Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2011., 13:23   #821
Quote:
kresko kaže: Pogledaj post
pozdrav,

evo ovako. sa jednim frendom planiram iduće godine otvoriti firmu koja bi se bavila čišćenjem i uređivanjem eksterijera i interijera. Za početak bi bili samo nas dvoje a poslije tko zna. Pošto firmu mislimo prilikom otvaranja registrirati na nešto širi spektar djelatnosti zanima me dali postoji mogućnost ako se firma registrira na knjigovodstvene usluge dali ću moći sam sebi voditi knjigovotstvo tj. vodila bi ga moja žena pošto ima završen taj faks i još neki tečaj. To mi je jedan od načina uštede pošto su skupa knjigovodstva. Zanima me još dali ako nas dvoje otvaramo firmu jedan od nas mora biti direktor? ako je tako onda bi on bio direktor pošto bi ja još malo radio na starom radnom mijestu dok ne steknemo stalnu klijentelu. ako bi obojica bili osnivači a samo on direktor bez mene kao zaposlenog (naravno do trenutka kad bi bilo posla bi se ja prijavio) onda bi on samo sebi kao direktoru plaćao mirovinsko i ostalo...neznam baš kako to ide. Unaprijed hvala na pomoći. Pozdrav
Da bi imao interno knjigovodstvo ne moraš biti registriran za knjigovodstvene usluge već samo zapošljavati knjigovođu..Što se direktora tiče, firma može u sudski registar upisati odgovornu osobu tj direktora za kojeg je bitno da je u radnom odnosu..da li u toj firmi ili negdje drugdje nije bitno..ako nije u radnom odnosu onda mora plaćati doprinose ne jako visoku osnovicu što se nikako ne isplati..Nadalje, osoba koja je direktor po rješenju trgovačkog suda ne mora nužno biti zaposlena na radnom mjestu direktora u toj firmi, već može biti zaposlena na nekom drugom radnom mjestu za koje je kvalificirana i koji posao zaista obavlja..

http://narodne-novine.nn.hr/default.aspx
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 13:37   #822
Thumbs up

Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Da bi imao interno knjigovodstvo ne moraš biti registriran za knjigovodstvene usluge već samo zapošljavati knjigovođu..Što se direktora tiče, firma može u sudski registar upisati odgovornu osobu tj direktora za kojeg je bitno da je u radnom odnosu..da li u toj firmi ili negdje drugdje nije bitno..ako nije u radnom odnosu onda mora plaćati doprinose ne jako visoku osnovicu što se nikako ne isplati..Nadalje, osoba koja je direktor po rješenju trgovačkog suda ne mora nužno biti zaposlena na radnom mjestu direktora u toj firmi, već može biti zaposlena na nekom drugom radnom mjestu za koje je kvalificirana i koji posao zaista obavlja..

http://narodne-novine.nn.hr/default.aspx
puno hvala na pojašnjenju. Dakle ja sam taj koji je trenutno zaposlen i bilo bi dakle isplativije da sam ja direktor. Moja žena je knjigovođa pa bi i ona kao takva bila zaposlena u firmi i mogla sasvim legalno obavljati samo naše knjigovodstvene poslove? još jednom hvala
kresko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 07:40   #823
lijepo molim ako netko zna koji bilježnik u zgb i okolici ima jeftinije tarife za osnivanje doo
akafi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 09:34   #824
prođi po jurišićevoj. kad smo se mi bili raspitivali za otvaranje doo, čuli smo da su tamo najniže cijene. obzirom da nam nisu rekli kak se ured zove, pogledaj ima li ih više ili je samo jedan.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2011., 22:40   #825
tnx!
akafi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 04:27   #826
Citiram:

hudicek kaže:
Dragi forumaši,
"Imam dva pitanja. Planiram otvoriti firmu (d.o.o.) koja bi u početku bila u mirovanju dok se ne pokrenu neki poslovi. E sad me zanima koliki su mi troškovi firme u mirovanju? Drug pitanje je da li firma mora imati obavezno nekog zaposlenog ili ako sam ja kao vlasnik jedini zaposleni da li moram plaćati nekakve doprinose za mirovinsko zdrastveno i sl a već sam zaposlen u jednoj drugoj firmi koja za mene plaća doprinose.

Zahvaljujem na odgovorima.

P.S. trebam i nekoga za knjigovodstvo pa se slobodno jave zainteresirani (firme) za vođenje knjigovodstva.
- standardno trošak firme =55,00 kn za članarinu HGK i naknade vođenja računa u banci
- firma nemora imati zaposlene a ako si zaposlen u drugoj firmi ne možeš se još jednom prijaviti""

Pozdrav svima!

Trebam pomoc.
U stalnom sam radnom odnosu i otvorio bio firmu(d.o.o.) kao i hudicek.Firma bih se bavila autoopremom(znaci prodajom)
Zanima me sljedece...

1.Da li mogu biti u stalnom radnom odnosu negdje drugdje i imati svoju firmu sa strane?Ili moram raditi samo jedan posao?

2.Recimo da je firma u mirovanju.Nema zaposlenih.Doleti neki mali poslic i što dalje?Ako npr.hocu prodati 5 litara ulja nekome ili slicno.Da li onda moram nekoga prijaviti kao radnika ili mogu ja kao direktor raditi?

Hvala unaprijed!
Madman500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2011., 22:54   #827
Ima par pitanja o osnivanju ustanove:

može li osnivač biti i ravnatelj?
može li raditi negdje dugdje u radnom odnosu?
akt o o snivanju treba potvrditi javni bilježnik?
ima li negdj ešpranca akta o osnivanju?


tnx
akafi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 08:35   #828
Na temu doo bez zaposlenih

Obzirom da gdje god pitam koje se konkretno djelatnosti mogu obavljati a da navedeni doo nema zaposlenih dobivam odgovore u rukavicama tj nitko mi konkretno ne odgovara pitam vas..ako ženska radi u firmi u knjigovodstvu i otvori svoju firmu (knjigovodstveni servis) gdje je vlasnik i direktor ali u svojoj firmi nije zaposlena, da li ona može tako imati u svojoj firmi klijente kojima radi knjigovodstvo a nije tamo prijavljena, barem neko vrijeme dok joj posao ne krene pa se onda prebaci u svoju firmu?
Molim konkretan odgovor..
vit usluge is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 08:43   #829
Može volontirati u svojoj firmi. Bitno je da je negdje zaposlena, ne nužno u svojoj firmi.
I da, Zakon brani tržišno natjecanje s poslodavcem. Ako radi u knjigovodstvenom servisu, to što ima i svoju firmu za knjigovodstvo, tumači se kao tržišno natjecanje s poslodavcem, a to nije mudro
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 08:56   #830
ak se ne varam, ne može imat firmu za knjigovodstveni servis. lako firma bude na muža npr koji se ne bavi knjigama, a ona zaposlena u tom servisu.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 10:49   #831
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Može volontirati u svojoj firmi. Bitno je da je negdje zaposlena, ne nužno u svojoj firmi.
I da, Zakon brani tržišno natjecanje s poslodavcem. Ako radi u knjigovodstvenom servisu, to što ima i svoju firmu za knjigovodstvo, tumači se kao tržišno natjecanje s poslodavcem, a to nije mudro
Kako volontirati? Jel treba neki ugovor o tome? Što se tiče tržišnog natjecanja poslodavac nema ništa protiv tog plana..Različite su stvari jer sad radi knjigovodstvo za tu firmu koja nije servis a kad se servis uhoda i sadašnji poslodavac bi postao jedan od klijenata pa to nije bed.. Jedino me muči kako riješiti to volontiranje..raspitivala sam se o tome u nekom drugom slučaju, ali vele da postoje određene stvari tj poslovi kojei se mogu odvolontirati ali knjigovodstvo nije jedna od njih..
vit usluge is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 10:49   #832
Quote:
zlocka kaže: Pogledaj post
ak se ne varam, ne može imat firmu za knjigovodstveni servis. lako firma bude na muža npr koji se ne bavi knjigama, a ona zaposlena u tom servisu.
Zašto ne bi mogla imati firmu za knjigovodstveni servis???
vit usluge is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 11:29   #833
baš tržaim ovo quotano, ali ne mogu naći. nalazim za obrt da nije moguće zbog konkurencije.

Quote:
I da, Zakon brani tržišno natjecanje s poslodavcem. Ako radi u knjigovodstvenom servisu, to što ima i svoju firmu za knjigovodstvo, tumači se kao tržišno natjecanje s poslodavcem, a to nije mudro
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 11:30   #834
Quote:
vit usluge kaže: Pogledaj post
Obzirom da gdje god pitam koje se konkretno djelatnosti mogu obavljati a da navedeni doo nema zaposlenih dobivam odgovore u rukavicama tj nitko mi konkretno ne odgovara pitam vas..ako ženska radi u firmi u knjigovodstvu i otvori svoju firmu (knjigovodstveni servis) gdje je vlasnik i direktor ali u svojoj firmi nije zaposlena, da li ona može tako imati u svojoj firmi klijente kojima radi knjigovodstvo a nije tamo prijavljena, barem neko vrijeme dok joj posao ne krene pa se onda prebaci u svoju firmu?
Molim konkretan odgovor..
Baš sam išla nazvati RIPUP za ovo pitanje pa mi je gospon rekao da ako je ta ženska ujedno direktor onda to ne bi moglo ići jer je direktor ovlašten za zastupanje firme a ne za knjigovodstvene poslove i u slučaju inspekcije to ne bi prošlo..Dakle, prema riječima savjetnika nekoga bi trebalo zaposliti u firmi ako će biti klijenata kojima će se obrađivati papiri..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 11:32   #835
Quote:
zlocka kaže: Pogledaj post
baš tržaim ovo quotano, ali ne mogu naći. nalazim za obrt da nije moguće zbog konkurencije.
Ne radi se o konkurenciji..to sam objasnila u prethodnom postu..
vit usluge is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 12:35   #836
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Baš sam išla nazvati RIPUP za ovo pitanje pa mi je gospon rekao da ako je ta ženska ujedno direktor onda to ne bi moglo ići jer je direktor ovlašten za zastupanje firme a ne za knjigovodstvene poslove i u slučaju inspekcije to ne bi prošlo..Dakle, prema riječima savjetnika nekoga bi trebalo zaposliti u firmi ako će biti klijenata kojima će se obrađivati papiri..
Ne leži mi ovaj odgovor; ima na stotine firmi u hrvatskoj bez zaposlene osobe koje ostvaruju velike promete, a to ne bi mogle ako direktor samo zastupa, a ništa ne radi.
BTW - znam firmu koja obavlja knjigovodstvene poslove bez zaposlenih
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 12:53   #837
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Ne leži mi ovaj odgovor; ima na stotine firmi u hrvatskoj bez zaposlene osobe koje ostvaruju velike promete, a to ne bi mogle ako direktor samo zastupa, a ništa ne radi.
BTW - znam firmu koja obavlja knjigovodstvene poslove bez zaposlenih
A ne znam.. Možda ide dok ide..jel im bila kakva inspekcija?
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 17:35   #838
A nije, ali ne vidim gdje je problem, koji zakon krši
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 17:35   #839
otvorio sam doo :)

Pozdrav znalcima i odmah pitanje

Otvorio sam doo i danas u poreznoj kod prijave obveznika PDV-a (ne razmišljajući) stavim datum od kada je tvrtka aktivna (07.11.2011.-datum registracije na trgovačkom sudu).Eeee sad...
Ugovor o radu sam potpisao sam sa sobom i on počinje od 14.11.2011.

Pošto sam nezaposlen (prijavljen na zavod za zapošljavanje) pitam...da li od 07.11-13.11 moram sebi obračunati doprinose na poduzetničku plaću,a od 14.11 na dalje doprinose iz/na bruto iznos plaće prema ugovoru o radu (mini-mini malac)

Hvala

Zadnje uređivanje suljovandam : 15.11.2011. at 17:36. Reason: ispravka
suljovandam is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 18:48   #840
Ma ne cjepidlači. Obračunaj si plaću od kad si prijavljen i uživaj. Ne brini se
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:01.