Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2011., 23:40   #301
Čini mi se dobrom ova ideja. Rezultat bumo vidli na proljeće. Pohvala za točke .
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 15:17   #302
Prošlo je skoro mjesec dana od zadnjeg posta na ovu temu. Izgleda da su kupinari završili sve poslove u kupinjaku za ovu godinu. Evo, i ja sam uspio pošpricati kupinjak bakrenim preparatom prije ovih hladnih i maglovitih dana te izvršiti prihranu sa NPK 7-14-21.
Preostaju mi samo zimski radovi u podrumu (pretakanje i flaširanje kupinova vina).
Pozdrav svima.
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 18:09   #303
Ako nemaš narudžbu nemoj flaširati, jer će ti se vjerojatno napraviti talog. Bolje je imati par boca u pripremi, i kad to riješiš onda napravi nove. Vino se još uvijek taloži.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2011., 20:47   #304
U pravu si, flaširat ću po potrebi, hvala na savjetu.
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 09:52   #305
Damire koliko si stavljao NPK po grmu ?
šojka11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 11:01   #306
Stavljam 100 - 150 grama po grmu (malo više od 1/2 čaše jogurta u krug oko sadnice). Pritom koristim grabljice s kojima raskopam zemlju oko grma kako bi bila što rahlija te gnojivo apliciram malo dublje u zemlju. Razlog : fosfor i kalij vrlo se sporo premještaju u dublje slojeve tla - godišnje svega 2 cm, pa na taj način ubrzam prihranu korijena koja je vrlo važna za nadolazeću sezonu.
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 11:29   #307
Probaj onda sa nastavkom mješalice za boju, koja se montira na bušilicu rastopiti količinu u vodi, i onda zalijevati oko kupina. Mislim da je to brži način za usvajanje biljke kroz korijen. "problem " je jer ljudima se neda mješati. Naime dugo se rastvara u vodi, zato ja to radim u kanti od boje 15 L i sve5
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 19:13   #308
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Probaj onda sa nastavkom mješalice za boju, koja se montira na bušilicu rastopiti količinu u vodi, i onda zalijevati oko kupina. Mislim da je to brži način za usvajanje biljke kroz korijen. "problem " je jer ljudima se neda mješati. Naime dugo se rastvara u vodi, zato ja to radim u kanti od boje 15 L i sve5

Koji ti je omjer vode i gnojiva?
orcka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 21:51   #309
Kad zaljevam kupine, onda naparvim u jednoj većoj posudi cca 120 l , stavim 4 kg NPK i zaljevam sa cca 3 l vode po biljci, tako da ispada oko 100 gr NPK/biljka.
Recimo 100 gr/3 l vode.
Kako je bilo ove godine Orcka?
Malo utječe recesija, vidio ja po svježim kupinama. Stalo.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 11:05   #310
Hvala
šojka11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 15:34   #311
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Kad zaljevam kupine, onda naparvim u jednoj većoj posudi cca 120 l , stavim 4 kg NPK i zaljevam sa cca 3 l vode po biljci, tako da ispada oko 100 gr NPK/biljka.
Recimo 100 gr/3 l vode.
Kako je bilo ove godine Orcka?
Malo utječe recesija, vidio ja po svježim kupinama. Stalo.

Godina je bila dobra. Ja zadovoljan.
A što se tiće ovog drugog pa sve nas je više.
Ljudi se razmišljaju , šta da posadim pšenicu ili kukuruz?
Ma ne, kupinu. Tu je lova. Ove godine sam upoznao četiri nova koji su posadili kupinu. Ukupno 3 ha. Bit će veselo kad im to dođe u rod. A susjed im "baš ima fino kupinovo vino."
orcka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 10:25   #312
Thumbs up

Bok svima,novi sam ovdje,planiram saditi maline,za početak 500 sadnica,čisto da vidim kolko sam sposoban za taj posao,ako će mi se svidit posadio bih još oko 1500 sadnica,zanima me kolka bi mi bila zarada i dali mogu to raditi kao dodatni posao i još me zanima dal da sadim na proljeće ili na jesen
Hvala i pozdrav
ROSSSO is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 18:08   #313
Gle , nafta je bila 20 dolara prije 20 godina, sad je neznam 150 USD. A sutra će biti 160 ako pukne guma Putinu u jeku kampanje, odkuda da mi znamao koliko će se zaraditi?
Dodatni posao, sa 2000 sadnica?
Naravno.You go, girl.
Napominjem, ovo je sarkastični odgovor, jer me stalno upozoravaju da u mojim odgovorima postoji doza sarkazma.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 19:19   #314
Za 500 kupina zarada će ti biti mala. Čak i sa 2000 sadnica neće biti velika. Troškovi podizanja nasada nisu zanemarivi a prihod ih možda neće pokriti.
Ovisi što namjeravaš sa malinama.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2011., 21:54   #315
Quote:
ROSSSO kaže: Pogledaj post
Bok svima,novi sam ovdje,planiram saditi maline,za početak 500 sadnica,čisto da vidim kolko sam sposoban za taj posao,
Sposoban vjerojatno jesi samo je pitanje da li si dovoljno informiran o tome u kaj ulaziš jer kao dodatni posao ne buš mogal ni 500 grmova obrađivati. Vjeruj mi, posao oko svega toga dosta je zahtjevan (pogotovo ak si sam u tome).

Quote:
,zanima me kolka bi mi bila zarada... i još me zanima dal da sadim na proljeće ili na jesen
Hvala i pozdrav
Nekakav prihod možeš očekivati tek treću godinu, a svakako je bolje saditi na jesen. Pozdrav i sretno !
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 12:51   #316
Planiram prodavati na placu,malo sam sad skeptičan poslije vaših odgovora al idem zasadit pa kud puklo da puklo
ROSSSO is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 13:19   #317
Ne, ne i ne! Jedino ako imaš viška novaca koje želiš baciti u vjetar.
Za podizanje nasada, pa makar i 500 biljka za početak, treba ti početni kapital. Cijena sadnice je oko 40 kuna. Znači, samo sadni materijal košta 20.000 kuna. Uračunja još obradu/pripremu zemljišta, gnojenje i armaturu. Razmisli i o berbi. Teško da ćeš sam pobrati maline sa 500 grmova. Računaj još na ambalažu. I ono najvažnije - maline su vrlo osjetljive na transport. Ono što ne prodaš na tržnici prvog dana teško da ćeš prodati idućeg dana, ili za nekoliko dana. Osim toga, računaj na to da maline do prodaje negdje trebaš spremiti, prilično su podložne kvarenju. Pitaj se gdje ćeš spremiti 500 kg malina?
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 14:20   #318
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Ne, ne i ne! Jedino ako imaš viška novaca koje želiš baciti u vjetar...
@ Rossso :

Ne bih te htio obeshrabriti, ali sve što piše u postu iznad je točno (osim, možda činjenice da se kvalitetni sadni materijal sigurno može naći znatno povoljnije kod proizvođača (i po 10-ak kuna), pogotovu kad kupuješ na veliko). S druge strane, višak neprodane robe uvijek možeš pretvoriti u nešto drugo (npr. slatki sirup od malina, pekmez ili recimo vino od malina.

Zato, samo naprijed, nemoj odustati. Moj ti je savjet da za probu zasadiš puno manju količinu (recimo 100-200 komada). Vidjet ćeš koliko ćeš imati posla dok od tih sadnica dođeš do finalnog proizvoda. Pozdrav !
KD electronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 17:06   #319
Cijena sadnica je 40 kuna komad. Sad, ako kupi na veliko vjerojatno će dobiti popust, no sumnjam da će kvalitetne sadnice naći po 10 kuna.
Naravno da se višak može preraditi ali...
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 17:40   #320
Ajmo ovak:
1 grm, pričamo o kupinama, cca 2,5 kg, u 3ćoj godini, može i više dakle sve je plus.
To je berba cca 45 dana.Svaki dan jedno 2 radnika ujutro i navečer, možeš i sam (ali ti si na placu i prodaješ kupine), ali moraš biti jaaaaaako motiviran, a to je problem, nije to jabuka od 300 gr, već kupina od 5 gr.Kupina ne dozrijeva u isto vrijeme.Ja berem cca 10 kg na sat( ove godine je u 9.00 već bilo 28 C pa ti beri na suncu), ali za vino ne za prodaju, za prodaju ide malo sporije.
500 x 2,5 = 5x2=10+2,5 = 1250 kg kupina
prosječna cijena za kg= 25 kn;= 1250x 25= 31250kn: sve više je bolje za tebe
Kako sve ne uspiju postići koimercijalnu vrijednost, / 2=15,625 kn u svježem stanju.
Ostalo recimo da probaš napraviti pekmez, vino ili sirup, moraš imati jako velike ulazne troškove/šećer i ostalo, ili za vino, posude, vinobran, preša filteri i slično. Za pekmeze neznam, ali znam da mi je ženica kuhala pekmez od kupina i "da mi je sve po spisku" jer ja nisam htio sa košticama, pa moraš pasirati, dakle još jedan trošak, i tako to.
E da, a bolesti?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:55.