Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2022., 20:39   #1
Popravak betonskih zidova- temelja

Može li netko savjetovati čime zaštititi beotnski zidić ( i općenito vanjske zidove) na koji će ići panel ograda, od vanjskih utjecaja, ponajviše naravno vode.
Kulir je estetski možda najbolje rješenje, ali mi se čini preskupo. Ima li neko jeftinije rješenja , a da ga i sam mogu primjeniti ?
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2022., 12:59   #2
Prečetkaj reparaturnim mortom kao bojom lijevo desno, ukoso to je inn u arhitekturi eksterijera.
a imam pitanje ne ovoj temi :koja je reakcija ako vodeno staklo umiješam u akrilnu boju ?
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2023., 18:44   #3
Betoniranje temelja

Molim pomoć oko temelja. Imam staru visoku prizemnicu od pune cigle 5x10m koja nema betonske stupove niti betonsku deku na plafonu (drvene grede i fosne, lamperija) ima betonske temelje i kroz pola kuće je betonski podrum od 2m (kuća je cca 60cm iznad terena tako da je podrum oko 1.5m u zemlji). Uz kuću je naknadno spojena betonska deka 3x7m i na njoj je terasa, desni dio terase je zidan a lijevi dio je otvoren, samo drveni stupovi i krov.
Sad mi je plan na prednjem dijelu kuće izbetonirati temelje i ploču te ozidati sve kako bi dobio zatvorenu prostoriju 3x4m i zatvoreni ulaz 2x3m.
Planirao sam uz postojeće temelje od podruma kuće i terase u kocku izliti nove te ove na mjestu kuće i terase povezati ankerima i mrežom.
Samo se dvoumim da li napraviti klasične tipa po 80cm dubine i 50 širine ili sa koševima 60x60 na čoškovima gdjeće doći stupovi ?
Napomena, prostorija neće biti previše opterećena jer će biti bez betonskog plafona, na stropu će biti samo grede i knauf te s gornje strane krov.
Alex93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2023., 19:01   #4
https://imgtr.ee/image/20230818-124835.3t0Ma
Alex93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2023., 17:06   #5
Deset puta sam čitao i ne razumijem u potpunosti što želiš .
Principijelno imaš želju iskopati tlo uz kuću prostoriju veličine 3 x 4 m kao produžetak podruma sa vanjske strane.
Temeljenje ovakovog zahvata je moguće uz trakaste temelje širine 40 cm a dubine 60 cm sa ankerima za stupove na 4 točke. Možeš koristiti i betonski blok šupljim ćoškovima za ubacivanje armature . Pri tom moraš ugraditi i ankere na postojeći podrumski zid.
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2023., 11:20   #6
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Deset puta sam čitao i ne razumijem u potpunosti što želiš .
Principijelno imaš želju iskopati tlo uz kuću prostoriju veličine 3 x 4 m kao produžetak podruma sa vanjske strane.
Temeljenje ovakovog zahvata je moguće uz trakaste temelje širine 40 cm a dubine 60 cm sa ankerima za stupove na 4 točke. Možeš koristiti i betonski blok šupljim ćoškovima za ubacivanje armature . Pri tom moraš ugraditi i ankere na postojeći podrumski zid.
Stavio sam skicu.
Znači uz postojeću kuću 5x10 je naknadno betonirana terasa 3x7 koja je pola ozidana a pola otvorena (grede I krov) te je kuća sad 8x10 osim jednog djela gdje fali 3x3m da bi bila pravokutna 8x10.
Plan je betonirati tu ploču 3x3m i na njoj zidati prostoriju koja bi prešla 1m na postojeći otvoreni dio terase koju bi tako cijelu zatvorio.

Tako sam i mislio, zid bi bio širine 29cm, da li bi bilo dovoljno 4 šipke fi 12mm i vilice 8mm na razmaku 25cm za stupove?
Da li je dovoljno 2 mreže q257 fi7mm za trakaste temelje I na vrhu u vilice I 2 šipke 12mm?
Na nad temelj sam kanio napraviti klasičnu korpu 4 fi 12mm i vilice.
Koju mrežu bi preporučili za ploču?
Alex93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2023., 21:06   #7
PUR pjena ispod deke

pozdrav!

prije par mjeseci sam kupio kuću na kojoj je upala deka jer se zemlja ispod slegla. kuća je građena krajem 70-ih. nakon što sam raskopao jednu sobu vidio sam da je "zračni prostor" između zemlje i deke cca 10cm. međutim, deka je upala samo na desnoj strani kuće. na lijevoj se također, pretpostavljam, zemlja slegla, ali iz nekog razloga deka nije propala. moje pitanje je sljedeće: pošto je jako puno posla oko razbijanja deke i čišćenja pa onda i betonaže i svega ostalog što ide uz to, probao bih sa bušenjem deke na nekoliko mjesta i uštrcavanjem visokoekspandirajuće pur pjene koja bi zapunila taj prazni prostor. da li mislite da bi pjena bila dovoljno jaka da izdrži propadanje deke ako bi ona jednog dana odlučila puknuti i upasti? vidio sam da u americi rade nešto slično, tj. čak i podižu razinu betona. btw deka je bez armature, ako to mijenja išta... a staru glazuru bih svakako micao jer idem na podno grijanje
iznervirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2023., 21:57   #8
Koliko je ta deka debela, i dali je oslonjena na temelje ili je samo nalivena između nadtemeljnih zidova?
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2023., 07:17   #9
Quote:
iznervirani kaže: Pogledaj post
pozdrav!

prije par mjeseci sam kupio kuću na kojoj je upala deka jer se zemlja ispod slegla. kuća je građena krajem 70-ih. nakon što sam raskopao jednu sobu vidio sam da je "zračni prostor" između zemlje i deke cca 10cm. međutim, deka je upala samo na desnoj strani kuće. na lijevoj se također, pretpostavljam, zemlja slegla, ali iz nekog razloga deka nije propala. moje pitanje je sljedeće: pošto je jako puno posla oko razbijanja deke i čišćenja pa onda i betonaže i svega ostalog što ide uz to, probao bih sa bušenjem deke na nekoliko mjesta i uštrcavanjem visokoekspandirajuće pur pjene koja bi zapunila taj prazni prostor. da li mislite da bi pjena bila dovoljno jaka da izdrži propadanje deke ako bi ona jednog dana odlučila puknuti i upasti? vidio sam da u americi rade nešto slično, tj. čak i podižu razinu betona. btw deka je bez armature, ako to mijenja išta... a staru glazuru bih svakako micao jer idem na podno grijanje
Treba prije svega izmjeriti utonuće trakastih temelja u tlu, kolika su odstupanja na svim rubnim točkama temelja (ćoškovima) ako su oni OK onda:

razbi sve AB ploče koje su unutar temelja, ukopaj se i nabi žabom tampon bar 20cm sabijeno, pa termoizolaciju 10 cm stirodura, armaturnu mrežu i na to AB ploču. Naravno trakaste temelje okolo hidroizoliraj recitolom i V3/V4 ljepenkom.

Nakon toga ide opet hidroizolacija, pa termo izolacija sada minimalno 5 cm stirodura ili tvrđeg EPS-a, na to raster za podno i na kraju glazura prema pravilima (mrežica, vlakna, aditivi..)

To je onda top, da li je povezivati sa postojećim temeljima ja ne bi iz razloga što u to vrijeme betoni nisu baš bili kvalitetni (trebalo bi ih pregledati-tvrdoću i sl.) pa bi postavljanjem ankera koji bi nosili donju AB ploču došlo po mogućeg pucanja temelja.

Ovaj način je, nakon nabijanja tampona i stabilizacije tla između temelja sasvim dovoljan da buduća AB ploča više ne tone. Naravno preba vidjeti ako je tlo močvarno onda treba drugačije raditi.
mr.ivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2023., 21:01   #10
tek se maloprije vratio sa štemanja pa sad vidio poruke...

@baustelac99 - deka je debela 9-10cm i samo je izlivena između temelja, vidi se na slikama.

https://ibb.co/XsWYcJG
https://ibb.co/b713khr
https://ibb.co/gFhrsh3
https://ibb.co/YfxLVD3

na prve 3 se vidi koliko se zemlja slegla, a ovo gdje je zabijen ručni štemer sam malo iskopao da vidim što je ispod šljunka. meni se čini kao nekakva glina. moram napomenuti da je kuća izdignuta cca 1m ili malo manje od razine tla. na zadnjoj slici se vidi sredina prostorije gdje je deka i utonula. na rubovima je vjerojatno drži ljepenka.

@mr.ivek - moram priznat da nisam siguran da sam skroz skužio što mi predlažeš... ovo "ukopaj se" znači da iskopam do neke određene dubine zemlju uz temelje? pretpostavljam samo unutar kuće, jer izvana su betonske ploče okolo. onda nasuti još šljunka i na njega (nakon što nabijem) direktno stirodur? i ne razumijem zašto staviti armaturnu mrežu i na nju armiranu betonsku ploču... koju svrhu bi imala ta mreža između stirodura i deke? ja sam mislio nasuti šljinka, svakih cca pola metra upucati pod kutem ankere (čbr fi 16), malo ih nagaziti i preko njih q257 i 10ak cm betona pa kadica v3/v4 ljepenke da se spoji s ovim što malo viri između temelja i zidova. a onaj dio kuće koji nije upao bih najrađe ispunio nečime, bilo nekakva pjena ili čak rijetki beton
iznervirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2023., 23:03   #11
Quote:
iznervirani kaže: Pogledaj post
@mr.ivek - moram priznat da nisam siguran da sam skroz skužio što mi predlažeš... ovo "ukopaj se" znači da iskopam do neke određene dubine zemlju uz temelje?
Da

Quote:
iznervirani kaže: Pogledaj post
pretpostavljam samo unutar kuće...
da

Quote:
iznervirani kaže: Pogledaj post
onda nasuti još šljunka
da pod šljunkom mislim na ovo: - ispod može ići /poželjno je i geotekstil.

Kad to dobro sabiješ, na to može ići najlon ili ti parna brana i na nju stirodur (toplinska izolacija po današnjim standardima-što više to bolje, ali recimo da ideš sa 10 cm je OK) na to AB ploča sa q335 mrežom - preporuka (ne radiš to svaki dan), ali može i q257 mreža. To će opet biti plivajuća ovaj puta AB ploča kojoj je podloga stabilna i neće više propadati.

Ja ne bi radio ankere u trakaste temelje iz razloga jer pretpostavljam da su ti temelji rađeni bez željeza, ako ih izbušiš popucat će jer će sile kod stalnih mikro-diletacija koje su prisutne na svim čvrstim materijalima, na pojedinim ankerima djelovati jače, negdje slabije i dolazit će s vremenom do pucanja materijala odnosno temelja. Tj. u pojedinoj zoni opteretit ćeš trakasti temelj, negdje više, negdje manje. Do sada ti trakasti temelji nisu nosili AB ploču, već samo zidove ... tako se nekada gradilo. Pucanja takvih temelja poslije ubušivanja ankera nije jednom viđeno, tada ćeš narušit statiku cijele kuće.

Da skratim, potrebno je između tih trakastih temelja, po otkopavanju, nanošenjem više slojeva drobljenog kamena prema fotografiji odnosno šljunka veće i manje granulacije, dobro podlogu sabiti i to je to. npr. kao kada radiš pripremu za asvaltiranje - tampon/noseći sloj je bitan i njegova sabijenost.

Savjetujem da bi prije nego se odlučiš nabijati ankere u te temelje netko bi stručan trebao pregledat temelje (statičar) da li su već negdje šprungirali, da li imaju u sebi željeza, koliko su ti temelji uopće "zdravi" - ušla vlaga u njih, lako se rune kod manjih udaraca rubom čekića, promjenili boju, natruli - djelovanje vlage i loš materijal kod gradnje, premalo cementa, loš šljunak i sl. Sve to je svojstveno za te godine gradnje.


Kad saliješ AB ploču onda ide ostalo u prethodnom postu opisano.
mr.ivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2023., 23:10   #12
hvala na iscrpnom objašnjenju. zaboravio napisati ranije... danas sam mlatio čekićem po temelju na par mjesta i nema runjenja. osim kada sam višestruko tukao po istom mjestu, onda se malo površinski skinulo materijala, ali nikakva rupa.
iznervirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2023., 23:46   #13
U svemu se slažem s Ivekom, tu nema druge nego sve izvaditi i dovoljno se ukopati da stanu svi slojevi koji trebaju po današnjim standardima.
Prije svega treba DOBRO nabiti postojeći materijal i šljunak koji će kasnije doći, to se nabija VIBRO NABIJAČEM https://www.njuskalo.hr/vibro-ploce-...oglas-18170612

a ne vibro pločom,jer ploča samo zagladi površinu a ne nabije kako treba (male vibro ploče su za nabijanje tlakavaca i asfalta a ne nasipa). Na nasip stirodur pa betonska ploča, većinu toplinske izolacije moraš staviti ispod betonske ploče, jer iznad ploče i ljepenke vjerovatno nemaš mjesta (ne možeš previše podebljati pod jer će ti nadvoji na vratima biti niski)
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2023., 23:56   #14
iznervirani

sve u svemu nema tu žurbe, pametno i razborito radi radije 30/60 dana duže, nađi ekipu da ti pomogne i sve to možeš odraditi sam. Ne treba mudrost iskopat zemlju istačkat van, kupiti geotekstil postavit ga, navest šljunka i nabijat, poljevat i nabijat tjedan dana ako treba...

Ako si aktivan u nekoj zajednici, poznaješ sigurno građevince (firme) svatko će ti posuditi alat - ovo što bauštelac99 piše, pa da ga i iznajmiš bolje nego loše nabiti, imaš i mini valjaka sa vibracijom od cestara ako imaš veće površine u kući, svi će ti pomoći ako se trudiš ...

Radiš sebi i ti ćeš tu živjeti, ako radiš brzinski ništa od toga...

Ima izreka "loša građa udupe gađa"


Sretno
mr.ivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2023., 22:51   #15
nadam se da sam dobro shvatio:

1. nakon što izbijem sav beton, iskopati nešto zemlje, a ostatak nabiti
2. temelje namazati resitolom
3. nabijenu zemlju prekriti geotekstilom, na njega stavljati šljunak u slojevima i svaki sloj nabiti
4. na nabijeni šljunak staviti parnu branu i na nju 10cm stirodur
5. na stirodur plivajuća armirana deka (10ak cm betona je dovoljno?) - to bih pozvao ipak profesionalce da izliju
6. na deku ljepenka
7. ostatak (podno grijanje i glazura) će raditi vodoinstalater

a što se visine tiče, mislim da tu ne bi trebalo biti problema, jer sad kad sam razbio i izvadio deku iz te jedne prostorije vidim da ima 20ak cm prostora od šljunka do ljepenke koja je između temelja i zida. tako da bi tih 10 cm stirodura i 10cm ab ploče bilo taman do visine gdje je bila i originalna ploča pa novi šljunak možda ne bi niti trebalo dovlačiti, samo ovoga nabiti, jer je valjda već tokom tih 40+ godina i sam pao do svoje najniže točke. e da, ostalo mi je nešto manjih i srednjih komada stare deke po šljunku, da li da to mičem ili ostavim kao podlogu? ovako izgleda (slikano neki dan pa tu nije kompletna deka vani):
https://ibb.co/Jtd8PVX
iznervirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2023., 19:10   #16
da upravo izačunaj što i koliko misliš toplinske izolacije stavljati toliko se ukopavaš, tako si snimi visine i ocrtaj na zidu tzv. "Vagres" nekada se radilo sa šlauf vagom sada sa laserima.

Računaj da ti na kraju ostane cca max 6 cm za glazuru i računaj 1 cm za pločice, odnosno što već planiraš kao završni sloj. Danas su kuća sa velikim pločicama IN a kod podnog nema bolje - ljeti te hladi zimi te grije, ali to je tvoj izbor.

Što se tiče betona za AB ploču, idealna ploča bi bila 12-15 cm, ali tvoji novci.

Danas je to super možeš naručiti razne betone u kojima ima aditiva za vodonepropusnost, dodatnu čvrstoću, vlakana... rapitaj se kod lokalnih betonara što nude i po kojoj cijeni pa lako doneseš odluku.
Dođe mikser i u svaku prostoriju dosegne crijevo i bez brige si ne treba ti puno ljudi samo jedan ili dvojica dobrih majstora koji će znati izvući beton sa velikim (raznim) alu. letvama na visinu.

Cijelu kuću prizemlje završiš za 3-4 sata (cca 100m2) vremena samo moraš naći nekoga tko to brzo i precizno izvači.
mr.ivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2023., 22:38   #17
Quote:
mr.ivek kaže: Pogledaj post
Računaj da ti na kraju ostane cca max 6 cm za glazuru i računaj 1 cm za pločice, odnosno što već planiraš kao završni sloj. Danas su kuća sa velikim pločicama IN a kod podnog nema bolje - ljeti te hladi zimi te grije, ali to je tvoj izbor.
ma lako za završni pod, imam prostora do stropa, a i sama debljina iznad deke (odnosno ljepenke) je dosta visoka. 3-4 cm vune, sloj betona, sloj glazure i završni pod. sve skupa oko 15cm. za završni će ići pločice u kupaonu, wc i kuhinju, a ostatak najvjerojatnije spc.

Quote:
mr.ivek kaže: Pogledaj post
samo moraš naći nekoga tko to brzo i precizno izvači
a ja mislio da s mikserom dođe i čovjek koji to sve izvuče da, nekog ću onda morat pronać... sreća imam vremena, jer će mi razbijanje potrajat puno duže od planiranog
iznervirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2023., 06:23   #18
Quote:
iznervirani kaže: Pogledaj post
ma lako za završni pod, imam prostora do stropa...

ha, ha dobar si, moraš paziti i na štokove (otvore) i prozore na visine, da ti prozori ne dođu do koljena i da možeš ući kroz vrata.

Postoje neki standardi visine štokova (vrata) od završne podloge i na to moraš paziti.

Odnosno sada je prilika da prije betonaže AB ploče razbiješ proširiš otvore za boravak, otvoriš nova "vrata" i drugo kako si već planirao (novi raspored u kući).
mr.ivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2024., 15:39   #19
Pozdrav, volio bih vanjski dio betonske ograde, tj. parapeta prijeći s ljepilom za keramiku, malo korigirati kao pregletati... da li mogu ljepilo direktno nanijeti na beton ili je potrebna impregnacija? Ako da, koja? SN veza ili je ona samo za bojanje betona?

Poslano sa mog S23 Ultra koristeći Tapatalk
Uplaseni is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2024., 15:04   #20
Quote:
Uplaseni kaže: Pogledaj post
Pozdrav, volio bih vanjski dio betonske ograde, tj. parapeta prijeći s ljepilom za keramiku, malo korigirati kao pregletati... da li mogu ljepilo direktno nanijeti na beton ili je potrebna impregnacija? Ako da, koja? SN veza ili je ona samo za bojanje betona?
Isperi miniwashem, kad se posuši možeš i odmah ljepilom za keramiku... ako je baš jako stari beton ima ona 'beton veza' , ili imaš akril grund za fasade sa zrncima. To ljepilo drži i da ga samo nagletaš na dobro očišćeni beton.
Samo nemoj sada raditi kad još smrzava, i pusti ljepilo da se posuši bar 14 dana prije nego naneseš kakvu boju ili fasadu.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:49.