Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2014., 13:40   #201
jaja

pozdrav,
molim za pomoć vezano uz moje koke nesilice. imam 4 koke nesilice (stare su cca. 18 mjeseci), cijeli dan su na slobodnoj zelenoj ispaši, dohranjujemo ih kukuruzom, raskvašenim starim kruhom i što eventualno ostane poslije ručka. stalno su davale 3 ili 4 jaja dnevno-čak i zimi. u zadnje vrijeme dešava se da jedna koka kontinuirano nosi jaja "bez ljuske", tj. ili mu ljuska bude jako tanka (kao najlon) ili uopće ne bude ljuske tako da samo izbaci žutanjak i bjelanjak. molim za savjet što činiti.
ujedno molim za savjet, (budući da sam neupućen/bez iskustva) dali bi sa navedenim kokama (kad bi im pridružio pijevca) bilo šanse za pomladak, to pitam budući se radi o "hibridnim" nesilicama kupljenim u lokalnoj "agrariji". da napomenem da smo im pridružili jednog pijevca, dobro su ga prihvatile, međutim jednog dana je nestao, vjerojatno susjedima smetalo kukurikanje-spremam se nabaviti novog.
unaprijed zahvaljujem na odgovorima
lu22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2014., 13:52   #202
Smanjite im dohranu ljudskom hranom i kruhom jer u njima ima soli, a od soli se gubi ljuska.
Najvjerojatnije ne mogu izleći funkcionalna jaja s piletom jer se pretjerano 'troše' nošnjom jaja, nisu to domaće koke vulgaris.
__________________
Nisam ti dospio reći.
Sve može da propadne, da nestane, samo je smrt siguran posao
Pantelija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 14:02   #203
Bok ljudi, dali netko zna nekoga tko otkupljuje domaća jaja imam 180 nesilica, podni uzgoj, domaća hrana... pronjele su mi pa mi treba neki veći potrošač osim susjeda i poznanika nalazim se na području Križevaca, okolica. Hvala unaprijed za informacije!
Poison I is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 14:29   #204
Thumbs down PROBLEM - Kokoši jedu jaja

Kokoši su zadnjih dana poludjele...
Čekaju i gledaju kad koja kokoš snese jaje i odmah navale i pojedu ga.
Kokoši su kroz dan u ograđenom prostoru, vani.
Predvečer se puste van pa imaju vremena 3-4h da se počaste travom...
Dajemo im smjesu, i kukuruza, i čak smjesu kupljenu s vitaminima.
2x na tjedan dobe i razmočeni stari kruh, kuhani krumpir, ma svašta.
Često im znam najseckati na sitno koprivu i pojedu ko lude.
sad jedno tjedan dana nisu jele koprive. Danas sam im nasjeckala opet, valjda će pomoći da ne pojedu jaja.
Od čega im to dođe? Sad to ima jedno dva dana da su skroz podivljale.
Dajte mi hitno, molim Vas, neki savjet...
Kako da ih odvratimo od toga?
catandmouse is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 13:30   #205
Quote:
lu22 kaže: Pogledaj post
bilo šanse za pomladak, to pitam budući se radi o "hibridnim" nesilicama kupljenim u lokalnoj "agrariji". da napomenem da smo im pridružili jednog pijevca, dobro su ga prihvatile, međutim jednog dana je nestao, vjerojatno susjedima smetalo kukurikanje-spremam se nabaviti novog
Kod kupljenih nesilica hibridnih neće biti podmlatka pa je držanje pijevca za ukras dvorišta meni osobno nepotrebno - osim što je pijevac borac-specijalac - uvijek javi kokama kad dolazi opasnost.

U mom hranjenju kokica prošla sam kroz različite faze, iskustva i probleme... prošla godina mi je završila tako da mi je ostala jedna koka hrvatica i jurek. Moj kokošji fond je skončao tako da mi je susjedov pas dolazio ih trgati, a onda nađem koku bez glave, pa onda koke ukočene - kao da im je ispijena krv i zato sam ovu godinu krenula od početka.

Donji dio prostora za kokoši ogradila sam teškim debelim paletama visokim 120 cm, a onda sam gore nadoštukala metrenu zelenu plastičnu žicu sitno pletenu na centimetar. Preko ovoga mi više nitko ne dolazi k njima. Kupila sam 50 crvenih kokica nesilica u poljoprivrednom dućanu. Kupila sam ih u 8. tjednu starosti.... od tada ih hranim tako da im dovozim košene djeteline, vodenike, gaveza i druge trave, uz 1/4 koncentrata za rast i 3/4 šrota.

Nikada nisam imala tako kupljene male nesilice pa molim ako mi može tko pojasniti kada te koke počinju nositi jaja. Kad prestati davati koncentrat, a kad bi bilo dobro da im počnem malo davati smjese za nesilice. Pošto na mom području ima jastreba i svakakvih nebeskih neprijatelja - koke sam pozicionirala sa kokošinjcem i ograđencem pod ogromnu krušku i orah tak da ih krošnja zaklanja od pogleda s neba.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 22:40   #206
Komar, sve kokoši počinju sa 6 mjeseci, osim , tovljenika (kod mene) koje mogu i ranije, ali pravilo je 6 mjeseci. Gledao sam neki dokumentarac, gdje kokoši žive bez hrane koju im daje čovjek. Ja inače svoje ne hranim koncentratom, samo kuruza i prirodni proteini, nikad problema. Jedino kad ih kupim, piliće, kupim 25 kg koncentrata, kad to pokošu, prelaze na šrot, tovljenici dožive nekih 6 mjeseci, ne da mi se klat, nesu jajca, i možda su malo pretvrdi, ali kotlovina ih razmekša.
Ovo što si opisala je lasica, i tvor, i lisica zna samo odgrist glavu, ali obično odfura sve, ovisno koliko mladih ima. Inače meni je u jednoij noći sve poklala, veljača 19 i 30, tako da sam sad samo na grahoraSTIM I TOVLJENICIMA , hebiga to je tak kad ideš nekomercijalno, nego free range, neki dan nestala su dva piliće usred bela dana, odfuralo ih....to je tak, zato ih treba imat malo više , jastreb nije neki problem...on zeme samo jednoga....
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2015., 11:50   #207
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
hebiga to je tak kad ideš nekomercijalno, nego free range, neki dan nestala su dva piliće usred bela dana, odfuralo ih....to je tak, zato ih treba imat malo više , jastreb nije neki problem...on zeme samo jednoga....
Divota prirode: sjedim na terasi sa suprugom, popodne - pijemo kavicu, a na metar i pol od nas u zraku leti jastreb sa picekom u kanđama... i eto svi gradski ljudi vole živjeti i uživati u divotama prirode

Meni su rekli u poljoprivrednoj zadruzi gdje sam kupila da nose sa 16 tjedana a bome bum nazvala proizvođača i pitala. Više nekupujem tak na veliko od ovih šalabajzera za po doma jer ljudi rade samo da zarade i onda dobiš faličnu robu. Naravno da ne svi, ali ja sam takve sreće da ih nađem u pravilu i na to potrošim novac.

Dostavljač naših kokica je rekao da na kolce razvučemo mrežu za vinogradare protiv tuče i da nam više neće živad leteči nestati tak i mislim malo po malo natkrivati.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2015., 14:15   #208
Mi smo u par navrata dobili ozljeđene piliće što i ne čudi obzirom da ih naguraju milijun u malenu gajbu, a van ih čupaju kao da istresaju ugljen Tako smo imali par šepavih koka, ali s njima se uglavnom i sprijateljimo pa imaju povlastice, npr, odnese ih se na vrt da ne moraju previše hodati i slično Ali imamo jako malo, samo za koje jaje da ne kupujemo svašta.
Ne hranimo smjesom, sada kada su velike dobiju kukuruz i ostatke od ručka, nekad malo sira, ovisi..., a male dobiju šrot.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 00:04   #209
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Mi smo u par navrata dobili ozljeđene piliće što i ne čudi obzirom da ih naguraju milijun u malenu gajbu, a van ih čupaju kao da istresaju ugljen Tako smo imali par šepavih koka, ali s njima se uglavnom i sprijateljimo pa imaju povlastice, npr, odnese ih se na vrt da ne moraju previše hodati i slično Ali imamo jako malo, samo za koje jaje da ne kupujemo svašta.
Ne hranimo smjesom, sada kada su velike dobiju kukuruz i ostatke od ručka, nekad malo sira, ovisi..., a male dobiju šrot.
Predpostavljam da su na otvorenom pa si pronađu što im nedostaje uz takvu osnovnu ishranu.

Usporedbe radi :
Kukuruz sadrži oko 8 % bjelančevina i 0,02% Ca a potrebe pileta u početnom tovu su oko 20 % bjelančevina i 1- 1,2 % Ca.
Kokoši nesilice trebaju oko 16% bjelančevina i 3,5 % Ca !!
rosa canina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 09:19   #210
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Komar, sve kokoši počinju sa 6 mjeseci, osim , tovljenika (kod mene) koje mogu i ranije, ali pravilo je 6 mjeseci. Gledao sam neki dokumentarac, gdje kokoši žive bez hrane koju im daje čovjek.....
Bio si u pravu - meni je trgovac rekao da odma nose valjda da ne odustanem od kupovine. Kad sam danas puštala kokice - prvi puta sam ih prebrojila kak su kod mene. 50 komada je na broju, lijepe su kokice - neke velike, a neke manje jedu pa su žvigljave. To su one koje navečer oče mi na grani oraha ostati spavati

Ove kokice su od valipileta tj. od njihovih kooperanata i hranjeno njihovom smjesom do dolaska k meni. Zato sam nazvala valipile i pitala kad ove pronesu. Evo kaj mi je rekla veterinarka njihova kak se hrane nesilice. Naravno da im ja sad dajem u 17 tjednu kvalitetni kukuruz, pepela, pijeska i svaki dan 2 tačke trave - pretjerujem s količinom trave pa ju prebacujem ko po kazni - sim tam do gnoja.

Evo kako se po njihovom hrane one crvene nesilice za jaja:
Dani / smjesa br.
1 - 29 / br.1
30 - 126 / br.2
127 - 154 / br.3
155 - 280 / br.4 - smjesa za nesilice

Zadnje uređivanje komar : 30.06.2015. at 09:31.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 09:41   #211
Ja prije dva dana koknuo dva pijetla tovljenika, jedan 3 kile a drugi 3,2 kile očišćeno, starosti 5 mjeseci.

Samo da naglasim, moje kokoši recimo njih 20 grahor i tovljenici, kad dođu kod mene, ja kupim 10 kila one smjese za piliće, i to jedu u zatvorenom dok ne pojedu, onda započnemo sa isključivo šrotom i van na pašu svaki dan od jutra do mraka, a dajem im 150 grama po glavi. Znači ako ih je preostalo 10 , onda dobe ujutro 1,5 kg šrota i doviđenja do sutradan.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 10:55   #212
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Ja prije dva dana koknuo dva pijetla tovljenika, jedan 3 kile a drugi 3,2 kile očišćeno, starosti 5 mjeseci.

Samo da naglasim, moje kokoši recimo njih 20 grahor i tovljenici, kad dođu kod mene, ja kupim 10 kila one smjese za piliće, i to jedu u zatvorenom dok ne pojedu, onda započnemo sa isključivo šrotom i van na pašu svaki dan od jutra do mraka, a dajem im 150 grama po glavi. Znači ako ih je preostalo 10 , onda dobe ujutro 1,5 kg šrota i doviđenja do sutradan.
Sad ste me sjetili da proizvođači kokica hrvatica prodaju pjetliće - 3 tjedna stare po 10-15 kn komad jer nemaju kam s njima a neznaju kako da ih rješavaju - nitko ne voli pjetliće,
a kod vas mi se čini da s veseljem svoje pripremate
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2015., 12:32   #213
A pošto idu hrvatice ? Kokoši ?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2015., 10:17   #214
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
A pošto idu hrvatice ? Kokoši ?
U grupi: prodaja pilića i jaja kokoši hrvatice

1. Prodao bi 20 pilenki starih 2,5 mj nesilica po cjeni od 50 kn kom
2. P P - Primam narudžbe za piliće koke Hrvatice koje su pod selekcijom HPA što znači da imaju državni poticaj. Cijena za pile je 10kn a sa papirima 13kn,za sve informacije molim u inbox.
3. N N - Prodaja pilića 1 dan - 12 kn, 7 dana - 14 kuna

Većina daje potvrdu za poticaje po 70 kn...
a treba vele 10 koka + pijetao > 100 m2 ispaše i 0,2 m po koki zatvornog prostora i dobija se 600 kn poticaja...
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 09:50   #215
Tekuti

Imala sam ratno stanje u kokošinjcu zbog tekuti i konačno sam stala na loptu. Unosim im u ograđenac - pepel, pijesak i neopitrod dodan tome. Kokice sam kupala u čaju od orahovog lišća što im se sviđalo. Kokošinjac sam parnim čistačem prošla i sad stavljam obavezno paprat... Koke su konačno mirne, snažne i dobre.

http://www.dnevne.rs/u-zizi/najzdrav...t-reumu-grceve

Po ovome je paprat i protiv buha, stjenica - uši, ali dokazano tekuti ju ne vole!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 20:07   #216
Pozdravljam! Imam jedno lagano pitanje i molim da mi netko pomogne savjetom!
Imam 16 kokica New Hampshire. Stare su 10 tjedana. Hranim ih smjesom i stocnim brasnom u omjeru 1/1. Hranu dobivaju dva puta dnevno u hranilici i dodatno oko 4 dcl hrane namocene na dasku na pod. Kad velikom brzimom pojedu navlazenu smjesu navale na hranu u hranilici (koja visi u kokosinjce). Sad slijedi glavno: kljunovima izbace sadrzaj hranilice na stelju, nogama preoru stelju i hranu, malo kljucaju po tom djelu kokosinjca i to bi bilo to. Onda zeljno ocekuju moj ponovni dolazak pa se prica ponavlja. Da li je rjesenje napraviti sanducic (kopanju) i preko nje zabiti
mrezu tako da ne mogu gaziti po hrani i razbacivati kljunovima? Bio bih zahvalan za svaku rijec na ovu temu.
robert50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 21:44   #217
Ima rješenje.
Spojiš dvije daske dužine 80 cm, širinedo 25 cm,debljine 2 cm, može i manje pod 45 stupnjeva, dakle V, spoj je dolje, a otvoreni dio V je gore, ja sam to napravio al mi se neda slikati, sa svake strane zabiješ dasku koje je držač širine kao gornji razmak slova V, i neka bude jedno 5 cm viša od širine V, zato da na to možeš pribiti popreko jednu četvrtastu letvu da kokoši ne mogu ulaziti u tu hranilicu.
Imaš hranilicu u koju stavljaš smjesu, a kokoši nemogu ulaziti u nju i bacati hranu van, jer se silom težom, hrana po stranicama pod kutem od 45 stupnjeva vraća u hranilicu. Vjerujem da sam malo zakomplicirao opisom ali.....
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 21:50   #218
http://i58.tinypic.com/346rnuh.jpg
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2015., 23:01   #219
Rekao bih ovako na prvu da im dajete previše hrane. Umjesto smjese naučite ih na čisto zrno, trebati će vremena, ali ide i ako ikako postoji šansa pustite ih na travu.


Quote:
rosa canina kaže: Pogledaj post
Predpostavljam da su na otvorenom pa si pronađu što im nedostaje uz takvu osnovnu ishranu.

Usporedbe radi :
Kukuruz sadrži oko 8 % bjelančevina i 0,02% Ca a potrebe pileta u početnom tovu su oko 20 % bjelančevina i 1- 1,2 % Ca.
Kokoši nesilice trebaju oko 16% bjelančevina i 3,5 % Ca !!
Da, cijeli dan su u voćnjaku, ganjaju kukce, puževe, sve što se kreće i ne kreće, a ne smijemo se ni smijati pred njima tj.,
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 03:05   #220
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Hvala za sliku uz dobru sliku - mnogi su problemi riješeni!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:47.