Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.06.2007., 17:39   #101
maksuz sam se registrovala da pokusam pomoc u nasoj divnoj bosanskoj kuhinji...iz sred sam Bosne..iz grada piramida..VISOKO...ama ne zelim da se ko ljuti samo da savjet dam..uz svo duzno postovanje..bamija ne moze valjat uz krto meso..dlakava ostane i davi..kad se potopi ili bari stavite malo sirceta u tu vodu..moze na krto meso al obavezno kad je gotovo narezite odozgo koji list putera i poklopite da se to u pari i toploti sjedini...protrest malo i tek onda ide serviranje i limun...a baklava...ma ne smije se pritiskat..sto je vise pritiscete sve vise lici hurmasicama...upravo obrnuto...njezno da ostane rastresito...baklavu redi agda,lijepe moje, a ne orah,tirit il sta ja znam...kad je agda ok ma ima da hruska kako treba i kad je sa tiritom...ne bih htjela sad da pametujem al dugo godina kuham a za svako jelo ima kvaka..tj caka samo ako je domacica fer pa vam je kaze...ama cesto presute ono najvaznije i sav trud je uzalud....sorry..opet ponavljam da mi nije zelja da nekog povrijedim...
 
Odgovori s citatom
Old 29.06.2007., 19:49   #102
Quote:
VISOCANKA kaže: Pogledaj post
maksuz sam se registrovala da pokusam pomoc u nasoj divnoj bosanskoj kuhinji...iz sred sam Bosne..iz grada piramida..VISOKO...ama ne zelim da se ko ljuti samo da savjet dam..uz svo duzno postovanje..bamija ne moze valjat uz krto meso..dlakava ostane i davi..kad se potopi ili bari stavite malo sirceta u tu vodu..moze na krto meso al obavezno kad je gotovo narezite odozgo koji list putera i poklopite da se to u pari i toploti sjedini...protrest malo i tek onda ide serviranje i limun...a baklava...ma ne smije se pritiskat..sto je vise pritiscete sve vise lici hurmasicama...upravo obrnuto...njezno da ostane rastresito...baklavu redi agda,lijepe moje, a ne orah,tirit il sta ja znam...kad je agda ok ma ima da hruska kako treba i kad je sa tiritom...ne bih htjela sad da pametujem al dugo godina kuham a za svako jelo ima kvaka..tj caka samo ako je domacica fer pa vam je kaze...ama cesto presute ono najvaznije i sav trud je uzalud....sorry..opet ponavljam da mi nije zelja da nekog povrijedim...
mislim da su dobronamjerni savjeti uvijek dobrodosli, nego daj ti nama jos recepata bona
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2007., 16:42   #103
Quote:
Bubili kaže: Pogledaj post
evo jedna varijanta bureka (ali pileceg)

Uzme se pile ili mlada kokoš stavi se kuhati u vodu sa zelenjem (sol, papar, mrkva, peršun i dr ) da se dobije dobra juha.
Kad je pile kuhano odvoji se meso od kosti i kože i iskomada na sitne komadiće.

UZmu se kore, namaču u juhu , i slazu u protvan. A po tome se stavlja meso od pileta. Pri kraju se još malo zalije juhom i stavi peci.

Naravno jede se s jogurtom ili kiselim mlijekom.
Ovo je prste da polizes.........................mljac

Inace koliko ja znam kljukusa je u bosni je sljedece:
Izrenda se krompir, zatim crni luk, posoli, pobiberi, i dodaje se malo brasna da se poveze....stavlja se na vrelu tepsiju s malo ulja i pese...poslije se prelije s nekim mileramom...super je,,,rubovi mocno poscrvene,jos ako se jede kasikom iz tepsije...................neko opet kad je peceno istrga male komadice ove kljukuse i prelije mjesavinom jogurta,pavlake i bijelog luka.
__________________
Kupujem, prodajem, oduzimam i dodajem
Sorrela is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 10:10   #104
Quote:
Bubili kaže: Pogledaj post
evo jedna varijanta bureka (ali pileceg)

Uzme se pile ili mlada kokoš stavi se kuhati u vodu sa zelenjem (sol, papar, mrkva, peršun i dr ) da se dobije dobra juha.
Kad je pile kuhano odvoji se meso od kosti i kože i iskomada na sitne komadiće.

UZmu se kore, namaču u juhu , i slazu u protvan. A po tome se stavlja meso od pileta. Pri kraju se još malo zalije juhom i stavi peci.

Naravno jede se s jogurtom ili kiselim mlijekom.
ovo se zove ichija, i jako je ukusno. kore se posebno kupuju, debljine su otprilike 3-4 mm, i najbolje ih je kupiti u slasticara koji prave jufke za pitu, pa tako i kore za ichiju.
ja iskuham piletinu namazanu vegetom i biberom, a posebno skuham rizu (da bude malo tvrdja) ono na dinstanom luku na maslacu (i naravno vegeta, biber), procijedim vodu od piletine, te slazem - kore (ali ih ne umociti), piletina, riza, kora , i zalijevati sa pilecom vodom. ne treba sad zalijevati da bude "corba" vec malo da kore omeksaju. na kraju zapeci u pekari. predivno
frincika is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 10:38   #105
cesto cete naici na razne nazive punjenih paprika, zelenog kupusa, kiselog kupusa, cak nazivi ovih jela nisu isti u bosni i u hercegovini :
dolma (paprike punjene mljevenim mesom i rizom), jalan dolma (paprike punjene krompirom i paradajzom), sogan dolma (luk punjen mljevenim mesom i rizom), istom smjesom se jos mogu puniti tikvice, paradajz, krompir, i za to mislim da nema posebnih naziva... japrak (zeleni kupus + mljeveno meso i riza), sarma (kiseli kupus + mljev. meso i riza), sarma u lozi (mladi listovi vinove loze + riza, mladi luk, menta ... ovo je nesto posebno, ja se jos nisam usudila ni pokusati napraviti, zivila mama ), bailda (patlidzan punjen mljev. mesom,paradjzom i nisam sigurna stavlja li se riza, pitacu mamu, ja jos ni jednom nisam pravila

ukusno jelo koji se pravi kod nas u hercegovini, a mislim i u bosni -

jalan dolma

za dolmu je najljepse izabrati sto manje (i tanje, odnosno nemesnatije)
paprike, dakle suprotne od onih koje se peku u tavi, i ne filuju se. krompir isjeckati na kockice, crveni luk sitno isjeckati. svjezi paradajz izrendati, pomijesati, dodati vegetu, biber, i truncicu origana i bosiljka, kako ja kazem "samo reda radi". ociscene i oprane paprike filovati. tepsiju podmastiti uljem i jos malo narendanog paradajza staviti po dnu tepsije, sloziti paprike, zaliti sa malo vode. peci u pekari pokriveno folijom, i na kraju dignuti foliju da paprike porumene i staviti malo maslaca po svakoj paprici. ako volite da ima vise safta, uspite vise vode, a na kraju da se saft zgusne dodati mjesavinu brasna, vode, i malo slatke mljev. paprike (plus naravno dodati so i biber po zelji). i taj saft koji put kasikom zaliti po paprikama i vratiti u pekaru jos par minuta da se fino sjedini.
frincika is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 12:50   #106
Quote:
heureka kaže: Pogledaj post
bamija.. hm.. imate gore recept za bamiju sa janjetinom... opcenito se bamija u bosni pravi na sljedeci nacin.. u jednoj se serpi krcka meso, luk i zacini.. a u drugoj je bamija dopoloa skuha pa se to ujedini.....i tako krca dok sve ne bude gotovo...
e sad kvaka je u tome sto se bamija moze kupiti svjeza..(rijeko, al moze... i takva je predvidena u onom gornjem receptu) i cesce se kupuje susena nanizana na konac...e kad je bamija susena onda se cijlu noc prije kuhanja drzi u vodi u koristi se otprilike 4 puta manje (po tezini) te susene bamije...

bamija nije karakteristicna smao u bosanskoj kuhinji... dosta je koriste turci i grci... ako trazite recepte googletom onda mozete probati i sa bamija i sa bamja...(a nazalost ne znam engl rijec za to)
Ovom receptu bih ptidodala da se bamnja najprije kuha u sircetu (vinskom) a ko nevoli bas kiselkasto okus moze u vodu dodati malu kolucinu sirceta...inace bez toga bamnja bude tvrda
SSDM is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:20.