Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2009., 19:09   #1
Što nakon preddiplomskog studija?

Znam da ima slicna tema, ali ju ne mogu naci.

Iako sam daleko od toga, zanima me sto cu ustvari biti nakon zavrsenog preddiplomskog studija? Ok, prvostupnica, ali sto mi to donosi? Je li ipak preporucljivije nastaviti na diplomski studij?

Nasla sam ovo kao objasnjenje, ali mi opet nije jasno:

Quote:
Preddiplomski sveučilišni studij:
  • u pravilu traje tri do četiri godine i njegovim se završetkom se stječe od 180 do 240 ECTS bodova i akademski naziv prvostupnik (baccalaureus) odnosno prvostupnica (baccalaurea), uz naznaku struke, što kvalificira studenta za specijaliziran, umjetnički ili znanstveni rad,
  • student nakon ove razine može nastaviti studirati na diplomskom sveučilišnom ili specijalističkom diplomskom stručnom studiju ili ući na tržište rada.


Diplomski sveučilišni studij:
  • traje u pravilu jednu do dvije godine, u kojima se stječe od 60 do 120 ECTS bodova,
  • ukupan broj bodova koji se stječu završetkom preddiplomskog i diplomskog studija iznosi najmanje 300 ECTS bodova,
  • završetkom sveučilišnih medicinskih programa stječe se akademski naziv doktor (dr.) struke, a ostalih diplomskih sveučilišnih programa magistar, odnosno magistra (mag.) struke,
  • student nakon ove razine može nastaviti studirati na poslijediplomskom sveučilišnom studiju ili ući na tržište rada.

Poslijediplomski sveučilišni studij:
  • traje u pravilu tri godine,
  • njegovim se završetkom stječe akademski naziv doktora znanosti odnosno doktora umjetnosti,
  • Sveučilište može organizirati poslijediplomski specijalistički sveučilišni studij koji traje jednu do dvije godine i kojim se stječe stručni naziv specijalista određenog područja.
__________________
Stari post na forumu dođe kao jedan šamar.
garfield01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 21:17   #2
Evo da ti ja to strucno i profesionalno objasnim:

preddiplomski=kurac
diplomsi=vec nesto , ali nista ekstra

Zadnje uređivanje zzz_zzz : 30.06.2009. at 21:31. Reason: .........
zzz_zzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 22:11   #3
Quote:
zzz_zzz kaže: Pogledaj post
Evo da ti ja to strucno i profesionalno objasnim:

preddiplomski=kurac
diplomsi=vec nesto , ali nista ekstra


Ali , šalu na stranu (iako i u njoj ima istine) i mene zanima koje su nam mogucnosti kad postanemo bakalari
Good evil is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 23:01   #4
poslodavci ti nemaju pojma sta je taj trogodisnji, za vecinu stvari ti traze 5 godina ili ti uopce ne treba fakultet. Rjetko imas slucaj da ce poslodavac trazit bakalara. Ako poslodavac trazi 5 godina studija, 3 godine ti ne sluze nicemu, ako je za posao dovoljna SSS onda trogodisnji obicno sluzi za povecati nesto placu ili stec uvjet za napredovanje.
Sve u svem ti je kako sam god napisao, 3 godine ti u 99% slucajeva ne sluze nicemu osim u ova 2 slucaja sta sam naveo pa svi i onako idu jos 2 godine.
S tim da te mogu utjesit, za vecinu fakulteta ti vazi pravilo da su teze prve 3 nego zadnje 2
zzz_zzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 16:36   #5
tržište uopće nije pripremljeno za bakalare i niko nema pojma kakav posa oni mogu ili bi tribali moć radit.
onako kako su svi izvan školskog sustava skeptični prema bolonji, tako su (još i više) skeptični i prema njenom proizvodu, prvostupnicima. tribat će vrimena dok se poslodavci naviknu na novi kadar i titule, a dotle će uvik prije uzimat diplinga po starom programu ili čak inženjera koji je završio samo višu, jer tako bar zna šta će s njim i šta od njega može očekivat.

ali većina prvostupnika upisuje diplomski studij i to je i logično, posebno oni koji preddiplomski završe u razumnom roku, u 3, najviše 4 godine, pa se još nisu zasitili učenja.
vidit ćeš i sama da će ti se, kad budeš pri kraju treće, ta još 4 semestra diplomskog studija, odnosno 3 jer mislin da je na većini fakulteta cili 4. semestar predviđen za diplomski rad, činit ko ništa nakon ovih 6.
i stvarno se isplati upisat taj diplomski jer za godinu i po više slušanja predavanja i polaganja ispita imaš neusporedivo cjenjeniju titulu i veću vrijednost na tržištu rada.
NFD is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 16:16   #6
na tehnickim si sa 180 bodova ing
Double size is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 21:15   #7
Nastavak studija u inozemstvu?

Ljudi evo ovako.. zanima me dal je iko od vas nakon dodiplomskog studija otišao studirati negdje u inozemstvo, da li fakulteti pružaju kakve mogućnosti šta se tiče toga (njihov program završavanja fakulteta u inozemstvu), koju diplomu uopće, na kraju krajeva, i dobijem ukoliko mi to studiranje pruža moj fakultet i kakve dojmove imate o studiranju vanka, ukoliko ste to iskusili? fala vam lipa na odgovorima.. p.s. studiram računarstvo na FESB-u u splitu, ako ima neko da kaže nešto iz prve ruke poz
Torcyda is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2011., 01:45   #8
mene zanima kako možeš ostvariti stipendiju za van i dali ti možeš izabrati sveučilište?
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2011., 12:33   #9
može li se pauzirati nakon preddiplomskog godinu ,dvije i vratit se na diplomski kad god hoćeš? mislim da može, nema zasto ne, al vidjela sam da ljudi postavljaju takva glupa pitanja, pa da budem sigurna xD
i da, moze li se nakon preddipl ekonomskog upisati neki drugi diplomski? koji su to"srodni" ili nes...? hvala
crazy-cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2011., 12:27   #10
mene interesira mogu li se nakon završenog preddiplomskog studija komunikologije prebacit na diplomski studij novinarstva? Koji je uvjet uopće?
`bubica` is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 17:12   #11
možeš ostvarit stipendiju.. idi na www.stipendije.info, nude ti za svakakve smjerove svugdi u svitu.. nadam se da sam pomoga malo
Torcyda is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 03:35   #12
Quote:
crazy-cat kaže: Pogledaj post
može li se pauzirati nakon preddiplomskog godinu ,dvije i vratit se na diplomski kad god hoćeš? mislim da može, nema zasto ne, al vidjela sam da ljudi postavljaju takva glupa pitanja, pa da budem sigurna xD
i da, moze li se nakon preddipl ekonomskog upisati neki drugi diplomski? koji su to"srodni" ili nes...? hvala
možeš pauzirati nakon preddiplomskog studija.

a možeš i nakon preddiplomskog sveučilišnog studija iz ekonomije upisati neki drugi diplomski sveučilišni studij ali ne svaki! npr. na diplomski studij politologije ne možeš nikako jer se na njega primaju samo prvostupnici politologije sa fpzg-a ali npr. zato možeš na novinarstvo na istom fakultetu.

općenito problem kod svih društvenih znanosti je to što su titule starog programa izjednačene sa bolonjskim masterom i tako prvostupnik nije "prepoznat na tržištu rada".

Quote:
`bubica` kaže: Pogledaj post
mene interesira mogu li se nakon završenog preddiplomskog studija komunikologije prebacit na diplomski studij novinarstva? Koji je uvjet uopće?
Da, uvjeti za upis su 180 ECTS-a i minimalan prosjek 3,0.

Kvota za ljude sa drugih fakulteta koji su završili novinarstvo ili komunikologiju je 10

Zadnje uređivanje Bat Kol : 12.07.2011. at 15:08.
Alfa157 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2011., 03:07   #13
a da li je moguce upisati nakon preddipl ekonomije ,uz razliku ispita, nesto nevezano za ekonomiju, npr diplomski socijologiju?
crazy-cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 04:35   #14
Quote:
crazy-cat kaže: Pogledaj post
a da li je moguce upisati nakon preddipl ekonomije ,uz razliku ispita, nesto nevezano za ekonomiju, npr diplomski socijologiju?
Najbolje bi bilo da nakon tri godine ekonomije odes medicinu upisati...
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 12:36   #15
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Najbolje bi bilo da nakon tri godine ekonomije odes medicinu upisati...
Prijedlog nije loš, samo što bi morala krenuti od početka. MEF, VEF, farmacija, stomatologija, pravo i jedan smjer na PMF-u su integrirani studiji, nemaju odvojen preddiplomski i diplomski dio.
__________________
Café, pousse-café, cigare.

www.123sonography.com
Alpagueur is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 12:46   #16
Quote:
zzz_zzz kaže: Pogledaj post
poslodavci ti nemaju pojma sta je taj trogodisnji, za vecinu stvari ti traze 5 godina ili ti uopce ne treba fakultet. Rjetko imas slucaj da ce poslodavac trazit bakalara. Ako poslodavac trazi 5 godina studija, 3 godine ti ne sluze nicemu, ako je za posao dovoljna SSS onda trogodisnji obicno sluzi za povecati nesto placu ili stec uvjet za napredovanje.
Sve u svem ti je kako sam god napisao, 3 godine ti u 99% slucajeva ne sluze nicemu osim u ova 2 slucaja sta sam naveo pa svi i onako idu jos 2 godine.
S tim da te mogu utjesit, za vecinu fakulteta ti vazi pravilo da su teze prve 3 nego zadnje 2
Znaju poslodavci jako dobro što je trogodišnji studij. Ako si završio za strojara ili neku tehničku struku nema frke za posao, a možeš i nastaviti dalje dok radiš. Ostala zanimanja kako što. U ovoj zemlji se osim tih tehničkih i medicinskih smjerova ništa niti ne isplati studirati. Nažalost.
Champion_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 15:48   #17
Quote:
crazy-cat kaže: Pogledaj post
a da li je moguce upisati nakon preddipl ekonomije ,uz razliku ispita, nesto nevezano za ekonomiju, npr diplomski socijologiju?
možda čak i možeš, ako te prime, ali će ti sigurno nabiti hrpu razlikovnih ispita pa će ti biti kao da krećeš od početka preddiplomskog .
Vesela Gljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2011., 14:52   #18
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Najbolje bi bilo da nakon tri godine ekonomije odes medicinu upisati...

oke, medicinu nit nemam u planu, al neku psihologiju vani bih rado xD
neda mi se nakon preddiplomskog opet bit bruciš,a baš bih promijenila
crazy-cat is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 21:24   #19
A je li moguće završiti preddiplomski u jednom gradu, a upisati diplomski u drugom?
__________________
Cease, cows, life is short.
Questor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2011., 00:15   #20
Je. Ja sam završila preddiplomski u Rijeci i upisala diplomski u Zagrebu. Trenutno polažem razlikovnu godinu.
__________________
It's only a walk of shame if you're capable of feeling shame.
Dumber is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:41.