Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2016., 09:32   #7901
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post

priznajem ti da se nisam bavio ovom temom. za mene je priča završavala i počinjala sa tim da ćemo u džennetu imati sve što nam duša poželi.
kako je Islam poboljšana verzija kršćanstva za vjerovat je i kako postoji drvo spoznaje sa zabranjenim voćem .... u džennetu

a ako sa njego pojedeš ploda bivaš prognan iz raja, prilično slikovito

po meni bi to bilo to .... neka blagoslovljeni učini tvoj put sretnim
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 12:26   #7902
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
kako je Islam poboljšana verzija kršćanstva za vjerovat je i kako postoji drvo spoznaje sa zabranjenim voćem .... u džennetu
islam nije upotpunjena verzija kršćansta i judaizma ali jest upotpunjena vjera i usavršena blagodat sa kojom su došli Ibrahim, Musa, Davud Isa,... i svi drugi plemeniti izaslanici Našega Gospodara.

Koliko sam upoznat prema Kur'anu se ovo drvo naziva samo drvo (el šedžere) jer je Adem prema učenju islama svu spoznaju dobio od Boga tj. Bog ga je poučio Imenima svega.

pa tako nema naglaske na spoznaji nego kršenja propisa redi kojeg ostaju bez džennetskih blagodati tj. nestaje im odjeća i sva hrana koju su imali.

Quote:
a ako sa njego pojedeš ploda bivaš prognan iz raja, prilično slikovito
u dženentu koji je krajnje odrediše neće više biti zabrana koje je imao Adem i njegova žena naša pramajka Havva jer neće biti čovjekove sklonosti ka griješenju
Quote:
po meni bi to bilo to ....
nadam se da će te ovo ponukati da malo istražuješ i upoređuješ svojeručno.

Quote:
neka blagoslovljeni učini tvoj put sretnim
Amin! neka je Blagoslov Njegov na sve poslanike, njihove porodice, i sve one koji ih slijede.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 17:36   #7903
nemoj da me krivo shvatiš, ja sam samo prolaznik ... vjerojatno ću uzbuditi neke svojom znatiželjom

Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
islam nije upotpunjena verzija kršćansta i judaizma ali jest upotpunjena vjera i usavršena blagodat sa kojom su došli Ibrahim, Musa, Davud Isa,... i svi drugi plemeniti izaslanici Našega Gospodara.
Nisam napisao upotpunjena nego poboljšana, a to je velika razlika.
No šarža i priča si isti ... točno?

Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
Koliko sam upoznat prema Kur'anu se ovo drvo naziva samo drvo (el šedžere) jer je Adem prema učenju islama svu spoznaju dobio od Boga tj. Bog ga je poučio Imenima svega.
pa i u Bibliji je drvo samo drvo. Jedino sa njega ploda nisu trebali kušati. Ali im je ostavljeno na mogućnost. Adam i Eva odnosno Adem i Hava

Quote:
Život u Džennetu

Nakon toga Adem, a.s., i h. Hava, Allahovom voljom, nastaniše Džennet. Gospodar im reče:

“O Ademe! Živite ti i tvoja žena u Džennetu i jedite u njemu koliko hoćete i odakle god želite, ali se ovom drvetu ne približavajte, pa da sami sebi nepravdu učinite.” (El-Bekare, 20.)
radi li se o istom?

Quote:
pa tako nema naglaske na spoznaji nego kršenja propisa redi kojeg ostaju bez džennetskih blagodati tj. nestaje im odjeća i sva hrana koju su imali.
ne bih baš rekao ... po iskustvu preživljenom

Quote:
u dženentu koji je krajnje odrediše neće više biti zabrana koje je imao Adem i njegova žena naša pramajka Havva jer neće biti čovjekove sklonosti ka griješenju
Tvoje mišljenje ili je neka sura u pitanju?

Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
nadam se da će te ovo ponukati da malo istražuješ i upoređuješ svojeručno.
već tražim ... kako da se vratim

Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
Amin! neka je Blagoslov Njegov na sve poslanike, njihove porodice, i sve one koji ih slijede.
Samo je jedan raj u kojem se možeš naći ... biti čovjek
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 09:03   #7904
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
nemoj da me krivo shvatiš, ja sam samo prolaznik ... vjerojatno ću uzbuditi neke svojom znatiželjom



Nisam napisao upotpunjena nego poboljšana, a to je velika razlika.
No šarža i priča si isti ... točno?
otprilike, ali ne mislimo na isto. ti islam povezuješ sa kršćanstvom, ja ga povezujem sa onim sa čim je došao Isa. a.s.


Quote:
pa i u Bibliji je drvo samo drvo. Jedino sa njega ploda nisu trebali kušati. Ali im je ostavljeno na mogućnost. Adam i Eva odnosno Adem i Hava
možda da pitaš kršćane za to.. zbog čega ga onda zovu drvetom spoznaje...



Quote:
radi li se o istom?



ne bih baš rekao ... po iskustvu preživljenom
to je taj ajet, samo nije 20. nego 35.
fe tekuna minez-zalimin u prijevodu da sebi nepravdu ne učinite ili doslovno da ne budete od zalima
ova riječ je u ovom kontekstu veoma zanimljiva. zulumat zapravo znači tama, mrak, odsustvo svjetlosti.
primjetit ćeš da nije postojala naredba da se plodovi sa ovog drveta ne jedu nego da se oni njemu ne približavaju


Quote:
Tvoje mišljenje ili je neka sura u pitanju?
ovo je napisano na temelju Kur'ana, hadisa i staova pravovjerne uleme



Quote:
već tražim ... kako da se vratim
pruženu ruku naš uzvišeni Gospodar nikad na ostavlja praznom


Quote:
Samo je jedan raj u kojem se možeš naći ... biti čovjek
ne vidim razlog zašto bi neko u raju morao biti nešto što nije.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2016., 21:11   #7905
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
islam nije upotpunjena verzija kršćansta i judaizma ali jest upotpunjena vjera i usavršena blagodat sa kojom su došli Ibrahim, Musa, Davud Isa,... i svi drugi plemeniti izaslanici Našega Gospodara.

Koliko sam upoznat prema Kur'anu se ovo drvo naziva samo drvo (el šedžere) jer je Adem prema učenju islama svu spoznaju dobio od Boga tj. Bog ga je poučio Imenima svega.

pa tako nema naglaske na spoznaji nego kršenja propisa redi kojeg ostaju bez džennetskih blagodati tj. nestaje im odjeća i sva hrana koju su imali.


u dženentu koji je krajnje odrediše neće više biti zabrana koje je imao Adem i njegova žena naša pramajka Havva jer neće biti čovjekove sklonosti ka griješenju


nadam se da će te ovo ponukati da malo istražuješ i upoređuješ svojeručno.


Amin! neka je Blagoslov Njegov na sve poslanike, njihove porodice, i sve one koji ih slijede.
Molio bih da mi netko od prisutnih vjernika i sljedbenika Alaha objasni zašto se uglavnom svi teroristički napadi u svijetu odvijaju u ime Alaha, zašto je pojam islamski teririzam sinonim za terorizam.... dok recimo tako nešto ne postoji prvenstveno u kršćanstvu koje je ugroženo više od svih drugih religija od strane muslimana.
__________________
Nikad ne vjeruj osobi koja laže
emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2016., 22:43   #7906
Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post
Molio bih da mi netko od prisutnih vjernika i sljedbenika Alaha objasni zašto se uglavnom svi teroristički napadi u svijetu odvijaju u ime Alaha, zašto je pojam islamski teririzam sinonim za terorizam.... dok recimo tako nešto ne postoji prvenstveno u kršćanstvu koje je ugroženo više od svih drugih religija od strane muslimana.
O tom ZAŠTO se naširoko i nadugo raspravljalo na ovoj temi, koja je zbog količine trollanja na koncu i zaključana... ne znam samo gdje si ti bio?

Uglavnom, treba promijeniti naočare i ponekad izači ispod kamena pa da prestaneš si umišljati da je svaki kršćanin Isus koji okreće obraz - taj film, nažalost, nećemo vidjeti do Smaka svijeta.

Oni vojnici što su terorizirali Irak i Afganistan, nisu kršćani?



Kršćanski misionari rame uz rame sa američkim trupama u Afganistanu, pokrštavaju muslimane.
The Military Religious Freedom Foundation (MRFF) was founded in 2005 by U.S. Air Force Academy graduate and Reagan administration White House counsel Mikey Weinstein, after the harassment his own sons faced as Jewish cadets at the Academy led him to discover that the fundamentalist Christian takeover of the Air Force Academy was far from an isolated problem. It was a military-wide issue that needed to be confronted head on. But it quickly became apparent that MRFF's initial mission of protecting the rights of our men and women in uniform was only addressing part of the problem. The evangelizing and proselytizing of Iraqi and Afghan Muslims by both private religious organizations and U.S. military personnel also had to be exposed and stopped -- particularly the materials and media available via the internet and television that could be used by extremists as propaganda for recruiting purposes.

When MRFF began exposing some of what we were finding on the internet, Weinstein was contacted by two Bush administration national security officials, one civilian and one military, confirming that the kind of stuff we were exposing was, in fact, being used as fodder for propaganda, and urging him not to stop what MRFF was doing. The most astounding thing, as you'll see in the list below, is that it's not the private religious organizations who are most at fault in spreading the crusader message, but the U.S. military itself.
Izvor
Igleda da svak ima čistiti pred svojim pragom... Šta kažeš na to?

Zadnje uređivanje Palenholik : 20.12.2016. at 23:21.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 13:24   #7907
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Oni vojnici što su terorizirali Irak i Afganistan, nisu kršćani?
Jesu, ali nisu ratovali iz religijskih pobuda, vec za domovinu koju nazivaju svojom i njene interese, politicke, financijske i ine. Usput da se odmah ogradim, ne podrzavam i nisam podrzavao mijesanje SAD-a u situaciju u Afganistanu, a pogotovo ne agresiju na Irak.
A sto se tice linka, osobno ne vjerujem svakakvim izvjescima, ali mi opet nije ni nevjerojatno, pogotovo jer mi sve to smrdi na protestantsku ispraznost. I konverzija je nesto sto je svaka religijska skupina primjenjivala.
Bynw is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 17:56   #7908
Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
O tom ZAŠTO se naširoko i nadugo raspravljalo na ovoj temi, koja je zbog količine trollanja na koncu i zaključana... ne znam samo gdje si ti bio?

Uglavnom, treba promijeniti naočare i ponekad izači ispod kamena pa da prestaneš si umišljati da je svaki kršćanin Isus koji okreće obraz - taj film, nažalost, nećemo vidjeti do Smaka svijeta.

Oni vojnici što su terorizirali Irak i Afganistan, nisu kršćani?



Kršćanski misionari rame uz rame sa američkim trupama u Afganistanu, pokrštavaju muslimane.
The Military Religious Freedom Foundation (MRFF) was founded in 2005 by U.S. Air Force Academy graduate and Reagan administration White House counsel Mikey Weinstein, after the harassment his own sons faced as Jewish cadets at the Academy led him to discover that the fundamentalist Christian takeover of the Air Force Academy was far from an isolated problem. It was a military-wide issue that needed to be confronted head on. But it quickly became apparent that MRFF's initial mission of protecting the rights of our men and women in uniform was only addressing part of the problem. The evangelizing and proselytizing of Iraqi and Afghan Muslims by both private religious organizations and U.S. military personnel also had to be exposed and stopped -- particularly the materials and media available via the internet and television that could be used by extremists as propaganda for recruiting purposes.

When MRFF began exposing some of what we were finding on the internet, Weinstein was contacted by two Bush administration national security officials, one civilian and one military, confirming that the kind of stuff we were exposing was, in fact, being used as fodder for propaganda, and urging him not to stop what MRFF was doing. The most astounding thing, as you'll see in the list below, is that it's not the private religious organizations who are most at fault in spreading the crusader message, but the U.S. military itself.
Izvor
Igleda da svak ima čistiti pred svojim pragom... Šta kažeš na to?
Nisam odavno bio na forumu i to je jedini razlog zašto nisam bio uključen u raspravu.Postavio sam pitanje bez namjere da provociram.Osobno smatram da je korjen problema u duhovnom području jer i muslimani i kršćani slijede svoju svetu knjigu, Kuran i Bibliju.
Da ne idem dublje u teološke razlika spomenuti ću samo jednu.
U Novom zavjetu,Isus nas u Mateju 5,44 uči:"Ljubite svoje neprijatelje i molite za one koji vas progone,kako biste postali sinovi svoga Oca nebeskog,koji čini da njegovo sunce izlazi nad zlima i dobrima i da kiša pada pravednima i nepravednima".
Kuran
2,191 " Ubijaj nevjernike gdje god ih pronađeš"
8,12 " Muči i odsjecaj glavu svakome koji vjeruje u neku drugu svetu knjigu osim Kurana"
9,30 " Židovi i krščani su pervertiti, bori se protiv njih"
9,123 " Ratuj protiv nevjernika koji žive u tvom susjedstvu"
Rezultat ovakvih naputaka jest rast islamskog radikalizma, ISIS, Boko Haran , Al Kaida,Hamas i td.
Danas je na Indexu objavljen snimak u kojem roditelji šalju u smrt svoje dvije djevojčice, jedna ima 7 a druga 9 godina.Daljinskim upravljačem aktivirali su eksploziv koji je bio na curici.Što reći za takve monstrume ispranih mozgova koji vlastitu djecu šalju u smart u ime Alaha?
Umjesto odgovora na ova pitanja ti ideš taktikom da je napad najbolja obrana.
I time si zapravo dao
Jedan od komentara na roditelje monstrume:

U povijesti ljudskog ratovanja ni u najdivljijim i najratobornijim plemenima majke nisu puštale svoju dicu u smrt bez sati plakanja i prolivenih suza, ova "majka" izgleda totalno ravnodušno, s totalno odstranjenim majcinskim instinktom, kao da ga šalje u dučan po kruh a ne u smrt, ovo je samo dokaz da je islamizam usavršia ono šta niti jedna religija i politicka ideologija nije uspjela do sada.....totalno i kompletno do same dubine duše čoviku nepovratno isprat mozak, totalno mu odstranit bilo kakav osjecaj empatije i pretvorit ga u terminatora koji ce ravnodušno ubijat sve oko sebe.
__________________
Nikad ne vjeruj osobi koja laže

Zadnje uređivanje emanuel : 21.12.2016. at 18:49.
emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 19:34   #7909
To je snaga uvjerenja i ideala. Kod svih ideologija, ali posebno kod vitalnih religija.

Kod nas kršćanstvo više nije vitalno, jer je jako ostarilo, i zato mi zapadnjaci teško shvaćamo što se događa.

Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post
... ovo je samo dokaz da je islamizam usavršia ono šta niti jedna religija i politicka ideologija nije uspjela do sada.....totalno i kompletno do same dubine duše čoviku nepovratno isprat mozak ...
Kod islama nije toliko stvar u tome što je kronološki 600 godina mlađi, koliko u tome što u njemu samome postoji ugrađen sustav, utemeljen na "svetim spisima", koji stvari vraća na početak, u temelj, u ishodište, i bori se protiv evolucije u blaže, "razvodnjenije" interpretacije. (To je ono što mi je forget-me-not govorio još pred dosta godina: "U islamu nema i neće biti koncila!") Tako islam ostaje "mlad" i žestok unatoč svekolikoj društvenoj evoluciji.

Za ideale se gine, ali za ideale se i ubija.
Hlebyn is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 21:09   #7910
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
To je snaga uvjerenja i ideala. Kod svih ideologija, ali posebno kod vitalnih religija.

Kod nas kršćanstvo više nije vitalno, jer je jako ostarilo, i zato mi zapadnjaci teško shvaćamo što se događa.



Kod islama nije toliko stvar u tome što je kronološki 600 godina mlađi, koliko u tome što u njemu samome postoji ugrađen sustav, utemeljen na "svetim spisima", koji stvari vraća na početak, u temelj, u ishodište, i bori se protiv evolucije u blaže, "razvodnjenije" interpretacije. (To je ono što mi je forget-me-not govorio još pred dosta godina: "U islamu nema i neće biti koncila!") Tako islam ostaje "mlad" i žestok unatoč svekolikoj društvenoj evoluciji.


Za ideale se gine, ali za ideale se i ubija.
U ime kojih ideala se siluju žene,sjeku glave, šalju djeca u smrt i da ne nabrajam dalje?
__________________
Nikad ne vjeruj osobi koja laže
emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 08:52   #7911
Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post
U ime kojih ideala se siluju žene,sjeku glave, šalju djeca u smrt i da ne nabrajam dalje?
Pa sam si ukazao na korijen problema - sveti spisi.
Kako ispravno protumačiti njihov sadržaj?

Islam očito ima nedovoljnu branu prema previše doslovnim, bukvalističkim tumačenjima,
kao i neadekvatan, previše popustljiv odnos takvim vjernicima ili "vjernicima".
Ali onaj tko misli da tako slijedi Prorokovu objavu i primjer Prorokovih ashaba,
očito ujedno misli da je bliži idealnom vjerniku nego "oni drugi, koji paktiraju s kafirima
i ne trude se, ni ne žrtvuju, za pobjedu džihada na Alahovom putu".

I sa silovanjem žena je slično. Postoje odredbe koje dozvoljavaju držanje robinja,
te da gospodari imaju pravo na spolni odnos sa robinjama. Prije nekoliko godina je
neka kuvajtska političarka to zagovarala kao vjerski ispravno sredstvo da muškarci
"ne padnu u nemoral", o čemu se raspravljaljalo i na ovom forumu:
Quote:
Rip Hymen kaže: Pogledaj post
Pogledajte kakve ideje ima ova žena, kuvajtska političarka Salwa al-Mutairi:
"Muškarcima treba dozvoliti seksualne robinje - zarobljenice"
http://www.dailymail.co.uk/news/arti...an-Kuwait.html
(Daily Mail: "Men should be allowed sex slaves and female prisoners could do the job - and all this from a WOMAN politician from Kuwait"
'For example, in the Chechnyan war, surely there are female Russian captives,' she said.
Mutairi said free women must be married with a contract but with concubines 'the man just buys her and that’s it. That’s enough to serve as marriage.' )

Ona smatra da je to najbolji način da sačuva muškarce od grijeha bludničenja i zaštiti obitelj.
Očito se oslanja na kuranski ajet An-Nisa' – Žene:
...
Ako se bojite da prema ženama sirotama nećete biti pravedni, onda se ženite onim ženama koje su vam dopuštene, sa po dvije, sa po tri i sa po četiri. A ako strahujete da nećete pravedni biti, onda samo sa jednom; ili - eto vam onih koje posjedujete. Tako ćete se najlakše nepravde sačuvati. (4:3)
...
O vjernici, zabranjuje vam se da žene kao stvari nasljeđujete, preko volje njihove, i da im teškoće pričinjavate, s namjerom da nešto od onoga što ste im darovali prisvojite, osim ako budu očito zgriješile. S njima lijepo živite! A ako prema njima odvratnost osjetite, moguće je da je baš u onome prema čemu odvratnost osjećate Allah veliko dobro dao. (4:19)

I udate žene, osim onih koje zarobite; to su vam Allahovi propisi - a ostale su vam dozvoljene, ako želite da im vjenčane darove date i da se njima oženite, a ne da blud činite. A ženama vašim s kojima ste imali bračne odnose podajte vjenčane darove njihove kao što je propisano. I nije vam grehota ako se, poslije određenog vjenčanog dara, s njima nagodite. Allah zaista sva zna i mudar je. (4:24)

Zadnje uređivanje Hlebyn : 22.12.2016. at 09:16.
Hlebyn is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2016., 12:12   #7912
Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post
Nisam odavno bio na forumu i to je jedini razlog zašto nisam bio uključen u raspravu.Postavio sam pitanje bez namjere da provociram.Osobno smatram da je korjen problema u duhovnom području jer i muslimani i kršćani slijede svoju svetu knjigu, Kuran i Bibliju.
Da ne idem dublje u teološke razlika spomenuti ću samo jednu.
U Novom zavjetu,Isus nas u Mateju 5,44 uči:"Ljubite svoje neprijatelje i molite za one koji vas progone,kako biste postali sinovi svoga Oca nebeskog,koji čini da njegovo sunce izlazi nad zlima i dobrima i da kiša pada pravednima i nepravednima".
Mašallah lijep citat
Quote:
Kuran
2,191 " Ubijaj nevjernike gdje god ih pronađeš"
netačan navod ovako ide:
190. I borite se na Allahovom putu protiv onih koji se bore protiv vas, ali vi ne otpočinjite borbu! – Allah, doista, ne voli one koji zapodijevaju kavgu.
191.I napadajte takve gdje god ih sretnete i progonite ih odande odakle su oni vas prognali.
obrati pažnju na podebljano. veoma važno!

Quote:
8,12 " Muči i odsjecaj glavu svakome koji vjeruje u neku drugu svetu knjigu osim Kurana"
netačan navod! ide ovako:
Kada je Gospodar tvoj nadahnuo meleke: "Ja sam s vama, pa učvrstite one koji vjeruju!" U srca nevjernika Ja ću strah uliti, pa ih vi po šijama udarite, i udarite ih po prstima

Quote:
9,30 " Židovi i krščani su pervertiti, bori se protiv njih"
netačan navod! Ide ovako:
Jevreji govore: "Uzejr je – Allahov sin", a kršćani kažu: "Mesih je – Allahov sin." To su riječi njihove, iz usta njihovih, oponašaju riječi nevjernika prijašnjih
Quote:
9,123 " Ratuj protiv nevjernika koji žive u tvom susjedstvu"
netačan navod! ide ovako:
O vjernici, borite se protiv nevjernika koji su u blizini vašoj i neka oni osjete vašu strogost! I znajte da je Allah na strani čestitih.

Quote:
cut
ja nakon ovoga ne mogu vjerovati u tvoje iskrene namjere jer si 4 puta naveo nešto što ne piše u Kur'anu, a tvrdiš da piše.
ovo da nije ozbiljeno bilo bi smiješno.

možda ovu foru možeš prodati, polupismenim imigrantima ali zar te Bog ne duži, ma kako da Ga zoveš, da budeš na Istini a ne na laži ili da se služiš lažima. Zar je Isus Istinu sa kojom je došao ikada branio lažima?

Ovo je vrlo vrlo nisko i podlo i ima za cilj demoniziranje muslimana.
ali budi prijatelju ubijeđen da teroristi, bili oni IRA; ETA; ISIL; boko HAram nikako ne mogu biti muslimani jer oni sa svakim napadom koji izvedu, ubiju nekog ko nije nikog ubio nekog ko nepravdu nije činio,ubiju dijete koje nema grijeha, ubiju muslimana oni prema Kur'anu ne mogu biti muslimani.
ne može biti ni čovjek, a kamoli musliman!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 22:52   #7913
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
Mašallah lijep citat

netačan navod ovako ide:
190. I borite se na Allahovom putu protiv onih koji se bore protiv vas, ali vi ne otpočinjite borbu! – Allah, doista, ne voli one koji zapodijevaju kavgu.
Ko se kome tu obraća?
Šta će bilo ko na putu osim svojeg - na tuđem?
Nikog nije briga šta boldani ne voli...

Quote:
191.I napadajte takve gdje god ih sretnete i progonite ih odande odakle su oni vas prognali.
Nije propisano da neko nekog sretne a ipak se neko s nekim sreće?! I onda napadanje?!
Može datum i vrijeme nastanka citata, dakle, ko je rekao, kome je rečeno, ko je zapisao i dva svjedoka?


Quote:
obrati pažnju na podebljano. veoma važno!
Ne valja obraćati pažnju na to nego na ovo što ja pišem.

Quote:
netačan navod! ide ovako:
Kada je Gospodar tvoj nadahnuo meleke: "Ja sam s vama, pa učvrstite one koji vjeruju!" U srca nevjernika Ja ću strah uliti, pa ih vi po šijama udarite, i udarite ih po prstima
Ovo Gospodar utripovao da je ja.

Quote:
netačan navod! Ide ovako:
Jevreji govore: "Uzejr je – Allahov sin", a kršćani kažu: "Mesih je – Allahov sin." To su riječi njihove, iz usta njihovih, oponašaju riječi nevjernika prijašnjih
Pa koji su sad pravi nevjernici - Kršćani ili Jevreji?



Quote:
netačan navod! ide ovako:
O vjernici, borite se protiv nevjernika koji su u blizini vašoj i neka oni osjete vašu strogost! I znajte da je Allah na strani čestitih.
Opet ovaj boldani...nastran.


Quote:
ja nakon ovoga ne mogu vjerovati u tvoje iskrene namjere jer si 4 puta naveo nešto što ne piše u Kur'anu, a tvrdiš da piše.
ovo da nije ozbiljeno bilo bi smiješno.
Pazi, nemoj da ti slovo ispadne!


Quote:
možda ovu foru možeš prodati, polupismenim imigrantima ali zar te Bog ne duži, ma kako da Ga zoveš, da budeš na Istini a ne na laži ili da se služiš lažima. Zar je Isus Istinu sa kojom je došao ikada branio lažima?
A da ti prvo pročistiš svoj vokabular?!


Quote:
Ovo je vrlo vrlo nisko i podlo i ima za cilj demoniziranje muslimana.
Ništa je to šta zaslužuju.

Quote:
ali budi prijatelju ubijeđen da teroristi, bili oni IRA; ETA; ISIL; boko HAram nikako ne mogu biti muslimani jer oni sa svakim napadom koji izvedu, ubiju nekog ko nije nikog ubio nekog ko nepravdu nije činio,ubiju dijete koje nema grijeha, ubiju muslimana oni prema Kur'anu ne mogu biti muslimani.
ne može biti ni čovjek, a kamoli musliman!
A musliman ti dođe veće nego čovjek, je li?
AtkoAtkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 10:31   #7914
Quote:
AtkoAtkovic kaže: Pogledaj post
Ko se kome tu obraća?
Šta će bilo ko na putu osim svojeg - na tuđem?
Nikog nije briga šta boldani ne voli...
dragi atko prvi dio mi je pomalo nejasan... svakako se slažem da danas velika većina ljudi uopće ne haje za Boga niti misli o povratku Njemu.


Quote:
Nije propisano da neko nekog sretne a ipak se neko s nekim sreće?! I onda napadanje?!
pazi ova logigika mi liči na vehabijsku. mahni se toga!
napadanje takvih to ti je recimo isto kao 92-95. da pred tebe iskoči četnik sa puškom bezbeli da ćeš ga napasti. ne civil ne dijete nego naoružan odrastao čovjek. to nikako ne znači da ti sad odeš u njemačku pa svojom pameću zaključiš da su oni kafiri u ratu sa muslimanima pa odlučiš da ubijaš sve što se kreće... uključujući i same muslimane koji sa njima žive.

Quote:
Može datum i vrijeme nastanka citata, dakle, ko je rekao, kome je rečeno, ko je zapisao i dva svjedoka?
iskreno ne znam kada je objavljen ovja jajet u mekanskom ili medinskom periodu... mislim da je medinski. što se tiče svjedokaplikom zapisivanje. Zejd Ibna Sabit je zapisivao, Omer el Hattab, Ebu Bekr i još nekoliko njih su bili svjedoci prilikom zapisivanja ovog ajeta



Quote:
Ne valja obraćati pažnju na to nego na ovo što ja pišem.

Quote:
Ovo Gospodar utripovao da je ja.


Quote:
Pa koji su sad pravi nevjernici - Kršćani ili Jevreji?
pazi ne kafiri nego oponašanje riječi kafira! veoma važna razlika. isto se i za arape beduine kaže u Kur'anu da ne vjeruju
kao i da su pokvareni do srži...
možda ćeš primjetiti da forsiram izraz kafir umjesto nevjernik. vječno pitanje koje postavljaju kao muslimani tako i nemuslimani je ko su kafiri.
kafira ima među kršćanima među Židovima, među muslimanima(samo što se oni zovu munafici) i drugim konfesijama
recimo u suri 98. Bejjine navodi se da su kafiri neki od sljedbenika Knjige i Mušrici odnosno mnogobošci.( pogledaj 1. i 6. ajet ista je formulacija Keferu min elhikitabi vel mušrikin)



Quote:
Opet ovaj boldani...nastran.
meni je zanimljiva tvoja potreba da antropomorfiziraš Boga



Quote:
Pazi, nemoj da ti slovo ispadne!
Čuj svako se sa nečim bori. ne mogu se vaditi na disgrafiju jer mi nije dijagnosticirana.




Quote:
A da ti prvo pročistiš svoj vokabular?!
laž je laž- ne mogu je drugačije zvati!



Quote:
Ništa je to šta zaslužuju.
a šta to zaslužujemo?
ti si bezbeli iz Bosne. mislim da si hrabar ovdje na bjelini monitora. da parafraziram velikog Bruce Leeja "monitor ne uzvraća udarac!"

Quote:
A musliman ti dođe veće nego čovjek, je li?
ma to ti je kao roott. čovjek ti je kao Android ali tek kada ga rootaš otkriva ti svoje mogućnosti!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 00:46   #7915
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
dragi atko prvi dio mi je pomalo nejasan... svakako se slažem da danas velika većina ljudi uopće ne haje za Boga niti misli o povratku Njemu.
Ljudi bi prvo morali i poći od Njega. No, ljudi ne bi bili ljudi kada ne bi od sebe polazili. I sebi dolazili.


Quote:
pazi ova logigika mi liči na vehabijsku.
Čuj?! Ima raznih logika, jel'?

Quote:
mahni se toga!
Valjda "mani"?! Mahanje je nešto drugo.

Quote:
napadanje takvih to ti je recimo isto kao 92-95. da pred tebe iskoči četnik sa puškom bezbeli da ćeš ga napasti.
Da ne iskaču ti četnici iz vjerskih knjiga? Imal' četnika i u islamu?

Quote:
ne civil ne dijete nego naoružan odrastao čovjek.
Sad ti je četnik=čovjek?!

Quote:
to nikako ne znači da ti sad odeš u njemačku pa svojom pameću zaključiš da su oni kafiri u ratu sa muslimanima pa odlučiš da ubijaš sve što se kreće... uključujući i same muslimane koji sa njima žive.
Mislim da se ti muslimani mogu i bez moje pomoći poubijati međusobno - ne bih da prljam ruke o njih. Ni o bilo koga.

Quote:
iskreno ne znam kada je objavljen ovja jajet u mekanskom ili medinskom periodu... mislim da je medinski. što se tiče svjedokaplikom zapisivanje. Zejd Ibna Sabit je zapisivao, Omer el Hattab, Ebu Bekr i još nekoliko njih su bili svjedoci prilikom zapisivanja ovog ajeta
Pa eto, interesuje me. Jasno mi je ko je to prenio meni - ti, Gorčine. Ali ko je to prenio tebi, Gorčine?



Quote:
Prijatno!

Quote:
pazi ne kafiri nego oponašanje riječi kafira!
A sad su kafiri?! Jel' i oni tako iz knjige iskaču?

Quote:
veoma važna razlika. isto se i za arape beduine kaže u Kur'anu da ne vjeruju
kao i da su pokvareni do srži...
Koga briga vjeruju li ili ne? Mene, sigurno, ne.

Quote:
možda ćeš primjetiti da forsiram izraz kafir umjesto nevjernik.
Primijetih, eto...

Quote:
vječno pitanje koje postavljaju kao muslimani tako i nemuslimani je ko su kafiri.
kafira ima među kršćanima među Židovima, među muslimanima(samo što se oni zovu munafici) i drugim konfesijama
recimo u suri 98. Bejjine navodi se da su kafiri neki od sljedbenika Knjige i Mušrici odnosno mnogobošci.
Dobro si verziran za te "mnogobošce", "kafire", "munafike" isl. Pitam se gdje si kafirologiju studirao...

Quote:
( pogledaj 1. i 6. ajet ista je formulacija Keferu min elhikitabi vel mušrikin)
Možel' to na nekom ljudskom jeziku?


Quote:
meni je zanimljiva tvoja potreba da antropomorfiziraš Boga
Čuj to?! Ne misliš valjda da bih ja čovjeka jednačio s Bogom?! Evo, čovjek ≠ Bog.


Quote:
Čuj svako se sa nečim bori. ne mogu se vaditi na disgrafiju jer mi nije dijagnosticirana.
Ne boj se, sva su slova tu, a B je kod mene.

Quote:
laž je laž- ne mogu je drugačije zvati!
Zato ni ne postoji. I ne zovi je i ne prizivaj je!
Istina je!

Quote:
a šta to zaslužujemo?
Zaslužujemo?! Mi?!
Ja ni muslimane ne izjednačava s ljudima kao što ni Boga ne izjednačujem s čovjekom. Evo, ljudi ≠ muslimani.

Uostalom, svakom po zasluzi!

Quote:
ti si bezbeli iz Bosne. mislim da si hrabar ovdje na bjelini monitora. da parafraziram velikog Bruce Leeja "monitor ne uzvraća udarac!"
A ti kao da nisi iz SFRJ...

Quote:
ma to ti je kao roott. čovjek ti je kao Android ali tek kada ga rootaš otkriva ti svoje mogućnosti!
Hajde prekini s tim "natčovječnim" provalama - nad čovjekom niti ima koga niti ima čega, da bi tako o čovjeku, s visine, mogao govoriti!
AtkoAtkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2017., 23:14   #7916
Esselamu alejkum

Imam praktično pitanje. Ako osoba želi klanjati 5 namaza, a zna da će ga dužnosti (posao konkretno) spriječiti da bar jedan obavi na vrijeme, može li klanjati kao putnik?

Hvala unaprijed!
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 22:53   #7917
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Esselamu alejkum

Imam praktično pitanje. Ako osoba želi klanjati 5 namaza, a zna da će ga dužnosti (posao konkretno) spriječiti da bar jedan obavi na vrijeme, može li klanjati kao putnik?

Hvala unaprijed!
We alejkumu selam we rahmetullah,
Ti ulozi napore u okviru svojih mogucnosti da klanjas svaki namaz u njegovo vrijeme. Ako ne mozes, tj. ne postoji mogucnost da klanjas tokom radnog vremena onda:
- mozes spajati
- mozes naklanjavati propusteno
- ne mozes kratiti

http://www.islamskazajednica.ba/nama...-radnom-mjestu

Da nam Allah svima pomogne da mozemo istovremeno obaviti svoju duznost prema Njemu i stjecati opskrbu radeci.

Tokom 12 godina rada, namijenjao sam se firmi... bio na razgovorima za posao... hvala Bogu uvijek sam mogao na poslu klanjati. Covjek treba poredati prioritete i uzdati se u Boga. Tokom razgovora za posao vazda sam iznosio zelju da, ako postoji mogucnost, klanjam na radnom mjestu - niko se nikad nije usprotivio no neke poslove nisam ni dobio... fer je da poslodavac zna koga uposljava i neka odluci.

Ali kad si primljen na posao a tvoj poslodavac prihvatio tvoj uvjet onda si zahvalan Bogu sto su se dva dobra spojila i sto rahat mozes raditi i klanjati.

Ako sad ne mozes, ako si pitao i obavljanje namaza ne dolazi u obzir, onda postupi kako je iznad navedeno.

Uzgred, trazi drugi posao i moli Boga da ti otvori puteve i podari posao gdje ces moci stjecati halal opskrbu i molitvu obavljati. Nemoj sebe i svoju porodicu izlagati nedacama i nestasici nepromisljenim odlukama.

Da te Allah ucvrsti i olaksa. Amin
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 23:40   #7918
Smile

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
We alejkumu selam we rahmetullah,
Ti ulozi napore u okviru svojih mogucnosti da klanjas svaki namaz u njegovo vrijeme. Ako ne mozes, tj. ne postoji mogucnost da klanjas tokom radnog vremena onda:
- mozes spajati
- mozes naklanjavati propusteno
- ne mozes kratiti

http://www.islamskazajednica.ba/nama...-radnom-mjestu

...

Da te Allah ucvrsti i olaksa. Amin
Hvala na preciznom odgovoru! Da, naravno da pitam što sam onemogućen normalno klanjati i što je priroda posla (neovisno o šefovima) takva da ne mogu pomicati pauze. A bolji posao je uvijek imperativ.


Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Da nam Allah svima pomogne da mozemo istovremeno obaviti svoju duznost prema Njemu i stjecati opskrbu radeci.
Amin! Apsolutno. Ne spominje dova nevjerstvo i siromaštvo ruku pod ruku. ( „Allahu moj, utječem se Tebi od nevjerstva, od siromaštva i od kaburske patnje. Nema boga osim Tebe.“ )
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 08:33   #7919
alejkumu selam,
dragi Khulus,
tako je kako ti je PAlenholik rekao.
znaj da te Allah duži samo sa onim što znaš ili o čemu imaš znanje.

dok sam čitao ovo tvoje pitanje sjetio sam se svojih početaka odnosno vakta kada sam čvrsto odlučio klanjati svih pet vakat-namaza.
Naime radio sam u internet klubu, dakako bio sam mladić. pošto sam imao osmosatno radno vrijeme koje je trajalo 12 sati često na poslu nisam imao mogućnost klanjati iz prostog razloga jer me nije imao ko zamijeniti... uglavnom kada bih došao kući naklanjao bih sve propuštene namaze.

ali upamti dužan si se ravnati prema onome što znaš!
kakvo ti je radno mjesto ako nije tajna?
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 08:43   #7920
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
alejkumu selam,
dragi Khulus,
tako je kako ti je PAlenholik rekao.
znaj da te Allah duži samo sa onim što znaš ili o čemu imaš znanje.
Tako je.

Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
dok sam čitao ovo tvoje pitanje sjetio sam se svojih početaka odnosno vakta kada sam čvrsto odlučio klanjati svih pet vakat-namaza.
Naime radio sam u internet klubu, dakako bio sam mladić. pošto sam imao osmosatno radno vrijeme koje je trajalo 12 sati često na poslu nisam imao mogućnost klanjati iz prostog razloga jer me nije imao ko zamijeniti... uglavnom kada bih došao kući naklanjao bih sve propuštene namaze.
Svaka čast. Treba imati volje i odraditi podne, ikindiju, akšam i jaciju u "komadu". Ja si obično razdijelim pa otklanjam npr podne i ikindiju, pa onda "pauza" i onda akšam i jaciju, ako je baš takav slučaj (uglavnom nije).

Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
ali upamti dužan si se ravnati prema onome što znaš!
kakvo ti je radno mjesto ako nije tajna?
Korisnička služba... javljanje i rješavanje upita. Radno vrijeme je vrlo striktno i nema kašnjenja i sličnih egzibicija. Ako je pauza npr. od 11 do 11:30, onda moram u 11:29 već sjediti na stolcu.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:18.