Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2015., 13:55   #4821
Nedavno sam upitao ovdje da li ja po zakonu trebam dobiti minimalac s obzirom da zbog vremenskih uvjeta nisam radio prvi a evo sad i drugi mjesec, netko mi je odgovorio kako mi je poslodavac dužan to naplatiti. A evo ja sam ga sada zvao i rekao mi je da nećemo dobiti ništa zato što oni neće plaćati ljude a oni sjede doma ...pa ono mislim,nisam ja kriv zbog toga...I kao kaže da su samo plaćeni doprinosi i ako sam ga dobro skužio da ćemo dobiti na pismeno da oni nama nisu dužni platiti ovo što nismo radili..!? što napraviti?
KidPoker is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 21:47   #4822
Prijavit ga inspekciji rada.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 09:44   #4823
Problem je što se to zna svakako rješavati Ili neplaćanjem, ili vraćanjem love gazdi(nažalost, neke firme ovako i posluju), ili reguliranjem na sljedećim plaćama Ali, da, mora ti lovu uplatiti na račun, zakonski gledano.
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 10:41   #4824
Ako ga prijaviš inspekciji to će ići sporo. Dok oni izađu, dok naprave kontrolu, utvrde nepavilnosti, podnesu prijavu blabla truć... to traje i traje.
Brže ti je uložiti zahtjev za zaštitu tvoji prava (pravo na ugovorenu plaću) pa onda pravac odvjetniku i utužit.
Tako ide puno brže. (za cca mjesec dana sud reagira).
Doduše i to vjerovatno ovisi o zatrpanosti suda, al je brže nego čekat inspekciju da se sprdne doć u kontrolu.
Pogotovo ako prijaviš anonimno, onda im se baš i ne žuri.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 12:22   #4825
Viša stručna sprema DIPLOMA

Pozdrav,
Ne znam da li sam na dobrom mjestu da postavim upit, no nadam se da ću dobiti odgovor.

Ukoliko imate informacije od određenog djelatnika da je polazio višu školu, te sve apsolvirao, no da nije podignuo diplomu (ovaj dio ne razumijem), kako se odnositi prema istom, a vezano uz upis stručne spreme u određene obrazce i samu plaću?

Ja osobno imam vss (stari princip, ne bolonja), te znam da smo nakon obrane tzv.D2, imali promociju i dodjelu.

Da li ste čuli za ovakve slučajeve? Ono što je meni čudno jest to što taj isti djelatnik na podatke koje ispunjava (za neke institucije) stavlja VŠS.

Hvala!!!!!
__________________
.... šta će didu ajfon?
silverado610 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 12:34   #4826
Ja nisam podigla diplomu jedno godinu dana. Ali odmah isti dan kad diplomiraš dobiš potvrdu ovjerenu (pečat, potpis dekana..). Diploma je ušminkana, pleter, grb štajaznan, firmat A3, kožna košulja a potvrda je obična. No s potvrdom sam aplicirala na poslove i zaposlila se... Taj nešt mulja.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 12:51   #4827
Thumbs up

Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Ja nisam podigla diplomu jedno godinu dana. Ali odmah isti dan kad diplomiraš dobiš potvrdu ovjerenu (pečat, potpis dekana..). Diploma je ušminkana, pleter, grb štajaznan, firmat A3, kožna košulja a potvrda je obična. No s potvrdom sam aplicirala na poslove i zaposlila se... Taj nešt mulja.
Da, to se i ja sjećam da je bila određena potvrda (ali je to davno bilo)....
Jer ja nemam niti te potvrde, ništa... a ne bi htjela nekome "stati na žulj", ako vidi da mu stoji kriva SS. Ja se vodim pravilima, kako za sve, tako i za pojedinca... a kako dokument nemam... moram staviti SSS. Ujedno.... djelatnik kaže kako je to bilo prije cca 2 ili 3 god... Nekako mi to čudno zvuči.
Smatram da to čak možda ima i veze sa odbijanjem plaćanja diplome ili slično, jer šta bi drugo bio razlog... realno gledajuć...

Ništa... Tnx!!!!
__________________
.... šta će didu ajfon?
silverado610 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 18:38   #4828
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Prijavit ga inspekciji rada.
To sam i ja prvo pomislio...

Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Problem je što se to zna svakako rješavati Ili neplaćanjem, ili vraćanjem love gazdi(nažalost, neke firme ovako i posluju), ili reguliranjem na sljedećim plaćama Ali, da, mora ti lovu uplatiti na račun, zakonski gledano.
Ne kužim prvi dio tvog posta,kako misliš neplaćanjem i vraćanjem love?.Bitno mi je da je zakon sigurno na mojoj strani, a dalje ću razmislit baš što i kako,jer problem je u tome što su to 2 minimalca i sad pitanje je kolika je isplativost da ja sad njih idem tužiti i da se to vuče mjesecima po sudu.

Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ako ga prijaviš inspekciji to će ići sporo. Dok oni izađu, dok naprave kontrolu, utvrde nepavilnosti, podnesu prijavu blabla truć... to traje i traje.
Brže ti je uložiti zahtjev za zaštitu tvoji prava (pravo na ugovorenu plaću) pa onda pravac odvjetniku i utužit.
Tako ide puno brže. (za cca mjesec dana sud reagira).
Doduše i to vjerovatno ovisi o zatrpanosti suda, al je brže nego čekat inspekciju da se sprdne doć u kontrolu.
Pogotovo ako prijaviš anonimno, onda im se baš i ne žuri.
Mislim da taj proces u praksi puno duže traje...ne znam vidjet ću,za početak ih možda prijavim prvo inspekciji.
KidPoker is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 18:54   #4829
Ide iznenađujuće brzo na sudu. Nije sporo kao nekada. Samo nađi odvjetnika koji zna kako se to radi, traži preporuku.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 20:07   #4830
Quote:
KidPoker kaže: Pogledaj post
To sam i ja prvo pomislio...
Moj ti je savjet da to i napraviš.

Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ide iznenađujuće brzo na sudu. Nije sporo kao nekada. Samo nađi odvjetnika koji zna kako se to radi, traži preporuku.
Iznenađujuće brzo u odnosu na što? Na nekad? To definitivno. Ali baš da je to brža varijanta, ne bi baš rekla...

O kakvih mjesec dana na sudu ti govoriš?
Ročišta sa radnom sudu idu stvarno relativno brzo, ali sud mora odraditi glavnu raspravu, pa prvostupanjsk presuda, pa žalbeni postupak, pa pravomoćna, pa tek onda ovjeravanje i fina.
Je l ti znaš koliko se vremena gubi samo u pisarnicama sudova?
Mjeseci!

Tako da nemoj ga to savjetovati kao nešto brzo. Ili brže.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 20:46   #4831
Pozdrav svima,

našla sam se u situaciji da mi poslodavac nije isplatio plaću za 1. i 2. mjesec; danas mi je rečeno da ću plaću dobiti za 3 tjedna (25.03.).
Radim za tu firmu od prošle godine (01.04.2014.), ugovor je na određeno i potpisivala sam novi svaki mjesec.
Prije toga sam radila u drugoj firmi cca 2 godine gdje sam isto radila na određeno, između ta 2 posla nije bilo prekida mog radnog odnosa/staža/šta već.
Odlučila sam ako mi do 01.04. ne isplate plaće da jednostavno neću potpisati novi ugovor (u njemu piše da ako jedna strana ne potpiše ugovor 1. u mjesecu ili ne dođe na posao 1. da se to smatra prekidom radnog odnosa).

Da li imam pravo na naknadu sa burze i koliko ona iznosi (odn. da li je prva 3 mjeseca 70% prosječne plaće)?

Nemam ni platne liste za ove neisplaćene plaće, morati ću nekako doći do njih, želim tražiti ovrhu u Fini, mamicu im!!!!!
DontTouchMyBike is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 21:44   #4832
Quote:
KidPoker kaže: Pogledaj post
T


Ne kužim prvi dio tvog posta,kako misliš neplaćanjem i vraćanjem love?.Bitno mi je da je zakon sigurno na mojoj strani, a dalje ću razmislit baš što i kako,jer problem je u tome što su to 2 minimalca i sad pitanje je kolika je isplativost da ja sad njih idem tužiti i da se to vuče mjesecima po sudu.
Neplaćanje je upravo to što si doživio.

Vraćanje love, primjer jedne firme u Slavonskom Brodu za koju se pričalo da radnici imaju minimalac, dok je bio još 1800. Kada je minimalac podignut na 2200, bruto su zadržali, pa su radnici na plaći morali 600kn vraćati firmi. Možda je glasina, ali ako jest, onda ju previše ljudi priča

Eventualno je pitanje vremena. Isplativost je dobra, naročito ako se neplaćeni radnici mogu složiti, pa zajedno podići tužbu, a za postupak uzeti odvjetnika koji je iskusan u takvim slučajevima.
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 22:40   #4833
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Je l ti znaš koliko se vremena gubi samo u pisarnicama sudova?
Mjeseci!

Tako da nemoj ga to savjetovati kao nešto brzo. Ili brže.
Vrlo dobro znam koliko to traje.
Tužba podnijeta u lipnju 2014.; pravomoćna presuda iz sječnja 2015, uplata po presudi izvršena krajem sječnja 2015. Dakle, sve skup 6 mjeseci.
U tom roku inspekcija nekad niti spis ne pogleda, a kamoli da iziđe na teren.
Dobar odvjetnik i radni sporovi idu brzo.
Eventualna vještačenja mogu otegnut spor u nedogled, al ako toga nema ide relativno brzo.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 15:51   #4834
Čekaj - ti tvrdiš da je u 6 mjeseci od kad je podnijeta tužba odrađen i općinski i županijski sud? Nemoguće.
To je vrijeme koje je uopće potrebno pisarnicama za otpremu - bez vremena za sud.
Nema to veze sa dobrotom odvjetnika.

Ovo što ti pišeš bi imalo smisla ako se nije išlo na žalbu i prihvatila se presuda općinskog.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 16:39   #4835
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ako ga prijaviš inspekciji to će ići sporo. Dok oni izađu, dok naprave kontrolu, utvrde nepavilnosti, podnesu prijavu blabla truć... to traje i traje.
Brže ti je uložiti zahtjev za zaštitu tvoji prava (pravo na ugovorenu plaću) pa onda pravac odvjetniku i utužit.
Tako ide puno brže. (za cca mjesec dana sud reagira).
Doduše i to vjerovatno ovisi o zatrpanosti suda, al je brže nego čekat inspekciju da se sprdne doć u kontrolu.
Pogotovo ako prijaviš anonimno, onda im se baš i ne žuri.
zanimljivo.. da sud riješi slučaj brže nego inspekcija.

inspekciju možeš uvijek "tlačiti" mailovima, pozivima i dolaskom.
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 18:02   #4836
Stvar je u tome da inspekcija napravi zapisnik. Ako ustanove nepravilnosti, pišu prijavu, a prijava ide na sud.
Inspekcija može naložiti poslodavcu ovo ili ono, ali poslodavac će se oglušiti, otezati stvar i opet će sve prije ili kasnije završiti na sudu.

S obzirom na broj inspektora, prijave se rješavaju svakojako.
Netko ima sreće pa inspektori izađu u kontrolu brzo, a netko se i načeka.

Svatko nek ocijeni sam za sebe što će poduzeti i kojim putem će ići.
Nekima je pomoglo i to što su angažirali odvjetnika da u njihovo ime pošalje poslodavcu upozorenje s mogućim posljedicama.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 08:07   #4837
Pitanje:

Poceo sam raditi 01.09. Prosle godine
Koliko godisnjeg imam i do kad ga morsm iskoristiti?
Da li je jos uvijek pravilo da mogu koristiti godisnji nakon 6 mjeseci ili se nesto mjenjalo. Posto je poslodavac izvalio godinu dana
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 10:27   #4838
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
Pitanje:

Poceo sam raditi 01.09. Prosle godine
Koliko godisnjeg imam i do kad ga morsm iskoristiti?
Da li je jos uvijek pravilo da mogu koristiti godisnji nakon 6 mjeseci ili se nesto mjenjalo. Posto je poslodavac izvalio godinu dana
Pozdrav,
Ovo od ispod sam djelomično kopirala, a to je odgovor odvjetnika burze rada. Ali, ono što se zna dogoditi kao problem, jest to što svaka firma voli određivati po svojemu, posebno mali privatnici (ne svi), a čak ponekad i velika poduzeća (ali ista bi trebala imati posebne pravilnike za to).
Odgovor pravnika sa burze vezano na GO:
Ako ste zaposleni od dana 01.09.2014.godine, poučavam Vas da ste za razdoblje od 01.09.2014.do 31.12.2014.godine (razdoblje od puna 4 mjeseca) stekli pravo na RAZMJERNI DIO GODIŠNJEG ODMORA ZA 2014. GODINU.

Osobnog sam mišljenja da se godišnji odmor mora početi koristiti ( barem 1 dan) u godini u kojoj je stečen odnosno ukoliko se ne počne koristiti u godini u kojoj je stečen,protekom godine, propada. No, to je isključivo moje osobno mišljenje.

Tijekom ove godine, također imate PRAVO NA RAZMJERNI DIO GODIŠNJEG ODMORA ZA 2015. GODINU, za svaki odrađeni mjesec.


No, pretpostavljam da ako radiš od prošle god 01.09, već si morao imati GO ili niste ništa za blagdane spajali? Ako ti je ovo po prvi puta da ideš, smatram da te moraju pustiti...
__________________
.... šta će didu ajfon?
silverado610 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 10:37   #4839
Nije nista spajano jer se radilo sve ( turizam)
Znaci nema vise onog da imas pravo nakon 6 mjeseci na dio godisnjeg, a proslogodisnji treba iskoristiti do kraja 6 mjeseca (tako je bilo kod proslog poslodavca)
Da mali privatnik je u pitanju
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 12:49   #4840
Quote:
silverado610 kaže: Pogledaj post
Osobnog sam mišljenja da se godišnji odmor mora početi koristiti ( barem 1 dan) u godini u kojoj je stečen odnosno ukoliko se ne počne koristiti u godini u kojoj je stečen,protekom godine, propada. No, to je isključivo moje osobno mišljenje.
Timater
Pravnik koji uz pravne savjete daje i svoja osobna mišljenja kako bi to zapravo trebalo biti
I onda se mi čudimo što nam je država u qurcu
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:24.