Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.04.2010., 21:18   #1
Hrvatska sela- zanemarena i zapuštena

Opće je poznato da sav novac ide u Zagreb i da prosječni seljak više nema ni za jesti, a radi triput više i još više nego bilo ko iz grada.
Zašto nikom nije stalo i jel uopće kome stalo?????
primate is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 21:20   #2
Eh, takvo ti je stanje poljoprivrede u Hrvatskoj, ništa novo. A nije da je industrija nešto puno bolja.
OhYeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 21:35   #3
Znači mi iz gradova bi trebali graditi vama po selu ?
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 23:18   #4
Hrvatskoj niti ne treba selo, jer sve uvozi.
Hrvatska ima Konzume, Dione, Getroe....
Hrvatska nije više Republika Hrvatska, danas je Trgovačka država Hrvatska!
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 23:42   #5
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Hrvatskoj niti ne treba selo, jer sve uvozi.
Hrvatska ima Konzume, Dione, Getroe....
Hrvatska nije više Republika Hrvatska, danas je Trgovačka država Hrvatska!
Nisu krivi uvoznici, oni samo zadovoljavaju potražnju. Da ljudi ne kupuju strane proizvode, oni bi ih nakon mjesec dana prestali uvozit. Ili misliš da bi silom tjerali ljude da ih kupuju. A zašto ljudi kupuju strane proizvode?

1) jer su fensi-šmensi, npr mali paket grožđica njemačkog proizvođaća je sigurno više fensi-šmensi od domaćih na kilo (ako uopće imamo domaće grožđice, uglavnom su iranske)

2) iz čiste komocije - zaboli ih briga za domaću proizvodnju

3) jer ne žele da netko radi budale od njih pa da im isti proizvod prodaje po 4 puta višoj cijeni - npr. domaće maslinovo ulje koje se prodaje u bočicama i po cijeni parfema, dok je španjolsko ulje (extra Virgin) 4 €/l. Neka netko donese znanstvenu potvrdu ili potvru od kardinala da je to naše ulje čudotvorno pa ću ga možda početi kupovati...

4) slobodno nastavite niz...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 00:11   #6
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Nisu krivi uvoznici, oni samo zadovoljavaju potražnju. Da ljudi ne kupuju strane proizvode, oni bi ih nakon mjesec dana prestali uvozit. Ili misliš da bi silom tjerali ljude da ih kupuju. A zašto ljudi kupuju strane proizvode?

1) jer su fensi-šmensi, npr mali paket grožđica njemačkog proizvođaća je sigurno više fensi-šmensi od domaćih na kilo (ako uopće imamo domaće grožđice, uglavnom su iranske)

2) iz čiste komocije - zaboli ih briga za domaću proizvodnju

3) jer ne žele da netko radi budale od njih pa da im isti proizvod prodaje po 4 puta višoj cijeni - npr. domaće maslinovo ulje koje se prodaje u bočicama i po cijeni parfema, dok je španjolsko ulje (extra Virgin) 4 €/l. Neka netko donese znanstvenu potvrdu ili potvru od kardinala da je to naše ulje čudotvorno pa ću ga možda početi kupovati...

4) slobodno nastavite niz...
Pretjeruješ.

Hrvati forsiraju domaće proizvode kaj se tiče prehrambene industrije. Da ih boli briga za domaće ne bi bilo toliko uspješnih akcija Kupujmo Hrvatsko.
Druga je stvar kaj se pod npr. deklaracijama Domaće voće i povrće nalazi voće izvana. Da ima kvalitetnih hrvatskih televizija, radija, računala, auta onda bi i to kupovali.

Uvoznici zadovoljavaju potrebe, ali ih i nameću da bi čim više profitirali. Država im ide na ruku pa zbog toga imamo toliki manjak u trgovinskoj bilanci.
Grunf is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 02:20   #7
Quote:
primate kaže: Pogledaj post
Opće je poznato da sav novac ide u Zagreb i da prosječni seljak više nema ni za jesti, a radi triput više i još više nego bilo ko iz grada.
Zašto nikom nije stalo i jel uopće kome stalo?????
Ok za novac.Prvo trebaš razumjet poljoprivredu koja kao i svaka druga djelatnost kao građevina,bravarija,autoprijevozništvo,turizam... ima neke svoje zakonitosti koje se moraju poštovat.Jedna od njih je stručnost koju naš seljak nema ili je kroji po svome jer je njegov otac tako radio a i njegov prije.Druga je ekonomija i organizacija rada a u kojima naš seljak ne kaska nego debelo zaostaje.Nitko neće dat podatke o broju krava i prinosu mlijeka po kravi.Više ne prolaze krave s 10-15 litara mlijeka na dan.Da bi dala 30-40 litara mora i pojest onako i onoliko koliko struka kaže.Hrana treba bit pripremljena po struci kao i prinosi po hektaru.Svega toga nema kod našeg seljaka a to je uvjet da preživi.Mali prinos=veća cijena=manja ili nikakva mogućnost prodaje.Gdje i na što su završile silne milijarde kuna tj eura?Njima samima nije stalo da idu "prema naprijed" nego čekaju poticaje.poticaju su samo bonus na zaradu a ne zarada.Godinama većina njih glasa za dvije stranke i imaju što imaju.Gledajući poljoprivredne emisije uvijek se nađu i oni kojima ide pa bi se trbalo zapitat zašto jednima ide a drugima ne.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 06:54   #8
Quote:
Grunf kaže: Pogledaj post
Pretjeruješ.

Hrvati forsiraju domaće proizvode kaj se tiče prehrambene industrije. Da ih boli briga za domaće ne bi bilo toliko uspješnih akcija Kupujmo Hrvatsko.
Druga je stvar kaj se pod npr. deklaracijama Domaće voće i povrće nalazi voće izvana. Da ima kvalitetnih hrvatskih televizija, radija, računala, auta onda bi i to kupovali.

Uvoznici zadovoljavaju potrebe, ali ih i nameću da bi čim više profitirali. Država im ide na ruku pa zbog toga imamo toliki manjak u trgovinskoj bilanci.
Ne, uopće ne pretjerujem. Sve je baš onako kako sam naveo.
Da hrvati forsiraju domaće proizvode u dovoljnoj mjeri ni ove teme ne bi bilo.
Dakle:
Jedan dio ljudi preferira strane i skupe artikle bez obzira na sve. Sam sam svjedočio primjer sa grožđicama, isto kao i kupovanje uvoznog slovenskog mlijeka jer je navodno bolje. Kako znate da je bolje? Pa skuplje je, eto kako, slovenske zubne paste na uštrb domaćih...i X drugih primjera kada su ljudi imali prilike birati a izabrali su strani artikal samo zato jer je strani, kako se ono kaže...nobl.

Drugi dio ljudi uopće ne mari i za što, kupit će prvo što im naleti pod ruku. I ako imaju na polici domaće i uvozne artikle po približnoj cijeni jedne do drugih, uopće se neće zamarati domoljubljem. Pobijedit će onaj artikal koji ima privlačniju ambalažu.

Treći dio ljudi ulazi u dućan pun samopuzdanja i svog krvavo stečenog novca i neće ga tek tako davati nekome tko tvrdi da ima čudotvorno maslinovo ulje, barem ne dok taj netko ne donese potvrdu da je to ulje čudotvorno. Pa i moj je novac čudotvoran, ja mislin da to njihovo ulje vrijedi mojih čudotvornih 20 kn/l. Te su kune zarađene s puno truda i ljubavi prema poslu, to nisu obične kune.

Naravno postoje i ljudi koji kombiniraju neke od gore navedenih razloga kao alibi za nekupovanje domaćega.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 06:59   #9
Ma ko vas yebe, oterali ste seljake u gradova a i radnike exploiatirate.

p.s. A ona slika oluje gde seljaci idu na traktorima u Sr. kostace vas ko sv. Petra kajgana.
dzo dinamitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 07:46   #10
A u Kini svakoga dana milion ljudi emigrira iz sela u grad a samo je 20% kineske zemlje obradivo.
Milioni kineza zive od par dolara dnevno.
Drugim recima kad dodju Kinezi nayebali smo svi skupa.

Penzionera ce biti sve vise a radnika sve manje. Jedini nacin da se spase ovaj napaceni narod je uvodjenje obavezne oplodnje inace ce nas izdajnicke vlasti i dalje ekonomski i populaciono unistavati.

I trazim od moderatora kaznene poene, zbog konstantnog i beslupluzoznog napada na vlast, predratnu, ratnu i posleratnu.
Nikakav nisam revolucionar kad me niko ne kaznjava.
dzo dinamitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 07:58   #11
radnik u fabrici 1990 u jugi je imao vise a i pare su vredele vise jer je i mleko benzin bukvalno sve bilo jeftinije u evrima a gde smo mi
Da nije bilo rata juga bi danas imala platu oko 1400do 1500e cak kazu i svetski ekonomisti. I slovenci su na velikom gubitku ostali nisu ni za komentar
dzo dinamitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 10:29   #12
Quote:
Inox 18/10 kaže: Pogledaj post
Znači mi iz gradova bi trebali graditi vama po selu ?
Ne, dovoljno je da ne uzimate vise nego sto dajete, da kad dodjete rodbini na selo u goste da vas ne zovu (krumpirovim) "zlaticama".

Rodio sam se na selu i zivio i na selu i u gradu pa znam o cemu govorim. Kad nam je rodbina iz grada dolazila onda je odmah s vrata pitala joj ima li fine sunkice, finog prsuteka, finog sira, finih domacih strukli, sarme, krasnog vina, travarice, domacih jaja, svjezeg mlekeca, itd., itd., itd. I naravno, kad podju nazad treba "malo" i popudbine, da nam rodbina ne zaboravi odmah okus fine domace spize. Ne moze se reci da su dolazili praznih ruku, bude tu koja cokoladica 100 grama (ne veca, da se djeci zubi ne kvare) ili vrecica krasevih "505 sa crtom", manja vrecica crne kave, i ako je rodbina bas "velikodusna", kutija cajnih kolutica ili Albert keksa.

Ooo-daaa, treba strogo paziti da kad prespavaju da se slucajno ne bi stogod radilo i pravilo buku prije 10 sati ujutro, da nam se "umorna" rodbina ne bi prerano probudila. Sto se tice pomoci u kuhanju , pranju sudja, a pogotovo nesto oko seoskih poslova, tko se usudio spomenuti? A gradska rodbina se nikako tome dosjetiti...

Ali zato kad dodjemo k njima, naravno, treba uvijek nesto i ponijeti i sramota je doci s plupraznom torbom. Torba se uvijek mora uvrsiti pa se pokrije bijelom krpom da se vidi kako se ne skrtari kad je rodbina u pitanju. Ta jesmo li sa sela ili nismo?

A onda nas ponude "a jeste si li mozda za kavu"? I buduci da je rodbina bila stalno zauzeta, obicno se isti dan islo nazad, da se ne smeta, pa smo onda bili spotani “joj, pa samo sto ste dosli vec idete, pa mogli ste ostati jos malo”…

Naravno, ima i casnih iznimaka, ali zaista malo, i njima nam nikad nije bili zao dati i ugostit ih.
Orlovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 16:14   #13
Quote:
dzo dinamitas kaže: Pogledaj post
Ma ko vas yebe, oterali ste seljake u gradova a i radnike exploiatirate.

p.s. A ona slika oluje gde seljaci idu na traktorima u Sr. kostace vas ko sv. Petra kajgana.
Jeli bre keve ti, pa kud si bre navalio ko mutav na telefon. Pa daj bre pogledaj http://www.youtube.com/watch?v=ujiRVdNKXQA narocito ne propusti http://www.youtube.com/watch?v=rZsyr...eature=related . Ako imas dobre zivce, barem ko dobra brodska sajla, pogledaj http://www.youtube.com/watch?v=n5FKsle2b1A .

Ipak, daleko od toga da se itko razuman nasladjuje tudjom nesrecom, ali ako je itko svoj vlastiti narod nasamario u zadnjih pedesetak godina, onda je to vasa politicka kamarila.

Sto se tice upropastavanja sela, nisu to zasluzni “nasi” nego NJIHOVI puleni, bolje receno, "drugovi" i njihova "zlatna djecica", isti oni koji upropastise i vase selo.

A sto se pak tice vasih seljaka i “tragedije” nase poljoprivrede zato sto oni odose, slaba je od njih bila proizvodnja za trziste. To su sve bili mahom “kulacki polutani” (tako su ih “drugovi” zvali) koji su proizvodili samo za sebe. I na nasu, vasu i njihovu nesrecu, oni su bili glavni rasadnik za drzavne batinase, pa su i kod vas bili glavni za pendrecenje, kako u SHS tako i SFRJ.

Quote:
dzo dinamitas kaže: Pogledaj post
radnik u fabrici 1990 u jugi je imao vise a i pare su vredele vise jer je i mleko benzin bukvalno sve bilo jeftinije u evrima a gde smo mi
Da nije bilo rata juga bi danas imala platu oko 1400do 1500e cak kazu i svetski ekonomisti. I slovenci su na velikom gubitku ostali nisu ni za komentar
Eee, nekad bilo sad se spominjalo, da je baba imala ona stvar bila bi djed. Nikad se niti jedna drzava nije raspala samo zbog vanjskih sila. Svaka se najprvo urusila iznutra jer je vladajuca kasta uvijek zivjela previse dobro, i bila slijepa i gluha primjetiti da je stanje narodu lose (“druze Tito mi ti se kunemo, nema praska da se operemo”) i da joj gori ispod nogu . A kad je kasta primjetila, bilo je prekasno, mogla je samo na brzinu zbrisati, ili se pokloniti i staviti na raspolaganje novoj vlasti i pokusati nanovo, iznutra. Na zalost vecine koja radi a ne krade, previse cesto s velikim uspjehom.
Orlovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 16:18   #14
sela su uništena još u doba jugo-industrijalizacije. ubijena su jednostavno. sada ih je ova "tranzicija" samo dokrajčila, na svoj način.

gotovo.
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 17:01   #15
Quote:
revolution kaže: Pogledaj post
sela su uništena još u doba jugo-industrijalizacije. ubijena su jednostavno. sada ih je ova "tranzicija" samo dokrajčila, na svoj način.

gotovo.
Točno.
I sada oni okrivljuju iste one koji su sa sela otišli silom prilika.
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 17:07   #16
Thumbs up

Quote:
revolution kaže: Pogledaj post
sela su uništena još u doba jugo-industrijalizacije. ubijena su jednostavno. sada ih je ova "tranzicija" samo dokrajčila, na svoj način.

gotovo.
A tek kolektivizacija, komasacija, konfiskacija, nacinalizacija, prisilan otkup, seoske radne zadruge, djeciji doplatci; popis "naprednih mjera" je podugacak i provedene su temeljito. Sto reci, uz sva silna razaranja u II ratu gladi prakticno nije bilo. Ali je zato "naprednim mjerama" postignuto da je FNRJ dosla na rub gladi 50-tih pa je Svetozar Vukmanovic Tempo na koljenima puzao u Washingtonu da mu daju zito te ga je i dobio, a od love prodajom stanovnistvu je izgradjena Jadranska magistrala.

SHS, kakva god da je bila, ipak se stanovistvo kako tako prehranjivalo. SFRJ je uvozila psenicu do zadnjih dana, a "tradicija" uvoza hrane zahvaljujuci nekima se i danas nastavlja.

Istina je da je ipak dosta toga od oslobodjenja ucinjeno za razvoj poljoprivrede, ali se moglo daleko vise i bolje, narocito zauzdavanjem uvoznika od koji vecina doslovno sabotiraju ovu drzavu.
Orlovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 17:10   #17
Quote:
Orlovac kaže: Pogledaj post
Rodio sam se na selu i zivio i na selu i u gradu pa znam o cemu govorim. Kad nam je rodbina iz grada dolazila onda je odmah s vrata pitala joj ima li fine sunkice, finog prsuteka, finog sira, finih domacih strukli, sarme, krasnog vina, travarice, domacih jaja, svjezeg mlekeca, itd., itd., itd. I naravno, kad podju nazad treba "malo" i popudbine, da nam rodbina ne zaboravi odmah okus fine domace spize. Ne moze se reci da su dolazili praznih ruku, bude tu koja cokoladica 100 grama (ne veca, da se djeci zubi ne kvare) ili vrecica krasevih "505 sa crtom", manja vrecica crne kave, i ako je rodbina bas "velikodusna", kutija cajnih kolutica ili Albert keksa.

...a pogotovo nesto oko seoskih poslova, tko se usudio spomenuti?
rođo moj nisu oni krivi nego tvoji jer su ih tako naučili.Ja sam kod tete i tetka okopavao kukuruz,orao,vozio gnoj,pravio drva,vozio kudelju,hranio i čistio svinje i krave,čuvao svinje i krava,runio kukuruz..ali moji starci su kupili od njega prase i platili kukuruz i drugo a on je samo hranio.Sto ljudi sto ćudi.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 17:14   #18
Quote:
Orlovac kaže: Pogledaj post
A tek ... komasacija....
Potrebna je i danas sigurno.Državnu poljoprivredu treba vodit poljoprivredni stručnjak sa školom i debelim iskustvom a ne političar ili podobna partizančina.Ništa se od 1945 nije promjenilo.Sistem isti samo face druge.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 17:29   #19
Da se nadovežem na naslov s Dalmatinskom zagorom kao primjerom.

Zatucanost i primitivizam. Sve iskusio iz prve ruke. (podrijetlom od gore)
Svaki pokušaj uvođenja noviteta ili nečega što će dugoročno poboljšati status sirotinji odmah se odbija od lijenih lokalnih šerifa što piju kavu od dječjeg doplatka dok im šestero dice doma živi ko kakvi asketi.

Još k tome nadodajte državno zanemarivanje i još bijedniju rodbinu iz grada (u većini slučajeva)...

Naravno, čast iznimkama ali i one se s vremenom utope u tu masu.
__________________
Čitam Nedjeljni komentar koji jasno kaže "tko ne misli ovako taj kleveće i laže", ljudi bez kalibra i bez ideje ufuravaju nam istine crno bijele, investicije su probile plafon troše se krediti, svuda mnogo paranoje svi su do grla u krizi, a mi bi htjeli da budemo centar svijeta... - Nedjeljni komentar, Azra (1982.)
Atomski Ali is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 17:35   #20
ako počne radit i zarađivat ode dječji
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:17.