Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2011., 13:58   #41
Proser dana na blic.rs: "Prvo se čulo štektanje motora, a onda se iznad vrhova Mokre Gore ukazao helikopter, uznenađujuće veliki, jer je bio blizu - granični prelaz Brnjak nalazi se odmah ispod linije koja deli nebo od šume na ovoj planini, pa kad su ga Srbi sa barikade videli, odmah su mogli i da vide pilota. I hrvatski kockasti grb na repu letelice."
DeusSexMachina is offline  
Old 18.09.2011., 03:11   #42
I
Quote:
Hawk75 kaže: Pogledaj post
Pročitaj post iznad moga...
I tako se stvaraju mitovi i legende...
Moja greska, sorry...
Ali mi se cini da Bis ima neku indikaciju/senzor za EMzracenje...
Jos cu provjeriti...
A sto se mitova tice.... toga ima svugdje u LOVACKOM zrakoplovstvu.
Growler is offline  
Old 18.09.2011., 15:07   #43
Evo provjerih ... Wiki i drugi.
MIG21Bis : RWR SPO-10 ili SPO-3 Sirena 3M

TIpak je mogao znati da je ozracen...
Growler is offline  
Old 18.09.2011., 22:30   #44
Quote:
an_02 kaže:
Sova77 kao što kod vas u *** ima dobrih mladih pilota rođenih sedamdesetih godina a i ti si ta generacija tako i u HRZ-u isto.
Jedan sa tvojeg spiska mi je već dvije godine kopilot. Da mislim da nadzvučna komponenta HRZ ili HRZ općenito imaju bilo kakvu budućnost, rekao bih da je to ogroman gubitak za njih. Ovako je njima svejedno a na dobitku su kapetani koji ga dobiju na rosteru. Prvenstveno ja.

Znam da si osjetliv na slučaj jednog drugog pilota s liste, međutim koliko god se mi ljutili, postoji službeni zapisnik o tome da ga je policijska patrola zatekla da spava u automobilu na parkiralištu i umjesto da bude sretna što se sam isključio iz prometa, probudila ga i dala mu breathalyzer na kojem je ljosnuo. Pao je zaključak da se do predmetnog parkirališta dovezao sam i da je u pitanju DUI. Prokleta je Amerika.....
Sova77 is offline  
Old 19.09.2011., 09:36   #45
Quote:
Sova77 kaže: Pogledaj post
Jedan sa tvojeg spiska mi je već dvije godine kopilot. Da mislim da nadzvučna komponenta HRZ ili HRZ općenito imaju bilo kakvu budućnost, rekao bih da je to ogroman gubitak za njih. Ovako je njima svejedno a na dobitku su kapetani koji ga dobiju na rosteru. Prvenstveno ja.

Znam da si osjetliv na slučaj jednog drugog pilota s liste, međutim koliko god se mi ljutili, postoji službeni zapisnik o tome da ga je policijska patrola zatekla da spava u automobilu na parkiralištu i umjesto da bude sretna što se sam isključio iz prometa, probudila ga i dala mu breathalyzer na kojem je ljosnuo. Pao je zaključak da se do predmetnog parkirališta dovezao sam i da je u pitanju DUI. Prokleta je Amerika.....
Znam Sova77 da sam napisao pogrešku u prezimenu te je isto trebalo pisati I.R ali sam napisao greškom (mojom) tvog kolegu kopilota i stavio ga na listu.

Tvoj kolega: http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvats.../trenazer1.asp
A trebao je biti jedan I. R ( lapsus moj).

Hajdemo dalje Sova77 osjetljiv sam na neistine a ta osoba o kojoj ti govoriš da je pao na breathalyzerao nije taj na kojega aludiraš a izvor je bio koli drugi negoli nacional.

Idemo dalje potvrđena ta neistina iz tri izvora.
an_02 is offline  
Old 19.09.2011., 10:47   #46
Ajmo činjenice na sunce, ili nastavite privatnu prepisku na PM

BTW, Sova77, koliko sam razumio, nekoga je policija čupila pijanog na parkingu, napuhao je i ovi su mu složili prekršaj kao da su ga uhvatili u vožnji do parkinga.
Jel' to išlo na sud i jel' se žalio? Jer ta spika nikako ne drži vodu, nema šanse da im prođe na sudu njihova imaginacija i pretpostavke.
Jest da je u našem pravosuđu izjava bilo kojeg policajca 10 puta teža od izjave optuženika, ali nema šanse da dokažu riječima kako je on pijan dospio na parking: možda je uzeo bocu, pa se nalio u autu i zaspao, možda je tulumario s društvom u neposrednoj blizini, pa zaspao u autu...auto je tu moglo biti parkirano 7 dana...
U stvari, ne znam što ga kači, jel' problem u tome što je uopće bio pijan, kako se to tretira kod pilota? u vezi konzumiranja alkohola kad nisu na dužnosti? Toliko možete reći...
električni_zec is offline  
Old 19.09.2011., 11:03   #47
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Ajmo činjenice na sunce, ili nastavite privatnu prepisku na PM
To vam ide nekako ovako na jednom forum zatvorenog oblika CAF i Hrvatski zrakoplovni forum je jedna osoba prije sad skoro dvije i viš godina iznjela tu informaciju o svom bivšem kolegi koja ( možda je istinita možda i nije jer drugu stranu medalje nismo ni vidjeli i imali prilike slušati).

Potom kako i ovdje i tamo ima novinara koji prate informacije i plasiraju ih u medije bez provjere lani na dan pada tj. sudara dvaju zrakoplova MiG-21 na Slunjem su od dviju poluinformacija bez ikakvih utemeljenih dokaza i ono što je najbitnije potvrda oblatili ni krivog ni dužnog pilota a koli drugi nego novine nacional.
an_02 is offline  
Old 19.09.2011., 11:34   #48
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Ajmo činjenice na sunce, ili nastavite privatnu prepisku na PM
dalje električni_zec o tome sam ja lani piso na ovom forumu evo ti link:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=580945&page=5

nakon što je naš kolega Bonaventuraduda stavio link iz nacionala.

Ponavljam ako se i dogodio taj događaj to nije imalo nikave veze s Z.M jer on nije ni bio u to vrime u SAD-u niti je vračen iz SAD-a.
an_02 is offline  
Old 19.09.2011., 14:33   #49
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
koliko sam razumio, nekoga je policija čupila pijanog na parkingu, napuhao je i ovi su mu složili prekršaj kao da su ga uhvatili u vožnji do parkinga.
Točno.
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Jel' to išlo na sud
Išlo je.

Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
jel' se žalio?
Nije.

Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Jer ta spika nikako ne drži vodu, nema šanse da im prođe na sudu njihova imaginacija i pretpostavke.
Jest da je u našem pravosuđu izjava bilo kojeg policajca 10 puta teža od izjave optuženika, ali nema šanse da dokažu riječima kako je on pijan dospio na parking: možda je uzeo bocu, pa se nalio u autu i zaspao, možda je tulumario s društvom u neposrednoj blizini, pa zaspao u autu...auto je tu moglo biti parkirano 7 dana...
E vidiš, to se zove razlika među kulturama/mentalnim sklopovima. Dotični incident se desio u Sjedinjenim Američkim Državama. Nema tamo ličkog rukovanja ni ostalih našijeh pravnih finesa. Ako dreger pokaže preko limita, ideš prekršajnom sucu odmah ili nakon triježnjenja, po procjeni šerifa.

Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
U stvari, ne znam što ga kači, jel' problem u tome što je uopće bio pijan
Problem je u tome što je kao iskusni pilot lovac iz prijateljske zemlje, članice Partnerstva za Mir, bio pozvan na postdiplomsko školovanje na USAF Academy. DUI conviction mu je značio trenutnu šup-kartu.

Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
kako se to tretira kod pilota? u vezi konzumiranja alkohola kad nisu na dužnosti? Toliko možete reći...
Mogu reći kako to izgleda s civilno-američke, tj FAA strane. Ukoliko se nekog uhvati pijanog za volanom (EDIT: volanom auta, da bi bilo jasno), ima par dana to prijavi FAA, nakon čega slijedi suspenzija letačke dok se ne prođe psihijatrijska evaluacija. Ne prijaviš se sam - ode letačka doživotno. Nakon toga psihijatar procjenjuje koliko i kakvo liječenje je potrebno. Kad te proglase izliječenim, vraća ti se letačka a šef/direktor/HR honcho koji te pokuša diskriminirati na osnovi toga što si bio na rehab-u ili ti samo kaže "Gdje si pijanduro, šta ima?" sodomizira ježa.

Neznam kako je točno u USAF/USN/USMC ali ne vjerujem da su blaži od civila

U Hrvatskoj je zrakoplovno stanje super. Toči se isključivo med & mlijeko te u skladu s tim nema alkohola.
Sova77 is offline  
Old 19.09.2011., 17:25   #50
OK, @an_02 i @Sova77, sad mi je jasnije, nisam znao na što se spika odnosi.
Što se tiče novina, pogotovo dnevnih, nešto manje specijaliziranih, poznato je da su kriteriji za zanimanje novinar u Hrvatskoj niži od primjerice kriterija za "uličnog higijeničara" u Zimbabveu, a bombastičan naslov, makar zaborave na kraju upitnik, jer se radi o prozirnoj špekulaciji, prodaje većinu tiraže. One su mi samo povod da istražim samostalno pravu priču, ako me uopće interesira.

@Sova77, znači li ovo gore (da sad ne citiram) da je tom pilotu DUI conviction značio šup-kartu s naše strane?
Malo prestrogo, ako je s američke strane, jer može biti 100 puta k'o majka i čist je k'o suza, i jedanput uhvaćen, pa adio.
A ako je s naše, ne čudim se. Već za DR-a sam gledao bitke za položaje i činove, gadilo mi se, nije bilo ni približno kompatibilno mojim stavovima i odgoju (a gledao sam to svakodnevno direktno, i do razine generala). Mogu samo zamisliti kako se spletkari u drugim sredinama, kada si jedinka kojoj se gleda svaki potez, i greške ne možeš pripisati satniji, bojni...

Simptomatično je da izgleda nismo baš profitirali od tih silnih školovanja u SAD, svako je završilo nekom aferom, uglavnom po povratku. Kao da su slani sa željom da se nikada ne vrate i oslobode jedno mjesto, po povratku su pucali po šavovima kad bi vidjeli u koji glib se vraćaju.



Malo off: nije da branim naše pravosuđe, ali navedena situacija mi zvuči tako američki, "filmsko-šerifovski". Neki nadobudni šerif sjebe liku život na način da demonstrira svoje (prevelike) ovlasti, jer šerif u SAD-u stvarno nema velikog posla . Taj američki pravosudni sustav znam samo preko filmova, i nije mi naročito drag, niti mi se čini puno pošteniji ni efikasniji od europskog.
Znam samo da su osnove američkog i europskog sustava dosta različite, pa mi se ovaj temeljen na rimskom pravu čini više fer nego neki na stečenim pravima preko presedana i mogućnosti da platiš dobra odvjetnika.
Nije potrebno ličko rukovanje, nego normalan postupak gdje tužitelj okrivljeniku dokazuje krivicu, a ne pretpostavlja je šerif.


Med i mlijeko mi ne diraj: med je bitan sastojak našeg predivnog proizvoda, medovače, a mlijeko nas je othranilo.
Samo mlijeko ne može birati hoće li othraniti razumnog ili budalu, izgleda da se kod nas često kvarilo, pa naginjalo na ovu drugu stranu
električni_zec is offline  
Old 19.09.2011., 17:37   #51
Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
BTW, Sova77, koliko sam razumio, nekoga je policija čupila pijanog na parkingu, napuhao je i ovi su mu složili prekršaj kao da su ga uhvatili u vožnji do parkinga.
Jel' to išlo na sud i jel' se žalio? Jer ta spika nikako ne drži vodu, nema šanse da im prođe na sudu njihova imaginacija i pretpostavke.
U Kanadi se to zove Care and Control, prekršaj u kojem je dovoljno da pijan sjedneš u auto sa ključevima u džepu i ideš pred sud.

Vjerojatno je slično u SAD, a ako je ključ bio u bravi to je automatski vožnja pod utjecajem i gotovo, nema rasprave.
Hollow Point is offline  
Old 19.09.2011., 18:05   #52
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
U Kanadi se to zove Care and Control, prekršaj u kojem je dovoljno da pijan sjedneš u auto sa ključevima u džepu i ideš pred sud.

Vjerojatno je slično u SAD, a ako je ključ bio u bravi to je automatski vožnja pod utjecajem i gotovo, nema rasprave.
To stvarno nisam znao.
Znači, kad si pijan, bjež' od auta i bocu u škartoc.

Iako i dalje smatram da je sasvim izvjesna situacija da sam recimo sam utvrdio da sam pijan, nisam u mogućnosti voziti i ne želim nikoga maltretirati, pa sam jednostavno na parkingu legao u auto odspavati i rastrijezniti se. Ključevi su naravno, kod mene (kako bih inače ušao u auto?).
Ili je bolje provaliti u tuđi, za koje nemaš ključeve, pa pada optužnica?
električni_zec is offline  
Old 19.09.2011., 18:20   #53
Izgleda da ni on nije znao, jebiga. Trebao je nazvati taksi.
Hollow Point is offline  
Old 19.09.2011., 21:15   #54
Quote:
električni_zec kaže:
znači li ovo gore (da sad ne citiram) da je tom pilotu DUI conviction značio šup-kartu s naše strane?
Ne, Ameri su mu prekinuli školovanje. Kod nas je nastavio gdje je stao.

Quote:
električni_zec kaže:
Malo prestrogo, ako je s američke strane, jer može biti 100 puta k'o majka i čist je k'o suza, i jedanput uhvaćen, pa adio.
Tako je to u Americi. Kod nas je vožnja u pijanom stanju folklor, kod njih gotovo pokušaj ubojstva.

Quote:
električni_zec kaže:
nije da branim naše pravosuđe, ali navedena situacija mi zvuči tako američki, "filmsko-šerifovski". Neki nadobudni šerif sjebe liku život na način da demonstrira svoje (prevelike) ovlasti, jer šerif u SAD-u stvarno nema velikog posla . Taj američki pravosudni sustav znam samo preko filmova, i nije mi naročito drag, niti mi se čini puno pošteniji ni efikasniji od europskog.
Srećom, stvarni život ne nalikuje na filmove. O tome da je čovjek prav ili kriv ne odlučuje šerif već sudac za prekršaje. Organ reda pred sucem fino iznese kako je i zbog čega došao do zaključka da je optuženi prekršio zakon, sudac pita da li je to tako i ako optuženi prizna, kazna ide trenutno. Naravno da optuženi može to zanijekati i tvrditi da ga šerif mrzi i onda ide "pravo" suđenje sve sa svjedocima i advokatima. Ako ti tu presude da si kriv, odrape te da požališ što odmah nisi priznao. Naš čovjek je priznao, znao je da mu ni faktično stanje ni svjedoci ne idu na ruku.

Quote:
Hollow point kaže:
Izgleda da ni on nije znao,
Naravno da nije znao kad nikome nije palo na pamet da mu prije odlaska na školovanje održi briefing o svakodnevnom životu u USA. Nikoga nije bilo briga, jednostavno su svi poslani na školovanje van prepušteni da se snalaze kako znaju. Netko se snađe, netko ne. Takva nebriga, koja se poput zaraze raširila od vrhovnog zapovjednika do običnih vojnika je glavni razlog propadanja našeg zrakoplovstva, oružanih snaga a i države generalno.
Quote:
električni_zec kaže:
Simptomatično je da izgleda nismo baš profitirali od tih silnih školovanja u SAD, svako je završilo nekom aferom, uglavnom po povratku.
Pa kako bi i mogli profitirati?!? Pošalješ talentiranog, sposobnog i motiviranog mladog časnika van i kad se vrati natrag nedaš mu da radi ono za što se školovao nego ga maltretiraš dajući mu dočasničke poslove. Bijeg iz takve bolesne sredine čim se pruži prilika je zdrava i normalna reakcija. Školovanja nisu bila silna, slali smo ljude tek kad bi nas prišarafili izvana.
Sova77 is offline  
Old 19.09.2011., 22:31   #55
opet kada sjedneš na kavu s pilotima koji radu u HRZ-u nisu baš toliko ogorčeni kako ispada iz pojedinih postova.
Hajdemo dalje ovo lito sam bio na jednom moto-partyu u Sinju stigla su dva pilota iz eskadrile i moram priznat da ljudi iako sigurno nemaju primanja na nivo nekih njihovih kolega u civilstvu ili pak kolega na zapdnim zračnim snagama.
Ali ti ljudima je zrakoplovstvo ipak malo više od 7000,00 kn.
an_02 is offline  
Old 05.10.2011., 17:23   #56
Thumbs down jad i čemer

Dosjetih se novog imena za HRZ nakon ukidanja nadzvučne komponente

Moderno je atraktivno ukazuje na svu silu i moć ali je istovremeno povijesno i podsijeća na prošle bitke... na krilima je komentara sa foruma...

Dakle:

LVD i LPZ RH

ili punim imenom:

Leteće Vatrogasno Društvo i Lako Prevozni Zdrug RH

Prvi dio LVD je očit, pa neću obješnjavati njegov značaj.

Drugi dio PLZ, bolje ukazuje na namjenu od PZO koja ne postoji, a laki prijevoz bi bio i namjena zrakoplovstva kad se odbije PPE. A i snaga u ljudstvu je oko jačine zdruga. Korijeni imena su u 2. ratu. Tada je stvorena od hrvata (na talijanski zahtjev) postrojba koja je poslana na ruski front i tamo gotovo u potpunosti izginula. O da gotovo zaboravih spomenut, zapovjedništvo je bilo Talijansko a trupe s područja NDH... Pa da nebi tako što opet...
Growler is offline  
Old 05.10.2011., 18:31   #57
Quote:
Growler kaže: Pogledaj post

... Korijeni imena su u 2. ratu. Tada je stvorena od hrvata (na talijanski zahtjev) postrojba koja je poslana na ruski front i tamo gotovo u potpunosti izginula. O da gotovo zaboravih spomenut, zapovjedništvo je bilo Talijansko a trupe s područja NDH... Pa da nebi tako što opet...
Jebiga, kad mi uvijek nešto mudrujemo, pa hoćemo po svome. Šta nisu slijepo vojnički slijedili zapovjedništvo, pretpostavljam da je veći dio talijana preživio...
električni_zec is offline  
Old 05.10.2011., 18:39   #58
"IĐEMO DALJE"

Dakle sada već sasvim izvjestan scenarij ukidanja mlazne komponente HRZ-a,otvorit će mnoga pitanja,prije svega pitanje borbene potpore postrojbama
na tlu.
Mi 117sh ipak je transportna letjelica,spora,glomazna i neokretna,pa će biti pametno okrenuti se drugim letjelicama za tu namjenu,prije svega tu mislim na AN-2 opremljen "ručno" navođenim "bojlerima".Pošto Utva-75 više nije u naoružanju,a znamo da ju je 1991-1992 godine koristio zrakoplovni vod 4 brigade ZNG RH naoružanu sa dva RRB M-79 "Osa" Cal 90mm.
Stoga,možda bi bilo pametno Zlinove ili "Air tractore" naoružati sa dva podvješena RPG-7..
Tako naoružani imali bi mogućnost protuoklopne i protuhelikopterske borbe...
HUNTER4 is offline  
Old 05.10.2011., 18:45   #59
Kanadere opremiti Sidewinderima i to je to.
/end of irony
JKD01 is offline  
Old 05.10.2011., 20:05   #60
evo američki ministar obrane opet ispalio na europljane i reka in da ni slučajno ne smanjuju izdatke za vojsku,bilo bi dobro da i nama kaže lovu na sunce i uzimajte avione
faganel is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:15.