao kipove, na sto je on odgovorio da nije, a ustvari ih je sve porazbijo

Eto ako Allah da, ubrzo cu napisat i trecu. Ne zelim da iko misli da sam ja ovdje neki kafir, pisem protiv poslanika, ali evo tri " lazi", koje ja ne nazivam tako , su istina, htjeli mi ili ne, ali su te "lazi" bile pod moranjem, jer ko zna sta bi se desilo da to Ibrahim a.s. nije rekao....
The_Forbiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 13:31   #455
moj mezheb je najgori, ali ima puno dobrih i iskrenih ljudi pa Kur'an kaže da vjernici trebaju trežiti društvo salihuna, a hanefijski mezheb ima dosta takvih, ali ima i šafijski i hanbelijski i malikijski...

Ovi mezhebi su jedan džemat pun salihuna
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 17:19   #456
Quote:
The_Forbiden kaže: Pogledaj post
Brate, to je tacno. Kada bude sudnji dan, i kada Ibrahimu a.s. dodju ljudi po sefa'at on ce ih proslijediti na Isa'a a.s.(ako se ne varam ), rekavsi :" Ja sam u svom zivotu izrekao tri lazi, pa se brinem hoce li mi Allah oprostiti".
Te tri lazi nisu zapravo lazi, ja znam za dvije, Ako Allah da , napisacu i trecu.
Prva: Kada je dosao vladaru svoje drzave , on je bio ozenjen Sarom koja je bila veoma lijepa, i on je rekao vladaru da je Sara njegova sestra, zato sto bi, da je rekao suprotno, vladar je prisvojio sebi.
Druga: Kada su ga nevjernici pitali da li je on porazbijao kipove, na sto je on odgovorio da nije, a ustvari ih je sve porazbijo

Eto ako Allah da, ubrzo cu napisat i trecu. Ne zelim da iko misli da sam ja ovdje neki kafir, pisem protiv poslanika, ali evo tri " lazi", koje ja ne nazivam tako , su istina, htjeli mi ili ne, ali su te "lazi" bile pod moranjem, jer ko zna sta bi se desilo da to Ibrahim a.s. nije rekao....
Brate , mislim da FMN, nije htio reći da je taj hadis netačan - lažan .

Ima Brate dosta medju nam priče i razgovora - gluhih telefona

slabo ima razumjevanja

Jel' da Brate !?

.
insaninside is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 22:48   #457
Quote:
insaninside kaže: Pogledaj post
Brate , mislim da FMN, nije htio reći da je taj hadis netačan - lažan .

Ima Brate dosta medju nam priče i razgovora - gluhih telefona

slabo ima razumjevanja

Jel' da Brate !?

.
Itekako...
Eh , da napisem i trecu "laz" , to je bilo kada su mnogobosci iz Ibrahimovog a.s. naroda trazili da ide sa njima na tu neku njihovu slavu bogova, na sta je on rekao da je bolestan, a ustvari nije bio, samo da se izvuce iz te slave.
Eto, toliko od mene, nadam se da nisam stvorio neku pometnju
The_Forbiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2009., 11:57   #458
Quote:
The_Forbiden kaže: Pogledaj post
O cemu pricas? O muslimanima koji piju i sta sve ne? I sad nam ukivas arape u zvijezde :@
E izvini, ako se meni obracas, molim te procitaj jos jednom moj post. Gdje ih to ja 'ukivam u zvijezde'. Ova tvoja reakcija je tipicna nasha muslimanska! Mi sudimo o citavim narodima, kao da smo ih sve culi i vidjeli! Nemoj ovo shvatiti pretjerano licno, vecina nas je takvih (sto bi rekle zene sama sam ti taka, pocesto).

Ni arapi ne ukivaju arape u zvijezde. Mislim na danasnje arape. Ali ja samo kazem da nisu svi isti. I ne piju svi. Cak bih se usudila reci da mnogo veci procenat ne pije. Naravno, mi muslimani sa drugih prostora veoma smo osjetljivi kad cujemo negativne stvari o njima, jer smo ucili o prvim generacijama ashaba i onih koji su ih slijedili.

Ali kad covjek malo proputuje vidi da su narodi danas manje vise slicni bez obzira na prostor u kome zive - svugdje ima dobrih i losih, postenih i kriminalaca itd...
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2009., 12:16   #459
Ma znam ja kako je tamo u Arabiji ,znas kako? Tamo imas enormno bogate i enormno siromasne, arape nemozes uzimat ozbiljno za rijec, on ako se zakune Bogom, vjeruj da nece uradit. Da svi bogatasi tamo dadnu zekat svake godine, nebi bilo siromasnog muslimana nidje u svijetu.........
The_Forbiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2009., 12:56   #460
Jel mi može netko pojasnit, zašto musilmani ne jedu svinjetinu (baš dobro meso)!
Čuo sam par teorija, pa baš da vidim jel se poklapaju sa vašim!?
__________________
Come As You Are
Malkin 71 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:34.