Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2012., 10:47   #341
Pozdrav evo imam par pitanja oko jagoda

zasadila sam (26.3.) 35 sadnica albion jagode sebi za dusu, stavila ih ispod folije, zemlju zagnojila domacim (kravskim) gnojivom. O sorti ne znam puno ali posto mi je bila jedina dostupna nju sam kupila.

Pitanja:

koliko cesto zaljevati (rucno)?

da li se smije koristiti konjsko gnojivo?

da li im smijem ove godine posisati lisce ili da ih pustim da se oporave?

sisa se sve lisce? citala sam u komentarima i dobila dojam da jagoda ostaje "celava" pa mi nije jasno kako to biljka prezivi, kuzim da pocinje tjerati ponovno iz korijena ali ne bi htjela ubiti to malo sto imam.

zanima me i sumska jagoda i ta neka penjacica ali nisam uspjela doci do sadnica, nekako mi ta penjacica ne djeluje legitimno

prskanje nisam imala u planu osim ako ih ne uhvati kakva bolestina.

hvala puno na odgovorima i pomoci
Trolička is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 11:53   #342
Quote:
Trolička kaže: Pogledaj post
Pozdrav evo imam par pitanja oko jagoda

zasadila sam (26.3.) 35 sadnica albion jagode sebi za dusu, stavila ih ispod folije, zemlju zagnojila domacim (kravskim) gnojivom. O sorti ne znam puno ali posto mi je bila jedina dostupna nju sam kupila.

Pitanja:

koliko cesto zaljevati (rucno)?

da li se smije koristiti konjsko gnojivo?

da li im smijem ove godine posisati lisce ili da ih pustim da se oporave?

sisa se sve lisce? citala sam u komentarima i dobila dojam da jagoda ostaje "celava" pa mi nije jasno kako to biljka prezivi, kuzim da pocinje tjerati ponovno iz korijena ali ne bi htjela ubiti to malo sto imam.

zanima me i sumska jagoda i ta neka penjacica ali nisam uspjela doci do sadnica, nekako mi ta penjacica ne djeluje legitimno

prskanje nisam imala u planu osim ako ih ne uhvati kakva bolestina.

hvala puno na odgovorima i pomoci
Nemoj se zeznuti oko gnojidbe, previše gnoja može ih zapaliti, pusti ih nek rastu, teta-elza ti je opisala kako poslije berbe, jagode zalijevaj da im nije suho,moje su na sistemu kap na kap. Uzmi bačvicu od 1000 litara (plastičnu),napuni sa vodom, napravi slobodan pad i razvuci crijeva kap na kap .U te penjačice uopće ne vjerujem, te su tvoje dobre.
jugop is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 14:47   #343
Quote:
jugop kaže: Pogledaj post
Nemoj se zeznuti oko gnojidbe, previše gnoja može ih zapaliti, pusti ih nek rastu, teta-elza ti je opisala kako poslije berbe, jagode zalijevaj da im nije suho,moje su na sistemu kap na kap. Uzmi bačvicu od 1000 litara (plastičnu),napuni sa vodom, napravi slobodan pad i razvuci crijeva kap na kap .U te penjačice uopće ne vjerujem, te su tvoje dobre.
rste

Nije bilo previse gnoja, imam vrt pa znam odprilike odrediti. Sto se tice vrste, sta da mu ja radim. Cijeli zivot sam imala neke bakine koje nisu vidjele ni gnoja ni vode i bile su nesto vece od sumskih, tako da ove kakve god bile ce mi biti super - ako prezive i daju plodove. Ne ovisi mi financijska situacija o jagadama, ali sam htjela nesto svojih imati doma dok su cijene na trznicama visoke.
Trolička is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 17:54   #344
Pozdrav svima!Tribala bih malu pomoć.Moje jagode se zasad nalaze na trećem katu,u pola metra dubokom "bazenu" sa zemljom,imaju lipi pogled na more,ali se zajedno samnom nadaju selidbi na selo.Sadnice sam dobila,ne znam koja su vrsta.Zadnje plodove smo imali oko Božića,nekoliko dana su "odspavale" pod snigom,pokidala sam staro lišće,sad je novo,zdravo,lipe tamnozelene boje.Cvitića na sve strane,i tu dolazimo do moje nedoumice.Na jednoj jedinoj biljci sam izbrojila više od 20 cvitova.Da li možda tribam ukloniti kojega ili da pustim,da li da s čim prihranim da izgura "višestruku trudnoću" ?
107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 19:06   #345
Quote:
107 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!Tribala bih malu pomoć.Moje jagode se zasad nalaze na trećem katu,u pola metra dubokom "bazenu" sa zemljom,imaju lipi pogled na more,ali se zajedno samnom nadaju selidbi na selo.Sadnice sam dobila,ne znam koja su vrsta.Zadnje plodove smo imali oko Božića,nekoliko dana su "odspavale" pod snigom,pokidala sam staro lišće,sad je novo,zdravo,lipe tamnozelene boje.Cvitića na sve strane,i tu dolazimo do moje nedoumice.Na jednoj jedinoj biljci sam izbrojila više od 20 cvitova.Da li možda tribam ukloniti kojega ili da pustim,da li da s čim prihranim da izgura "višestruku trudnoću" ?
ne kidaj ništa,bit će jagoda, radi kao i do sada, imaš u poljapotekama razna folijarna gnojiva, pitaj za jagode.
jugop is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 19:09   #346
Quote:
Trolička kaže: Pogledaj post
rste

Nije bilo previse gnoja, imam vrt pa znam odprilike odrediti. Sto se tice vrste, sta da mu ja radim. Cijeli zivot sam imala neke bakine koje nisu vidjele ni gnoja ni vode i bile su nesto vece od sumskih, tako da ove kakve god bile ce mi biti super - ako prezive i daju plodove. Ne ovisi mi financijska situacija o jagadama, ali sam htjela nesto svojih imati doma dok su cijene na trznicama visoke.
Cine visoke,a kvaliteta slaba. Najbolje su iz vrta i kad ih još sam uzgojiš
jugop is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 19:25   #347
Quote:
jugop kaže: Pogledaj post
Slikao sam kako stoji datum na slici, ha ha redovi idu u krivo, tu ima 80 metara dužine, susjed sa djetelinom me zeznuo zbog pravca, redovi između jagoda su isti,hvala na savjetu ali list nije blijed, očito je do fotoaparata i odsjaja sunca, slažem se za foliju ili slamu,ali se prošle godine prodavalo bez ikakvih problema, samo da mi ne dođe "slana" oli mraz.
jest po datumu ali ako si u Spanji
__________________
--KOPIRANO--Svaki elektronski uredjaj radi na bijeli dim. Kada dim izadje, uredjaj vise ne radi!
nusko79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 19:51   #348
Quote:
Trolička kaže: Pogledaj post
Pozdrav evo imam par pitanja oko jagoda

zasadila sam (26.3.) 35 sadnica albion jagode sebi za dusu, stavila ih ispod folije, zemlju zagnojila domacim (kravskim) gnojivom. O sorti ne znam puno ali posto mi je bila jedina dostupna nju sam kupila.

Pitanja:

koliko cesto zaljevati (rucno)?

da li se smije koristiti konjsko gnojivo?

da li im smijem ove godine posisati lisce ili da ih pustim da se oporave?

sisa se sve lisce? citala sam u komentarima i dobila dojam da jagoda ostaje "celava" pa mi nije jasno kako to biljka prezivi, kuzim da pocinje tjerati ponovno iz korijena ali ne bi htjela ubiti to malo sto imam.

zanima me i sumska jagoda i ta neka penjacica ali nisam uspjela doci do sadnica, nekako mi ta penjacica ne djeluje legitimno

prskanje nisam imala u planu osim ako ih ne uhvati kakva bolestina.

hvala puno na odgovorima i pomoci
draga gdo-ice za ovo nisi upitala ali evo
-Albion je relativno nova sorta porijeklom iz Amerike i ona je sorta neutralnog dana (tzv. mjesečarka). To znači da zameće cvijetne pupove bez obzira na dužinu trajanja dana.
Albion cvjeta i rađa cijelu vegetaciju, sve do prvih jesenskih mrazeva.
Plod je izduženog oblika tamno crvene boje. Meso ploda je čvrsto i izraženo slatko. Berba sorte Albion traje od lipnja pa sve do kraja listopada, tj. do pojave prvih mrazeva.
-vi imate vrlo malo jagode tj. samo za sebe i ja u tom slucaju bi uradio ovako:
zaljevao rucno to nebi bilo tesko 35 sadnica to je nekoliko metara svako jutro i vece u manjim kolicinama sipati vodu uz sadnice,pozeljno bi bilo dodavati malo vodotopivog dubriva svaki drugi dan mislim da bi bilo dovoljno uzeti 1-2 kg.
-posle branja jagoda se sisa i to svo lisce dabi se jagoda sokirala i ponovo krenula sa novim listom odnosno cvijetom, e ovde dolazim do (pitanja za prskanje) sa sisanjem uklanjamo bolest sa lista i nema potrebe za pretjeranim prskanjem.
TAKO BI JA URADIO DA UZGAJAM JAGODU SAMO ZA SEBE
__________________
--KOPIRANO--Svaki elektronski uredjaj radi na bijeli dim. Kada dim izadje, uredjaj vise ne radi!
nusko79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 20:38   #349
Smile

Quote:
jugop kaže: Pogledaj post
ne kidaj ništa,bit će jagoda, radi kao i do sada, imaš u poljapotekama razna folijarna gnojiva, pitaj za jagode.
Hvala na odgovoru,nadala sam se tom jer bi mi stvarno bilo ža.
107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 21:13   #350
nusko, 1-2 kg vodotopivog gnojiva na 35 sadnica jagode? ajd izračunaj koliko je to po sadnici i razmisli malo.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 21:42   #351
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
nusko, 1-2 kg vodotopivog gnojiva na 35 sadnica jagode? ajd izračunaj koliko je to po sadnici i razmisli malo.
molim da mi oprostite nisam napisao dovoljno jasno(razumljivo)
pozeljno bi bilo dodavati malo vodotopivog dubriva svaki drugi dan mislim da bi bilo dovoljno uzeti 1-2 kg.
a ovo 1-2 kg to sam mislio za cijelu sezonu jer postoje mala pakovanja pa na koje prije naleti i to nebi bilo puno zar ne?

teta-elza HVALA na upozorenju napravio sam veliku gresku jer nisam bio jasan,zao mi je
__________________
--KOPIRANO--Svaki elektronski uredjaj radi na bijeli dim. Kada dim izadje, uredjaj vise ne radi!
nusko79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 21:56   #352
nusko, sve 5. gledaj, u ovom slučaju je pitanje postavljeno od strane osobe koja je početnik. lako je raspravljati nama koji imamo iskustva, početnicima treba dati jasne i precizne upute.

ajd zamisli što bi se dogodilo da je žena napravila otopinu od 1-2 gnojiva i išla u prihranu? pa sve bi spržila a mi bi se osjećali "bajno", jel?


naknadno pojašnjenje koje si dao je savršeno. (priznajem i mene si zbunio u početku )
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 22:09   #353
Quote:
nusko79 kaže: Pogledaj post
draga gdo-ice za ovo nisi upitala ali evo
-Albion je relativno nova sorta porijeklom iz Amerike i ona je sorta neutralnog dana (tzv. mjesečarka). To znači da zameće cvijetne pupove bez obzira na dužinu trajanja dana.
Albion cvjeta i rađa cijelu vegetaciju, sve do prvih jesenskih mrazeva.
Plod je izduženog oblika tamno crvene boje. Meso ploda je čvrsto i izraženo slatko. Berba sorte Albion traje od lipnja pa sve do kraja listopada, tj. do pojave prvih mrazeva.
-vi imate vrlo malo jagode tj. samo za sebe i ja u tom slucaju bi uradio ovako:
zaljevao rucno to nebi bilo tesko 35 sadnica to je nekoliko metara svako jutro i vece u manjim kolicinama sipati vodu uz sadnice,pozeljno bi bilo dodavati malo vodotopivog dubriva svaki drugi dan mislim da bi bilo dovoljno uzeti 1-2 kg.
-posle branja jagoda se sisa i to svo lisce dabi se jagoda sokirala i ponovo krenula sa novim listom odnosno cvijetom, e ovde dolazim do (pitanja za prskanje) sa sisanjem uklanjamo bolest sa lista i nema potrebe za pretjeranim prskanjem.
TAKO BI JA URADIO DA UZGAJAM JAGODU SAMO ZA SEBE
Hvala puno na savjetima Googlala sam albion jagodu kad sam dosla doma sa sadnicama ali kad sam ju kupovala nisam imala blage sto kupujem.

Definitivno se mislim brinuti za njih koliko god mogu jer bi htjela imati lijepu jagodu.

Vodotopivo gnojivo? Tu mislite na tipa ureu i kan? Ovo sto poljoprivednici koriste za gnojidbu ili neko posebno za jagode?
Trolička is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 07:53   #354
Quote:
nusko79 kaže: Pogledaj post
jest po datumu ali ako si u Spanji
nusko, nisam u spanji, ali jesam u Dalmaciji, klima je sigurno bolja i lijepša.
jugop is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 08:05   #355
Quote:
jugop kaže: Pogledaj post
nusko, nisam u spanji, ali jesam u Dalmaciji, klima je sigurno bolja i lijepša.
http://img845.imageshack.us/img845/9...zdravsuncu.jpg

Uploaded with ImageShack.us
jugop is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 08:25   #356
Quote:
Trolička kaže: Pogledaj post
Hvala puno na savjetima Googlala sam albion jagodu kad sam dosla doma sa sadnicama ali kad sam ju kupovala nisam imala blage sto kupujem.

Definitivno se mislim brinuti za njih koliko god mogu jer bi htjela imati lijepu jagodu.

Vodotopivo gnojivo? Tu mislite na tipa ureu i kan? Ovo sto poljoprivednici koriste za gnojidbu ili neko posebno za jagode?
Možeš i granulirano gnojivo na bazi dušika, fosfora i kalija, prstohvat gnojiva i oko jagode,kad budeš zalijevala ručno nemoj zalijevati uz jagodu sa mlazom vode, jer postoji mogućnost za ćeš skinuti zemlju i površinsko korjenje će ti biti vani.
jugop is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 14:17   #357
naravno da je dole klima puno bolja ( nepisem ovo da se raspravljam i da pametujem)ali na drugom forumu neko me je tako zeznuo i nevjerujem sada svemu sto procitam.
ovde smo da se pomazemo i dajemo svoja iskustva ali mi je nevjerovatno da imas onoliko sunceve svjetlosti u 7-15 h. i da je detjelina onoliko izrasla jer nisam ni ja na planini a kod nas je toliko razvijena jagoda samo u plastenicima.

koju sortu si zasadio i koliko uberes?
__________________
--KOPIRANO--Svaki elektronski uredjaj radi na bijeli dim. Kada dim izadje, uredjaj vise ne radi!
nusko79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 15:19   #358
Quote:
Trolička kaže: Pogledaj post
Hvala puno na savjetima
Vodotopivo gnojivo? Tu mislite na tipa ureu i kan? Ovo sto poljoprivednici koriste za gnojidbu ili neko posebno za jagode?
Vodotopivo gnojivo je posebno N-P-K formulisano i 100% rastvorljivo u vodi,mi koji uzgajamo jagodu za prodaju forsiramo rast jagode i u raznim fazama koristimo
razlicite NPK formulacije.Tebi bi ovo moglo biti komplikovano i preskupo zato kupis 1-2kg. dubriva u nekoj radnji (ima ga u skoro svakoj)sa slikom jagode na kutiji i koristis ga cijelu sezonu.
P.S.
Moras procitati upustvo o koncentraciji ali obicno ide 1g. na 1l.
Puno srece.
P.S.S.
Urea i kan su slaba a opasna tesko JE odrediti kolko posuti i mozes spaliti jagodu.
__________________
--KOPIRANO--Svaki elektronski uredjaj radi na bijeli dim. Kada dim izadje, uredjaj vise ne radi!
nusko79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 12:37   #359
Quote:
nusko79 kaže: Pogledaj post
naravno da je dole klima puno bolja ( nepisem ovo da se raspravljam i da pametujem)ali na drugom forumu neko me je tako zeznuo i nevjerujem sada svemu sto procitam.
ovde smo da se pomazemo i dajemo svoja iskustva ali mi je nevjerovatno da imas onoliko sunceve svjetlosti u 7-15 h. i da je detjelina onoliko izrasla jer nisam ni ja na planini a kod nas je toliko razvijena jagoda samo u plastenicima.

koju sortu si zasadio i koliko uberes?
Prije 5-6 godina moje susjed je nabavio jagode (na slici), kao nije imao uvjete (vodu) za daljnji uzgoj.Prije tri godine uzeo sam od njega 200 sadnica i posadio,a od tih 200 iduću godinu zasadio 1300 ( na slici). Ovu godinu bih trebao imati puni rod pa ćemo vidjeti razultat. Danas je bogme zahladilo i puše bura, bojim se mraza. Za sortu ne znam koja je, jer i susjed nije znao. Kad budu sazrijele poslikat ću,pa ćemo odgonetnuti znam da su rane i jednorađajuće.
jugop is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 16:58   #360
jugo, ne šparaj vodu, samo ih navodnjavaj i ne boj se.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:04.