Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2010., 13:20   #161
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Čitam Proračun za 2011.:

3102 RAZVOJ I SIGURNOST ŽELJEZNICKOG PROMETA, INFRASTRUKTURE I ŽIČARA 2.214.867.417 kuna

Od toga:

A570334 ODRŽAVANJE ŽELJEZNICKE INFRASTRUKTURE I REGULACIJA
PROMETA 1.047.800.000

A761011 POTICANJE ŽELJEZNICKOG PUTNICKOG PRIJEVOZA 330.000.000

K761009 OSUVREMENJIVANJE I IZGRADNJA ŽELJEZNICKE
INFRASTRUKTURE 316.350.000

T761012 MODERNIZACIJA ŽELJEZNICKIH VOZILA 190.000.000

I tako dalje, ima još dosta manjih stavki.

/isprika zbog verzala, to je izravni copy/paste iz Prijedloga Proračuna, gdje stavke jesu pisane velikim slovima/

Dakle, svaki građanin Hrvatske godišnje daje 500 kuna za željeznice - prosječna četveročlana obitelj 2000 kuna. Imamo li uopće sliku zašto i koliko to plaćamo, što se s tim radi i tko odgovara za naše novce? Da li vidite kakve pomake u razvoju HŽ-a, jer ovakvi ili veći novci su išli već dugo godina...
Svaka drzava ulaze u zeljeznicu.
SAmo razlika izmedju nas i normalnih drzava je ta sto drzave u Europi KORISTE SVOJE ZELJEZNICE za prevoz svega isvacega kao ekoloski cisce, brze i jeftinije sredstvo prevoza a nasa drzava ZBOG ROBOVANJA KAMIONSKOJ MAFIJI i dalje placa najskuplji prijevz kamionima na svijetu, dok zeljeznice na svojim vagonima skupljaju prasinu a moraju se pruge i ostala infrastruktura stano odrzavati u hladnom i upotrebjivom pogonu da ne dodje do nesrece.

To bi isto bilo kad bi neko imao kupleraj pa ga rdovito cistio i placao kurve koje nista ne rade, a kada dodje musterija nabavljao 50% skuplje kurve sa strane da obave taj posao umjesto njegovih iz razloga .......................................


samo znanoj nasoj drzavi i kamionkoj mafiji.
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 13:23   #162
Što fali HŽ-u i prugama? Mogli bi početi naplaćivati turistima i duplo skuplje karte pod sloganom "retro-željeznice, doživite duh Austro-ugarske u 21. stoljeću, ko to more platit?".
Grupa Queen is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 13:31   #163
Quote:
Grupa Queen kaže: Pogledaj post
Što fali HŽ-u i prugama? Mogli bi početi naplaćivati turistima i duplo skuplje karte pod sloganom "retro-željeznice, doživite duh Austro-ugarske u 21. stoljeću, ko to more platit?".

retro željeznice, na mlazni pogon !
( barba luka )
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 14:01   #164
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
retro željeznice, na mlazni pogon !
( barba luka )
retro-zeljeznice - na MAMLAZNI pogon.
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 21:17   #165
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
Vojky, kažeš da tvoja prijateljica (SSS) radi u državnoj službi za 3.300 kn. Da radi prekovremene, koji joj nisu plaćeni. Interesira me, zašto plaćanje tih prekovremenih ovisi o dobroj volji njezinog šefa? Ona po kolektivnom ugovoru ima pravo da joj se ti sati plaćaju. Zašto to ne traži od svog poslodavca?
Zato što ti u državnom proračunu nema novaca... Jednostavno taj novac za prekovremene praktično ne postoji. Nisu ti svi u finim sustavima gdje na račun poreznih obveznika tuku prekovremene... Ako se državni tajnik baš ne iskilavi tražeći tih par stotina kuna nadoknade prekovremenih, tajnica dobije slobodne dane, koje ionako nema kada iskoristiti. Stari sistem.

Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
Drugo, s obzirom da je ona SSS sa 3300 kn plaće, po tvojoj logici strojovođa (isto SSS) bi trebao biti plaćen u istom iznosu.
I sad ti meni reci, kolika bi trebala biti osnovna plaća jednog strojovođe da bi on nakon što odradi cijeli mjesec, a od toga recimo jedan praznik, dvije nedjelje, tri subote, 40 noćnih sati i 15 prekovremenih, dobio 3300 kn plaće?
Nisam rekao da bi strojovođa trebao biti jednako plaćen. Temeljna plaća za SSS u državnoj i državnoj financiranoj javnoj službi je negdje oko toga. A onda na to idu dodaci na prekovremene, noćne, posebne odgovornosti, kao što npr. postoje takvi dodaci za policajce i medicinske sestre. Dobije sestra u bolnici i preko 5.000 kn, ali ne ona koja sjedi 8 sati za šalterom, već ona koja radi smjene u npr. rađaoni. Nema razloga da drugačije bude u HŽ-u, barem dok uzima novce poreznih obveznika. Nisu baš tamo svi strojovođe, a plaće su prema državnoj službi - ogromne.

Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
Treće, kažeš da ona od tih novaca ne može živjeti. Ne bi li onda bilo logično da se ona i njezin sindikat bore da se njoj plaća poveća, a ne da se jednom strojovođi smanji?
A kome bi ti uzela za sada povećati državni proračun?

Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
I stvarno ne mogu shvatiti da ste svi ovdje uvjereni da su za neefikasnost i zastarjelost hrvatskih željeznica krive plaće na HŽ-u. Vi stvarno vjerujete da bi smanjivanje broja operativnih radnika i njihovih plaća rezultiralo boljim prugama, lokomotivama, vagonima, nekim logičnim voznim redovima i sl.?
Da, naravno da bi. Što će im 43% NKV radnika. Kakve poslove danas može obavljati NKV radnik?

Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post

Generalni problem je što ova država za željeznicu nije zainteresirana.
Ako 30 milijardi kuna u 10 godina tebi znači "nezainteresirano", ne znam što reći... To ti je cca. 7000 kn po stanovniku, jedna veća obitelj je mogla kupiti Sparka koliko je u zadnjih 10 godina utukla u HŽ.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 21:26   #166
Quote:
Slizim kaže: Pogledaj post
Svaka drzava ulaze u zeljeznicu.
SAmo razlika izmedju nas i normalnih drzava je ta sto drzave u Europi KORISTE SVOJE ZELJEZNICE za prevoz svega isvacega kao ekoloski cisce, brze i jeftinije sredstvo prevoza a nasa drzava ZBOG ROBOVANJA KAMIONSKOJ MAFIJI i dalje placa najskuplji prijevz kamionima na svijetu, dok zeljeznice na svojim vagonima skupljaju prasinu a moraju se pruge i ostala infrastruktura stano odrzavati u hladnom i upotrebjivom pogonu da ne dodje do nesrece.
Dva konkretna pitanja:

a) Možeš li ovdje postati jedan račun ili narudžbu u kojemu država sama treba neki veći prijevoz i koristi kamione umjesto vlakova? Radio sam u prilično velikom ministarstvu, nije nam u pravilu trebalo ništa veće od Dobla.

b) Hoćeš da ti kratko ili široko napišem jadanja jednog mog poznanika, direktora lučkog poduzeća, vezano za ne slanje vagona od strane HŽ-a, kada su mu potrebni za teret? Pa ako imaš ime i kolosjek kolodvora gdje ispravni vagoni sakupljaju prašinu, samo ti ovdje napiši... Nije to klasificiran podatak...

Zašto opće priče kada možemo pričati konkretno?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 21:31   #167
Vagoni čekaju po kolosijecima jedni druge da prođeju.
Skoro nigdje u cijelosti nema dvokolosiječnih pruga.
Recimo Zet ih ima i nije mu dosta jer u gradu več treba podzemna.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2010., 23:55   #168
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Jao, kada mi netko ide pričati o jadnim docentima, dobijem proljev. Mislim da nema boljeg zanimanja od sveučilišnog profesora/docenta.
Ima, ima - HŽ! Zanimljivo, a ne dobiješ proljev kada braniš HŽ?
Fotograf is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 00:08   #169
Evo najnovijih vijesti: http://www.skyscrapercity.com/showpo...postcount=1840

Nakon 150 godina željeznice u Međimurju HŽ je odlučio polagano gasiti taj sport tamo. S-R-A-M-O-T-A
Grunf is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 01:02   #170
Quote:
Grunf kaže: Pogledaj post
Evo najnovijih vijesti: http://www.skyscrapercity.com/showpo...postcount=1840

Nakon 150 godina željeznice u Međimurju HŽ je odlučio polagano gasiti taj sport tamo. S-R-A-M-O-T-A
Čuješ, kada primaš preko dvije milijarde proračunskog novca, onda su ti pruge, vlakovi, vagoni i slično samo smetnja u poslovanju...

Inače, slažem se, doslovno sramota, pa tamo su prolazile prve tračnice u Hrvatskoj, skoro prije 150 godina!

Svatko, ali baš svatko tko prima državne novce, treba odgovarati za ono što je potrošio. A moj vlak do Zagreba vozi dulje nego prije 10 godina.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 01:10   #171
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Čuješ, kada primaš preko dvije milijarde proračunskog novca, onda su ti pruge, vlakovi, vagoni i slično samo smetnja u poslovanju...

Inače, slažem se, doslovno sramota, pa tamo su prolazile prve tračnice u Hrvatskoj, skoro prije 150 godina!

Svatko, ali baš svatko tko prima državne novce, treba odgovarati za ono što je potrošio. A moj vlak do Zagreba vozi dulje nego prije 10 godina.
Uskoro kreće obnova pruge pa ćeš brže stizati do Zagreba.

Ali da, ovo je sramota nad sramotama. Odsad će Čakovčanci morati putovati 5 sati duže da bi došli do Ljubljane npr.
Grunf is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 01:16   #172
Quote:
Grunf kaže: Pogledaj post
Ali da, ovo je sramota nad sramotama. Odsad će Čakovčanci morati putovati 5 sati duže da bi došli do Ljubljane npr.
A j... ga, kada su glasali za SDP-ovog gradonačelnika, valjda ih treba malo opametit.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 01:23   #173
Gledam malo, Wikipedia...

Flying Scotsman was something of a flagship locomotive for the LNER. It represented the company at the British Empire Exhibition at Wembley in 1924 and 1925. At this time it acquired its name and the new number of 4472. From then on it was commonly used for promotional purposes.

With suitably modified valve gear, this locomotive was one of five Gresley Pacifics selected to haul the prestigious non-stop Flying Scotsman train service from London to Edinburgh, hauling the inaugural train on 1 May 1928. For this the locomotives ran with a new version of the large eight-wheel tender which held 9 tons of coal. This and the usual facility for water replenishment from the water trough system enabled them to travel the 392 miles (631 km) from London to Edinburgh in eight hours non-stop.


Znači Zagreb-Split brat-bratu šest sati nisu trebali ni trošiti novce za ove nemačke nagibne, parnjača iz 20-tih godina je jednako brza, a imali bi i puno turista. Čak je enegetski neovisna o nafti.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 11:13   #174
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Čuješ, kada primaš preko dvije milijarde proračunskog novca, onda su ti pruge, vlakovi, vagoni i slično samo smetnja u poslovanju...

Inače, slažem se, doslovno sramota, pa tamo su prolazile prve tračnice u Hrvatskoj, skoro prije 150 godina!

Svatko, ali baš svatko tko prima državne novce, treba odgovarati za ono što je potrošio. A moj vlak do Zagreba vozi dulje nego prije 10 godina.
Vidiš, upravo zato ja kažem da država nije zainteresirana za željeznicu.

Jer joj je svejedno kako se taj novac potroši.

Da je zainteresirana za željeznicu, prvo bi na vodeća mjesta postavila prave ljude (a ne po sistemu "barba Luka") i onda od njih tražila da nekog vraga i rade. Te trošenje novaca strogo kontrolirala.

Inače, s tim vlakovima prema Madžarskoj stvarno se nitko živ nije vozio.

Kako je do toga došlo lijepo je opisao jedan forumaš na Antonovom forumu (nadam se da mi neće zamjeriti, ako ga citiram i ovdje):

Zato što sam iz Mađarske, dobro mogu objasniti ovu situaciju i sa druge strane, sa strane Mađarske i MÁV-a. Ovo je ukidanje posljedica procesa. Pogledao sam mađarski vozni red od 2002. (nažalost hrvatski vozni red nemam). Kako se sjećam, bilo je tri ili četiri para vlakova na pograničnim relacijama. Ove su relacije bile sljedeće: Nagykanizsa-Varaždin-Nagykanizsa; Gyékényes-Koprivnica-Gyékényes; Pécs-Osijek-Pécs. Tretutno nemam vozni red kod sebe, ali pogledat ću još jedanput i napisat ću broj vlakova i vremena odlazaka. A pogledajte relacije: vlakovi su prometovali između većih gradova! Zbog toga je bilo više putnika. Sjećam se kad MDmot-ovi su išli prema Varaždinu. Vlak nije bio prazan kao sada. A sad, zašto je prazan? Najprije, skratili su relaciju vlakova: iz Varaždina je vlak išao samo do Murakeresztúra. Na južnoj strani, skratili su relaciju na Pécs-Beli Manastir. Mogućnost izravnog putovanja između tih većih gradova je uništila. Broj putnika se smanjio, a još je bilo nekoliko. Ali to nije bilo dovoljno: prethodni listopad su ukidali(uništili?) vlakove koji su prometovali rano popodne; ostao je dva para vlakova, jedan rano ujutro, a jedan kasno uvečer. Od tada, nitko nije izabrao vlak. U Mađarskoj čak nije bilo mogućnost presjedenja prema drugim smjerima. Ostao je prazan vlak. Ljeti sam putovao večernjim vlakom od Gyékényesa do Koprivnice. Bio je potpuno prazan osim graničara koji su putovali nazad u Hrvatsku…

Sve te očito krive odluke donijelo je vodstvo HŽ-a (a ne onaj tko lupa po kotačima - inače se zove pregledač). A vodstvo HŽ-a je postavljeno i nadzirano od države.

Prazni vlakovi najčešće su posljedica:
- nelogičnih voznih redova
- dugog vremena putovanja

Ali volje da se to promjeni nit kod vodstva HŽ-a nit kod države nema. I zato je mislim da država nije zainteresirana za željeznicu.

Svakoj imalo pametnoj državi je u interesu što više tereta staviti na željeznicu. Za to postoji hrpa razloga:
- ekologija
- manje teretnih vozila na cestama - manja oštećenja kolnika
- razvoj morskih luka (tko će teret s broda u luci Rijeka pretovarivati na kamione, ako može u luki Koper hrpu kontejnera staviti na vlak?)
- zarada (teretni promet je daleko isplatljivi od putničkog)

A to što tvoj kolega nije mogao dobiti vlak za prijevoz tereta je najvjerojatnije posljedica toga što nema dovoljno ispravnih lokomotiva. Da, događa se da iz tog razloga moraju odbiti prijevoz. A tome može biti kriv i pregledač, ako je onak pijani svejedno uočio napuknuće kotača ili strojovođa, ako je odbio voziti neispravnu lokomotivu. Ajmo im sad zaradu za taj neobavljeni prijevoz odbiti od plaće!
koka2004 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 17:15   #175
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Čuješ, kada primaš preko dvije milijarde proračunskog novca, onda su ti pruge, vlakovi, vagoni i slično samo smetnja u poslovanju...

Inače, slažem se, doslovno sramota, pa tamo su prolazile prve tračnice u Hrvatskoj, skoro prije 150 godina!

Svatko, ali baš svatko tko prima državne novce, treba odgovarati za ono što je potrošio. A moj vlak do Zagreba vozi dulje nego prije 10 godina.
Tako je.
Jer, ako nisu imali praznog hoda, ako su RADILI onda su na ulozenih dvije milijarde proracunskog novca trebali ZARADITI prevozom jos 2 milijarde novca kao svoj ostatak dohodka, nakon podmirivanja struje, personala, i svih drugih tehnickih i dr. troskova.

Njima su te 2 milijarde "smetnja u poslovanju" isto kao i TV RTV pristojba, jer su se uljuljkali u zimski san gdje ce i pod uvjetom da uopce ne rade kako treba, drzava uvijek dati novce. Kada budu znali da nece biti tako onda ce raditi i imati kao i svugdje na svijetu ostatak dohodka.

Slazem se, apsolutno. Oni spadaju u drzavne mastodonte koji su upravo STIMULIRANI DA SJEDE I PRIMAJU PARE.
Mora se jedanput znati koje vrijednosti ko produkuje pa onda stimulirati ono sto valja, a uzeti tamo gdje se nema ostatak vrijednosti.
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 17:19   #176
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
Vidiš, upravo zato ja kažem da država nije zainteresirana za željeznicu.

Jer joj je svejedno kako se taj novac potroši.

Da je zainteresirana za željeznicu, prvo bi na vodeća mjesta postavila prave ljude (a ne po sistemu "barba Luka") i onda od njih tražila da nekog vraga i rade. Te trošenje novaca strogo kontrolirala.

Inače, s tim vlakovima prema Madžarskoj stvarno se nitko živ nije vozio.

Kako je do toga došlo lijepo je opisao jedan forumaš na Antonovom forumu (nadam se da mi neće zamjeriti, ako ga citiram i ovdje):

Zato što sam iz Mađarske, dobro mogu objasniti ovu situaciju i sa druge strane, sa strane Mađarske i MÁV-a. Ovo je ukidanje posljedica procesa. Pogledao sam mađarski vozni red od 2002. (nažalost hrvatski vozni red nemam). Kako se sjećam, bilo je tri ili četiri para vlakova na pograničnim relacijama. Ove su relacije bile sljedeće: Nagykanizsa-Varaždin-Nagykanizsa; Gyékényes-Koprivnica-Gyékényes; Pécs-Osijek-Pécs. Tretutno nemam vozni red kod sebe, ali pogledat ću još jedanput i napisat ću broj vlakova i vremena odlazaka. A pogledajte relacije: vlakovi su prometovali između većih gradova! Zbog toga je bilo više putnika. Sjećam se kad MDmot-ovi su išli prema Varaždinu. Vlak nije bio prazan kao sada. A sad, zašto je prazan? Najprije, skratili su relaciju vlakova: iz Varaždina je vlak išao samo do Murakeresztúra. Na južnoj strani, skratili su relaciju na Pécs-Beli Manastir. Mogućnost izravnog putovanja između tih većih gradova je uništila. Broj putnika se smanjio, a još je bilo nekoliko. Ali to nije bilo dovoljno: prethodni listopad su ukidali(uništili?) vlakove koji su prometovali rano popodne; ostao je dva para vlakova, jedan rano ujutro, a jedan kasno uvečer. Od tada, nitko nije izabrao vlak. U Mađarskoj čak nije bilo mogućnost presjedenja prema drugim smjerima. Ostao je prazan vlak. Ljeti sam putovao večernjim vlakom od Gyékényesa do Koprivnice. Bio je potpuno prazan osim graničara koji su putovali nazad u Hrvatsku…

Sve te očito krive odluke donijelo je vodstvo HŽ-a (a ne onaj tko lupa po kotačima - inače se zove pregledač). A vodstvo HŽ-a je postavljeno i nadzirano od države.

Prazni vlakovi najčešće su posljedica:
- nelogičnih voznih redova
- dugog vremena putovanja

Ali volje da se to promjeni nit kod vodstva HŽ-a nit kod države nema. I zato je mislim da država nije zainteresirana za željeznicu.

Svakoj imalo pametnoj državi je u interesu što više tereta staviti na željeznicu. Za to postoji hrpa razloga:
- ekologija
- manje teretnih vozila na cestama - manja oštećenja kolnika
- razvoj morskih luka (tko će teret s broda u luci Rijeka pretovarivati na kamione, ako može u luki Koper hrpu kontejnera staviti na vlak?)
- zarada (teretni promet je daleko isplatljivi od putničkog)

A to što tvoj kolega nije mogao dobiti vlak za prijevoz tereta je najvjerojatnije posljedica toga što nema dovoljno ispravnih lokomotiva. Da, događa se da iz tog razloga moraju odbiti prijevoz. A tome može biti kriv i pregledač, ako je onak pijani svejedno uočio napuknuće kotača ili strojovođa, ako je odbio voziti neispravnu lokomotivu. Ajmo im sad zaradu za taj neobavljeni prijevoz odbiti od plaće!
Ah koka, pa drzava i nalikuje na nas HZ ili je obratno.
Dok god nasa drzava zna da moze uvijek povecati PDV a kao povod iskoristiti umirovljenike, trudnice i one na burzi rada, a novce dati SVOJIM MASTODONTIMA UMJESTO NAPRAVITI REORGAIZACIJU SVEGA- dotle ce se dogadjati da ce preko ledja poreznih obveznika drzava biti nezainteresirana.

I mne ne bi interesiralo koliko stoji Paski sir dok god bi ga neko za mene drugi placao.
Da smo svaki put znali gdje ce ici 1% PDV kada je ovaj kvasao, znali bismo i zasto se HZ daju novci bez pokrica.
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 13:59   #177
O ovima se malo priča,a već godinama se bacaju novci na uhljebe.
Svako malo može se čuti "HŽ-u(podijeljen na tri tvrtke) se odobrio kredit od milijardu kuna".
Odahnut će svi jednom kada ih skinemo sa proračuna.Za mene leglo najvećih neradnika u RH,bez konkurencije.
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 11:51   #178
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Zato što ljudima prodaješ fino upakiranu demagogiju. Ne znam koliki idiot bi osoba morala biti, da povjeruje da dr.sc. radi za 7000 kn netto. Možda na papiru. No, eto, samo si onako usput zaboravio spomenuti rad na fakultetima, službene putove i ostale blagodati, je li tako?
Zašto bi trebala biti idiot? Obrazovni sustav RH je pred samim krahom. Titule se ne raspoznaju, prvostupnicke su totalno promasene i neprepoznate a dr.sc. je zapravo samo jedan papir više za kojih se dobije koja kuna. Plaća je onakva kakvom ju je Vojky naveo.


Quote:
Koji to policajac ( prometni? granični? ) mora svaki dan savladavati naoružane? Vojky, jako dobro poznajem policijski i kondukterski posao, zbog posla koji radim. Nemoj meni prodavati ovakve gluposti, ako već pokušavaš drugima. Odgovorno tvrdim, da je kondukter što se tiče izloženosti potencijalne opasnosti, ništa manje opasno zanimanje kao i policajac.
http://www.evarazdin.hr/index.php/ak...-svuda-oko-nas

http://www.mup.hr/main.aspx?id=13918

http://www.novosti.rs/vesti/planeta....m-intervencije

Koliko je konduktera ubijeno od formiranja HŽ-a? Koliko ih je ranjeno?



Quote:
Koji to policajac radi sa pretežito problematičnim osobama? Prometni? Granični? Tebi je onda sav hrvatski puk pretežno problematičan.
Velika većina napada na službene osobe dođe kod izlaska na teren zbog prijave vezane uz obiteljsko nasilje kada je jedna ili više osoba u rastrojenom stanju. Izlazi temeljna obično ili ona koja se zatekne na području.


Quote:
Ne mislim da je teže, no neću polemizirati oko toga. Kada spominješ slobodno tržište i kušanje istoga, reci mi gdje bi se trebao zaposliti 55 godišnji skretničar sa svojim zanimanjem?
Njegov problem. Najveći problem ove države je što pojedini ljudi u pojedinim strukama ne mogu razumjeti da život ide dalje, struka ide dalje i tehnologija napreduje. S vremenom određena zanimanja gube smisao u korist informatičke opreme i robotizacije. Osobe u takvim radnim okruženjima trebaju biti svjesne svoje istrajnosti te potražiti drugi način prihoda ili se za njih treba osigurati umirovljenje po posebnim uvjetima uz otpremninu. Držati nekoga na radnom mjestu i plaćati ga da ne radi ništa jer je šteta čovjeku reći da je višak a ima 10 godina do mirovine je balkanski izum.

Quote:
Je li tebi jasno, da taj prosjek diže žuta kuća i razni partijski direktorčići i sindikalni čelnici, a ne prosječni radnik? Odnosno, da bi imao uvid u realno stanje stvari, morao bi prvo rasčlaniti zanimanja i plaće, po pojedinim tvrtkama. Tek bi onda dobio uvid u pravo stanje stvari.
Nebitno jer i neki prosječni radnici imaju daleko veća primanja nego što bi trebalo. O žutoj kući da ne govorimo.

Quote:
Jao, kada mi netko ide pričati o jadnim docentima, dobijem proljev. Mislim da nema boljeg zanimanja od sveučilišnog profesora/docenta. Plaća ti možda u osnovici nije velika, ali što si oni sve pišu i za čega dobiju novce, bolje da ne iznosim, jer ću dobiti isključenje.
Napiši slobodno, baš me zanima.
Rendolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 15:55   #179
Prenosim s jednog drugog svemrežnog zborišta. :klap:

Quote:
Pripravnost
Pripravnost nosi 20 % satnice po satu provedenom u pripravnosti. Što je uopće pripravnost? Obaveza javljanja na mobitel ( telefon ) u bilo koje vrijeme vremena pripravnosti i eventualni izlazak ( dolazak ) u Poduzeće u situacijama kada je “neophodni kadar“ istinski neophodan. Od ovog „neophodan“ praksa je pokazala da na teren istinski imaju potrebe izići i redovito izlaze samo ekipe za održavanje osnovne infrastrukture ali iste te ekipe imaju nemjerljivo manje sati pripravnosti od svojih nadređenih tehnologa, instruktora, glavnih tehnologa, inžinjera, glavnih inžinjera, samostalnih referenata, viših referenata, pomoćnika šefova, šefova, savjetnika, pomoćnika direktora, zamjenika direktora, člana uprave, dopredsjednika uprave, savjetnika predsjednika uprave, predsjednika uprave! Što bi se uopće moralo desiti da cijela ova bulumenta izađe, primjerice, u pola noći na blagdan ( usput kazano blagdanski sati se računaju s 250% povećanja ) na prugu? A izlaze, izlaze! Nema blagdana da nisu na pruzi. To što ih nitko nikada nije vidio manje je bitno a, sigurno, najbolje što se može prometu desiti. Primjerice za mjesec listopad jedan glavni tehnolog ( za više rangirane nije mi dostupna informacija ) imao je, ni manje ni više, nego 920 sati pripravnosti!!!!!!!!!! Usput kazano u tom mjesecu se nije desilo ništa, ama baš ništa na što bi on mogao utjecati kao i u prethodnim mjesecima i godinama a, bome, i u budućim.

Solidarnost
Solidarnost svoj početak ima u neka davna vremena kada su pravo na tu privilegiju imali samo radnici koji su radili na poslovima na kojima je bilo ugroženo zdravlje te bi nakon određenih godina rada obično obolijevali ali ne toliko da ne bi mogli raditi neke lakše poslove. Kada bi ti zdravstveno ugroženi radnici bivali raspoređeni na te lakše i manje plaćene poslove ostvarivali bi pravo na zadržavanje plaće prethodnog mjesta ako im nastala smanjena radna sposobnost nije nastala uslijed alkoholizma ili skrivljenog ponašanja, pazite, skrivljenog ponašanja. Odredbe o solidarnosti toliko su se izrodile da radnici koji imaju smanjenu radnu sposobnost i dalje imaju ta prava ali nemaju radnog mjesta na koje bi mogli biti raspoređeni pa završavaju na Fondu odakle im je osiguran put na burzu rada za razliku od sindikalnih dužnosnika koji su člankom o solidarnosti izjednačeni s invalidima rada tako da nakon 2 mandata zadržavaju plaću sindikalnog dužnosnika. Ovaj apsurd utoliko je veći što ti isti dužnosnici ne primaju plaću po odredbama Kolektivnog ugovora već im se plaća izračunava temeljem koeficijenta koji je predmet nekog drugog akta koji je, uglavnom, radnicima nepoznat. Po ovom aktu plaću primaju i nadređeni službenici da bi se i za njih primjenjivao iz Kolektivnog ugovora samo članak o solidarnosti. Tako, primjerice, svaki smijenjeni direktor nečega ili šef službe, sekcije ili nečega zadržava plaću po tom istom koeficijentu tako da za te službenika, često i štetočine, ne vrijedi čak niti ona odredba istog tog članka o „skrivljenom ponašanju“. Primjerice radnik se ozljedi radeći svoj posao zbog nedostatka ili dotrajalosti zaštitnih sredstava ( 90% radnika nije opremljeno propisanim zaštitnim sredstvima – prosvjed iz studenog ) i ne ostvaruje nikakva prava, čak bude i kažnjen dok direktor zbog nanesene štete uslijed lošeg ugovora ili čak kaznenog dijela zadržava plaću jer to po KU nije skrivljeno ponašanje.
Johnny Quid is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 15:58   #180
..
Quote:
Mentorstvo
Mentorstvo nosi 20 postotno povećanje plače. Što znači da svaki pripravnik prilikom dolaska na pripravničko mjesto dobiva svog mentora koji će ga voditi do polaganja stručnog ispita. Rokovi su od 1 godine za razinu diplomirani inženjer i inženjer do 2 mjeseca za manevristu. Pored ovog svi đaci željezničkih škola pohađaju praksu na HŽ i, zanimljivo, svima su mentori nadređeni službenici i ako u sustavu željeznice postoje školski instruktori koji spadaju, na njihovu nesreću, u nižu željezničku klasu. U principu ti isti instruktori najčešće odrađuju mentorstvo dok nadređeni službenici samo ovjeravaju dnevnike prakse a često niti nakon godine dana ne poznaju svoje „učenike“.

Voditelji projekata
Voditelj projekta je „projekt“ za koji nisam uspio iznaći pisanog traga u dokumentima koji reguliraju plaćanje ovog „rada“. Evidentno je, međutim, da za „voditelje projekata“ postoje prva, druga i treća razina projekta a te razine plaćene su u rasponu koeficijenata od 2,5 do 3,5. Voditelji projekata su najčešće referenti, glavni referenti, tehnolozi, inžinjeri koji su ( bi trebali biti ) na plaći po Kolektivnom ugovoru, dakle na satnici. Kako je ova plaća dosta manja i od koeficijenta 1,7 ljudima se dodjeljuju „projekti“ a s tim i posebna plaća za „voditelja projekta“. Jasno je i to da se ovo ne odnosi na sve već samo na birane (podobne?) osobe po nekim, ha, ha, pravilima. Sami „projekti“ su vrlo zanimljivi tako da imamo najnižu razinu „projekta“ kao što je postavljanje branika na ŽCP ( i ako su branici tipizirani, tj. svi isti za određenu kategoriju ) koji mnogi neće biti postavljeni nikada a možda ni tada. A koliko tek ima nezaštićenih prijelaza? Više razine su izgradnje raznih vrsta kolodvora, pa modernizacija pruga a, bome, i izgradnja novih pruga. Ovi „projekti“ pored nagrade kroz koeficijent omogućuju i stjecanje magistarskih i doktorskih titula u željezničkom prometu. Primjerice na uvođenju telekomande na pruzi Sunja – Volinja pored ohoho „projekata“ napisano je i isto tako ohoho magistarskih radova a na nizinskoj pruzi Karlovac – Rijeka, isto tako, doktorskih radova.

Dnevnice
Što kazati o dnevnicama, 140,00 kuna ako si dulje od 12 sati van mjesta rada a to vam je kada se ukaže prilika trk nekuda. Sada po kolodvorima cijelu godinu broje stolove, stolice, ormare, klamerice, spajalice, stručnjaci iz Uprave. Rastrčali se inžinjeri, ekonomisti, pravnici po kolodvorima i broje li broje …………. Bilo bi smiješno da nije tužno kada je jedan pisao na Daruvarskoj pruzi za mjesec koji ima 30 dana 34 dnevnice!!!!!!! Analizom je viđeno da je sam sebe susretao u suprotnim vlakovima putujući tom prugom. Ima li potrebe citirati slavnu rečenicu sportskog komentatora Mladena Delića: „Ma ljudi jeli to moguće!!!!“

Johnny Quid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:04.