Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2003., 09:51   #1
Smile knjige iz mladosti

super mi je slušati kaj su ljudi čitali ko djeca...

i kad razmišljam o tome ko da se vratim u to vrijeme...

meni su valjda najdraže bile šegrt hlapić i dr.dolittle.
Chipa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 10:30   #2
Ciklus knjiga Ivana Kušana o Koku - najbolje od najboljeg. (ove zadnje dvije - Koko u Kninu i Vukovaru nisam čital, pošto sam zrasel).
Junaci Pavlove ulice.
Knjige Ante Gardaša o... nisam siguran a se zove - Miron.
Smogovci.
Adrian Mole.
Tarzan u 7,8 razredu.
i još mnogo mnogo... tko bi se toga sjetio...
ako se sjetim nadopisat ću.
 
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 11:02   #3
.. joj, joj.. obozavala sam sve te djecije knjige..... stvarno nemam omiljeno iz tog doba, sve su
Erich Kastner: Blizanke, Toncek i Tockica (ova je genijalna!!!), Malena, Patuljak i Malena, Emil i detektivi, Emil i tri blizanca....
Mato Lovrak: Druzba Pere Kvrzice, Vlak u snijegu, Neprijatelj broj 1
Odlicna spisateljica, ali potpuno zapostavljena... Jagoda Truhelka... napisala je seriju knjiga (4 meni se cini) o odrastanju sebe i svoje brace (jedan mladi i jedan stariji), pisala je u trecem licu... i jedini naslov kojega se sada mogu sjetiti ... Dusi domaceg ognjista
Nikola Pulić: Ključić oko vrata
Nada Iveljic: Ridokosa primadona, Srce na pragu, Sestinski kisobran i Zagrebacki vrapcici, Zmajevi nad gradom, Pozdravite novog jahaca, Kiosk na uglu ulice, Klokan u dizalu
Onda.... bez autora... samo naslovi: Carobnjak iz Oza, Tresnjevacke tresnje, ....
Ondaa.. Anto Gardas: Bakreni Petar, Izum profesora Leopolda, Duh u močvari, Ljubičasti planet, Miron na tragu sv. Grala...
E, i Kusan naravno... Strašni kauboj, Lažeš, Melita, Domaća zadaća, Zagonetni dječak, Koko i duhovi, Koko u Parizu, Uzbuna na zelenom vrhu..
Khm.. kaj jos..... a znam ... Plavi kaputić od Mladena Kušeca, Vjetropirka Eva (ovu sam gutala), Junaci pavlove ulice, Strah u ulici lipa, Eko-eko iiii jos svasta, svasta.. u to doba sam citala ko da ne postoji sutra
Doria is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 11:47   #4
Zvižduk s Bukovca, Sportski život letećeg Martina... krimi romani za djecu Pavla Pavličića. Ej... kolko toga ima...
 
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 11:57   #5
Čitala sam sve gdje sam vidjela slova .
Redom nekako : braća Grimm, H.C.Andersen, J. Swift, I.B.Mažuranić, Biblija za mlade, E. Kaestner, M. Lovrak, I.Kušan, F. Bevk, M. Twain. C. Dickens......... tko bi se svega sjetio.
 
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 12:30   #6
mato lovrak, al nema veze....da vidim taj avatar
mudrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 12:44   #7
imala sam jedno razdoblje kad sam žderala Karla Maya i sve te pisce koji su pisali o indijancima i nepravdama tada...e, to mi je onda bilo super... Cooper i Posljednji Mohikanac (mrzim kak završava ta knjiga)...
Chipa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2014., 09:07   #8
Svašta nešto, prvo bajke, narodne priče, pa onda sve čega sam se dohvatio, bez mnogo selektiranja, to je mnogo kasnije počelo.

Quote:
Chipa kaže: Pogledaj post
imala sam jedno razdoblje kad sam žderala Karla Maya i sve te pisce koji su pisali o indijancima i nepravdama tada...e, to mi je onda bilo super...
Prošao sam tu fazu, i bome je trajala... Onda ju je zamijenila detektivska, Agatha Christie i tome slično, pa je i ona potrajala par godina.
7 minutes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2014., 09:41   #9
William Saroyan: Tata, ti si lud.
Pročitao sam ju 10 puta valjda.
Fleka bt is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2003., 23:23   #10
Zivotni putevi

Jules Verne
Ernest Hemingvei
Francis Chichester
Aurel Lecca
Tina Zuccoli
Rene Gardi
Jacques Yves Cousteau
I jos mnogo avanturista , kojima se vise ne sijecam imena.
Uglavnom su ovo kpisci cije sam knjige citao izmedju pocevsi od 14 pa do 20 godine zivota.
Poslije toga nisam mogao izdrzati , a da i sam ne osijetim draz avanture.
Obisao sam skoro sve kontinente i pretpostavljam jedno 50 drzava , morao bi prebrojiti sve , pa da budem precizan .
Sad pokusavam napisati knjigu , ali mi bas i neide jer se gubim u ogromnoj bazi podataka i neznam koji stil i zanr da prihvatim .
Sram me priznati , ali u zadnjh 14 godina nisam prakticki ni jednu knjigu procitao, tek sad pokusavam ponovo uzeti taj stari obicaj, koji je internet upropastio, bar meni.

Kad smo vec kod ovog pitanja :
"knjige iz mladosti"
Zanima me jesu li knjige jos nekom uzrokovale neke zivotne puteve, kao meni, knjige su recimo imale utijecaja 20 %.
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2003., 01:07   #11
E, to, Kusan, Lovrak, Zivjela biblioteka vjeverica!

Kasnije, price iz anticke starine (ili kako se to zvalo), grcki i rimski mitovi, onda iz iste biblioteke legende o kralju arthuru, twaina (sve o tom sawyeru i huck finnu, ako se ne varam ima ih 3), barona munchausena, draga mi je bila i asimova otok delfina (da to mozda nije clark?), u kratkom periodu Karl Maya, ali najvise (isprika za speling, tako se to pisalo u gornjem milanovcu, od kuda su bili 90% stripova), princ valiant, mister no, alan ford, teks viler, komandant mark, kapetan miki, veliki blek, aster blistok, korto malteze, legija nepromocivih i Astroidjani (najbolji stripovi), politikin zabavnik (izvor kvalitetnih i pouzdanih informacija), asteriksa, talicnog toma, gasu, dragona i munju, modesti blejz, johnny logana, mandraka, fantoma, dzeremaju, maurovica, cak sam imao jednog asteriksa na latinskom (ha, tko se moze time pohvalit)
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2003., 10:03   #12
Mislim da sam počela sa Ivanom Brlić Mažuranić. Pa sam onda počela gutati sve sa odjela za klince u knjižnici. Onaj serijal o 5 prijatelja, sve o Koku, Zlatka Krilića sam obožavala (Prvi sudar ), Tajni dnevnik A.M. naravno, "Zagrebačka Priča" Branke Dovjak Matković mi je ostala posebno u sjećanju, dirljiva knjiga; inače sve bajke, mitovi i legende kojih sam se uspjela dočepati - to mi je oduvijek bilo jako drago. A prva "ozbiljnija" knjiga koju sam mlađahna pročitala bio je "Don Camillo" Giovannina Guareschia, kojega sam čitala iako nisam razumjela sve politčke aluzije utkane u radnju, no bio mi je genijalan... I pjesme Zvonimira Goloba, netko mi je pokolonio zbirku za rođendan, pa sam sa njegovim pjesmama počela...
Kao mala sam bila totalni ovisnik o knjigama, sada mi je žao što im više ne mogu posvetiti toliko vremena kao prije.
__________________
Castor Troy: If I were to send you flowers where would I... no, let me rephrase that. If I were to let you suck my tongue, would you be grateful?
Ninochka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2003., 13:06   #13
5 prijatelja
Adrian Mole
Pollyanna
Mala princeza (ako se tako to moze prevest na hrvatski)
Male zene
Male zene rastu (opet ne znam dal sam dobro prevela)
Lady Jane (ne znam dal sam dobro prevela i napisala naslov)


__________________
Boh?
Alyssa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2009., 16:02   #14
odrasla sam na Harry Potteru-knjiga moga djetinjstva i puberteta Kamen mudraca sam procitala u ljeto nakon prvog razreda i od onda ga obozavam ( i jos sad mi je najdraza H.P.Darovi smrti)
pa sam voljela:
naravno sve bajke, imala sam onu veliku zelenu knjigu Najljepse bajke svijeta s onim stablom..a najdraza mi je oduvijek bila Pepeljuga <3
- 5 prijatelja (ajme kako sam te knjige obozavala, sve nastavke sam procitala i cak dala psu ime Timmy )
-Zlatna dolina ( mislim da mi je to jedna od najljepsih hrvatskih knjiga, totalno se sjecam kad sam je citala i uzivala..mastala..i uzivala..)
-sve od Kusana (Koko u Parizu pogotovo,ako ju nisam procitala 5 puta nisam niti jednom)
-Bambi( na to plakala danima)
-Petar Pan
-Hlapic
-Junaci Pavlove ulice(ajme kako je to lijepa knjiga,dok se sjetim....)
-Heidi( jedna od drazih)
-Zabranjena vrata( zbog te knjige sam zarko htjela u blonicu xd)
-Vlak u snijegu i Druzba Pere Kvrzice ( prekrasne)
-sve od Gardasa ( Miron u skripcu, Duh u mocvari itd.)
-Kljucic oko vrata ( mislim da sam ju procitala 3 put u jednom tjednu )
-Dnevnik Pauline P.
-Blizanke od Kastnera
i nemogu se vise sjetiti...jedino mi nitko nikad nije citao Jezevu kucicu, za nju sam cula tek dok sam otkrila internet.. meni su se prije spavanja redovito citale jedino bajke..ajuuj, vremena <3

a dok sam malo odrasla (oko 12-13 god) onda naravno neizbjezne:
-Stinovi horori ( Uliuca straha)
-Sestre po trapericama 1.,2.,3. ljeto
-Princezini dnevnici
-Kroz pustinju i prasumu ( nisam ju pustila iz ruke dok je nisam procitala,u jednom dahu.odlicna knjiga)
-Polarna svjetlost
-Mi djeca s kolodvora Zoo
itd.

ali Harry Potter zauvijek u srcu <3
__________________
sve na svijetu je moguće!
..pod određenim uvjetima ;)

Zadnje uređivanje srcheko007 : 17.10.2009. at 16:19.
srcheko007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2003., 13:16   #15
Ja sam Louise May Alcott čitala u srpskom prijevodu pa su se knjige zvale: Devojčice, Devojčice rastu, Dečaci i Deca gospođe Džo

Kad sam bila mala čitala sam i jako voljela jednu knjigu koja, čini mi se, možda i nije baš jako popularna, a zvala se Tim Thaler ili prodani smijeh - to mi je bila jedna od najdražih knjiga u djetinjstvu.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 11:16   #16
[QUOTE=verica]Ja sam Louise May Alcott čitala u srpskom prijevodu pa su se knjige zvale: Devojčice, Devojčice rastu, Dečaci i Deca gospođe Džo

da!!! sad sam našla ovaj post, imam doma te 4 knjige s njima su još i Deca kapetana Granta i još jedna ako se ne varam, ali ove Devojčice su mi genijalne, pogotovo scena da Lorijem i Džo... jako dirljive knjige, film nije ni do koljena...:klap: redovno čitam neku od njih onako za gušt...
grčki mitovi....
Heidi
Djedica pričalo i čarobni vrutak ( dan danas ju posuđujem od frenda )
Orlovi rano lete
Srce
Bez porodice ( neka mala knjiga srpski prijevod )
Začarani putevi
Bambi i Bambijeva djeca
Zagrebačka priča
Proljeće, mama i ja, Pirgo
Najljepše bajke svijeta ( Napokon sam dobila na poklon predivnu tamnoplavu knjigu s dvorcem na koricama )
Disneyeve priče ( komplet od 4 knjige ;narančasta, crvena, plava i zelena (životinjski svijet)
Blizanke
Brlićka Mažuranićka ( Najdraža Bratac Jaglenac i sestrica Rutvica uz naravno Hlapića )
Bajka o ribaru i ribici

Ne znam ako se netko sjeća....naime u 1.razredu oš u čitankama za hrv/srpski jezika (Dobro jutro I,II,III ) je bila jako tužna priča o dječaku koji je žrtvovao bijelog zečiča za ranjenog borca ... BEZ SMIJEHA MOLIM.....
Gorriot is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2003., 15:34   #17
Uz navedenu biblioteku Vjeverica...

..dakle KOKO je bio zakon.

Pipi duga čarapa

Jagoda Truhelka: Zlatni danci

Dječak sa Sutle

Adriana imam doma sve - al ova di ima 33 i 3/4 god je

E i lijepo molim, sjeća li se netko češke knjige "Tajna zelenog pečata" - mislim da se to tako zvalo....milion puta sam ju pročitala, sjećam se iz knjižnice sa dječjeg odjela...no nemrem se sjetit tko je to napisal...pa ak netko zna, prosim!
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2003., 15:44   #18
Re: Uz navedenu biblioteku Vjeverica...

E i lijepo molim, sjeća li se netko češke knjige "Tajna zelenog pečata" - mislim da se to tako zvalo....milion puta sam ju pročitala, sjećam se iz knjižnice sa dječjeg odjela...no nemrem se sjetit tko je to napisal...pa ak netko zna, prosim! [/B][/QUOTE]

Hana Ožogovska, našel sam na netu, pošto sam i sam zaboravil - a tko bi se uopće i zmislil neke Hane , makar sam je i sam nekoliko puta pročitao.
 
Odgovori s citatom
Old 18.07.2006., 23:28   #19
Quote:
Inkvizitor2 kaže:
E i lijepo molim, sjeća li se netko češke knjige "Tajna zelenog pečata" - mislim da se to tako zvalo....milion puta sam ju pročitala, sjećam se iz knjižnice sa dječjeg odjela...no nemrem se sjetit tko je to napisal...pa ak netko zna, prosim! [/B]
Poljska knjiga, ne češka. Izvrsna! I danas je se sjećam, nakon četrdesetak godina.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2003., 16:34   #20
Knjiga o dzungli R. Kiplinga
20000 milja pod morem, Put oko svijeta za 80 dana i Put u srediste Zemlje Jules Vernea
Magarece godine B. Copica
...
Ima toga jos no jedna knjiga mi je ostala jako u sjecanju jer sam je citao jako rano mozda 5. ili 6. razred - Mi djeca s kolodvora Zoo. Jos mi je u sjecanju opis scenskog nastupa David Bowiea zatim stanje promjenjene svijesti pod utjecajem narkotika ili provod na selu gdje se lijecila glavna junakinja. Da nisam bio u provinciji sigurno bih probao nesto od toga jer je ta knjiga tada bila magicna. A valjda je trebala sluziti da odvrati - tko zna...
__________________
** Government is a disease masquerading as its own cure.
newcomer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:54.