Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2012., 14:37   #141
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ja ne tješim tako... nego ga samo uzmem i zagrlim, pri tome govorim nešto u stilu "znam da si ljut/tužan, ali to ne možeš jer..." i kažem pravi razlog zašto ne može.
on u biti skoro pa odmah stavi palac u usta i mazi se dok me sluša. to je varijanta za situacije gdje smatram da mu treba pojasniti zašto moramo tako postupiti i čini mi se ok utješiti ga

u situacijama gdje bezveze šizi to mu tako i kažem i tu on malo lupa nogama hopsajući u krug i ide dalje

al razmislit ću još o ovom drugom dijelu posta, mm meni stalno tvrdi da sam prepopustljiva, iako ja tvrdim da nisam





a sad pitanje o crtićima: koliko dopuštate crtića dnevno dvogodišnjacima, i kako ih držite na uzdi što se toga tiče?
ja mrzim youtube i tu današnju dostupnost svega, da je bar ko nekad crtić u 7,20 i bok
mi imamo pravilo o max pol sata dnevno. mislim, mm i ja, mali nemam pojma o tome al svako malo pita (i sad pazite favorit: snimka od 8 min traktora koji vuče plug po polju kad god vidi laptop pita za "vuče"), stalno objašnjavam da ne može, i strah me zime kad ćemo više biti doma
Ma ja mrzim te crtiće. Moj nema još ni 2 (ima skoro 17 mjeseci) i baš sam mislila pustiti crtić samo kad je jako nužno, samo sad sam sama s njim pa mu pustim crtić kad moram nešto obaviti, a to je ipak malo češće. Nemam pojma koliko je to sve skupa kad se zbroji (vjerojatno ne puno više od pola sata). Jučer si je sam pustio pingua Laptop je ostao na youtubeu jer je prije gledao jednoga. Inače dođe i viče pi pi. Nekad gleda i pjesmice na dječjoj televiziji.
Gala is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 15:13   #142
crtici, gleda dva kratka prije spavanja (pocoyo&peppa), gleda ih ujutro na tuti i doks e spremamo za vrtic/posao. to je to sto bas gleda i sto je dozvoljeno.
uz to, ponekad namoli koji dok ja sjeckam nesto za rucak popodne ako joj se neda samonom biti u kuhinji i jedan dva ako nece s nama jesti ni sjediti s nama dok mi jedemo rucak.
zato, kad smo bolesni i doma...... uzas. sad imamo skidanje s critica jer je dugo bila bolesna.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 15:38   #143
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
zato, kad smo bolesni i doma...... uzas. sad imamo skidanje s critica jer je dugo bila bolesna.
e pa to se nama dogodilo.
razbolio se (ovo nam je nakon trodnevne od prije godine dana prva bolest, uopće nije bio bolestan po zimi i onda se razbolio kad je vani +40 ), i čitav dan buljio u taj prokleti laptop.
i otkrio sve moguće crtiće, valjda je čitav internet pogledao

i onda vraćanje na normalnu, s tim da sad zna što sve postoji i kako se to može čitav dan gledati (do tad smo ga držali u neznanju ).

sad opet dopuštam taj jedan 20/30 minutni blok crtića dnevno, traktor-pingu-bumba, ali mi ta dostupnost svega baš ide na živce

i lako sad kad smo do samog spavanja vani u dvorištu, po zimi će bit veselo
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 22:03   #144
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
crtici, gleda dva kratka prije spavanja (pocoyo&peppa), gleda ih ujutro na tuti i doks e spremamo za vrtic/posao. to je to sto bas gleda i sto je dozvoljeno.
uz to, ponekad namoli koji dok ja sjeckam nesto za rucak popodne ako joj se neda samonom biti u kuhinji i jedan dva ako nece s nama jesti ni sjediti s nama dok mi jedemo rucak.
zato, kad smo bolesni i doma...... uzas. sad imamo skidanje s critica jer je dugo bila bolesna.
Otprilike ovako nesto, ujutro prije vrtica 1 Doru (jer je na Nickolodeon Jr Dora u 7.40 am ) i navecer Pocoya i/ili Diega (to je Dorin bratic, tko ne zna Nick Jr i mojoj kceri puno veca fora od Dore jer ima sa sobom baby jaguar ).
I koji put u drugim prilikama... to nije redovno.
Skoro iskljucivo upalim Nickolodeon Jr, ali skinuli smo i Pocoya i Doru na hrvatskom.

Imala je fazu kad je STALNO trazila Doru ili Pocoya, ali u zadnje vrijeme ne trazi uopce, ja znam sama upaliti ujutro da znam gdje je 15 minuta...
Imala je i faze kad ih uopce nije gledala.

Vec sam napisala svoje kontroverzno misljenje o tv, ne mislim da su crtici ikakav bed, pogotovo ovi prikladni za malce, AKO su oni manji dio dnevnih aktivnosti i ako je dijete inace fizicki aktivno i rade se s njim i druge stvari.

(ako je bas zapela a ja hocu prestati, dosta mi je otvoriti vrata na vrt)

I da, meni je to i dio ucenja hrvatskog

Kad je dijete bolesno... ma zasto ne.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 22:20   #145
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
Vec sam napisala svoje kontroverzno misljenje o tv, ne mislim da su crtici ikakav bed, pogotovo ovi prikladni za malce, AKO su oni manji dio dnevnih aktivnosti i ako je dijete inace fizicki aktivno i rade se s njim i druge stvari.
i ja dijelim tvoje kontroverzno mišljenje

moji gledaju 2x20min dnevno, jutarnji i popodnevni blok, trenutno su in traktor tom, timmy, roary i peppa.
stariji tu i tamo još užica na youtubeu koješta, sad u zadnje vrijeme mu je super gledati bagere, kako kopaju zemlju, ruše kuće i sl. imaju na youtubeu najljepše dječje pjesme od 1 do 4, to mi je super. imao je fazu da je stalno tražio od jinxa "srušilo se sve" nakon što mu je tata jednom pustio taj spot
i tak. ovisnički potencijal veliki. treba ograničavati.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 22:29   #146
mojoj crtići nisu nešto napeti, al se zato navukla na film "moje pjesme, moji snovi " pa povremeno traži scene koje joj se sviđaju. tj, tražila je, trajalo je to jedno 2 tjedna, pa prestalo.

voli pogledati dječje pjesme i zborove, ali i to se ne sjeti dok ne vidi da ja nešto radim na kompu , pa se nekad sjeti i pitati "djeca pjeva"..
crtići ju nešt i ne zanimaju , rijetko kad pogleda koji...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 22:57   #147
I kompjuteri i televizija... sve je to dio danasnjeg odrastanja, nemoguce je izbjeci osim ako se i sami toga ne odreknemo a ja nekako ne mislim da je tu ista u umjerenim kolicinama lose... Cuj, nekad mi je baka govorila da sto toliko citam, nije to zdravo

Imam prijatelje koji su, u najboljoj namjeri da djeci priuste zdravo djetinjstvo, dosta toga ogranicili ili izbacili (klinci su sad 8 i 10):
- nema TV, samo se gledaju kvalitetne stvari na DVD ili
- nema kompjuterskih igara, nema xbox

Vikendom su uvijek po kampiranjima, u prirodi... sto je super i klinci to vole, ali su isto tako zalosni jer se osjecaju odsjecenima od svoje peer group kad ovi, recimo, raspravljaju o nekoj seriji koju svi sad gledaju ili se igraju na xboxu i slicno.

Kad dodju kod nas, prva stvar je pitati mogu li na xbox

Meni se to cini pretjerano jer mislim da bi ta djeca bila sasvim ok da su im dozvolili TV i igrice uz nacin zivota koji vode--i opet bi vikende provodili aktivno i ja jos ne znam (pretpubertetsko) dijete koje se nece veseliti odlasku na izlete, na jezera i more.

Isto kao sto ja mogu namamiti kcer od Dore na ljuljacke bez problema
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 23:11   #148
slazem se, mislimd a se radi veci problem totalnom zabranom, osim sto proizvodi kontraefekt stvara probleme djetetu u komunikaciji s drugom djecom.
ja sma dijete kojem je tata imao svakakve pametne ideje, pa tako i o izbacivanju tva.
gledala sam ga kod prijatelja, i oni su mi prepricavali serije i stvari koje su gledali kad ja nisma uspjela uhvatiti.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 09:25   #149
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
Vec sam napisala svoje kontroverzno misljenje o tv, ne mislim da su crtici ikakav bed, pogotovo ovi prikladni za malce, AKO su oni manji dio dnevnih aktivnosti i ako je dijete inace fizicki aktivno i rade se s njim i druge stvari.
mislim da je to mišljenje bilo kontroverzno jedino ako se odnosilo na gledanje tv-a kod beba od par mjeseci... znaš onaj topic "moja 6mjesečna beba je ovisna o tv-u"

ja mu nisam kao bebi palila tv, jer nisam vidjela smisla da pilji u šareni ekran bez da uopće konta što gleda. jednostavno, činilo mi se nepotrebnim, pa moguće i štetnim, izlagati bebu takvim podražajima. podsjećalo me previše na nekog na LSD-u koji bulji u lampu i gleda sjene na zidu


sad kad je "velik" i kao zaista vidi što gleda, nemam problema s crtićima. pa i ja sam bila dijete
nego je problem što on sad zna da su crtići uvijek na laptopu, i kad god prođe on se sjeti da bi gledao. pa onda malo mu dam, pa mu više puta ne dam.
treba mi neko pravilo oko gledanja, ovako kao vaše "gleda se ujutro i navečer". mi nemamo tako, nego "gledamo kad mami treba 20 min za napraviti nešto po kući"

da ne govorim da me također živcira ta mogućnost izbora. ono, traži nešto, dok se učitava vidi sa strane izbornik sa još x toga, pa kad krene što je tražio već hoće nešto drugo gledati
pa mi se čini da to nije ok, pa inzistiram da gleda što je tražio, i tak, zaista žalim za vremenima kad je bio crtić u 19.20
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 09:30   #150
tu nam pomaze prethodni dogovor. gledat cemo samo jedan crtic, dogovoreno? dogovoreno.
nakon nekog vremena je pokopcala sto je to dogovor i da nema nikakve vajde od cviljenja i urlanja da oce jos
kad pita zasto samo jedan ili nesto slicno, kazem joj da je lose za oci da gelda punio crtica i da se zelim igrati s njom radije
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 11:27   #151
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
nego je problem što on sad zna da su crtići uvijek na laptopu, i kad god prođe on se sjeti da bi gledao. pa onda malo mu dam, pa mu više puta ne dam.
treba mi neko pravilo oko gledanja, ovako kao vaše "gleda se ujutro i navečer". mi nemamo tako, nego "gledamo kad mami treba 20 min za napraviti nešto po kući"
meni je jutarnji blok crtića vrijeme za moj doručak, a popodnevni za moj ručak
inače to ne bi ličilo ni na što, ovako me isto stariji zna doći nažicavati malo krumpirića, pa malo meseka, pa jednu rajčicu... još malo pa će to i mlađi vjerojatno početi, kad prohoda...
što se tiče laptopa, moj stariji isto stalno nažicava, ali kažem, to mu ograničavam, jer da to ne radim, mislim da bi sjedio pred laptopom cijeli dan, ovisnik mali

Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
tu nam pomaze prethodni dogovor. gledat cemo samo jedan crtic, dogovoreno? dogovoreno.
nakon nekog vremena je pokopcala sto je to dogovor i da nema nikakve vajde od cviljenja i urlanja da oce jos
kad pita zasto samo jedan ili nesto slicno, kazem joj da je lose za oci da gelda punio crtica i da se zelim igrati s njom radije
tak se i mi dogovaramo. kad je blok crtića, to se već zna da su dvije epizode (iako zna biti laganog negodovanja nakon gašenja), kad nažica na laptopu, uvijek kažem - dobro, sad ćeš to pogledati i onda je gotovo.
i imam istu foru s očima, kažem da će ga boljeti oči od previše laptopa
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 20:33   #152
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
mislim da je to mišljenje bilo kontroverzno jedino ako se odnosilo na gledanje tv-a kod beba od par mjeseci... znaš onaj topic "moja 6mjesečna beba je ovisna o tv-u"

ja mu nisam kao bebi palila tv, jer nisam vidjela smisla da pilji u šareni ekran bez da uopće konta što gleda. jednostavno, činilo mi se nepotrebnim, pa moguće i štetnim, izlagati bebu takvim podražajima. podsjećalo me previše na nekog na LSD-u koji bulji u lampu i gleda sjene na zidu


sad kad je "velik" i kao zaista vidi što gleda, nemam problema s crtićima. pa i ja sam bila dijete
nego je problem što on sad zna da su crtići uvijek na laptopu, i kad god prođe on se sjeti da bi gledao. pa onda malo mu dam, pa mu više puta ne dam.
treba mi neko pravilo oko gledanja, ovako kao vaše "gleda se ujutro i navečer". mi nemamo tako, nego "gledamo kad mami treba 20 min za napraviti nešto po kući"

da ne govorim da me također živcira ta mogućnost izbora. ono, traži nešto, dok se učitava vidi sa strane izbornik sa još x toga, pa kad krene što je tražio već hoće nešto drugo gledati
pa mi se čini da to nije ok, pa inzistiram da gleda što je tražio, i tak, zaista žalim za vremenima kad je bio crtić u 19.20
a ne, ne na onom topicu je bilo no tv time za djecu ispod 2 godine a po mogucnosti i iza.
kao beba, nije ni moja gledala, sto ima beba gledati.
ali je Doru otkrila s 18 mjeseci.

Gle, ja se ne bih puno uzrujavala ako je sad bas u fazi da voli gledati. To njih tako i tako drzi pa prodje. Moja je jedno vrijeme stalno htjela gledati Doru, pa Pocoya, sad vise ne (sad u stvari joj dodje BFF u posjetu i sjedne na sofu i trazi Doru, a ona ga vuce za ruku da idu u njezinu sobu igrati se s legom ).

Btw, sto je tako vruce da se ne izlazi bas van? Cudno mi je na hrvatskom forumu razgovarati o pretjeranom gledanju TV usred ljeta ajde kod mene sada.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 22:53   #153
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
da ne govorim da me također živcira ta mogućnost izbora. ono, traži nešto, dok se učitava vidi sa strane izbornik sa još x toga, pa kad krene što je tražio već hoće nešto drugo gledati
Pa onda suziš izbor
Skineš s neta crtiće, fino ih grupiraš tipa 4 x Peppa, to je cca ukupno 20 minuta. I onda kad traži, pustiš mu preko tv jedan blok i kad je gotovo objasniš da nema više.
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 07:11   #154
Quote:
the redCat kaže: Pogledaj post
Pa onda suziš izbor
Skineš s neta crtiće, fino ih grupiraš tipa 4 x Peppa, to je cca ukupno 20 minuta. I onda kad traži, pustiš mu preko tv jedan blok i kad je gotovo objasniš da nema više.
meni se to ne svidja. ja "koristim" ove bezazlene zahtjeve i situacije da nekako utabam obrasce ponasanja koji su nam obostrano prihvatljivi
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 23:51   #155
Poprilicno off-topic, ali kad se vec spominje Dora, evo za roditelje koji su htjeli-htjeli odgledali x Dora epizoda

http://www.youtube.com/watch?v=TnpTcrtsN3U
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 14:52   #156
rasprava o hrani i odgoju premjestena na odgoj: odnos prema hrani
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 14:36   #157
zgoda kojoj sam svjedočila me natjerala da razmislim..

zatekla sam malu rođakinju (13mj) kako potuljeno i mirno sjedi u hranilici -odnosno stavila je mama u kaznu na par minuta jer je prosula brašno a potom i prolila ulje (dok je mama skupljala brašno)
nemojmo ulaziti u detalje di stoji brašno di ulje, zašto na dohvat djetetu..nije bitno.
nit želim implicirati da mama tu nešto krivo radi, naprotiv.
samo želim čuti vaše mišljenje i naučiti nešto (novo).

veli mama da mala je zločko, da jako dobro zna što radi, da radi što se ne smije. nema tu urlanja ni fiz kažnjavanja. samo kazna 3minutno hlađenje.

ja sam u čudu gledala kako mala stvarno mirno sjedi. nit luduje nit urla, histerizira, nit se izvija (ono, zamišljam svoju da je tako stavim na hlađenje, što bi bilo) i vidi joj se na faci (ili krivo tumačim) da zna zašto je tamo stavljena.

ja nisam nikad bila u toj situaciji da bi zbog njenog ponašanja trebala kažnjavati pa ne znam uopće kako ću kad do tog dođe zato sam se zamislila.

od stvari koje zna da se ne smiju, a ipak radi je da zavrišti na nekog tko joj se ne sviđa a taj gleda u nju, nekog tko joj preizravno prilazi, ili ako je samo - debeo () onda vrišti. onda je po 500 iljaditi put podsjetim da se ne smije vrištati na: maminu prijateljicu, neku tetu, na tog stričeka... i na djecu drugu.. nekad uspije iz prve nekad moram pooštriti ton.

nema kod nje klasične zloće da sad baš namjerno napravi neku pi*dariju.
al sigurno će i to doći na red.

kakve vrste kažnjavanja su primjerene s obzirom na dob? znam da kazna mora biti izvršena odmah da bi dijete uopće čin i posljedicu dovelo u vezu. i da pali napuštanje parka /igrališta/rođendana (mjesta di želi biti) ukoliko se vlada kako ne bi smjelo.

a recimo što ako vrišti na moju prijateljicu u kafiću? ok, sreća prestala je nakon 2 opomene. ali što bih mogla napraviti da nije?
(nemojte sad početi o tome što dijete ima raditi u kafiću, valjda imam ja pravo na kavu i društvo jelte, ako nju nemam kamo ostaviti onda ide samnom)
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 14:56   #158
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
zgoda kojoj sam svjedočila me natjerala da razmislim..

zatekla sam malu rođakinju (13mj) kako potuljeno i mirno sjedi u hranilici -odnosno stavila je mama u kaznu na par minuta jer je prosula brašno a potom i prolila ulje (dok je mama skupljala brašno)
nemojmo ulaziti u detalje di stoji brašno di ulje, zašto na dohvat djetetu..nije bitno.
nit želim implicirati da mama tu nešto krivo radi, naprotiv.
samo želim čuti vaše mišljenje i naučiti nešto (novo).

veli mama da mala je zločko, da jako dobro zna što radi, da radi što se ne smije. nema tu urlanja ni fiz kažnjavanja. samo kazna 3minutno hlađenje.

ja sam u čudu gledala kako mala stvarno mirno sjedi. nit luduje nit urla, histerizira, nit se izvija (ono, zamišljam svoju da je tako stavim na hlađenje, što bi bilo) i vidi joj se na faci (ili krivo tumačim) da zna zašto je tamo stavljena.

ja nisam nikad bila u toj situaciji da bi zbog njenog ponašanja trebala kažnjavati pa ne znam uopće kako ću kad do tog dođe zato sam se zamislila.
Možda je tvoje poimanje što se treba kazniti različito npr. od tvoje šogorice ili bilo koga drugog, pa samo misliš da nije bilo takvih situacija, dok bi je netko drugi u toj istoj situaciji kaznio.

Npr. meni ova gore opisana situacija uopće nije za kaznu jer da mi se to dogodi, a isto imam dijete od 13 mjeseci, smatrala bi da sam ja kriva jer su te stvari bile nadohvat ruke i ne očekujem od djeteta od 13 mjesci da na prvu kuži kako se to ne smije dirati.

Što se tiče samog kažnjavanja tako malenih, ne znam koliko to uopće ima smisla. Nekako sam prihvatila stav da treba dijete što manje dovoditi u situacije koje mogu izazvati neko negativno ponašanje i biti dosljedan.

Konkretno za vrištanje... pa ima i ona pravo izraziti stav da joj se netko ne sviđa. E sad do koje dobi se to može pripisati dječijoj iskrenosti i zaigranosti, ne znam.
Newbiee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 15:13   #159
Quote:
Newbiee kaže: Pogledaj post
Možda je tvoje poimanje što se treba kazniti različito npr. od tvoje šogorice ili bilo koga drugog, pa samo misliš da nije bilo takvih situacija, dok bi je netko drugi u toj istoj situaciji kaznio.

Npr. meni ova gore opisana situacija uopće nije za kaznu jer da mi se to dogodi, a isto imam dijete od 13 mjeseci, smatrala bi da sam ja kriva jer su te stvari bile nadohvat ruke i ne očekujem od djeteta od 13 mjesci da na prvu kuži kako se to ne smije dirati.
potpis na ovo. a i na ostatak posta.

dijete od 13 mjeseci potuljeno sjedi u hranilici zbog maminog ponašanja (govora tijela, tona glasa), a ne zato što shvaća da se brašno ne smije prosipati po podu, već se od njega mijesi tijesto.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 15:20   #160
dijete potuljeno sjedi u hranilici jer mora sjedit, a nije dobila hranu,a uz to o brasnu i sto s nije nis naucila.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:31.