Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2010., 21:10   #1461
Quote:
Procella kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Nadams e da cete mi pomoci u citanju nalaza, mog doktora nema i vraca se tek za 10 dana, doktorica kod koje sam bila je bila jako neljubazna i nije mi objasnila onako kako sam htjela..
Jucer sam se javila na hitnu zbog snaznih bolova u donjem dijelu trbuha koji su trajali cijeli dan.. Doktorica me pregledala i rekla da se ne radi o slijepom crijevu te me poslala na vadnje krvi.
Povisene vrijednosti bile su:
Leukociti: 11.9
Segmentirani neutrofili: 69.
Limfociti: 18.0
CRP: 5.4

Nalaz urina bio je ureda.. Doktorica na hitnoj mi je rekla da nezna sto mi je, poslala me doma i rekla da popijem nesto protiv bolova te me uputila na ponovno vadenje krvi.
Danas sam ponovno izvadila krv i sve vrijednosti su se smanjile na normalu, osim CRP-a koji je narastao na 12.9. Na to doktorica nije reagirala, te mi je samo rekla da ponovim nalaz krvi za 10 dana.. Moze li mi netko to poblize objasniti, sto je CRP tocno i kako je moguce da se u 1 dan vrijednosti tako promijene?
CRP je protein koji se povisi u akutnoj upali, ali ovakve vrijednosti nisu ništa za zabrinuti se. Kod težih upala CRP je puno puno viši, to znači i troznamenkastih vrijednosti.
Što je s bolovima, nisu se vraćali nakon analgetika? I gdje je točno bolilo, kakvi su bili bolovi, oštri, tupi, stalni, grčeviti...? Stolica?
__________________
21.09.2008.
derbi
towar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 21:26   #1462
Quote:
towar kaže: Pogledaj post
CRP je protein koji se povisi u akutnoj upali, ali ovakve vrijednosti nisu ništa za zabrinuti se. Kod težih upala CRP je puno puno viši, to znači i troznamenkastih vrijednosti.
Što je s bolovima, nisu se vraćali nakon analgetika? I gdje je točno bolilo, kakvi su bili bolovi, oštri, tupi, stalni, grčeviti...? Stolica?
Bolio me cijeli donji dio trbuha, ali bas cijeli, slicno menstrualnim bolovima ali to nisu bili oni. Bolovi se nisu se vracali,bili su povremeni, znaci grcevi i ostri. Javljali bi se i pri mirovanju. Stolica je bila uredna, kao i mokrenje, temperature nije bilo, mucnine ni povracanja nisto.
Procella is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 17:33   #1463
spermiogram

Nisu se baš iskazali sa pojašnjenjem kakav je točno nalaz
Ovo ne sluti na dobro?
Žbunj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 22:41   #1464
Quote:
Procella kaže: Pogledaj post
Bolio me cijeli donji dio trbuha, ali bas cijeli, slicno menstrualnim bolovima ali to nisu bili oni. Bolovi se nisu se vracali,bili su povremeni, znaci grcevi i ostri. Javljali bi se i pri mirovanju. Stolica je bila uredna, kao i mokrenje, temperature nije bilo, mucnine ni povracanja nisto.
Nisam pratio topic ovih par dana, ali pretpostavljam da se smirilo ovo. Ili si već saznala nešto novo?

Quote:
Žbunj kaže: Pogledaj post
Nisu se baš iskazali sa pojašnjenjem kakav je točno nalaz
Ovo ne sluti na dobro?
Nalaz po mojoj ne najstručnijoj procjeni nije toliko loš kao što se tebi vjerojatno čini. Volumen sperme i broj spermija po ml su ok, problem je u postotku normalno pokretnih spermija koji je nešto manji nego bi trebao biti, ali to se da dosta popraviti uz terapiju.
Ima puno lošijih nalaza spermiograma od tvog
__________________
21.09.2008.
derbi
towar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2010., 17:38   #1465
Quote:
towar kaže: Pogledaj post
Nisam pratio topic ovih par dana, ali pretpostavljam da se smirilo ovo. Ili si već saznala nešto novo?
Trenutno je sve uredu, ne boli me vise, ali ja i dalje neznam sto je to tocno bilo.. Cekam srijedu da ponovim vadenje krvi, nadam se da ce stanje biti dobro. Puno hvala na odgovorima
Procella is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 12:46   #1466
nakon CT-a i MR ispostavilo se da imam tumor baze lubanje koji sam operirao prije mjesec dana u KB Sestre Milosrdnice. Poslan mi je PHD nalaz pa bih molio objašnjenje nekog tko se malo bolje razumije.

Opis nalaza biopsije:

Primljena su 2 isječka tkiva promjera 0,4 i 0,6 cm
Histološkim pregledom nađu se ulomci vezivnog tkiva, fragmenti koštanog tkiva i ulomci tumorskog tkiva koje je građeno od obilne miksoidne, Alcian pozitivne i većim dijelom hemoragizirane međustanične tvari unutar koje se nalaze tračci morfološki slabo sačuvanih poligonalnih, EMA i panCK negativnih stanica i žarišno nešto celularnije hrskavično tkivo.
Nađene morfološke promjene upućuju na mezenhimski tumor, ali je primljeni materijal neodgovarajući za postavljanje definitivne dijagnoze.

posebno bih molio objašnjenje pojma MEZENHIMSKI TUMOR

unaprijed hvala!
kramo_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 15:03   #1467
Molim Vas mišljenje na nalaz..
Imam 31 godinu
Nalaz:
Hematološke pretrage: Eritrociti 5.10 (H)
Biokemijska pretraga: Kolesterol 5.2 (H) LDL-Kolesterol 3.4 (H)
Te Vas molim na što upućuje..
Također, ako znate, na što upućuje presavijeni žučni mjehur (imam povremeno bolove u želucu)
zagreb98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 16:53   #1468
Quote:
zagreb98 kaže: Pogledaj post
Molim Vas mišljenje na nalaz..
Imam 31 godinu
Nalaz:
Hematološke pretrage: Eritrociti 5.10 (H)
Biokemijska pretraga: Kolesterol 5.2 (H) LDL-Kolesterol 3.4 (H)
Te Vas molim na što upućuje..
Također, ako znate, na što upućuje presavijeni žučni mjehur (imam povremeno bolove u želucu)
Poštovana,

Što se broja eritrocita tiče, to je praktički uredan nalaz.

Vrijednosti kolesterola jesu blago povišene, a pod pretpostavkom da su vrijednosti triglicerida uredne, ovdje se kao terapijska mjera ponajprije preporučuje dijeta o kojoj se svakako savjetujte s Vašim obiteljskim liječnikom.

"Presavijeni" žučni mjehur je pojam kojim se označuje anatomska varijacija u izgledu žučnog mjehura i, u pravilu, "samo" presavijeni žučnjak ne bi trebao uzrokovati većih tegoba.

S obzirom da navodite bolove u trbuhu, svakako se konzultirajte sa svojim liječnikom.

Srdačan pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 21:53   #1469
Pozdrav!
Mene zanima ovako,imam gnojnu anginu (slučajno sam saznala,jer nemam simptome osim crvenog grla i nešto gnojnih čepića u krajnicima) dobila sam Amoksicilin (16 kom)popila sam ih ali crvenilo i čepići su i dalje tu,mene sad zanima koliko vremena treba proći da dobijem drugu "turu"ljekova?
cupanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2010., 23:20   #1470
imam jedno kratko pitanje.
da li se iz rezultata KKS može posumnjati na limfom ili leukemiju? dakle samo iz osnovne KKS?
betty_boop_19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 14:02   #1471
Quote:
cupanka kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Mene zanima ovako,imam gnojnu anginu (slučajno sam saznala,jer nemam simptome osim crvenog grla i nešto gnojnih čepića u krajnicima) dobila sam Amoksicilin (16 kom)popila sam ih ali crvenilo i čepići su i dalje tu,mene sad zanima koliko vremena treba proći da dobijem drugu "turu"ljekova?
Poštovana cupanka,

U Vašem pitanju odmah mi je zapela za oko konstatacija "imam gnojnu anginu - slučajno sam saznala, jer nemam simptome...".

Naime, klinički znakovi koji bi upućivali na grlobolju uzrokovanu streptokokom jesu: povišena temperatura (iznad 38˚C), eksudat (gnoj) u ždrijelu odnosno na krajnicima, povećani prednji vratni limfni čvorovi, odsutnost kašlja. Što je veći broj ovih znakova prisutno, to je veća vjerojatnost streptokokne grlobolje.

Također, uobičajeno je da bolest započne naglo, s vrućicom, zimicama, grloboljom, boli kod gutanja, uz opću slabost, često i glavobolju.

Nameće se, stoga, nekoliko pitanja:

1. Radi li se kod Vas uopće o streptokoknom tonzilofaringitisu ili o nekoj drugoj infekciji?

2. Zašto provedena antibiotska terapija nije bila učinkovita?

Odgovor na prvo pitanje dobit ćete nakon ponovnog pregleda Vašeg obiteljskog liječnika i uz učinjene druge pretrage, ukoliko isti smatra to potrebnim (obrisak, krvna slika itd.).

Odgovor na drugo pitanje ovisi o prvom pitanju. Ako se pokaže da se radi o streptokoknoj infekciji, dobit ćete drugi antibiotik, a ako se pokaže da se ne radi o streptokoknoj grlobolji, primijenit će se neki drugi oblik liječenja.

Zaključno: posjetite Vašeg obiteljskog liječnika da se utvrdi radi li se stvarno o streptokoknoj grlobolji ili nečem drugom i da se nastavi s odgovarajućim liječenjem.

Pozdrav.

Quote:
betty_boop_19 kaže: Pogledaj post
imam jedno kratko pitanje.
da li se iz rezultata KKS može posumnjati na limfom ili leukemiju? dakle samo iz osnovne KKS?
Odgovor glasi: da, može se posumnjati.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 15:52   #1472
Ovako,neznam gdje da pitam,pa se nadam da cete mi pomoci. Vadili smo krv bebi jer ima atopijski dermatitis,i na nalazi pise ovako:

specIgE na bjelancevine kravljeg mlijeka 1,71 kUA/l, class2
specIgE na bjelanjak 3,31kUA/l, class3

Moze li mi itko pojasniti sto to tocno znaci
__________________
16.05.2010 stigao mamin mali junak!!
dijana128 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 17:35   #1473
[QUOTE=El Gato Félix;30270327]Poštovana cupanka,

U Vašem pitanju odmah mi je zapela za oko konstatacija "imam gnojnu anginu - slučajno sam saznala, jer nemam simptome...".

Naime, klinički znakovi koji bi upućivali na grlobolju uzrokovanu streptokokom jesu: povišena temperatura (iznad 38˚C), eksudat (gnoj) u ždrijelu odnosno na krajnicima, povećani prednji vratni limfni čvorovi, odsutnost kašlja. Što je veći broj ovih znakova prisutno, to je veća vjerojatnost streptokokne grlobolje.

Također, uobičajeno je da bolest započne naglo, s vrućicom, zimicama, grloboljom, boli kod gutanja, uz opću slabost, često i glavobolju.

Nameće se, stoga, nekoliko pitanja:

1. Radi li se kod Vas uopće o streptokoknom tonzilofaringitisu ili o nekoj drugoj infekciji?

2. Zašto provedena antibiotska terapija nije bila učinkovita?

Odgovor na prvo pitanje dobit ćete nakon ponovnog pregleda Vašeg obiteljskog liječnika i uz učinjene druge pretrage, ukoliko isti smatra to potrebnim (obrisak, krvna slika itd.).

Odgovor na drugo pitanje ovisi o prvom pitanju. Ako se pokaže da se radi o streptokoknoj infekciji, dobit ćete drugi antibiotik, a ako se pokaže da se ne radi o streptokoknoj grlobolji, primijenit će se neki drugi oblik liječenja.

Zaključno: posjetite Vašeg obiteljskog liječnika da se utvrdi radi li se stvarno o streptokoknoj grlobolji ili nečem drugom i da se nastavi s odgovarajućim liječenjem.

Pozdrav.

Hvala na odgovoru.
Slučajno sam saznala jer simptoma zaista nemam osim ovih koje sam napisala(i to ne bih znala da su znaci angine jer te čepiće u krajnicima imam povremeno otkad znam za sebe)
Naime poslije večere sam malo pilegla u neprirodan položa (na kutnoj bez jastuka) kad sam se za oko 1h probudila osjetila sam probadanja po cijeloj lijevoj strani prsa,najviše oko želuca,trajalo je tri dana pa sam navečer zbog aritmije i tahikardije (od straha) otišla na hitnu gdje su me uputili kardiologu.
Poslje pregleda sve je bilo ok ( dobro ne baš sve) ovako:RTG Srce i pluća hilusi prominentniji,vaskularniji,hipertonična srčana žilna sjena,ne znam što to znaći.
Krvna slika je pokazala povišene leukocite i CRP pa je zakljućeno da je respiratorna infekcija i to je to.
Moja doc. me pregledala rekla angina i dala amoksicilin.
Sad radim daljne pretrage jer čini se da puuuuno toga ne valja,tako da k njoj idem sutra pa ću vidjeti.
Hvala vam još jednom
cupanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 17:38   #1474
E da na bris grla me nije uputila
cupanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 00:04   #1475
Quote:
dijana128 kaže: Pogledaj post
Ovako,neznam gdje da pitam,pa se nadam da cete mi pomoci. Vadili smo krv bebi jer ima atopijski dermatitis,i na nalazi pise ovako:

specIgE na bjelancevine kravljeg mlijeka 1,71 kUA/l, class2
specIgE na bjelanjak 3,31kUA/l, class3

Moze li mi itko pojasniti sto to tocno znaci
Pojednostavljeno govoreći, što je viša koncentracija specifičnih IgE, to je alergija veća. Ako govorimo o namirnicama, onda veća vrijednost specifičnih IgE označava veću vjerojatnost da će konzumacijom te namirnice doći do alergijske reakcije. Inače se koncentracije specifičnih IgE svrstavaju u razrede, od 0 do 6. Ovdje 0 znači nemjerljivo nizak rezultat (nemjerljiva razina specIgE na taj alergen u serumu), a od 1 do 6 što je razred veći, to je alergija veća. Razred 2 bi označavao nisko a razred 3 umjereno pozitivan rezultat.

Problem u tumačenju ovih nalaza jest taj što različite namirnice imaju različite prediktivne vrijednosti, odnosno različite vrijednosti kod kojih se rezultat testa smatra značajnim, a te vrijednosti ovise i o dobi djeteta, ali i o vrsti testa.

Dakle, iz ovoga se vidi da je interpretacija vrlo složena i uvijek se mora tumačiti u skladu s kliničkom slikom (tegobama), dobi djeteta, vrstom namirnice odnosno alergena, vrstom testa i drugim nalazima. Zato će svakako Vaš pedijatar i dermatolog imati zadnju riječ i točno prokomentirati ovaj nalaz.

A ovaj odgovor je, eto, barem otprilike da možete steći sliku o čemu se radi.

Ako će liječnici na temelju svih navedenih parametara utvrditi alergiju na neku namirnicu, ista će se isključiti iz prehrane Vašeg djeteta. Ohrabruje podatak što uz eliminaciju namirnice na koju se utvrdi preosjetljivost, s vremenom kod velikog broja djece dođe do gubitka preosjetljivosti.

Želim Vašoj bebi i Vama svako dobro.

Srdačan pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 13:36   #1476
seka je u 3 mjesecu trudnoće i radila je KKS. svi parametri su uredni, jedino je PCT malo povišen 0,288 (0,108-0,282). ima li to kakav značaj u trudnoći i šta on može pokazati?
milka_18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 15:42   #1477
Quote:
milka_18 kaže: Pogledaj post
seka je u 3 mjesecu trudnoće i radila je KKS. svi parametri su uredni, jedino je PCT malo povišen 0,288 (0,108-0,282). ima li to kakav značaj u trudnoći i šta on može pokazati?
Poštovana milka_18,

Nisam potpuno siguran što predstavlja oznaka PCT u nalazu Vaše sestre jer se tom kraticom označava više različitih parametara, zato ovaj odgovor shvatite s rezervom.

Ipak, s obzirom da ste naveli da je rađena krvna slika i s obzirom na referentne vrijednosti, pretpostavljam da se iza misteriozne kratice PCT krije trombokrit. Katkada se nalazi i kratica Tct, a kratica PCT se obično piše Pct (prema eng. Plateletcrit).

Inače, trombokrit bi bio jedan od parametara koji se odnosi na krvne pločice, tj. na njihov volumni udio. Vrijednosti se uvelike razlikuju ovisno o vrsti uređaja kojim se vrši analiza.

Ako je tako kako pretpostavljam, tada je ovo praktički uredan nalaz.

Ipak, neka ginekolog kaže zadnju riječ!

Pozdrav i svako dobro Vama i Vašoj sestri.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 14:33   #1478
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Pojednostavljeno govoreći, što je viša koncentracija specifičnih IgE, to je alergija veća. Ako govorimo o namirnicama, onda veća vrijednost specifičnih IgE označava veću vjerojatnost da će konzumacijom te namirnice doći do alergijske reakcije. Inače se koncentracije specifičnih IgE svrstavaju u razrede, od 0 do 6. Ovdje 0 znači nemjerljivo nizak rezultat (nemjerljiva razina specIgE na taj alergen u serumu), a od 1 do 6 što je razred veći, to je alergija veća. Razred 2 bi označavao nisko a razred 3 umjereno pozitivan rezultat.

Problem u tumačenju ovih nalaza jest taj što različite namirnice imaju različite prediktivne vrijednosti, odnosno različite vrijednosti kod kojih se rezultat testa smatra značajnim, a te vrijednosti ovise i o dobi djeteta, ali i o vrsti testa.

Dakle, iz ovoga se vidi da je interpretacija vrlo složena i uvijek se mora tumačiti u skladu s kliničkom slikom (tegobama), dobi djeteta, vrstom namirnice odnosno alergena, vrstom testa i drugim nalazima. Zato će svakako Vaš pedijatar i dermatolog imati zadnju riječ i točno prokomentirati ovaj nalaz.

A ovaj odgovor je, eto, barem otprilike da možete steći sliku o čemu se radi.

Ako će liječnici na temelju svih navedenih parametara utvrditi alergiju na neku namirnicu, ista će se isključiti iz prehrane Vašeg djeteta. Ohrabruje podatak što uz eliminaciju namirnice na koju se utvrdi preosjetljivost, s vremenom kod velikog broja djece dođe do gubitka preosjetljivosti.

Želim Vašoj bebi i Vama svako dobro.

Srdačan pozdrav.
Da,kao sto ste i rekli,savjetovali su mi da izbacim sve namirnice koje imaju jaja i kravlje mlijeko ih prehrane,posto dojim.
Dermatolog nam je rekao da necemo jaje uvesti prije 1.godine,bjelanjak ne prije 3.godine

Hvala na odgovoru
__________________
16.05.2010 stigao mamin mali junak!!
dijana128 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 15:39   #1479
radila sam nalaz krvi, ako je moguće da mi pojasnite šta znači povišen aspartat aminotransferaza ( 37) , dok je alalnin aminotransferaza na granici visokog (36).
također povišeni su kalij ( 5.4)- da li to može imat veze sa fizičkom aktivnošću?, te prosječna koncentracija hemoglobina ( 353).
unaprijed hvala
mlada is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2010., 20:52   #1480
Quote:
mlada kaže: Pogledaj post
radila sam nalaz krvi, ako je moguće da mi pojasnite šta znači povišen aspartat aminotransferaza ( 37) , dok je alalnin aminotransferaza na granici visokog (36).
također povišeni su kalij ( 5.4)- da li to može imat veze sa fizičkom aktivnošću?, te prosječna koncentracija hemoglobina ( 353).
unaprijed hvala
AST i ALT su enzimi koji, u slučaju povišenih vrijednosti, upućuju na oštećenje jetrenih stanica, iako nisu specifični samo za jetru.
Ovo nisu nekakve alarmantne vrijednosti, a mogućih uzroka stvarno ima milijun. Jesi uzimala neke lijekove u posljednje vrijeme?

Kalij može imati veze s fizičkom aktivnošću, npr u slučaju nekakvih ozljeda mišića. To bi u svakom slučaju valjalo pratiti dalje, ali ako su kreatinin i urea u redu, nebi trebalo biti ništa ozbiljnije.

Na ovaj MCHC se nemoj obazirati, to je praktički normalno.
__________________
21.09.2008.
derbi
towar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:04.