Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2023., 21:42   #1
Funkcionalna operacija nosa

Link na glavnu temu: https://www.forum.hr/showthread.php?t=883399

To je opća tema o operaciji nosa, no uglavnom je fokusirana na estetske operacije. Zamislio sam da tu temu podijelimo na dvije, to jest da to ostane tema za estetske operacije, a ovo postane mjesto za raspravu o funkcionalnim operacijama kao što su ispravljanje septuma zbog otežanog disanja, smanjivanje nosnih školjki ili rješavanje kroničnih upala sinusa jer ovako informacije o svojem problemu jako teško nalazim na onoj temi jer bih morao kopati po 250 stranica uglavnom estetskih operacija.

Moja priča kreće u rujnu 2018 kada sam prvo mislio da imam prehladu, no ona nije prolazila 3 tjedna, tada sam prvi put išao kod ORL i nalaz je bio devijacija septuma i lagano hipertrofična sluznica nosa. Propisan Rinoco sprej. Stanje se ubzro smirilo.
U proljeće i ljeto 2019 stalno simptomi prehlade, a onda opet u rujnu jako pogoršanje, stalno pritisak u nosu, glavobolje i grlobolje, počeo i kašalj. ORL je ovaj put rekla da je uzrok tegobama lpr i da joj više ne dolazim. Nakon obavaljanja gastroenterologa i pulmoalergologa dijagnoza alergijski rinitis, alergija na grinje, granično na trave i sumnja na refluks. Propisana terapija Rinoco + Aerius i tegobe su se na neko vrijeme smirile.
Tijekom proljeća i ljeta 2020 ponovno povremene tegobe, a situacija je eskalirala u Listopadu kada sam uz tegobe s nosom imao i jaki kašalj i osjećaj nedostatka zraka. Ponovno posjetio pulmoalergologa i uvela mi je Dymista sprej i Symbicort pumpicu. U proljeće 2021 opet jako pogoršanje, pritisak u glavi, kašalj... Uveden i Singulair. Uz Dymista + Singulair kombinaciju je duže vrijeme bilo dosta bolje, no u rujnu 2022 pogoršanje kao nikad prije, osjećaj nedostatka zraka... Nakon što sam jednom zbog toga završio na hitnoj na inhalaciji ventolina krećem u lov na rješenje uzroka. Prvi korak je bio allergo295 test koji je pokazao alergiju na grinje (potvrdio nalaz kožnog otprije 3 godine), budući da se moje tegobe pojačavaju vani taj rezultat nije bio ono što sam očekivao (očekivao sam ambroziju jer mi je najgori rujan). Daljnji lov na uzrok me doveo kod prof. Klapana i on nakon MR sinusa nalazi pravi razlog barem dijela mojih tegoba. Radi se o devijaciji septuma i hipertrofiji nosnih školjki, preporučena operacija. Operaciju sam se odlučio raditi kod prof.Gjurića u pokliniklinici sinteza, a u međuvremenu sam počeo i hiposenzibilizaciju alergije na grinje (Orylmyte, tablete za pod jezik).

Zanima me ako netko ima iskustvo s operacije septuma i nosnih školjki u poliklinici Sinteza.
Gafsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2023., 21:11   #2
Nikad čula o toj klinici, ali htjela bih dati svoj input u temu. Moji problemi se javljaju krajem 2021 kada sam prvi put pokupila Covid. Prvo grozna upala sinusa i mjesecima nakon toga otežano disanja kroz nos. Mislila sam da se upala sinusa kronificirala, pa nisam nešto previše inzistirala na liječničkom pregledu. No mojim problemima nigdje kraja, te sam početkom ove godine otišla konačno na pregled kod ORL i CT sinusa. Ipak , potpuno iskrivljena nosna pregrada je u pitanju, a sluznica je reagirala na Covid i mrvu se zadebljala i samo je "otkrila" već dugogodišnji probLem. Inače prije sam skroz normalno disala na nos. I da, sjećam se da sam kao petogodišnjakinja pala na nos, ali bilo je baš gadno. Sada mi ej sugerirana operacija, ali nikako se ja psihički pripremiti za istu. Još uvijek se samo krpim dječjim kapima za nos.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2023., 19:41   #3
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Nikad čula o toj klinici, ali htjela bih dati svoj input u temu. Moji problemi se javljaju krajem 2021 kada sam prvi put pokupila Covid. Prvo grozna upala sinusa i mjesecima nakon toga otežano disanja kroz nos. Mislila sam da se upala sinusa kronificirala, pa nisam nešto previše inzistirala na liječničkom pregledu. No mojim problemima nigdje kraja, te sam početkom ove godine otišla konačno na pregled kod ORL i CT sinusa. Ipak , potpuno iskrivljena nosna pregrada je u pitanju, a sluznica je reagirala na Covid i mrvu se zadebljala i samo je "otkrila" već dugogodišnji probLem. Inače prije sam skroz normalno disala na nos. I da, sjećam se da sam kao petogodišnjakinja pala na nos, ali bilo je baš gadno. Sada mi ej sugerirana operacija, ali nikako se ja psihički pripremiti za istu. Još uvijek se samo krpim dječjim kapima za nos.
Sjećam se i ja jednog svog pada na nos s 8 godina. Tegobe krenule s 15, tad sam razvio alergiju pa je vjerojatno ona bila okidač.

Operacija nije bolna i radi se pod općom anestezijom, nos ne boli nakon nje, ali začepljen je i curi krv (tamponi idu van za 2 sata). Ono što me najviše boljelo je grlo od intubacije tijekom anestezije.
Gafsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2023., 16:42   #4
Toliko stranica da je nemoguce sve procitati i napraviti suma sumarum.

Ja vec godinama muku mucim sa disanjem, jer imam idkrivljen septum (kao dijete pala na nos i tu se nesto 'polomilo' i tako zaraslo..), , i kako godine idu....dolazi boljka disanje zadnjih ohoho godina.

Ja bih isla napraviti ispravljanje tog septuma, samim time ce se rijesiti i mala grbica na sredini nosa. Ne zelim prcasti mali nos..nego 'svoj' nos ravnog septuma i bez te grbice u polu profilu.

Ne znam bi li privatno... ili bi proslo i preko Hzzo?
Split...Zagreb... 😉
tajni-krug is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2023., 16:52   #5
Poliklinika sinteza uglavnom dobro iskustvo, no doktor tvrdi da je sad sve super, ali meni se ne čini tako, možda je to od alergija.
Gafsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2023., 22:55   #6
Quote:
Gafsi kaže: Pogledaj post
Poliklinika sinteza uglavnom dobro iskustvo, no doktor tvrdi da je sad sve super, ali meni se ne čini tako, možda je to od alergija.

Super, guglals sam.. I mislim da cu se sredinom 6mj naruciti na konzultacije i pregled.

Daj mi pliz reci, kako ti je prosla operacija...oporavak...podljevi?

I ovo sta kazes da nisi imao tampone u nosu... Uspije li se "išta" disati obzirom da ih nema, ii je totalni blok
tajni-krug is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2023., 00:09   #7
Quote:
tajni-krug kaže: Pogledaj post
Toliko stranica da je nemoguce sve procitati i napraviti suma sumarum.

Ja vec godinama muku mucim sa disanjem, jer imam idkrivljen septum (kao dijete pala na nos i tu se nesto 'polomilo' i tako zaraslo..), , i kako godine idu....dolazi boljka disanje zadnjih ohoho godina.

Ja bih isla napraviti ispravljanje tog septuma, samim time ce se rijesiti i mala grbica na sredini nosa. Ne zelim prcasti mali nos..nego 'svoj' nos ravnog septuma i bez te grbice u polu profilu.

Ne znam bi li privatno... ili bi proslo i preko Hzzo?
Split...Zagreb... 😉
Estetika ne prolazi na trošak HZZO, ali.......pokušaš se dogovoriti sa operaterom.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2023., 18:47   #8
Operacija mi je poboljšala disanje na nos, ali stanje sluznice je ostalo jednako loše, i dalje jake reakcije na prašinu, pelud i vremenske uvjete. (Vjerojatno mješoviti alergijski i nealergijski (vazomotorni) rinitis). Također nije popravilo to da se budim nenaspavan i suhih usta (vjerojatno posljedica apneje) tako da u planu mi je polisomnografija i nadam se, rješenje problema cpap aparatom.
Gafsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2023., 13:31   #9
Moram operirati nos- devijacija septuma.

Ima li tko iskustva s Unimedicom u Zagrebu?
goodvibes is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2024., 02:26   #10
Ja imam funkcionalne probleme s nosom,
imam devijaciju septuma,znaci otezano disem i cijedi mi se iz nosa u grlo.
Dva puta sam bio operiran i to oba puta kod istog kirurga u kb merkur,
medjutim nije uspio rijesit taj problem i tegobe su ostale iste. Ja bi sada volio da napravimo popis koji su kirurzi po vama najbolji za funk.operaciju nosa preko hzzoa posto nemam novca za privat.Najvise me zanima koji su kirurzi najbolji za funkciju u nase najbolje i najvece dvije klinike - rebro i vinogradska.
Malo sam prelisto onaj glavni topic i vidio tamo da je navodno Klapan dobar a za njega nemam novca , koji su po vama najbolji kirurzi za ispravljanje nosne pregrade na rebru i vinogradskoj.
Procito sam da su za funkciju dobri u vinogradskoj dr.Baduoin a na rebru dr.Poje i dr.Jurlina.Raspito se malo za dr.Gjurica koji na rebru isto radi i kod kojeg se tamo isto moze preko hzzoa, rekli su mi da operira isto noseve ali da se primarno bavi kirurgijom uha .
markodern7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2024., 18:47   #11
Ja lezim na Sv.Duhu upravo. Jucer operirao devijaciju septuma kod dr.Gudelja.
Javim se s updejtom hakon nekog vremena.
vapingguy12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2024., 15:20   #12
Quote:
vapingguy12 kaže: Pogledaj post
Ja lezim na Sv.Duhu upravo. Jucer operirao devijaciju septuma kod dr.Gudelja.
Javim se s updejtom hakon nekog vremena.
Pozdrav. Kako je prošao oporavak? Jel ima kakvih poboljšanja nakon operacije?
zennman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:03.