Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2012., 18:42   #861
moraš studirati vanredno, gubiš studentska prava.
pogeldaj si dal možeš otvoriti obrt, koji su uvjeti za obrtnicu (gledaj slobodne i vezane obrte). s obrtom je lakše kod otavranja i zatvaranja.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2012., 18:33   #862
gospodja kod koje sam zaposlena želi se povući iz posla,a kako to dobro posluje žao nam je da zatvori obrt.Ja bi taj obrt prebacila na sebe.Dali to mogu s obzišom da nemam tu struku.Ako mogu šta trebam učiniti da to pređe na mene.Hvala lijepa.
SlavicaD is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2012., 23:21   #863
o kojem se obrtu radi? bitno je razlikovati vezane i slobodne. pronađite na netu koji su to. ako je potrebna odgovarajuća struka, možete otvoriti doo. naravno, dobro se treba raspitati prije toga.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 09:06   #864
što je obavezno napisati na tabli tvrtke (doo)?
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 13:54   #865
Skraćeni naziv tvrtke i adresu
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 09:19   #866
hvala. znači oib nije nužan?
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 21:05   #867
Quote:
zlocka kaže: Pogledaj post
hvala. znači oib nije nužan?
Nije... Ni na tabli ni na pečatu....
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 09:50   #868
thx. radimo tablu u drvetu za jednu firmu, a oni nisu znali točno što treba ići. kako mi imamo obrt i nama su izradili tablu u pečatu (nismo se i mi sjetili napraviti drvenu, milijun puta je ljepša) stavili su nam ono što minimalno mora biti na tabli (ime firme, adresa, vlasnik, nisam znala što je nužno za firmu)
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 14:28   #869
Otvaranje tvrtke - javni službenik

Da li javni službenik ( konkretno - radi u vojsci) može otvoriti tvrtku (d.o.o.) u kojoj bi on bio direktor, i imao jednu zaposlenu osobu ?
veluna is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 10:16   #870
Ako firma kupi firmu plaća li se tu neki porez, ako kupi udio pa firma i dalje postoji, ili ako kupi firmu te ona prestaje postojati?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 14:28   #871
Vidim da nitko baš ne odgovara, ali da pokušam,možda mi se posreći.
Dakle, ako je firma otvorena 2009., ali je počela sa poslovanjem tek 2011., a dok nije radila nisu predavana nikakva financijska izvješća budući je tako rečeno iz porezne. Sada me zanima, a s obzirom da se do 1.1.2011. stanje na računu smanjilo za naknade vođenja računa, kada se otvara bilanca koje je početno stanje i temeljni kapital? Što se knjiži kada se započelo s poslovanjem a s obzirom na to da je firma ranije otvorena? Što je sa pozajmicom koju je vlasnik firme dao za ulog a koja je također djelomično u prošloj godini vračena?
početnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 17:03   #872
Quote:
početnica kaže: Pogledaj post
Vidim da nitko baš ne odgovara, ali da pokušam,možda mi se posreći.
Dakle, ako je firma otvorena 2009., ali je počela sa poslovanjem tek 2011., a dok nije radila nisu predavana nikakva financijska izvješća budući je tako rečeno iz porezne. Sada me zanima, a s obzirom da se do 1.1.2011. stanje na računu smanjilo za naknade vođenja računa, kada se otvara bilanca koje je početno stanje i temeljni kapital? Što se knjiži kada se započelo s poslovanjem a s obzirom na to da je firma ranije otvorena? Što je sa pozajmicom koju je vlasnik firme dao za ulog a koja je također djelomično u prošloj godini vračena?
Da probam ja; dakle sa osnivanjem firme 2009.g. trebala si sastaviti početnu bilancu. Ako je bilo promjena na žiro računu trebala si predavati izvješća (GFI i PD) i sastavljati bilancu za svaku godinu.
Ako misliš na "pozajmicu" za uplatu temeljnog kapitala, onda to nije pozajmica, nego uplaćeni temeljni kapital. A ako je tvrtka nešto isplatila vlasniku onda je tvrtka njemu dala pozajmicu.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 17:06   #873
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Ako firma kupi firmu plaća li se tu neki porez, ako kupi udio pa firma i dalje postoji, ili ako kupi firmu te ona prestaje postojati?
Ako kupi udio u firmi nema poreza (kod firme koja je kupila), ali ako dođe do spajanja ima više kombinacija i mogućih obaveza za porez (porez na promet nekretnina u određenim slučajevima), poseban porez na aute (opet u određenim slučajevima) ...
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 17:27   #874
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Da probam ja; dakle sa osnivanjem firme 2009.g. trebala si sastaviti početnu bilancu. Ako je bilo promjena na žiro računu trebala si predavati izvješća (GFI i PD) i sastavljati bilancu za svaku godinu.
Ako misliš na "pozajmicu" za uplatu temeljnog kapitala, onda to nije pozajmica, nego uplaćeni temeljni kapital. A ako je tvrtka nešto isplatila vlasniku onda je tvrtka njemu dala pozajmicu.
Hvala na odgovoru!
Ovo prvo što se tiče GIF i ja mislim da je tako, ali kako je u poreznoj rečeno suprotno toga sam se i pridržavala.
Dakle, po tebi vlasnik ne može dati pozajmicu za temeljni ulog tj. temeljni kapital i onda nakon nekog vremena sebi tu pozajmicu vratiti bez kamata? Negdje sam čitala da se to može i da je to potpuno legalno...
početnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 23:00   #875
A kome je on posudio???
Temeljni kapital osnivač unosi u društvo.
Samo ako je tako određeno društvenim ugovorom osnivači mogu refundirati sredstva koja su utrošila za osnivanje (javni bilježnik, NN i drugo), ali tek kada tvrtka počne poslovati, tj. kada pokrene poduzetničku aktivnost (ZTD 393.).
I može si isplatiti pozajmicu - on nije ništa posudio tvrtki.
Za bilancu ostaje da je trebalo predavati ako je kako si napisala bilo poslovnih promjena na žiro računu (za naknade)

Zadnje uređivanje vlado3 : 27.04.2012. at 23:06.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 21:00   #876
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
A kome je on posudio???
Temeljni kapital osnivač unosi u društvo.
Samo ako je tako određeno društvenim ugovorom osnivači mogu refundirati sredstva koja su utrošila za osnivanje (javni bilježnik, NN i drugo), ali tek kada tvrtka počne poslovati, tj. kada pokrene poduzetničku aktivnost (ZTD 393.).
I može si isplatiti pozajmicu - on nije ništa posudio tvrtki.
Za bilancu ostaje da je trebalo predavati ako je kako si napisala bilo poslovnih promjena na žiro računu (za naknade)
Hvala!!!
A kada i pod kojim uvjetima, te što je potrebno da bi društvo isplatilo članu i direktoru pozajmicu? U kojem roku se mora vratiti i mora li se vratiti?
Društvo nema zaposlenih, ako je to u ovom slučaju važno...
početnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 17:29   #877
U slucaju da se otvara d.o.o. osnivac ako ne radi nigdje dalje mora biti zaposlen u svojoj firmi i placati minimalna davanja od 2990 kuna.

Ono sto me zanima jest da li u slucaju 2 ili vise osnivaca (partnera, suvlasnika), oni moraju takoder svi biti prijavljeni (zaposleni) i placati drzavi onih minimalnih 2990kn?
Pitam posto je za firmu koja tek pocinje u slucaju da imaju 3-4 osnivaca 9.000 - 12.000 kuna je malo poveci izdatak prije nego sto se stvari malo razrade.

U slucaju da se to ipak mora placati koje su alternative? Kako se ostali clanovi mogu kasnije ukljuciti u vlasnistvo (osim onog jednog nuznog)? Da li postoji neka pravna regulativa putem ugovora ili to manje-vise ostaje samo na usmenom dogovoru?

Hvala...
not_so_smart is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 17:31   #878
Zaboravio sam navesti da su SVI osnivaci nezaposleni....
not_so_smart is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 17:48   #879
Quote:
not_so_smart kaže: Pogledaj post
U slucaju da se otvara d.o.o. osnivac ako ne radi nigdje dalje mora biti zaposlen u svojoj firmi i placati minimalna davanja od 2990 kuna.

Ono sto me zanima jest da li u slucaju 2 ili vise osnivaca (partnera, suvlasnika), oni moraju takoder svi biti prijavljeni (zaposleni) i placati drzavi onih minimalnih 2990kn?
Ne, osnivac ne mora nigdje bti zaposlen - moze biti student, penzioner ili strani drzavljanin koji uopce ne zivi u RH.

Ovo sto si napisao vazi za direktora. Ako ima vise direktora, pretpostavljam da svaki mora negdje po nekoj osnovi placat doprinose.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 19:12   #880
Ministar Maras je danas bio gost kod Ace u Nedjeljom u 2. Nisam gledao otpočetka, ali sam čuo da je najavio kako će vrlo skoro biti ukinuto pravilo o 20.000 kn temeljnog kapitala kod osnivanja, sve kako bi malim poduzetnicima bilo lakše krenuti u posao.

Quote:
Vlada bi, najavio je, uskoro trebala usvojiti i projekt kojim bi se pojednostavilo osnivanje poduzeća. "Poduzeće će se ubuduće moći osnovati u samo 10-ak dana, bez temeljnog kapitala od 20 tisuća kuna za neke djelatnosti, poput uslužnih, za koje nisu potrebne posebne dozvole ", rekao je Maras. Troškovi osnivanja poduzeća trebali bi iznositi svega stotinjak kuna, dodao je.
Laganini is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:08.