Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2008., 15:19   #1
Uspjesne i pozitivne emigracije

Pozdrav svima

Zanima me koje zemlje u svijetu mogu se pohvaliti sa pozitivnim rezultatima vezanim za emigracije??

Znam da mnoge zemlja imaju razlicita iskustva sa emigrantima i emigracijama u posljednjih 50tak godina i zanimaju me koje zemlje i na koji nacin su najuspjesnije rijesile taj problem..

Primjera radi, problemi vezani za emigracije, nisu ili su u veoma maloj mjesri rijeseni recimo u Francuskoj, Holandiji i zemljama Skandinavije...Amerika ima sasavim drugacija iskustva dok neke zemlje npr kao sto je Australija imaju mozda malo pozitivnije rezultate u vezi toga..

Moze li neko napisati kojim metodama su rijeseni ti problemi??
Registrovan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 15:23   #2
koji problemi?
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 15:25   #3
Problemi sa emigrantima...Kulturna i rasna diskriminacija, povecana nezaposletnost medju emigrantima, nedovoljna i nepotpuna adaptacija emigranata u drustvo, izolovanost, grupisanje emigranata i formiranje poddrustava kako ih ja nazivam, odnosno medjusobno povezivanje emigranata iste pripadnosti u manje cjeline koje funkcionisu kao malo drustvo unutar samog drustva u odredjenoj zemlji....Opceniti problemi sa emigracijom..
Registrovan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 15:46   #4
Moje US iskustvo

Problemi sa emigrantima...Kulturna i rasna diskriminacija,

Sigurno nije veca nego diskriminacija prema manjinama (a i ta je manja nego sto ljudi izvan US pretpostavljaju). Ovdje u TX vise ce te 'kulturno diskriminirati' ako si iz NY nego iz Indije

povecana nezaposletnost medju emigrantima,

emigranti ovdje rade prljave poslove koje nitko nece, ili ako su dosli preko studiranja, onda su najcesce u jako trazenim zanimanjima.

nedovoljna i nepotpuna adaptacija emigranata u drustvo, izolovanost, grupisanje emigranata i formiranje poddrustava kako ih ja nazivam, odnosno medjusobno povezivanje emigranata iste pripadnosti u manje cjeline koje funkcionisu kao malo drustvo unutar samog drustva u odredjenoj zemlji....

mislim da je to dosta ocito kod velikih grupacija (pogotovo azijatskih). U Tx ima 3 i pol covjeka iz HR, pa mi je malo tesko napraviti 'poddrustvo' :-)


Opceniti problemi sa emigracijom..
anjur is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 16:01   #5
Quote:
Registrovan kaže: Pogledaj post
Problemi sa emigrantima...Kulturna i rasna diskriminacija, povecana nezaposletnost medju emigrantima, nedovoljna i nepotpuna adaptacija emigranata u drustvo, izolovanost, grupisanje emigranata i formiranje poddrustava kako ih ja nazivam, odnosno medjusobno povezivanje emigranata iste pripadnosti u manje cjeline koje funkcionisu kao malo drustvo unutar samog drustva u odredjenoj zemlji....Opceniti problemi sa emigracijom..
ne znam, pripadam grupi dobro integriranih i uzimam ono sto mi drustvo pruza: besplatno skolovanje za dijete, naci posao bez poznanstava, kontinuirano skolovanje za mene....


a za ove koji dodju i u deset godina ne nauce ni rijeci fr nemam pojma,uostalom velika je razlika izmedju jednog talijanskog ili marokanskog imigranta, cim si malo tamniji i ime ti je cudnije, teze se probiti
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 16:02   #6
Quote:
anjur kaže: Pogledaj post
U Tx ima 3 i pol covjeka iz HR, pa mi je malo tesko napraviti 'poddrustvo' :-)
.
a stvarno

anyway, iu italiji sam znala brdo hrvata a opet sam se druzila vise s talijanima nego s nasima, poddrustvo obicno stvaraju neskolovane skupine koje ne poznaju jezik.
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 16:51   #7
Nisam bio dalje od Europe, turisticki ili poslovno i ovo sto pisem odnosi se na Europu, mozda je u Americi drugacije ali ako je kao u Europi onda "ne biti dobro". Europa je dosta konzervativna i zivi na nekim davnim ubjedenjima i nacelima da postoji vrijedna i posebna rasa a to su kojekavi kraljevi ,princevi, carevi, izabrane obitelji, bogati itdd a sa druge strane je obican narod, onaj koji gine, ratuje za uvjerenja ovih "odabranih" i niihove ludorije, radi za njih itdd.. Ovo se odnosi i na domace i na useljenike.
Svi mi znamo da obicnom smrtniku nije sve dostupno u ovom "über" slobodnom svijetu, kako se to stalno voli tvrdit da je sloboda na sve strane i da radis sto hoces. Reda mora postojati, ali koja je granica izmedu reda i nereda i tko ju je defeinirao?
Kao sto ovi odabrani definiraju granicu izmedu njih i obicnog puka u svojoj zemlji, tako obicni puk ponekad postavlja granicu izmedu njih i doseljenika jer se smatraju ne "drugacijim" nego boljim iz nekih njima poznatih razloga, kao sto boljim od svojih sunarodnjaka smatraju odabrani. Dakako i svojoj maticnoj zemlji postoje predrasude, recimo u HR Zg bolji od Dalmatinaca, Licani od Zagoraca, "original" Hrvati bolji od Bosanskih Hrvata itd itdd. A sad se treba zamislit, ako recimo ovako nesto postoji u HR pa kako nebi postojalo izmedju nijemaca ili francuza i Hrvata, pogotovo jer se radi o totalno drugacijim mentalitetima..
Naravno nisu svi isti i netreba sve stavljati u isti lonac. Ima stvarno postenih ljudi koji gledaju strance bez predrasuda, ali nazalost oni su manjina.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.

Zadnje uređivanje FANCY : 04.12.2008. at 16:59.
FANCY is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 20:15   #8
Pozdrav

Svi vasi odgovori su daleko od onoga sto sam zelio da saznam..Ja bih mogao mnogo pisati o tim razlikama i diskrinimacijama sto iz ih dana u dan donose globalni tokovi, no mene zanima nesto sasvim drugo..Zanima me koja je zemlja i kojim metodama najuspjesnije rijesila te probleme sa emigracijama..Kakvu emigracionu politiku je slijedila ta zemlja da bi dosla do pozivivnih rezultata??

Ne mogu tvrditi sa sigurnoscu, ali mislim da Australija je jedna od zemalja koja je na najuspjesniji nacin izbalansirala te razlike koje nastaju izmedju "domacih" i "emigranata"..No kod njih je svakako specificna situacija jer su svi manje vise emigranti, samo je problem kada je ko doselio u tu zemlju..

Znam da je Amerika jako dugo godina imala problema sa tim i jaku neupjesnu emigraiconu politiku, no koliko ja to pratim, u zadnjih nekoliko godina su se desile nagle pozitivne promjene a svakako kuliminacija svega je i izbor Obame za predsjednika USA...

Takodje znam i to da su zemlje kao Francuska, Holandija i Skandinavske zemlje, u trasnim problemima i apsolutno bez ikakvog pozitivnog rijesenja kada je u pitanju ta emigraciona politika...

Mene dakle zanima kako su te zemlje implementirale tu emigracionu politiku te dosle do kakvih takvih pozitivnih rezultata??
Registrovan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 20:39   #9
Quote:
Registrovan kaže: Pogledaj post
Moze li neko napisati kojim metodama su rijeseni ti problemi??
U UK se imigracija dijeli u vise skupina jer se ne mogu apsolutno svi staviti u isti kos, a (narocito u zadnje vrijeme) se pokusava rijesiti problem sa ogromnim brojem onih koji traze politicki azil... izbjeglice i slicni jer veliki broj istih zapravo i nisu politicki ugrozeni u bilo kom smislu u maticnoj zemlji i dolaze tu prvenstveno iz ekonomskih razloga. dakle radi se o onima koji su fraud.

UK je odavno poznata kao jako flexibilna po pitanju toga, ali Britanci su konacno skuzili da je doslo vrijeme za drasticne promjene.

apart from that, Engleze opcenito zaboli djon odakle je tko, ljudi su potpuno neoptereceni time ( narocito u cosmopolitan sredinama).
koliko tko ce se uspjeti integrirati u drustvo ovisi prvenstveno o njemu samome. diversity kultura je nesto sto se u Britaniji smatra kao plus i klinci se od malih nogu u skoli uce da respektiraju sve kulture. global village - je fraza koja se sve cesce koristi kako granice EU drzava postaju sve vise i vise 'fluid'.

u stvari razlicitost, originalnost i individualizam je ono sto Englezi izuzetno cijene opcenito.

jos nesto specificno za Engleze je izrazen klasni sistem, tako da opet nije presudno gdje je tko rodjen jer iste klase razlicitih zemalja 'govore isti jezik' i imaju dosta toga zajednickog.
dalo bi se naslutiti da je mjesto rodjenja bitno samo u zatucanim i primitivnim sredinama.
hvala Bogu pa zivimo na naprednom Zapadu.
__________________
over and out!

Zadnje uređivanje Grazia : 04.12.2008. at 21:55.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 20:54   #10
Quote:
Registrovan kaže: Pogledaj post
Mene dakle zanima kako su te zemlje implementirale tu emigracionu politiku te dosle do kakvih takvih pozitivnih rezultata??
a da ti malo bolje artikuliras sto zapravo zelis umjesto da koristis nekakve maglovite fraze?

emigracionu politiku????

- rasna i bilo kakva diskriminacija je zakonom zabranjena i kaznjivo djelo u zemljama koje si naveo.

- nezaposlenost, slaba integracija i izoliranost je karakteristicna za odredjene slojeve drustva (dakle one najsiromasnije, marginalne grupe) i opet nema nuzno nikakave veze sa imigracijom per se.

(novodosli imigranti imaju svu mogucu pomoc na raspolaganju za sto brzu i uspjesniju integraciju u drustvo - u svim multikulturalnim drzavama Zapada je tako - i sve ponajvise ovisi o njima samima, njihovim sposobnostima i razlozima zasto su dosli tu.
isto tako postoji international law po pitanju imigracije potencijalnih azilanata, izbjeglica i sl).

da ti mozda ne polazis sa nekim subjektivnim pretpostavkama u toj tvojoj teoriji, jer don't forget ovdje je kapitalisticko drustvo sa odredjenim vrijednostima, a ne 'samouprava' proleterijata.
__________________
over and out!

Zadnje uređivanje Grazia : 04.12.2008. at 21:38.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 23:13   #11
Quote:
Registrovan kaže: Pogledaj post

Moze li neko napisati kojim metodama su rijeseni ti problemi??
Vise emigranata nego domaceg stanovnistva i problem rijesen.
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2008., 23:47   #12
E na bliskom istoku takoder vladaju klase,.....sto si bjeliji i plaviji,sve ti je lakse,gledaju te blagonaklono,da ne kazem da ti se klanjaju,...a ovi originalni,se i ne mjesaju sa doseljenicima,....oni su apsolutna klasa.
angelina39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 01:19   #13
Quote:
angelina39 kaže: Pogledaj post
E na bliskom istoku takoder vladaju klase,.....sto si bjeliji i plaviji,sve ti je lakse,gledaju te blagonaklono,da ne kazem da ti se klanjaju,...a ovi originalni,se i ne mjesaju sa doseljenicima,....oni su apsolutna klasa.
to je iz religioznih razloga.
oni sebe smatraju cistuncima koji se mole 5 puta dnevno u smjeru Mecce, a Krscani (po njima) su nemoralni i time inferiorni jel.
brainwashed narod totalno.
__________________
over and out!
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 17:49   #14
Kod mene to nije nikak rijeseno; odavdje svi iseljavaju, a ja uselila.
Ali ok, mene je ljubav dovela ovdje, a ne posao i silna zelja za emigriranjem. Nije lako, ali nije ni lose. Jedini veci bed je sto crnci imaju prednost pri zaposljavanju, ali snasla sam se. I nista mi ne fali...
__________________
The only difference between tattooed and untattooed people is that tattooed people are way cooler and can kick your ass.
LazyFox is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 23:46   #15
Pentagon to recruit aliens on visas
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 23:50   #16
Quote:
Tvrtko1995 kaže: Pogledaj post
Nemam nista protiv. Svatko tko zeli sluziti mojoj domovini je dobro dosao.
Evil Kanevil is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 15:48   #17
U Canadi svaka osoba sa statusom landed immigrant ima ista prava kao i kanadski drzavljani, osim sto ne moze glasati dok i sama ne postane to.

Metode uspjesnog integriranja imigranata? Pa, po meni je upravo taj status znak potpune prihvacenosti od strane kanadske vlasti i njihovih gradjana, ni jedna vrata nisu zatvorena, sve je dostupno. Nista od svega toga ne treba nas cuditi, Canada i je zemlja imigranata, a i sami kanadjani od puno generacija su previse pristojni da bi rekli svoje pravo misljenje, hehehe...

Mogla bih jos navesti da svaki imigrant ima pravo besplatno uciti jezik (barem ovdje u Quebec) dok ce ga provincial gouvernment financijski pomagati, djeca besplatan vrtic za to vrijeme. Ne radi se tu o velikim novcima, ali pomaze u pocetku.
Federal gouvernement npr. u nekim svojim dijelovima prednost daje pri zaposljavanju visible minorities ili aboriginals.
ciganka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 16:28   #18
Emigracija i imigracija su dva razlicita pojma... na pr. kazes:
Quote:
Registrovan kaže: Pogledaj post
Takodje znam i to da su zemlje kao Francuska, Holandija i Skandinavske zemlje, u trasnim problemima i apsolutno bez ikakvog pozitivnog rijesenja kada je u pitanju ta emigraciona politika......
Zivim u Danskoj godinama, i jos nisam cula da Danska uopce ima emigracionu politiku... jer nije neki problem. Tu i tamo netko emigrira, ali vecina se odseli na odredjeno vrijeme, a zatim vrati... Najbrojniji danski emigranti se penzioneri u Spanjolskoj i Francuskoj...

No, salu na stranu - emigriras iz jedne zemlje, a imigriras u drugu...

Quote:
Registrovan kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Znam da je Amerika jako dugo godina imala problema sa tim i jaku neupjesnu emigraiconu politiku, no koliko ja to pratim, u zadnjih nekoliko godina su se desile nagle pozitivne promjene a svakako kuliminacija svega je i izbor Obame za predsjednika USA...
Ne znam koje ti informacije imas, ali u USA se zadnjih godina nije ama bas nista promjenilo... osim sto su poceli malo stroze primjenivati zakone sto je rezultiralo vecim brojem deportiranih (nelegalnih) imigranata i placanjem kazni od strane njihovih poslodavaca. Mozes li navesti koji primjer "nagle pozitivne promjene"? Ja pricam o zakonima i primjeni na terenu... mozda si ti imao nesto drugo na umu....
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 17:46   #19
radim u drzavnoj agenciji....kada sam ulazila, bila sam nova 28. nacionalnost, receno mi tako.
ali sam tijekom godina spoznala rafiniranost francuskog drustva: ono sto je bilo vidljivo, nijedan sef odjela, direkcije ili departmana nije bio ni crnac ni arapin ni nitko slican: samo bijelac i francuz.

a kaze junior da mu je u firmi fino zapakirano i umotano receno, da pri odabiru ljudi u pariski wall street ne moze uci nitko drugi do bijeli francuz....iako jos znam vidjeti i strance na rukovodecim polozajima, ali iskljucivo sa visokom edukacijom.
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2008., 18:22   #20
Quote:
Registrovan kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima

Zanima me koje zemlje u svijetu mogu se pohvaliti sa pozitivnim rezultatima vezanim za emigracije??

Znam da mnoge zemlja imaju razlicita iskustva sa emigrantima i emigracijama u posljednjih 50tak godina i zanimaju me koje zemlje i na koji nacin su najuspjesnije rijesile taj problem..

Primjera radi, problemi vezani za emigracije, nisu ili su u veoma maloj mjesri rijeseni recimo u Francuskoj, Holandiji i zemljama Skandinavije...Amerika ima sasavim drugacija iskustva dok neke zemlje npr kao sto je Australija imaju mozda malo pozitivnije rezultate u vezi toga..

Moze li neko napisati kojim metodama su rijeseni ti problemi??
Pitanje je postavljeno malo previse generalno.
Svi mi koji smo negdje imigrirali, i (jos) se nismo vratili ili preselili u neku drugu zemlju, zadovoljni smo vecinom impresija u zemlji u kojoj zivimo. Moras u obzir uzeti iz kakvog milieu-a smo potekli i koje druge zemlje smo iskusili.

Sto je bila losija situacija doma, spremniji smo prihvatiti bilo sto u zemlji u kojoj smo imigrirali. Isto tako, ako je ovo prva i jedina strana zemlja koju smo iskusili, onda nemamo s cime usporediti.

Amerika je, cini mi se, puno otvorenija prema ljudima razlicitog naglaska/imena/boje koze nego zapadno evropske zemlje.

S druge strane irirtantno je to sto je narod dosta needuciran, po nasim evropskim standardima. I jos najstrasnije (nasem europskom staromodnom senzibilitetu, jer i Europa ide u tom smjeru) je da je cijelo drustvo jako otudjeno i da je SVE ama bas sve jako komercijalizirano.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:30.