Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2005., 14:44   #61
Ovako:
psiholog ti može donekle objasniti u čemu je tvoj problem.
psihijatar te nafilati tabletama i umanjiti simptome.
psihoterapeut rješava korijen problema.
naravno psiholog i psihijatar mogu biti i psihoterapeuti i tada mogu kombinirati svoje vještine.
spider jerusalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2005., 11:46   #62
Znaci da je najbolje ici kod psihoterapeut-a ako to znaci rijesavanje problema.
Ako psihijatar i psiholog mogu biti psihoterapeut-i kakva je razlika i da li je psihoterapeut kombinacija tablete+spika ........ or what?
faraonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2005., 23:54   #63
isla sam kod dva privatna psihijatra. jedan je naplacivao 120 kn po satu, a drugi 250. i ima razlike izmedju privatnih i opcih. po mom iskustvu ovi opci psihijatri imaju premalo vremena za pacijente. ja sam znala cekati po tri sata da bi me primila na 5 min. cesce prepisuju lijekove nego privatnici. ali opet, to je samo moje iskustvo.
la bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2005., 10:07   #64
Exclamation

Quote:
LostOnEarth kaže:
Ahoj! Ima li netko iskustva s psihijatrima? U biti, vise me zanimaju privatni...da li mozda netko zna kako se krecu cijene po satu ili terapiji? Mislim da imam nekih problema za koje smatram da bi mi on mogao pomoci, a nekako sam skepticna prema javnim psihijatrima....kako to uopce funkcionira u Hr? Vjerujem da je daleko od onog sto gledamo u filmovima u kojima lezis na krevetu i pricas i pricas dok ovaj koji te slusa u biti i ne slusa previse, nego i sam ima sjeban zivot...Mnogo sam razmisljala o nekim stvarima za koje mi je stvarno stalo da ih sredim, i sad uopce ne znam koliko je kod nas korisno ici psihijatru...
korisno je..
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2005., 11:04   #65
Quote:
faraonica kaže:
Znaci da je najbolje ici kod psihoterapeut-a ako to znaci rijesavanje problema.
Ako psihijatar i psiholog mogu biti psihoterapeut-i kakva je razlika i da li je psihoterapeut kombinacija tablete+spika ........ or what?
Da, po meni je najbolje iči kod psihoterapeuta (on te može poslati psihijatru po tablete ukoliko procjeni da si psihotična ili da te treba dovesti u 'normalno' stanje za daljnji rad).
spider jerusalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2005., 13:34   #66
Glavna razlika izmedju psihijatra i psihologa je da psihijatar ima 9 (6 godina medicine + 3 godine specijalizacije) godina obrazovanja nakon srednje skole, a psiholog 4.

Psihijatri su oni koji se bave iz psihoterapijom kod nas - u vecini slucajeva. Koliko znam - psiholozi ne mogu to raditi bez dodatnog obrazovanja. U Americi recimo - klinicki psiholozi su u rangu psihijatara, pojednostavljeno, psiholog mora doktorirati da bi mogao pricati ravnopravno s psihijatrom (iako ih psihijatri i onda gledaju s nepovjerenjem)

Odlazak psihijatrima je besplatan. I privatni psihijatri imaju ugovor s Ministarstvom Zdravstva (vecina njih) i mozete od svog lijecnika opce prakse traziti uputnicu bas za odredjenog psihijatra.

Ako zelite poseban tretman i vise vremena - onda cete se dogovoriti s psihijatrom za privatni tretman (no vecina ljudi to ne trazi - odnosno ne treba im 1-2 razgovora svaki tjedan)

Psiholozi su idealni za rad u skolama i na manje zahtjevnim stvarima. Psiholozi, ako imaju dara, mogu biti dobri team-builderi (koji odvratan izraz). Psiholozi mogu pisati knjige o samopomoci - kvalitetne i nekvalitetne.

Psihijatar je taj kojem cete otici razgovarati o svojim problemima - nasamo. (Terapija koja ukljucuje uzimanje tableta je nekad neophodna - kao sto je dijabeticarima neophodan inzulin). No, sve ovisi od pacijenta do pacijenta. I apsolutna je glupost da kod psihijatara idu samo oni koji imaju velikih problema. I vecina ljudi ne uzima nikakve tablete (ne govorim o klinickom lijecenju).

Zadnje uređivanje schmokljan : 07.08.2005. at 15:19.
schmokljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2005., 15:08   #67
Quote:
schmokljan kaže:
Glavna razlika izmedju psihijatra i psihologa je da psihijatar ima 9 (6 godina medicine + 3 godine specijalizacije) godina obrazovanja nakon srednje skole, a psiholog 4.
Gle, sve stoji kaj pišeš, ali ovo... Da GLAVNA razlika... Ti si psihijatar, možda? Taštino moja...



Uglavnom, scene iz američkih filmova rijetko se mogu vidjeti kod nas. Ležanje na kauču, spika, empatija i sl. Ne kažem nikad, kažem rijetko.

Naši psihijatri te našopaju tabletama i amen. Mirni oni, miran ti.
just Sandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2005., 15:18   #68
Ne - nisam psihijatar, ali imam uvid u stanje u toj profesiji. Devet godina obrazovanja naspram cetiri - to doista je osnovna razlika. Znanje koje posjeduju psihijatri je puno vece. Takodjer kao lijecnici mogu prepoznati neke stvari koje psiholozi ne mogu. A uz to - mogu prepoznati sve sto psiholog moze - kod individualnih pacijenata.

I nije istina da te nasi psihijatri nasopaju tabletama - ovisi od psihijatra do psihijatra.

Za neke vrste stanja - tablete su neophodne. No, dobri psihijatri znaju kombinirati razlicite oblike terapija. Za neka stanja nikakvi medikamenti se ne koriste.

I da - mnogi psihijatri vode razgovore sa svojim pacijentima - vrlo slicno americkim filmovima.
schmokljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2005., 21:48   #69
Pa ako ne možeš normlano funkcionirati i ako predstavljaš opasnost za druge osobe (i životinje ) onda bi stvarno trebala ići psihijatru, u svakom drugom slučaju bi tvoj odlazak dotičnom bio glupost, kao i operacija zbog prehlade. Pusti doktore da svojih 9 godina studiranja iskoriste za neke pametnije i veće probleme, a ti se prošeći po Sljemenu ili kopaj vrt.
aurora_borealis is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2005., 11:47   #70
na rebru u zg ima dobar odjel i navodno su najbolji lijecnici tamo......mora se cekati par mjeseci da dodjes na red, al ak je hitno prime te odmah....biras, dob i spol terapeuta........i sve je dzabe (ak imas zdravstveno)
__________________
ba-ba-ba-Barbara Ann
Rick Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2005., 10:38   #71
Preporuke i iskustva s psiholozima, psihoterapeutima i psihijatrima

Nakon dugog poricanja, shvatila sam da trebam stručnu pomoć. E, sad htjela bih da to bude privatno i maksimalno diskretno. Budući da vidim da je ovdje puno ljudi sa sličnim iskustvima, molim par imena u Zagrebu (kojima ste jako zadovoljni). Imala sam iskustvo s prijateljem jako zadovoljnim prof. Grudenom, no kod njega je teško dobiti termin. Obzirom da mi je ovo prvi post, nadam se da sam na pravom mjestu. Hvala!
__________________
Marija
marija1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2005., 18:21   #72
Volio bih da ti mogu preporučiti nekog dobrog doktora psihijatrije ali ne mogu. To ti je lutrija na kakvog se potrefiš. Večina ljudi koji govore o svojim iskustvima o doktorima psihijatrije kažu da su pronašli "svoga" nakon što su ih promjenili nekoliko. Sva moja iskustva, točnije 3 iskustva, negativna su. Kada me čovjek pita da mu preporučim psihijatra najradije bih mu preporučio svečenika, katoličkog, jer sam i sam katolik. Eto, nadam se da će ti se netko javiti na topiku s dobrim psihijatrom.
Dalibor - od 1983. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2005., 20:03   #73
Izvanredan psihijatar u Zagrebu je Dr. Anto Orešković, ali njegova domena je bolest ovisnosti i ptsp. Također Dr. Dodig, ali opet moram reći nažalost - jer on je ravnatelj psihijatrijske bolnice na KBC-u u Splitu.
__________________
'Ima li nešto smješnije od onoga što je istinski plemenito, i da li ima ičega tužnije od onoga što je uistinu smiješno'.
Akinetoh blues is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2005., 20:10   #74
Ja sam bila na Rebru u Centru za krizna stanja kod. dr. Živka Malnara. Izvrstan čovjek i odličan psihijatar...

Preporučujem ga od srca...
__________________
Ljubav je...
chocogirl35b is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2005., 00:50   #75
Quote:
Dalibor - od 1983. kaže:
Kada me čovjek pita da mu preporučim psihijatra najradije bih mu preporučio svečenika, katoličkog, jer sam i sam katolik. Eto, nadam se da će ti se netko javiti na topiku s dobrim psihijatrom.
Svećenik,sveučilišni profesor psihologije-Božo Bulut ali u St. Psiholozi kao što znamo ne mogu napisati recept, a teško je onima koji ne žele "liječiti" svijetonazor nego bolest, čini mi se da je otuđenost medicine i psihologije od metafizike, odnosno, neobrazovanost terapeuta česta zapreka razumijevanju p-t.
U stvari, nisam sigurna bavi li se ovaj čovjek psihoterapijom, nadam se da je, jer je odličan poznavatelj i jednog i drugog znanja. Vjerniku, autentičnom bih svakako preporučila takvog terapeuta. (osim u, naravno, slučajevima koji baš traže psihijatra,medicinu, a i onda kombinirano)
Sretno
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2005., 20:41   #76
Quote:
lala kaže:
Svećenik,sveučilišni profesor psihologije-Božo Bulut ali u St. Psiholozi kao što znamo ne mogu napisati recept, a teško je onima koji ne žele "liječiti" svijetonazor nego bolest, čini mi se da je otuđenost medicine i psihologije od metafizike, odnosno, neobrazovanost terapeuta česta zapreka razumijevanju p-t.
U stvari, nisam sigurna bavi li se ovaj čovjek psihoterapijom, nadam se da je, jer je odličan poznavatelj i jednog i drugog znanja. Vjerniku, autentičnom bih svakako preporučila takvog terapeuta. (osim u, naravno, slučajevima koji baš traže psihijatra,medicinu, a i onda kombinirano)
Sretno
Tak je! Općenito, to što je netko "psihijatar" ne znači da razumije psihu. Netko tko nema ni 8 razreda škole može više pomagato "bližnjima" na psihičkom planu od nekog psihijatra. Radi se o shvačanju stanja stvari. A tu psiha bez duhovnosti zakazuje. A zakazuju i ljudi koji bi kakti trebali liječiti psihu drugih.
Naravno kada netko ima dijagnozu da mu treba prepisati 20mg Moditena (!!!) tada je pored te terapije pomoć razgovorom relativna stvar.
Dalibor - od 1983. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 20:39   #77
Question iskustva s psihijatrima

zanima me kakva ste iskustva imali s psihijatrima.

ja sam bila kod jednog psihijatra i nekak mi je zgadio i vrapče i psihijatriju)

jer ono, cini mi se da sve pacijente medu u par 'ladica' vec nakon prvog puta i onda sam tera po svom jer si u toj i toj ladici..

mislim da mi je iskustvo bilo lose i time sto se on bavi ipak necim drugim neg sto je moj problem, al sad kuzim onu dobru staru izreku pacijenata, vezana uz psihijatre

'svi su oni isti!'



npr. pricam s psihicem o tom kako nikad ne mogu bit lose volje, sto samo po sebi na prvi pogled nije lose, al dovodi do tog da mislis da si ubermensch, i da onda kad bi trebo bit lose volje nebudes pa te sve zapljusne svake 2-3 godine.
kao , nemogu bit u depresiji..(bla,bla, nije ni bitno konkretno ovaj problem..)

i lik mi dode: 'se bojite depresije?'
ja: ne!
on opet pogleda i blabla po svom

ja kazem da se ne bojim depresije, da bi htjela moc bit u depresiji, tj. potistena na vrijeme itd.

al ne, on je vec etiketiro da se ja bojim depresije i sad opce dalje nije bitno sto cu ja rec..
LeeLooo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 21:33   #78
Gle,nemoj po prvom zaključivati,,,,grozno je reći ali moraš ih puno promijeniti...kao i što se neki ljudi ne slažu tako se i ne slažu pacijent i doktor.....meni je trebalo 10 godina da najdem pravog i sada sam ga našao....Nije da on posvećuje više vremena prema meni nego je jednostavno našao optimalan oblik lijeka i razgovora .......a I SAM SE PROMIJENIŠ...ja se sada vidim s njim jednom u 3 mjeseca.....a ako baš zaglibim uvijek se možemo naći....moraš znati da su i oni ljudi i koji put im se niš ne da ....e jebi ga takvi smo svi zar ne???
__________________
Aaaa,otic cemo mi u taj staracki,pa cemo da se kupamo kada prahne!!Ovako moras svakog ljeta.Tamo ne bi prosao bez dva put sedmicno...jeeee......Drugi jebu a ti se Muzafere kupaj,,eto kako ti je to..
divlji_Muzafer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 22:24   #79
jedan put sam otisla kod psihijatra i nikad vise...
umjesto da ja njemu pricam, on je poceo meni da prica i zali se na svoj zivot itd.
na pravi nacin me je natjerao da shvatim, da moj najbolji pomocnik sam ja sama.

s drugim rijecima, ni psihijatri ne mogu uvijek sebi da pomognu . a cim ne mogu sebi, onda ne mogu ni drugima...
dersu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 22:31   #80
Quote:
dersu kaže:
jedan put sam otisla kod psihijatra i nikad vise...
umjesto da ja njemu pricam, on je poceo meni da prica i zali se na svoj zivot itd.
na pravi nacin me je natjerao da shvatim, da moj najbolji pomocnik sam ja sama.

s drugim rijecima, ni psihijatri ne mogu uvijek sebi da pomognu . a cim ne mogu sebi, onda ne mogu ni drugima...
Ocito ti ni pomoć nije trebala....jer vjeruj mi nekada sam sebi ne možeš pomoći,,,,
meni se ćini da svi ovdje koji traže iole kakav takav savjet su nezrela dječurlija,koja proživljava krizu identiteta u adolescentnom razdoblju......
ma zali boze rijeći
__________________
Aaaa,otic cemo mi u taj staracki,pa cemo da se kupamo kada prahne!!Ovako moras svakog ljeta.Tamo ne bi prosao bez dva put sedmicno...jeeee......Drugi jebu a ti se Muzafere kupaj,,eto kako ti je to..
divlji_Muzafer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:06.