Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2011., 23:30   #101
Rtg lumbosakralne kralježnice

-na standardnim snimkama L-S kralježnice održana osovina iste kao i održana lordoza uz intaktnu interkorporalnu liniju.
-Trupovi lumbalnih kralješaka primjerene visine oštro ocrtanih pokrovnih ploha koje su na nivou L3,L4,L5 kralješka uz donju pokrovnu plohu kranijokonveksno udubljene-malenim Schmorlovim hernijama?.
-U slučaju kl.indikacije potrebna dodatna rtg obrada.
-Suspektan rascjep sakruma no iz priloženih snimaka detaljnija analiza nemoguća.Koštana struktura lumbalne kralješnice primjerena dobi izuzev nešto pojačane sklerozacije malih zglobova u donjoj trećini.
-Preporuča se daljna obrada fizijatra (med.dokumentacija kao ni uputna dg.nisu priloženi):



Dali je ovo nešto opasno ? i dugoročno ? Ako bi se moglo pojasniti na laičkom jeziku
englez2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2012., 23:45   #102
Moze li mi neko protumačiti nalaz / HITNO

Molim za pomoć, da li mi neko može protumačiti ovaj nalaz:

snimke vratne kičme:
izravnana fiz. lordoza sa lakšom desktroskoliozom nešto izraženije artrotske promjene u području malih i unkovertebralini zglobova
diskopatija u segmentu C5C6

snimke LS kičme
izravnana fiz.lordoza sa dekstroskoliozom
interspinalna artroza sa nešto promjena def.spondiloze
diskopatija u segmentima LIL2 i L2L3 a jača u L5Sl
rascijep strašnjih lukova L5 i Sl sa spinom bifridom sakruma.

Unaprijed Hvala!!!
MARTINA36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2012., 15:51   #103
Bok! Da li bi mi neko mogaoobjasniti nalaze od snimke kralježnice.

Na snimkama L-S kralježnice se nalazi primjerena mineralizacija karalješka uz blažu devijaciju osovine u desno koja je najizraženija u visini i.v. prostora L4/L5.
Trup kralješka S1 nije asimiliran.
Na trupu kralješka L1 se nalazi diskretno snižena prednja kontura bez znakova koštane traume novijeg datuma nastanka dok su trupovi ostalih kralježaka uredne visine.
Uz rubove pokrovnih ploha trupova kralježaka od L1 pa do L4 se nalaze manji ventralni i lateralni osteofiti.
U malim zglobovima u segmentima od L4/L5 di S1/S2 se nalaze promjene u sklopu deg. osteoartritisa.
Hvala!
tanjadurkin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 14:34   #104
Pozdrav.Molim ako mi netko može pojasniti nalaz:

na snimkama L-S kralježnice prisutna je diskretna dekstroskolioza uredno mineraliziranih i blago deg.promjenjenih trupova ppočetno suženog i.v.prostora L5/S1 .Blage deg.promjene malih zglobova.Hvala!
miš3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 13:19   #105
NALAZ RADIOLOGA:
Diferenciraju se degenerativne promjene. Intervertebralni je prostor L5S1 sužen. Stražnja je interkorporalna linija održana.
NALAZ FIZIJATRA:
Reducirana je lordoza uz suženje i.v. prostora L5-S1. Retrolisteza sakruma u odnosu na L5. Ima bolove u križima sa širenjem uzduž desne natkoljenice. Lasegue desno poz. kod 45. dizestenzije po dermatomu L5 desno. Desni kuk bezbolna, održanih kretnji.
Nalazi:
Terapija: NSAR p.p. fizikalna, kontrola po završetku terapije
Dijagnoza: M51, Lumboischialgia lat. dex.

.........

Molim nekoga da mi to prevede na hrvatski, objasni mi na čemu sam i kaže ako ću se moći baviti sportom.
terry sokić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 13:21   #106
NALAZ RADIOLOGA:
Diferenciraju se degenerativne promjene. Intervertebralni je prostor L5S1 sužen. Stražnja je interkorporalna linija održana.
NALAZ FIZIJATRA:
Reducirana je lordoza uz suženje i.v. prostora L5-S1. Retrolisteza sakruma u odnosu na L5. Ima bolove u križima sa širenjem uzduž desne natkoljenice. Lasegue desno poz. kod 45. dizestenzije po dermatomu L5 desno. Desni kuk bezbolna, održanih kretnji.
Nalazi:
Terapija: NSAR p.p. fizikalna, kontrola po završetku terapije
Dijagnoza: M51, Lumboischialgia lat. dex.

.........

Molim nekoga da mi to prevede na hrvatski, objasni mi na čemu sam i kaže ako ću se moći baviti sportom.
terry sokić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 12:40   #107
Dali mi može netko pojasniti nalaz. Snimka vratne kralježnice-redukcija lordoze u srednjem i dist. seg. trupovi kralježakasu urdne visine te pravilna oblika . Tek diskretno početno sužavanja i.v. prostora seg. C5do C7 sa incip. rubnom osteofitozom. Nešto su izraženije unakartrotske promjene u navedenim seg., više u desnom nizu. Umjerene deg.promjene zigapofizarnih zglobova u oba niza. Nema prekida stražnje i.c.linije. Snimke TH kralježnice-vidljiva vrlo diskretna sinistrokonv.rotatorna skolioza Th-L prijelaza uz očuvanu kifozu.trupovi kralježaka su uredne visine,pravilna oblila.Pregradnje kosti ne uočavam, tek vrlo diskretno suženi i.v. prostori u srednjem seg.. Dif. početna subh.sklerozac. terminalnih ploha sa reaktivnom ventrolat. osteofitozom. Neprekinuta je stražnja i.c. linija. Vidljive umjerene deg.promjene prikazanih kostovertebralnih odnosno kostotransv. zglobova. ( napominjem da me i pri malom naporu bole sve kosti) Unaprijed zahvaljujem
sepulata is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2012., 16:17   #108
Molila bih pojašnjenje RTG vratne kralježnice:

DG: cervikokranijalni sindrom M53.0
hipolordoza uredno visokih i uredno mineraliziranih kralješaka
Incipijentna i.v. hondroza na C6-7
Održana je stražnja interkorporalna linija
Subhonralna osteoskleroza apofizarnih zglobova
Incipijentna unkartroza
Antepozicija C3/4, C4/5 pri pokretu inklinacije uz srednji položaj navedenih segmenata pri pokretu reklinacije - instabilitet C3,4
Sam opseg ante i reklinacije uredno izvediv.

Hvala!
Michaela is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2012., 14:47   #109
Dali bi mi netko mogao malo detaljnije objasni ti ovaj nalaz.???
*Prikazani skelet ne pokazuje rdg. znakove svjeze fakture.
Vidljiv jeventralni listeticni pomak korpusa L5 kraljeska u odnosu na S! segment i to za oko 6 mm prvenstveno uvjetovano spondilolizom istog kraljeska.Uocava se i siroki rascijep trnastog nastavka L5.spina bifida.Diksalni prostori su odrzani, odnosno ne pokazujuznacenje redukcije.

Hvalaa
091309 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2013., 17:33   #110
Poštovana Enika, Vaš post premješten je na temu Magnetska rezonancija (MR) kralježnice (kliknite).
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2013., 15:52   #111
je curke i nalaz je ovakav ako koja kuzi :na snimkama torakalne kraljeznce hiperkifoza srednjeg dijela torakalne kralj.te blaza skolioza u obliku slova s.uredna je visina trupova kraljezaka i primjerena sirina iv.prostora .znakovi incipijentne deformirajuce spondiloze osobito izrazeni u sredisnjem dijelu kraljeznice .na profilnoj snimci sternuma nema znakova svjeze kostane tarume.doima se nesto sirom zglobna pukotina u na prijelazu manubrijuma u korpussternuma sa blaaze iregularnim pripadajucima art.plohama (osteohondritis ?? druga etiologija ) uredna je inace mineralizacija i struktura prikazanog skeleta ....eto to je nalaz a zabrinjava me ovaj osteohondritis ........zna li itko protumacit nalaz...jel cu izludit
tratinćica30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2013., 16:40   #112
može mi netko protumačiti nalaz rtg-a kralježnice od majke?

nalaz radiologa:

na standardnim snimkama vratne kralježnice vidi se diskretna sinistrokonveksna skolioza i umanjena cervikalna lordoza.
Spondilodeformirajuće i spondilartrotske promjene od C3-C7.
Diskretno sužen i.v. prostor C4-C5, C6-C7.
Osteopenija

Na standardnim rengenogramima lumbosakralne kralježnice vidi se lagana rotacija trupova kralježaka i umanjena lumbalna lordoza.
Spondilodeformirajuće i spondilartrotske promjene od L1-S1.
suženje i.v. prostora L5-S1 i osteohondroza pokrovnih ploha trupova kralježaka .
Poprečni nastavci na L5 naslanjaju se na mase laterale sakruma.

Dg.: M50
dajanaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 20:37   #113
Evo moje dijagnoze:
Sinistrokonveksna skoliotična deformacija lumbalnog segmenta, a zgob navedene deformacije otežana je procjena širine i.v. prostora.
Prednja i stražnja interkorporalna linija prate se u kontinuitetu, a osteoartritis malih zglobova kaudalno L4 kralješka. Visine trupova kralježaka su održane.

Da li je ovo ozbiljno?
Hvala!
jelenajelena1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2013., 21:27   #114
RTG LS kraljeznice

Moze li netko objasniti nalaz:
"Diskretna sinistrokonveksna torzijona skolioza uz reduciranu fiziolosku lordozu. Blaže degenerativne promjene LS prijelaza, uz ocuvanu širinu diskalnih prolaza, a straznja interkorporalna linija se prati u kontinuitetu. Primnjerena visina trupova kraljeska."
Molim sto temeljitiji odgovor.
Hvala
hater123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 18:04   #115
bok,
moze li mi netko objasniti nalaz RTG LS kraljeznice:

Rascjep neuralnih arkusa SI, S II.
Početne deg. promjene lijevog SI zgloba.
Degenerativne promjene malih zglobova donje polovice lumbalne kralježnice.
Izravnanje fiz. lordoze.

moja dob: 37.
Isla na rtg zbog bolova (sijevajucih) u desnoj nozi, oko kuka. Moja dr. misli da je išijas...?
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 13:37   #116
Moži li mi netko tko se razumije pomoći sa ovim nalazom spec. radiologa RTG Lumbosakralne kralježnice.

Dekstrokonveksna torziona skolioza,uz reduciranu fiziološku lordozu lumbalnog segmenta kralježnice.
Prisutne blaže spondilotične promjene u vidu manjih ventrolateralnih rubnih koštanih apozicija.
Prisutan oseoartritis apofiznih zglobova šireg LS prijelaza.

Imam 31 godinu. Inače pred par mjeseci me ukočila kičma, sav sam se iskrivio. Kralježnica otišla u oblik slova S. Boli me donji dio kralježnice, i u zadnje vrijeme mi bol ide u desnu nogu. Ne mogu funkcionirati bez analgetika svaki dan. Ako mi netko može samo objasniti ove 3 rečenice jer ih ja ne razumijem. Hvala ako se nađe koja dobra duša.
LuvMokasinkoLuv is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 17:38   #117
Pise mi na nalazu da mi je suzen IV prostor segmenta L5-S1? Sto je to? Jel nesto opasno?
Dr.Milkun is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 13:08   #118
ima li tu neko ko mi moze prevest na laicki rtg? lijepo bi molila ako ima neko da mi se javi u inbox
myboys is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2014., 18:00   #119
Molim hitno pomoć u značenju rtg nalaza - trudnica!!

Poštovani, mlada sam trudnica u ranoj trudnoći s povišenim temperaturama kojima liječnici ne znaju uzrok...Imam velike bolove u zglobovima i križima. U sklopu obrade sam radila rtg cijele kraljeznice, zdjelice s kukovima i SI zglobova. Strah me zbog trudnoće. Molim vas ako itko zna protumačiti nalaz, uvelike bi mi olakšao muke.

Nalaz je sljedeći : Na stand. rtg vratne kralježnice očuvana je C lordoza, trupovi kralježaka i i.v. prostori i spinalni kanal uredni. Nema znakova formiranja vratnih rebara.
Na stand. rtg TH kralježnice diskretno izravnanje TH kifoze distalnog odsječka uz dekstrokonveksnu skoliozu TH kralježnice. Trupovi kralježaka i i.v. prostori u granicama normale. Segmenti TH-L prijelaza još bez znakova spondilitis anterior. Na stand. rtg LS kralježnice izravnanje L lordoze naročito proksimalnog odsječka. Sinistokonveksna skolioza s minimalnom rotacijom L3 segmenta. Trupovi kralježaka u granicama su normale, blaža redukcija širine i.v. prostora L4L5 i L5S1. NEpotpuno srasli stražnji lukovi L5S1. NA rtg SI zglobova po Barschonyu desno izrazita premoštenja naročito lateralno te obostrano izrazita redukcija širine zglobnih prostora lateralno, a medijalno još u granicama normale uz dosta premoštenja, također.

Ciljane snimke TH-L prijelaza pokazuju sinistroskoliozu L segmenta. Prikazani TH i L segmenti uredne forme i mineralizacije uz dosta neravne pokrovne plohe trupova TH12L1 te početnim sužavanjem pripadajućeg i.v. prostora. PRomjene istog karaktera, manjeg opsega u visini L1L2.

PUNO HVALA !!!!


Veliki pozz i zagrljaj
sandly is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2014., 21:39   #120
Imas temu na kojoj ce ti netko pomoci oko nalaza, pa se tamo obrati za pomoc: https://www.forum.hr/showthread.php?t=652591
__________________
U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska.
Angelsss is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:54.