Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2009., 23:55   #1
Question Zastara kod kaznenog djela

Počinjem priznanjem da sam poprilično naivna i da se ne kužim u zakon i zakonske procedure, ali u ovo mi je teško povjerovati pa provjeravam: da li postoji zastara kod kaznenog djela??
Mui Special is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 00:10   #2
U što ti je tu teško povjerovati ???

Normalno da postoji zastara, i to različitih vrsta - relativna, apsolutna, zastara k.progona, zastara izvršenja kaznene sankcije...... što te to konkretno zanima
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 00:12   #3
Kako je moguće da osoba bude osuđena za preprodaju droge na godinu dana zatvora i onda se nada zastari??
Mui Special is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 00:20   #4
Quote:
Mui Special kaže: Pogledaj post
Kako je moguće da osoba bude osuđena za preprodaju droge na godinu dana zatvora i onda se nada zastari??

Opet ne razumijem što te tu čudi...zašto ne bi bilo moguće...

Ukoliko nakon pravomoćnosti presude država ne uspije izvršiti kaznenopravnu sankciju (zatvor ili sl), dolazi do zastare njenog izvršenja...
to je problem sustava, nema te tu što čudit...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 00:30   #5
I koliko se čeka na zastaru?

Sorry, malo sam dosadna, ali pokušavam shvatiti. Bila sam uvjerena da mi frend samo pokušava prodat priču da se ne brinem...
Mui Special is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 00:32   #6
Quote:
Mui Special kaže: Pogledaj post
Počinjem priznanjem da sam poprilično naivna i da se ne kužim u zakon i zakonske procedure, ali u ovo mi je teško povjerovati pa provjeravam: da li postoji zastara kod kaznenog djela??
naravno da postoji. zamisli da te netko moze kazneno goniti cijeli tvoj zivot i pokrenuti postupak kad hoce. ukoliko te sud ne kazni u odredjenom roku, tko im kriv.
ovisno o tezini djela postoje razliciti rokovi zastare, za neke najteze zlocine zastare cak i nema.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 00:34   #7
Imaš u Kaznenom zakonu...koliko treba da nastupi zastara ovisi, za što je to osuđen, tj.na koliko je osuđen?

Da li je ta presuda pravomoćna ??

Pretpostavljam da te zanima apsolutna zastara izvršenja kazne...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 00:36   #8
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
naravno da postoji. zamisli da te netko moze kazneno goniti cijeli tvoj zivot i pokrenuti postupak kad hoce. ukoliko te sud ne kazni u odredjenom roku, tko im kriv.
ovisno o tezini djela postoje razliciti rokovi zastare, za neke najteze zlocine zastare cak i nema.

Oprosti, ali meni je to logično: zasereš, i snosiš posljedice. U mojoj je glavi to jako jednostavna logika: zakon akcije i reakcije. Odguliš to čim je prije moguće i nastaviš život najbolje kak znaš.
Jbg, vjerojatno sam prenaivna...
Mui Special is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 00:37   #9
Hmmmm... Potražit ću KZ. Hvala Vam!!

Fakat 3 godine od dana počinjenja djela. E sad da l' da budem sretna radi njega ili žalim jer se nije naučil pameti? Ali to je druga tema...

Ali nije mi jasan ovaj čl.20, točka 2 : iz kojeg se npr. razloga kazneni postupak ne može pokretnuti ili nastaviti?

Zadnje uređivanje Katrin : 20.05.2009. at 00:57.
Mui Special is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 00:56   #10
Quote:
Mui Special kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali meni je to logično: zasereš, i snosiš posljedice. U mojoj je glavi to jako jednostavna logika: zakon akcije i reakcije. Odguliš to čim je prije moguće i nastaviš život najbolje kak znaš.
Jbg, vjerojatno sam prenaivna...
naravno da treba odguliti. a i kod kaznenih djela se rijetko dogodi zastara, nisu to prekrsaji.

upravo to sto kazes je kljucno, odgulis sto trebas i ides dalje sa zivotom. zamisli da ukrades nesto i tek nakon 20-30 godina te drzava ide kazniti za to. nema bas smisla, ne?
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 01:10   #11
Ne bih se baš složila s tobom.

Sve se plaća, sve se vraća - to je logika koja mi je bliža.
Mui Special is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 21:31   #12
Quote:
Mui Special kaže: Pogledaj post
Ne bih se baš složila s tobom.

Sve se plaća, sve se vraća - to je logika koja mi je bliža.
Postoje djela za koja ne postoji zastara, ali zaisat nema nista logicno da zastara postoji.
Recimo, ako tuziteljstvo nije u stanju podic optuznicu unutar X godina, zasto mislis da bi i nakon 20 godina trebalo moc gonit nekog covjeka? Pa ako ne postoji zakonska obaveza da cuvas financijske dokumente vise od 7 godina (ili koliko vec), koji bi bio smisao imat zastaru od 10 godina? Ako kod kaznenog djela dodje do zastare onda je tuzitelj (ili tko vec) nesto zajebo.
A i ko sto su forumasi vec rekli, postoji vise vrsta zastara.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 10:23   #13
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Postoje djela za koja ne postoji zastara, ali zaisat nema nista logicno da zastara postoji.
Recimo, ako tuziteljstvo nije u stanju podic optuznicu unutar X godina, zasto mislis da bi i nakon 20 godina trebalo moc gonit nekog covjeka? Pa ako ne postoji zakonska obaveza da cuvas financijske dokumente vise od 7 godina (ili koliko vec), koji bi bio smisao imat zastaru od 10 godina? Ako kod kaznenog djela dodje do zastare onda je tuzitelj (ili tko vec) nesto zajebo.
A i ko sto su forumasi vec rekli, postoji vise vrsta zastara.

Oprosti, ali mene je to zanimalo za određeni slučaj, kad je presuda već pravomoćna, ali zbog xy razloga se on jadan nada zastari...
Mui Special is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 12:12   #14
Quote:
Mui Special kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali mene je to zanimalo za određeni slučaj, kad je presuda već pravomoćna, ali zbog xy razloga se on jadan nada zastari...
Pa o kojem se konkretnom slucaju radi? Koliko znam i pravomocna presuda moze otic u zastaru ako pravosudje zajebe. Postoje rokovi kojih se treba pridrzavat, bilo bi malo sugavo kad rokovi u proavosudju ne bi postojali.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 18:26   #15
Quote:
Mui Special kaže: Pogledaj post
Hmmmm... Potražit ću KZ. Hvala Vam!!

Fakat 3 godine od dana počinjenja djela. E sad da l' da budem sretna radi njega ili žalim jer se nije naučil pameti? Ali to je druga tema...

Ali nije mi jasan ovaj čl.20, točka 2 : iz kojeg se npr. razloga kazneni postupak ne može pokretnuti ili nastaviti?
Gledaš članak koji se odnosi na zastaru kaznenog progona. U slučaju tvog prijatelja trebaš gledati članke koji se odnose na zastaru izvršenja kaznenih sankcija.

Inače, u stavku 2. članka 20., a koji si navela, radi se o mirovanju zastare.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2009., 12:31   #16
zastara zahtjeva za naknadu štete počinjena kaznenim dijelom

Počinjena mi je materijalna i nemterijalna štete za koju je odgovorna Republika Hrvatska. Policija i državno odvjetništvo nisu nakon moga zahtjeva za istragom pokrenuli istragu, odnosno jesu, samo su je označili pod DRŽAVNA TAJNA. Državno odvjetništvo pokušava srušiti tužbu zbog zastare, dok se ja pozivam na čl.377 ZOO. jerse radi o kaznenom dijelu. Na koji način mogu uvijeriti općinski sud da sam u pravu, i kada ga isti mora primjenjivati s obzirom da stoji u Rješenju županijskog suda slijedeće: "...Naime, tužitelj s pravom u žalbi upire na to da je sud prvog stupnja trebao ovaj prigovor ocijeniti i u smislu čl.377. ZOO-a, kojim je propisan rok zastare za potraživanje naknade štete uzrokovane krivičnim djelom, a s obzirom da je u dosadašnjem tijeku postupka utvrđeno da se radi o šteti prouzročenoj protupravnim radnjama pripadnika HV. Naime, ukoliko su postojale određene procesne smetnje zbog kojih ne bi bilo moguće provesti krivični postupak, parnični sud je ovlašten ispitati da li je šteta učinjena radnjama koje sadrže biće krivičnog djela....."

Zadnje uređivanje samobranitelj : 26.05.2009. at 12:52.
samobranitelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 15:01   #17
Zakon o obveznim odnosima:

Naknada štete prouzročene kaznenim djelom

Članak 231.

(1) Kad je šteta prouzročena kaznenim djelom, a za kazneni progon je predviđen dulji rok zastare, zahtjev za naknadu štete prema odgovornoj osobi zastarijeva kad istekne vrijeme određeno za zastaru kaznenog progona.

(2) Prekid zastare kaznenog progona povlači za sobom i prekid zastare zahtjeva za naknadu štete.

(3) Isto vrijedi i za zastoj zastare.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 11:29   #18
Hvala lijepa!

1. Znaći li to da ukoliko je oštećenik nakon spoznaje o visini štete i vremenu štete, nakon godinu dana, podnijo zahtjev kod nadležne policijske postaje zahtjev za provođenje istrage i otkrivanje počinitelja, pokrenuo potrebne procesne radnje koje su uvijetovale zastoj zastare!?
2. Znači li to da su pokrenute istražne radnje od strane tužitelja dostatne općinskom sudu da postupi po čl.377. ZOO, s obzirom da su se na provođenje krivične istrage oglušile policija i državo odvjetništvo koje je imalospoznaja o težini djela preko tužbenog zahtjeva od strane oštećenika u parničnom postupku!?

S štovanjem!
samobranitelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 10:46   #19
Quote:
samobranitelj kaže: Pogledaj post
Hvala lijepa!

1. Znaći li to da ukoliko je oštećenik nakon spoznaje o visini štete i vremenu štete, nakon godinu dana, podnijo zahtjev kod nadležne policijske postaje zahtjev za provođenje istrage i otkrivanje počinitelja, pokrenuo potrebne procesne radnje koje su uvijetovale zastoj zastare!?
2. Znači li to da su pokrenute istražne radnje od strane tužitelja dostatne općinskom sudu da postupi po čl.377. ZOO, s obzirom da su se na provođenje krivične istrage oglušile policija i državo odvjetništvo koje je imalospoznaja o težini djela preko tužbenog zahtjeva od strane oštećenika u parničnom postupku!?

S štovanjem!
Oštećenik može podnijeti prijedlog za ostvarivanje imovinskopravnog zahtjeva naknade štete do završetka glavne rasprave u prvome stupnju. Koliko mi je poznato, u većini slučajeva kazneni sud će uputiti oštećenika u parnicu da se kazneni postupak ne odugovlači. Ako je oštećenik u svojstvu tužitelja ovlašten staviti istražni zahtjev, time se prekida zastara, štoviše tijek zastare se prekida i podnošenjem kaznene prijave.

Zastara se prekida svakom radnjom koja se poduzima radi pokretanja kaznenog postupka prema počinitelju kaznenog djela. Prema tome, odgovor je po mojem mišljenju, da.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 14:18   #20
Quote:
samobranitelj kaže: Pogledaj post
Hvala lijepa!

1. Znaći li to da ukoliko je oštećenik nakon spoznaje o visini štete i vremenu štete, nakon godinu dana, podnijo zahtjev kod nadležne policijske postaje zahtjev za provođenje istrage i otkrivanje počinitelja, pokrenuo potrebne procesne radnje koje su uvijetovale zastoj zastare!?
2. Znači li to da su pokrenute istražne radnje od strane tužitelja dostatne općinskom sudu da postupi po čl.377. ZOO, s obzirom da su se na provođenje krivične istrage oglušile policija i državo odvjetništvo koje je imalospoznaja o težini djela preko tužbenog zahtjeva od strane oštećenika u parničnom postupku!?

S štovanjem!
Je li predmet vraćen na ponovno suđenje općinskom sudu?

Zadnje uređivanje Suey : 29.05.2009. at 14:26.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:30.