Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2012., 21:03   #921
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Jasno je da govoris o osobi zaposleniku (dakle i sa radnom dozvolom/drzavljanstvom). Placu ne moras isplacivat, ali doprinose moras ukoliko po nekoj drugoj osnovi ili u nekoj drugoj drzvi ti doprinosi nisu placeni.
Taman sam gledao ovu temu pa imam nedoumicu. Vlasnik, zaposlenik(nije zaposlen na drugom mjestu) i osnivač d.o.o. isplaćiva sebi neto plaću uz doprinose i prireze na plaću. Da li može kako vi navodite sebi ne isplaćivati neto plaću(doprinose redovno rješavati)?
Znam nekoliko poslovnih partnera koji imaju problem sa naplatom i nisu likvidni pa bi im to pomoglo kratkoročno dok "ova kriza ne popusti" da možeš funkcionirati.
josip yyyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 21:10   #922
Da ne kopiram...

Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post


Možeš biti sebi dužan, ali radnik (a to si ti bez obzira ako si i osnivač poduzeća) radi za plaću, ako ne prima plaću radi na crno jer nitko neće raditi za ništa. Imaj to na umu
Možeš se kao direktor odreći neto plaće, ali onda se nemoj iznenaditi ako te inspekcija zamoli da im daš dokaze od čega živiš.
Zadnji nadzor koji sam imala, divna inspektorica, rekla je upravo to - radnik radi za plaću, ako se ne vidi da dobija plaću, radi za nešto drugo, a na meni je da otkrijem za što radi
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 09:01   #923
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Da ne kopiram...



Možeš se kao direktor odreći neto plaće, ali onda se nemoj iznenaditi ako te inspekcija zamoli da im daš dokaze od čega živiš.
Zadnji nadzor koji sam imala, divna inspektorica, rekla je upravo to - radnik radi za plaću, ako se ne vidi da dobija plaću, radi za nešto drugo, a na meni je da otkrijem za što radi
I to je logično.. kao i u slučaju obrtnika da "žive" od ostvarenog dohotka.. što mnogima nije jasno..
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 12:58   #924
PITANJE

Pozdrav,
evo javljam se prvi puta i imala bih neka pitanja.
Krenula bih u otvaranje knjigovodstvenog servisa ali neznam od kuda početi.
dali ima tko je to prošao pa mi može pobliže objasniti od kuda krenuti koji su troškovi itd.

Unaprijed hvala,
micro10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 09:32   #925
Pozdrav,

imam jedno pitanje. Nedavno sam čuo da za otvaranje d.o.o više nije potrebno uplačivati osnivački polog od 20 000 kn...jel to moguće ili neka dezinformacija?
kresko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 14:23   #926
Question Može kratka rekapitulacija

Poštovani forumaši!
Ispričavam se odmah na dužem postu, ali ne mogu kraće - pa tko mi ne želi pomoći neka i ne čita - da ne gubi vrijeme.
Pročešljao sam ovaj forum i, kao što je bilo i za očekivati pronašao mnoge kontradiktornosti. I moj budući knjigovođa je u nedoumici.
Kratko: Autor sam jednog inovativnog poslovnog plana. Želim ga sprovesti u djelo - dakle započeti s radom. Djelatnost mogu obavljati sam uz pomoć komercijalista. Radim već 11 godina, imam prosječnu plaću i redovito uplaćene doprinose. Ne planiram, barem ne kratkoročno, napustiti sadašnji posao. Moji komercijalisti su također već redovno zaposleni i dobili bi proviziju isključivo prema učinku :=)
E sad - dilema - otvaranje obrta ili doo? Iskreno, vjerujem da bi mi bilo mnogo praktičnije otvoriti obrt, dok mi doo djeluje poprilično kompliciran i zamršen. No, problem je u tome da, ukoliko ostvarim svoj plan - će moj obrt stjecati imovinu u vrijednosti 500 000 kuna godišnje i prihodovati 750 000 kuna godišnje. Ukoliko se plan ostvari - nisu li to prevelike stavke za obrt? Ne ulazim li onda u (pre)visoke razrede poreza. S te strane je bolje otvoriti doo. No tu dolazimo do pitanja - što ako? Što ako plan ne uspije? Što je s početkom poslovanja.
Moj knjigovođa tvrdi da u doo moram zaposliti osobu (vidim da na forumu vlada dvojba). Ne znam koliko će mi trebati vremena za početak realizacije plana - možda tjedni, a možda mjeseci ili godina. Zaposlena osoba bez učinka doslovno će mi potrošiti svo ulaganje kroz par mjeseci - i ode 26 000 kuna u nepovrat.
Naravno da ako ostvarim ove velike brojke da uopće nije problem zaposlena osoba - tada će mi i trebati još i tajnica i korespodent. No, ako plan bude ostvaren na razini 10% - 50 000 kn imovine i 75 000 kuna prihoda - tada ću imati jedva za troškove, a kamo li zaposlenu osobu.
Treća je varijanta da započnem s obrtom, ali da ga, prema potrebi preoblikujem. Opet se svašta tvrdi na forumu - ali nigdje nisam našao koliki su troškovi takvog postupka (netko je pisao da se treba prodati i kupiti sva imovina pa likvidirati obrt i otvoriti doo i na sve to platiti poreze - djeluje mi kao apsurd).

Da rezimiram - plan može donijeti puno, a možda donese malo. U prvih godinu dana dovoljan mi je moj rad (uz posao kojega imam) i rad komercijalista na proviziju (uz poslove koje redovno rade). Imam zarađenih svojom plaćom i ušteđenih 20 000 kuna. Što da radim? Trebam li otvoriti obrt ili doo?
Kokobil1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 15:10   #927
Quote:
Kokobil1 kaže: Pogledaj post
Poštovani forumaši!
Ispričavam se odmah na dužem postu, ali ne mogu kraće - pa tko mi ne želi pomoći neka i ne čita - da ne gubi vrijeme.
Pročešljao sam ovaj forum i, kao što je bilo i za očekivati pronašao mnoge kontradiktornosti. I moj budući knjigovođa je u nedoumici.
Kratko: Autor sam jednog inovativnog poslovnog plana. Želim ga sprovesti u djelo - dakle započeti s radom. Djelatnost mogu obavljati sam uz pomoć komercijalista. Radim već 11 godina, imam prosječnu plaću i redovito uplaćene doprinose. Ne planiram, barem ne kratkoročno, napustiti sadašnji posao. Moji komercijalisti su također već redovno zaposleni i dobili bi proviziju isključivo prema učinku :=)
E sad - dilema - otvaranje obrta ili doo? Iskreno, vjerujem da bi mi bilo mnogo praktičnije otvoriti obrt, dok mi doo djeluje poprilično kompliciran i zamršen. No, problem je u tome da, ukoliko ostvarim svoj plan - će moj obrt stjecati imovinu u vrijednosti 500 000 kuna godišnje i prihodovati 750 000 kuna godišnje. Ukoliko se plan ostvari - nisu li to prevelike stavke za obrt? Ne ulazim li onda u (pre)visoke razrede poreza. S te strane je bolje otvoriti doo. No tu dolazimo do pitanja - što ako? Što ako plan ne uspije? Što je s početkom poslovanja.
Moj knjigovođa tvrdi da u doo moram zaposliti osobu (vidim da na forumu vlada dvojba). Ne znam koliko će mi trebati vremena za početak realizacije plana - možda tjedni, a možda mjeseci ili godina. Zaposlena osoba bez učinka doslovno će mi potrošiti svo ulaganje kroz par mjeseci - i ode 26 000 kuna u nepovrat.
Naravno da ako ostvarim ove velike brojke da uopće nije problem zaposlena osoba - tada će mi i trebati još i tajnica i korespodent. No, ako plan bude ostvaren na razini 10% - 50 000 kn imovine i 75 000 kuna prihoda - tada ću imati jedva za troškove, a kamo li zaposlenu osobu.
Treća je varijanta da započnem s obrtom, ali da ga, prema potrebi preoblikujem. Opet se svašta tvrdi na forumu - ali nigdje nisam našao koliki su troškovi takvog postupka (netko je pisao da se treba prodati i kupiti sva imovina pa likvidirati obrt i otvoriti doo i na sve to platiti poreze - djeluje mi kao apsurd).

Da rezimiram - plan može donijeti puno, a možda donese malo. U prvih godinu dana dovoljan mi je moj rad (uz posao kojega imam) i rad komercijalista na proviziju (uz poslove koje redovno rade). Imam zarađenih svojom plaćom i ušteđenih 20 000 kuna. Što da radim? Trebam li otvoriti obrt ili doo?
Mozes zapocet sa obrtom pa onda se "prebacit" na doo.
Ako se ne radi o velikim iznosima (dobiti) i nije potrebno ogranicavat odgovornost, obrt je sasvim OK, tim prije sto mozes bit u sustavu da PDV placas po naplacenoj fakturi (velika prednost kod nelikvidnosti gospodarstva).
Kod vecih iznosa i veceg rizika, vece naplativosti, preporucljivo je otvorit doo, em radi nizih poreza em zbog odgovornosti.
Direktor mora imat placene doprinose po nekoj osnovi, dakle ako si vec zaposlen na drugom radnom mjestu onda doo ne mora imat "zaposlene".
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 19:04   #928
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Mozes zapocet sa obrtom pa onda se "prebacit" na doo.
A znaš li možda, jer to nikako nigdje ne mogu naći, koliki su troškovi prelaska obrta u doo? Da li stvarno trebaš prodavati imovinu obrta doo-u i plaćati poreze i na prodaju i na kupnju - kako neki na ovom forumu tvrde - ili to ide "elegantnije"?
Kokobil1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 20:34   #929
Quote:
Kokobil1 kaže: Pogledaj post
A znaš li možda, jer to nikako nigdje ne mogu naći, koliki su troškovi prelaska obrta u doo? Da li stvarno trebaš prodavati imovinu obrta doo-u i plaćati poreze i na prodaju i na kupnju - kako neki na ovom forumu tvrde - ili to ide "elegantnije"?
Obrt je fizicka osoba, doo je trgovacko drustvo - pravna osoba. Koliko ja znam ne postoji nikakav "prelazak" nego se jednostavno imovina prebaci s jedne osobe na drugu, recimo cinom prodaje kao sto si i sam napisao.
PDV bi ti ionako trebao bit neutralan (ako bi ga uopce i imao, moras vidjet sto ti je isplativije, koliki ti je promet). Na koje si poreze mislio? Govoris o nekretninama, automobilima?
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 20:48   #930
Quote:
Kokobil1 kaže: Pogledaj post
A znaš li možda, jer to nikako nigdje ne mogu naći, koliki su troškovi prelaska obrta u doo? Da li stvarno trebaš prodavati imovinu obrta doo-u i plaćati poreze i na prodaju i na kupnju - kako neki na ovom forumu tvrde - ili to ide "elegantnije"?

Ako je obrt u sustavu dohotka, trebaš napraviti poslovne knjige kao kod zatvaranja obrta i platiti poreze.
Međutim, ako je obrt u sustavu dobiti, puno je jednostavniji postupak, pogotovo ukoliko koristiš opciju dodatnih činidbi iz ZTD-a. To ne upisuješ u Trgovački sud, kao povećanje kapitala i košta te samo ovjera Ugovora kod javnog bilježnika.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2012., 21:10   #931
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Na koje si poreze mislio? Govoris o nekretninama, automobilima?
Upravo sam na tu imovinu mislio - nekretninu i automobil.
Kokobil1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2012., 02:32   #932
Ima tu dosta pitanja i potpitanja, ako kreneš kao obrtnik dohodaš, a posao krene tako da bi "uplivao" u visoke stope poreza onda u slijedećem poreznom razdoblju možeš preći u obrtnika dobitaša na vlastiti zahtjev, pa su ti stope plaćanja poreza na dobit (prije dohodak) iste kao u doo.
U momentu prijelaza iz dohodaša u dobitaša radiš početnu bilancu i sve što uz nju ide (obračun pdv-a i drugo).
Kod prijenosa "obrta" u doo, opet ima razlike da li se radi o prijelazu iz dohodaša ili dobitaša.
Postoji više varijanti, da li, koliko i kako platiti porez koji se može pojaviti u tim kombinacijama.
Više je zakona u igri (zakon o pdv-u, zakon o nekretninama, zakon o posebnim porezima na osobne automobile ...) i treba dobro sagledati cjelu problematiku.
Kao što je i File E pisao u prethodnim postovima ne treba zanemariti utjecaj odgovornosti, ali i eventualne prodaje tvrtke jednog dana ...
Zbilja bi se moglo pisati dugo o tome, a za kvalitetan savjet rebalo bi i daleko više podataka
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 11:44   #933
Može li sjedište poduzeća biti zemljište u vlasništvu poduzeća?
Znam da zvuči glupo ali treba provjeriti sve mogućnosti
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 11:53   #934
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Može li sjedište poduzeća biti zemljište u vlasništvu poduzeća?
Znam da zvuči glupo ali treba provjeriti sve mogućnosti
Quote:
SJEDIŠTE

Sjedište trgovaèkoga društva

Èlanak 37.

(1) Sjedište trgovaèkoga društva je mjesto u kojemu je uprava društva i odakle se upravlja poslovima društva ili mjesto u kojemu društvo obavlja svoju djelatnost, a odreðeno je izjavom o osnivanju društva ili društvenim ugovorom, odnosno statutom društva.

(2) Trgovaèko društvo može imati samo jedno sjedište.

(3) Sjedište trgovaèkoga društva upisuje se u trgovaèki registar.

(4) Ako je uprava trgovaèkoga društva u mjestu razlièitom od mjesta koje je kao sjedište društva upisano u trgovaèki registar ili ako društvo obavlja svoju djelatnost u mjestu razlièitom od mjesta koje je kao sjedište društva upisano u trgovaèki registar, sjedištem se smatra mjesto upisano u trgovaèkom registru, ali se treæe osobe glede pravnih posljedica ovisnih o sjedištu društva mogu pozivati na mjesto u kojemu je uprava društva i odakle se upravlja poslovima društva ili na mjesto u kojemu društvo obavlja svoju djelatnost.
Sa zemljista tesko da mozes upravljati drustvom, ali na zemljistu mozda mozes obavljat djelatnost.
Moje tumacenje je "zasto ne", ali rekao bih da ipak ovisi o drugim detaljima. Ako imas njivu na kojoj obavljas djelatnost, onda ta njiva moze biti i sjediste tvrtke. Ako se pak radi o zapustenom zemljistu, onda ce to mozda nesto teze proc na sudu (ako sud uopce ide provjeravat).
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 13:12   #935
Hvala, zgodno objašnjeno, ipak će se trebati ići na druge opcije

Dalje: Kada stranac otvara firmu u RH, dakle i vlasnik i direktor, treba li on imati poslovnu dozvolu? Firma ne bi imala neko opsežno poslovanje pa bi direktor dolazi tu rijetko prema potrebi, odnosno, ne bi bio stalno tu.
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 14:38   #936
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Dalje: Kada stranac otvara firmu u RH, dakle i vlasnik i direktor, treba li on imati poslovnu dozvolu? Firma ne bi imala neko opsežno poslovanje pa bi direktor dolazi tu rijetko prema potrebi, odnosno, ne bi bio stalno tu.
Ne, ne treba.
Ako samo dodje na sastanke, sklopit neki posao ili nesto drugo a zapravo zivi/radi/boravi/prebiva vani, onda ne treba nista.
Ako pak vani nije zdravstveno osiguran, ako u Hrvatskoj radi, zivi... onda naravno treba radna dozvola.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 15:40   #937
da li je istina, da ako imaš obrt i otvaraš lokal koji peče i prodaje kolače, moraš imati zaposlenog slastičara, a da ako to isto to otvaraš pod firmom kolače ti može peći tko hoće, bez obzira na struku?
__________________
Be bold. Or italic. Never regular.
maredoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2012., 17:31   #938
Quote:
maredoo kaže: Pogledaj post
da li je istina, da ako imaš obrt i otvaraš lokal koji peče i prodaje kolače, moraš imati zaposlenog slastičara, a da ako to isto to otvaraš pod firmom kolače ti može peći tko hoće, bez obzira na struku?
Teoretski može, sve dok netko ne pita, (obrt ne može niti otvoriti bez slastičara) ali kad neka inspekcija pita, bit će ogromne kazne jer firma bi trebala sama znati propise...
GricGric is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 22:52   #939
Quote:
maredoo kaže: Pogledaj post
da li je istina, da ako imaš obrt i otvaraš lokal koji peče i prodaje kolače, moraš imati zaposlenog slastičara, a da ako to isto to otvaraš pod firmom kolače ti može peći tko hoće, bez obzira na struku?
Istina je, ali djelomična. Naime, kod obrta trebaš imati zaposlenog kvalificiranog majstora za djelatnost, a kod firme ti je bitno da taj "pekač kolača" ili čega već ima sanitarnu knjižicu i ostale dokumente koji ukazuju na propise za ugostiteljstvo, a nije bitno da li je on po struci automehaničar, npr...
Dorica0209 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 16:13   #940
Koliko dođu razne izmjene tipa dodavanje djelatnosti , imenovanje novog direktora itd.?

Kako osobi koja nije direktor dati pravo potpisivanja izdanih računa , pdv i drugih obrazaca itd. ? nekim ugovorom ovjerenim kod javnog bilježnika - postoji li špranca? koliko dođe ta izmjena? mora li ta osoba biti zaposlenik u firmi?
Petar P. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:53.