Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2013., 15:59   #1281
Quote:
torrentz kaže: Pogledaj post
Biznisom

To je bio jedan natjecaj di su mi rekli za placu, ostale ne znam
Šverc komerc ha? Plus, u švedskoj ti je neko rekao neto plaću?
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 17:19   #1282
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Šverc komerc ha? Plus, u švedskoj ti je neko rekao neto plaću?
BS na kvadrat, jer neto placa ovisi o toliko faktora, da nema sanse da bi to uopce itko spominjao...
Comus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2013., 21:30   #1283
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Šverc komerc ha? Plus, u švedskoj ti je neko rekao neto plaću?
ma nikakav šver komerc ne to je sam ja preračunao iz brutta.
@comus okvirna brutto plaća je bila na oglasu navedena
torrentz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2013., 00:03   #1284
Quote:
torrentz kaže: Pogledaj post
ma nikakav šver komerc ne to je sam ja preračunao iz brutta.
@comus okvirna brutto plaća je bila na oglasu navedena
Koja je to bruto cifra bila? U švedskoj ima bruto i ima bruto. I najčešće je neto plaća 1/3 onog šta koštaš poslodavca.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2013., 08:46   #1285
Quote:
mako kaže: Pogledaj post
Pa da, općenito ih većina izgleda kao da su produkt incesta, ali moja najzgodnija glumica je englezica tako da ima rasnih primjeraka
glumice, pjevacice, manekenke i sl. ne uzimam u obzir jako puno love ulazu u izgled - svaka tako moze biti zgodna! (sorry mod na off topicu)
GLAVATAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 14:32   #1286
Da li netko zna kako se bruto može barem otprilike proračunati u neto?
__________________
There are three kinds of men: The ones that learn by reading. The few who learn by observation. The rest of them have to pee on the electric fence.-- Will Rogers
I think human consciousness is a tragic misstep in evolution...Rust Cohle
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 15:21   #1287
Quote:
I najčešće je neto plaća 1/3 onog šta koštaš poslodavca.
Mali ispravak: radnik nikoga ne košta,već naprotiv-donosi dobit.
ExAuPair is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 19:42   #1288
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Da li netko zna kako se bruto može barem otprilike proračunati u neto?
porez ti je oko 30% http://www.statsskuld.se/berakna_nettolon
ovdje mozes vidjeti koliki je porez po opcinama

Zadnje uređivanje Gortyna : 05.05.2013. at 19:49.
Gortyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 20:11   #1289
Da, za normalne plaće. Ali to o čemu ovdje ekipa priča su astronomske plaće za švedske pojmove i tu su porezi puno veći i sigurnije im je računati s najmanje 40, ako ne i 50, ovisno o tome koliko se ambiciozno cijene(za 5000€ mjesečno neto, što je oko 42000 SEK, treba bruto od najmanje 75000 SEK, s troškovima poslodavca oko 100 000 SEK

Al da, od plaća od 15 000 to 30 000, oduzimaš oko 30% za neto i to daje dosta točan odgovor.

Zadnje uređivanje avid : 05.05.2013. at 20:17.
avid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 20:20   #1290
Quote:
avid kaže: Pogledaj post
Da, za normalne plaće. Ali to o čemu ovdje ekipa priča su astronomske plaće za švedske pojmove i tu su porezi puno veći i sigurnije im je računati s najmanje 40, ako ne i 50, ovisno o tome koliko se ambiciozno cijene(za 5000€ mjesečno neto, što je oko 42000 SEK, treba bruto od najmanje 75000 SEK, s troškovima poslodavca oko 100 000 SEK

Al da, od plaća od 15 000 to 30 000, oduzimaš oko 30% za neto i to daje dosta točan odgovor.
Za neto placu od 42k SEK, bruto I je oko 67k SEK

http://www.ekonomifakta.se/sv/Fakta/...-ut-din-skatt/
Comus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 20:28   #1291
Ključna riječ oko. Nije porez jedino što će ti skinuti s plaće, imaš još određeni set osiguranja i sitnih kerefeka koji su na malim plaćama mali, ali na velikima bogme i nisu.
avid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 20:57   #1292
Al ono, manite se tih svemirskih plaća za dobrobit onih koji stvarno traže posao u Švedskoj, zato što su to puste bajke, ili blatantne izmišljotine ili ljudi koji nasjedaju na navlakuše za rad na proviziju gdje je bazna plaća oko 10 000 kr,a ostalo se bazira na ideji da ćeš svaki dan prodati par tisuća eura magle.
Evo nekih prosjeka s lönestatistik

IT konzultant, prosječna plaća 33.582 kr , prosječno iskustvo 7,3 god
Voditelj projekata u IT-u prosječna plaća 38.346 kr, prosječno iskustvo 9,3 god
CIO, prosječne godine iskustva 16,7 god, prosječna plaća 62.263 kr (dakle, manje nego je "ponuđeno" našem forumašu kojem je alternativa "bauštela, samo da ode")
Profesor u gimnaziji, 26.917 kr, iskustvo 9 god
Liječnik specijalist, 10 godina iskustva, prosječna plaća 49 000kr
Konobar, 4 god iskustva u prosjeku, prosječna plaća 19000 kr
Medicinska sestra, 7 god iskustva u prosjeku, 24000kr plaća u prosjeku

http://www.lonestatistik.se

U Švedskoj svatko može OK živjeti od svoje plaće, a obitelj s dva zaposlena može živjeti sasvim komotno, ali brojke koje se bacaju po hrvatskom Internetu su stvarno preambiciozne
avid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 22:02   #1293
Quote:
avid kaže: Pogledaj post

IT konzultant, prosječna plaća 33.582 kr , prosječno iskustvo 7,3 god
Voditelj projekata u IT-u prosječna plaća 38.346 kr, prosječno iskustvo 9,3 god
CIO, prosječne godine iskustva 16,7 god, prosječna plaća 62.263 kr (dakle, manje nego je "ponuđeno" našem forumašu kojem je alternativa "bauštela, samo da ode")
Profesor u gimnaziji, 26.917 kr, iskustvo 9 god
Liječnik specijalist, 10 godina iskustva, prosječna plaća 49 000kr
Konobar, 4 god iskustva u prosjeku, prosječna plaća 19000 kr
Medicinska sestra, 7 god iskustva u prosjeku, 24000kr plaća u prosjeku
A gdje je bauštela? Ako netko zna kolike su plaće kranista u Švedskoj?Ovdje kod nas je prosjek oko 7,000-8,000kn,gore je sigurno oko 20,000kr?
Marino15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 22:26   #1294
Hvala, ne govorim švedski pa mi je ovo velika pomoć.
To je čak malo više nego što sam mislila.
Još samo ne kužim iznajmljivanje/kupovanje stanova ili kuća. Što je točno uključeno u cijenu rentanja stana? Kolko sam shvatila, kod nekih je uključeno ono što se u RH zove režije, dok su kod nekih određene stvari izostavljene, kao na primjer struja.
I na kraju, one nekretnine koje prodaju banke, to je kad kupiš tvoje i tamo ne plačaš ništa dodatno ili...?
__________________
There are three kinds of men: The ones that learn by reading. The few who learn by observation. The rest of them have to pee on the electric fence.-- Will Rogers
I think human consciousness is a tragic misstep in evolution...Rust Cohle
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 22:35   #1295
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Hvala, ne govorim švedski pa mi je ovo velika pomoć.
To je čak malo više nego što sam mislila.
Još samo ne kužim iznajmljivanje/kupovanje stanova ili kuća. Što je točno uključeno u cijenu rentanja stana? Kolko sam shvatila, kod nekih je uključeno ono što se u RH zove režije, dok su kod nekih određene stvari izostavljene, kao na primjer struja.
I na kraju, one nekretnine koje prodaju banke, to je kad kupiš tvoje i tamo ne plačaš ništa dodatno ili...?
Za stanove mozes pogledati ovdje
http://www.blocket.se/

Google translate radi sasvim dobro

Sto je ukljuceno u cijenu najma ovisi o zgradi uglavnom, negdje su sve rezije ukljucene u cijenu najma, negdje se npr. struja ili internet placaju posebno. Ali u vecini slucajeva sve je ukljuceno u cijenu. A da i ne pricamo o tome da internet puno jeftiniji nego u HR, tak da i nije to neki trosak

U Svedskoj ne postajes vlasnik stana, nego kupujes stanarsko pravo. Dakle kad 'kupis' stan i dalje banci placas zajam za stan + pricuvu, sto je obicno nesto malo manje od najamnine, ali i dalje se cifra vrti u tisucama kruna
Comus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 22:55   #1296
Je, google translate je velika pomoć.
Pričuva je ono avgift ili tak nekak?
A cijena koju banka izvjesi je ono što plaćaš i što bi u stvari bilo to stanarsko pravo, je li tako? Predpostavljam da te to banka kreditira, a ti im mjesečno plačaš taj kredit + pričuva...
Samo mi nije jasno kakva je onda uloga onih komuna koje izdaju stanove....
__________________
There are three kinds of men: The ones that learn by reading. The few who learn by observation. The rest of them have to pee on the electric fence.-- Will Rogers
I think human consciousness is a tragic misstep in evolution...Rust Cohle
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 23:10   #1297
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Je, google translate je velika pomoć.
Pričuva je ono avgift ili tak nekak?
A cijena koju banka izvjesi je ono što plaćaš i što bi u stvari bilo to stanarsko pravo, je li tako? Predpostavljam da te to banka kreditira, a ti im mjesečno plačaš taj kredit + pričuva...
Samo mi nije jasno kakva je onda uloga onih komuna koje izdaju stanove....
Evo primjer
http://www.blocket.se/stockholm/Tors....htm?ca=11&w=1

Cijena stana je 2.150.000kr + mjesecno placas 2073kr pricuve. U principu, sto je starija zgrada to je manja pricuva, tako da u stanovima u samom centru Stockholma pricuva je par stotina kruna, a za nove stanove moze biti vrlo zanimljiva cifra

Taj njihov sistem kupovine stanova je dosta kompliciran, jer ima odnos s tri strane, banka, investitor tj. graditelj stanova i kupac i onda svako svakome placa, a naravno kupac stana svima sve placa i za stanarsko pravo, i pricuvu i kredit za gradnju stanu investitoru itd.
Comus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 23:20   #1298
Zaista ti hvala na pomoći.
U kvartu Švedske koji mene zanima cijene su ipak nešto manje. Ovo je zbilja skupo, 2 milje i nešto, kredit je onda popriličan...mislim kako ne bi htjela plaćati više od 10000 kruna za oboje...Iako je stan potpuno namješten, što je odlično.
Meni je trebalo neko vrijeme da shvatim kako se u RH uglavnom prodaju nenamješteni stanovi
__________________
There are three kinds of men: The ones that learn by reading. The few who learn by observation. The rest of them have to pee on the electric fence.-- Will Rogers
I think human consciousness is a tragic misstep in evolution...Rust Cohle
Cicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 00:02   #1299
Supruga i ja smo kupili to stanarsko pravo, u manjem gradicu, finiji dio istog, trosobni stan od 85kvm kostao 620 000kr, mjesecna rata sa kreditom 7200kr, otplatili ga nakon 5 godina i sada placamo 4100kr. U to ulazi topla voda, smece, uredjivanje okolisa, eventualne popravke (hodnik i vani) i paket tv programa. Internet i struju placamo posebno. Moja plata kao servis tehnicara (industrijski elektricar/automatizacija) 27000kr a posto sam odabrao da radim smjene sa svim dodacima 34000kr, zena prosvjetni radnik 26000kr. Da se lijepo zivjeti od toga, poslije godina trazenja posla, skola, kurseva i svakojakih ekonomskih problema.
f00f is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 06:36   #1300
Quote:
Cicka kaže: Pogledaj post
Je, google translate je velika pomoć.
Pričuva je ono avgift ili tak nekak?
A cijena koju banka izvjesi je ono što plaćaš i što bi u stvari bilo to stanarsko pravo, je li tako? Predpostavljam da te to banka kreditira, a ti im mjesečno plačaš taj kredit + pričuva...
Samo mi nije jasno kakva je onda uloga onih komuna koje izdaju stanove....
Znaci stan mozes kupiti (stanarsko pravo - bostadsrätt) ili iznajmiti hyresrätt. Vlasnik stanova za iznajmljivanje moze biti kommuna (opcina), neka druga firma ili privatna osoba.
Gortyna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:40.