Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2013., 17:31   #1241
Quote:
torrentz kaže: Pogledaj post
i nije samo lova u pitanju, mislim da je s obzirom na vrijednosti koje se gore gaje u odnosu na srednju i južnu europu puno ugodnije podizati obitelj i živjeti u švedskoj nego u njemačkoj. to govorim prema dosad stečenom dojmu iz njemačke i skandinavije od poznanika i rodbine. možda griješim, ne znam, onda oni mene svi lažu. isto tako svatko ima nešto što mu je bitnije u životu, pa tako i ocjenjuje život negdje u odnosu na drugdje.

Lova upravo je u pitanju. Jel imat zaposlene u švedskoj košta enormno puno a ti isti dobiju jako malo na ruke. Znači firma ima ogromne troškove i usput nezadovoljne ljude zbog žnj plaća. To nije dobro za konkurentnost firme.

Kažeš da se bolje živi u švedskoj... U stockholmu nekom ko dobije srčani udar se hitna pojavi unutar 15-30 minuta. Ako si negdje van najvećih gradova se to računa u satima. U Njemačkoj, however, bilo gdje stignu unutar 8 minuta (ovdje kod mene u cijelom gradu su vatrogasci, hitna i policija unutar 5 minuta od poziva a žnj grad za koji niko nikad čuo nije).

Općenito je zdravstvo daleko bolje oragnizirano ovdje u debelo bolje radi. Stvari ko vrtić i sl isto tako.
To da je u švedskoj život bolji je mit. Možda jednom davnom je bio a i to sumnjam. Jedino bolje je administracija. Personnr im izrecitiraš i sve znaju (do broja listića kad si zadnji put briso dupe). U njemačkoj dobiješ dosta rekreacije dok se našetaš sa papirima ali pozitivino je da država ne zna svaki detalj o tebi ko u švedskoj.

A to da naši iz dijaspore pričaju bajke je poznata stvar. I ja sam se toga naslušo još ko klinac dok me roditelji nisu odvukli pa sam vidio sam kako stvari stoje. Moraš provest par godina u nekoj zemlji da bi mogao koliko toliko objektivno procjenit išta.

PS: Švedska je pozanata po varanju što se tiče nezaposlenosti (kao i ameri). Jako puno tu ima fora tipa doškolavanje, vječni studenti i sl fore.

PS2: Zemlja je pred debelim ekonomskim problemima zbog divljeg zaduživanja kod privatnih osoba. Kad cijene kuća počnu padat jer nema više ko se više zadužit će bit katastrofa. 30% populacije nije u stanju platit kredite ako kamata skoči 2-3 %...
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 17:34   #1242
Quote:
Comus kaže: Pogledaj post
To kaj nema rasizma u Svedskoj, o tom po tom. Mozda ne javno i otvoreno, nitko nece nista reci protiv imigranata, ali znam iz prve ruke da u Stockholmu ima kvartova gdje ni jedan Svedjo ne bi zivio, ni nogom krocio.

A i zanimljivo je kako se vozis metrom od cetra grada prema periferiji, sve vise crnih lica, a sve manja bijelih.


Tako da ako si s Balkana mozda i nije neka prednost, ali si u svakom slucaju mnogo bliza kultura prosjecnom Svedji, a ako uz to znas engleski i svedski (sto dobar dio imigranata iz 'trecih' zemalja ne zna), na dobrom si putu da te gledaju malo bolje od prosjecnog imigranta
Nema ga puno otvoreno. Ali ga ima tona prikriveno. Naravno to varira od osobe do osobe. Ima hrpa koji imaju pozitivna iskustva sa strancima ali ima i onih sa dosta negativnih.

PS: ako neko ima ime koje je teško izgovorit za prosječnog šveđana onda se isplati promjenit to. Pomaže pri traženju posla ako su u stanju izgovorit ime. (debilna situacija ali znam par ljudi koji su nekim čudom dobili puno više odgovora direktno nakon promjene).
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 17:48   #1243
taman posla. savjet ti je, iako možda dobronamjeran, oduran i uvredljiv.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 17:55   #1244
Quote:
Comus kaže: Pogledaj post
To kaj nema rasizma u Svedskoj, o tom po tom. Mozda ne javno i otvoreno, nitko nece nista reci protiv imigranata, ali znam iz prve ruke da u Stockholmu ima kvartova gdje ni jedan Svedjo ne bi zivio, ni nogom krocio.
@avid o ovome sam govorio. to nije slučaj samo sa švedskom nego sa svim zemljama europe i sjeverne amerike (sad i kanada). koliko god je prema van sve jednako ima ih sve više koji ne mogu smisliti te ''azijate'' (pod njima smatraju i turke) jer se slabo integriraju u društva i stvaraju geta (kao turci u njemačkoj ili recimo arapi i crnci iz sjeverne afrike u francuskoj). nije bitno ni šta ja osobno mislim, niti bih to isticao, samo sam spomenuo kako to postoji, a u mnogim zemljama je to javna stvar i mnogi se ne boje reći. evo jedan dobar video http://www.youtube.com/watch?v=ypoN4xlgKZ4 pa ti sad meni soli pamet kako sam ja netolerantan a u švedskoj obožavaju imigrante iz trećih zemalja sl. (mi ipak nismo treća zemlja nego druga)
http://www.youtube.com/watch?v=vc1XFYSnmE0

Zadnje uređivanje torrentz : 24.04.2013. at 18:06.
torrentz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 17:59   #1245
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Nema ga puno otvoreno. Ali ga ima tona prikriveno. Naravno to varira od osobe do osobe. Ima hrpa koji imaju pozitivna iskustva sa strancima ali ima i onih sa dosta negativnih.

PS: ako neko ima ime koje je teško izgovorit za prosječnog šveđana onda se isplati promjenit to. Pomaže pri traženju posla ako su u stanju izgovorit ime. (debilna situacija ali znam par ljudi koji su nekim čudom dobili puno više odgovora direktno nakon promjene).
ovo je nešto najgluplje što sam ikad čuo. i onda mi netko govori o toleranciji i poštivanju različitosti
torrentz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 18:10   #1246
@Torrents, ti si mene potpuno krivo shvatio. U Švedskoj ima JAKO puno rasizma, ali ono što ti ja govorim je da rasistični Švedi ne prave NIKAKVU razliku između tebe i Arapa i Azijata i to su spike koje vrti samo naša ekipa, ne i domaći. Što znači da ako ćeš se spustiti u tu kaljužu NE MOŽEŠ isplivati kao pobjednik jer si isti luzer ko i oni. Jedina nada ti je da se držiš podalje toga i družiš se s normalnim, pametnim i liberalnim Šveđanima. A takvi te neće dvaput pogledati ako počneš sa spikama Mi Hrvati i Oni Azijati. Ne možeš imati best of both worlds, desnica tako ne funkcionira. Tko ne želi strance, ne želi ni tebe. Tko ne sudi ljude po narodnosti, ne želi rasiste. Ja sam već dugo u dijaspori, samo nisam bila u Švedskoj i službeno mi nema NIŠTA iritantnije u dijasporaškoj kulturi od tih bajki o Hrvatima koji su imuni na sve predrasude prema bivšoj Jugoslaviji ikad. To je čisti rasizam prema drugima koji su u istoj gabuli kao i naši. Čak sam tu na forumu vidjela gdje se tako prekrasno vidjelo do koje mjere su Hrvati u Njemačkoj ispodprosječni po ama baš svemu and yet, pitaj jednog o Hrvatima u Njemačkoj pa javi šta su ti rekli.
avid is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 18:14   #1247
Jedna prica koju sam danas procitala u jednim novinama:

Marius, 35, odrastao je u Rumunjskoj u djecjem domu. Sa 18 je zavrsio na ulici, ali se nije predavao i zavrsio je fakultet. Kao diplomirani inzinjer nije mogao naci posao u Rumunjskoj i odlucio je doci u Svedsku. Od tada je proslo skoro dvije godine, zivi u satoru i uzdrzava se sakupljanjem boca. Posao trazi neprekidno od dana kada je dosao u Svedsku. Na koja god vrata bi pokucao, dobio bi odgovor ne ili prazna obecanja. Svaki dan odlazi u internetkafe, salje molbe i ocekuje odgovore. Do sada nije dobio ni jedan.
-Mislio sam da cu pronaci med i mlijeko na ulicama Stockholma, ali umjesto toga zivim isto kao i u Rumunjskoj.
U veljaci mu se, kako je tada mislio, osmjehnula sreca. Jedan restoran gdje sakuplja boce mu je ponudio posao.
-Bio sam presretan. Konacno cu dobiti radno mjesto. Poslodavac je zahtjevao samo jedno - personnummer.
A to se pokazalo teze nego je mislio. Da bi dobio taj broj treba pokazati ugovor o radu, a da bi dobio jedan radni ugovor zahtjeva se personnummer. I to je problem s kojim se susrecu mnogi EU-migranti. Tako da Marius i dalje skuplja plasticne boce i limenke, a buducnost mu je prilicno nesigurna.
Gortyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 18:25   #1248
dajte onda vi svoje iskustva kako doći (kako ste vi i vaši došli) do tog personnummera? ja sam baš slao neki dan jednoj recruiterskoj agenciji upit oko toga, jer me da bi se uopće svoj cv tamo stavilo mora se upisati personnummer. onda su mi rekli da ako ga nemam da upišem brojke bezveze. ali mi nije jasno zašto bi da bi se dobilo taj broj moralo biti zaposlen. to je kao da u hrvatskoj ne možeš dobiti osobnu ako nemaš posao...

baš ću poslati mail u arbetsformedlingen, pa ću staviti tu odgovor
torrentz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 18:25   #1249
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Pitanje je gdje to točno takve škole postoje i šta je tvoja definicija inteligencije.
Dr.sc. računarstva Možda je i on krivo obaviješten
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 18:27   #1250
Quote:
Gortyna kaže: Pogledaj post
U veljaci mu se, kako je tada mislio, osmjehnula sreca. Jedan restoran gdje sakuplja boce mu je ponudio posao.
-Bio sam presretan. Konacno cu dobiti radno mjesto. Poslodavac je zahtjevao samo jedno - personnummer.
A to se pokazalo teze nego je mislio. Da bi dobio taj broj treba pokazati ugovor o radu, a da bi dobio jedan radni ugovor zahtjeva se personnummer. I to je problem s kojim se susrecu mnogi EU-migranti. Tako da Marius i dalje skuplja plasticne boce i limenke, a buducnost mu je prilicno nesigurna.
Ruku na srce, recimo bobu bob, a popu pop, poslodavci to s personnummerom koriste da od*ebu ljude koje ne žele zaposlit, nitko njima ne brani da oni tom čovjeku ponude ugovor i on ga odnese na Skatteverket i dobije broj.
Nisu tu problem personnummeri, radne dozvole i ino, problem je što je u ovom trenu u Stockholmu nekoliko puta više tražitelja posla od slobodnih radnih mjesta. Od kojih bar 90% dolazi u blaženim iluzijama da će dobiti posao u roku dva- tri tjedna.
avid is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 18:31   #1251
Torrents, personnummer je izuzetno jednostavan, a izdaje ga Skatteverket (porezna uprava). Da bi ga dobio, jedino što moraš napraviti je dokazati da imaš pravo boravka u Švedskoj dulje od godinu dana.
Za nas koji smo tu s boravišnim dozvolama to je procedura tipa odeš, pokažeš im dozvolu, ispuniš formular i odeš doma i čekaš da ti na kućnu adresu stigne broj.
Ali za EU državljane to baš nije tako jednostavno. Oni ne mogu svojim pukim postojanjem dokazati da imaju pravo biti u Švedskoj godinu dana, jer moraju dokazati da imaju sredstva za život. Dakle, opcije su ti ili ugovor o radu ili dovoljno keša. Ili da te uzdržava partner, ali onda taj partner mora prvi proći proceduru.
I na tome nastaju te horde jadnika što dođu ovamo i nahrdaju. Skatteverket je IZUZETNO škrt na tim brojevima (a nije čudo, jer onog trena kad ga dobiješ, imaš pravo na zdravstveno, imaš pravo na porodiljnu, imaš pravo na kojekakva socijalna čudesa) i dobiti ga kao EU državljanin stvarno možeš samo uz posao ili goleme količine keša (i to goleme, navodno je prvo bilo nešto oko 10 000€, da bi sad u zadnje vrijeme spika bila da ne ide ispod 50 000, ali to je sve neprovjereno, no na njihovoj stranici ne piše točna svota, tako da Bog zna kako si oni to računaju)
avid is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 18:33   #1252
Quote:
avid kaže: Pogledaj post
Ruku na srce, recimo bobu bob, a popu pop, poslodavci to s personnummerom koriste da od*ebu ljude koje ne žele zaposlit, nitko njima ne brani da oni tom čovjeku ponude ugovor i on ga odnese na Skatteverket i dobije broj.
Upravo tako. Ako te poslodavac zaista zeli zaposliti, dobijes ugovor, ides s njim na Poreznu i rjesena stvar.
Comus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 18:37   #1253
Quote:
torrentz kaže: Pogledaj post
ovo je nešto najgluplje što sam ikad čuo. i onda mi netko govori o toleranciji i poštivanju različitosti
To su bajke za malu djecu. Realnost je uvijek siva. I ako se ne radi o rasizmu opet će se lakše odlučit za nekog čije ime mogu izgovorit nego nekog di će to bit izvor srama i neugodnih situacija.

Nigdje ne cvjetaju ruže i novac pada sa neba (osim možda u norveškoj ali tamo idu svi švedi pa će ovi prije izabrat šveđana koji priča jako sličan jezik nego nekog drugog).
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 18:45   #1254
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
To su bajke za malu djecu. Realnost je uvijek siva. I ako se ne radi o rasizmu opet će se lakše odlučit za nekog čije ime mogu izgovorit nego nekog di će to bit izvor srama i neugodnih situacija.
dobro ali ne bih nikada mijenjao ime, to je jednostavno dno dna. ok mi koji imamo ime koje se teže izgovara na drugim jezicima, pa i ako te ne zovu pravilno to svatko može pregrmit, ali mijenjat ime je baš ponižavajuće (prema sebi i svojim roditeljima koji su ti to ime dali)
Quote:
Nigdje ne cvjetaju ruže i novac pada sa neba (osim možda u norveškoj ali tamo idu svi švedi pa će ovi prije izabrat šveđana koji priča jako sličan jezik nego nekog drugog).
znači preporučaš radije onda tražit u norveškoj nego švedskoj?
torrentz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 19:03   #1255
Quote:
Comus kaže: Pogledaj post
Upravo tako. Ako te poslodavac zaista zeli zaposliti, dobijes ugovor, ides s njim na Poreznu i rjesena stvar.
Problem je samo sto je takvih poslodavaca jako malo, ako uopce i postoje
Gortyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 19:07   #1256
Quote:
torrentz kaže: Pogledaj post
dajte onda vi svoje iskustva kako doći (kako ste vi i vaši došli) do tog personnummera? ja sam baš slao neki dan jednoj recruiterskoj agenciji upit oko toga, jer me da bi se uopće svoj cv tamo stavilo mora se upisati personnummer. onda su mi rekli da ako ga nemam da upišem brojke bezveze. ali mi nije jasno zašto bi da bi se dobilo taj broj moralo biti zaposlen. to je kao da u hrvatskoj ne možeš dobiti osobnu ako nemaš posao...

baš ću poslati mail u arbetsformedlingen, pa ću staviti tu odgovor
Danas uglavnom ljudi dolaze na spajanje obitelji, znaci udaja-zenidba. I tada dobijes personnummer bez problema.
Gortyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 19:18   #1257
Quote:
Gortyna kaže: Pogledaj post
Problem je samo sto je takvih poslodavaca jako malo, ako uopce i postoje
Znam jedan primjer iz prakse, ali radilo se o specificnom poslu, za koji su trazeni ljudi svugdje u Europi, ne samo Svedskoj, tako da je to islo glatko i bezbolno.
Comus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 20:39   #1258
Quote:
torrentz kaže: Pogledaj post
dobro ali ne bih nikada mijenjao ime, to je jednostavno dno dna. ok mi koji imamo ime koje se teže izgovara na drugim jezicima, pa i ako te ne zovu pravilno to svatko može pregrmit, ali mijenjat ime je baš ponižavajuće (prema sebi i svojim roditeljima koji su ti to ime dali)
znači preporučaš radije onda tražit u norveškoj nego švedskoj?
Ne preporučam ništa. U norveškoj je bolje stanje nego u švedskoj. Ali tamo nisam živio tako da je teško znat kakvo je stvarno stanje u poređenju sa pričama koje idu okolo.

Plaće su odlične ali isto tako su troškovi ogromni. Traži se ljudi ali koliko sam skužio uglavnom za nisko kvalificirane poslove i tu je jako popularno zapošljavat šveđane pošto su jezici dovoljno slični da nema problema kad se radi o tako jednostavnim stvarima.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 00:24   #1259
Kad čitam ovo čini mi se da je teže naći posao u Švedskoj nego u Hrvatskoj. Dali je to moguće?
ttomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 00:37   #1260
Quote:
ttomi kaže: Pogledaj post
Kad čitam ovo čini mi se da je teže naći posao u Švedskoj nego u Hrvatskoj. Dali je to moguće?
U Svedskoj je tesko doci do tri stvari, ovim redom: svedski OIB, stan u vecem gradu, posao

Za posao je relativno lako ako imas zanimanje koje je trazeno, ako nemas, onda ti nije nis bolje nego i potraga za poslom u HR
Comus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:41.