Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2006., 08:35   #1
Dishidroza (pompholyx) - ima li vas još?

Buduci da vec duze vrije patim od ovoga, otvaram ovu temu da vidim ima li jos ljudi vani koji pate od toga pa da mozda razmijenimo misljenja... Nisam jos naisla ni na koga tko se izljecio, ali mozda putem foruma uspijem. Ako nista drugo, cuti se s ljudima koji pate od iste stvari, barem kroz razgovor olaksava muke.
moix is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2006., 09:20   #2
moix, a da napises malo vise o toj bolesti/stanju?

nikome od nas nece se dat googlat da bi nesto nasli, a posto si ti otvorila topik, ajde nas malo educiraj
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2006., 09:47   #3
)) A cuj, mislila sam, ako naidje netko tko to ima, on ce dobro znati. Ali, evo, za edukaciju neduznih i sretnih promatraca i pomagatelja, kratki opis... Dakle, prije nekih godinu dana su mi se iznenada pojavili plikovi na dlanovima i tabanima. Izgledaju kao mali prozirni mjehurici, kao mali zuljevi, oko 1 mm velicine. Njih stotine. Uzasno svrbe. (kad mislim uzasno, onda je uzasno! Preko dana se kontroliram, ali po noci me probudi vlastito cesanje do krvi). No, ti mjehurici pucaju, izlazi bistra tekucina, onda se koza skrutne, otvrdne, pocne pucati i stvara zive rane. Taj napad traje oko 3 tjedna. Onda se sve polako krene povlaciti do, recimo, 20% od svega i onda krece iznova. Plikici, svrbez, pucanje, rane... i tako ciklicki vec mjesecima. Isla sam doktorima (sva misljenja su bila ista - dishidroza). Uglavnom, ne zna se zasto se bolest pojavljuje, sto joj je uzrok niti kako se lijeci. Davali su mi kortikosteroide od kojih bi se povuklo dok bih ih pila (ili uzimala injekcije ili mazala kremama), a cim terapija prestane, sve se vraca na svoje mjesto kako je i bilo. Glavni problem je a) malko gadno izgleda, b) svrbi, pece i boli i c) u najgoroj fazi sam nesposobna za rad jer dlanovi nisu pokretni (zadebljana koza koja puca do krvi), a tabani me bas ne nose. Eto, to bi bila dishidroza. I sad sam u potrazi za rjesenjima jer nista nije pomoglo. Cak niti alternativna medicina. Zato sam se nadala da ima netko tko to prolazi pa da barem razmijenimo misljenja. Ili netko tko zna nekoga... ili tako. Podrske radi. Eh, da, i kazu da je to bolest za citav zivot sa cim se ja jos uvijek ne mirim.
moix is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2006., 10:17   #4
Koja gadna bolest! Zao mi je!

Nadam se da ce se na forumu naci netko tko ce ti dati neki dobar savjet.

za dobrodoslicu!
MangoAnanas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2006., 10:20   #5
stvarno zvuci gadno...

hvala ti na opisu, nadam se da ce se naci netko sa bar malo znanja i pomoci za tebe!
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2006., 14:00   #6
hvala, hvala! I na pusama i na dobrim zeljama.
moix is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2006., 14:12   #7
Moix mozda je stvar u mikozama i u tom slucaju kortikosteroidi malo pomazu i kad terapija prestane simptomi se ponovno pojave. Nemoj se izlagati sredstvima za pranje koji imaju kiseli pH jer takav pogoduje razvoju bolesti.Koristi neutralne sapune i nosi prozracnu pamucnu odjecu koja ne provocira znojenje. Nastoj boraviti u klimatiziranoj prostorijii i odi si do dermatologa i trazi da naprave kulturu na mikoze. Tretman moze nekada trajati i nekoliko mjeseci dok se uklone bestije koje te po meni vjerojatno muce.
pongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2006., 15:52   #8
moix mozda da odes dermatolozima na šalatu? mene ovo tvoje podsjeca na neurodermatitise gdje u nekim slucajevima dolazi do tih plikova koji su zapravo puni znoja.
to bi se trebalo probusiti i namazati a-derminom exomegom.
emergence is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 14:12   #9
bila sam jos prije nekoliko mjeseci. Testirana na gljivice (nagativno) i na kulturu (negativno). Tamo su mi i rekli da je dishidroza. Bila sam ukupno kod 4 dermatologa, 2 opce prakse i 1 alternativnog doktora. Nista nije pomagalo. No, da se ne zacopram, od prije 5 dana sam pocela mazati najobicnijim zagrebackim melemom i postalo je bolje nego ikad u zadnjih 6 mjeseci. Nastavljam mazati. A od pocetka sam svima govorila da ce proci od necega sasvim normalnog i svakodnevnog Eto, nadam se da ce na ovaj nacin isceznuti sasvim. I ako mi prodje, ima da prosirim tu vijest na sve strane, kako bi svi koji boluju od toga mogli isprobati obicni melem.
moix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2006., 10:22   #10
ja sam to imala prije godinu dana i od tad nemam
bila kod privatnog drmatooga,jer ovi javni nisu nis znali i nazivcirali me
kupi exomegu od aderme i mazi,prestat ce te svrbit
kupi i njihov gel za tusiranje da ti to brze prođe,
ja sam uz to imal ai gljivice i pila sam itrac ...sve je nestlo za tjedan dana
majchy_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2006., 11:44   #11
Quote:
majchy_m kaže:
ja sam to imala prije godinu dana i od tad nemam
bila kod privatnog drmatooga,jer ovi javni nisu nis znali i nazivcirali me
kupi exomegu od aderme i mazi,prestat ce te svrbit
kupi i njihov gel za tusiranje da ti to brze prođe,
ja sam uz to imal ai gljivice i pila sam itrac ...sve je nestlo za tjedan dana
Ako si imala gljivice, onda vjerojatno nisi imala dishidrozu već id reakciju. To dvoje se često zna pobrkat jer izgledaju slično. Kad si riješila gljive, automatski je nestala i reakcija. Kod mene je bila obrnuta situacija, šopali me antimikoticima, a ja imam dishidrozu.
__________________
...
Što sam stariji to sve više znam, a sve manje mogu.
MadVlad is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2006., 11:58   #12
Quote:
MadVlad kaže:
Ako si imala gljivice, onda vjerojatno nisi imala dishidrozu već id reakciju. To dvoje se često zna pobrkat jer izgledaju slično. Kad si riješila gljive, automatski je nestala i reakcija. Kod mene je bila obrnuta situacija, šopali me antimikoticima, a ja imam dishidrozu.
imam doma nalazei ak treba prepišem ti ih
prvp sam imala dishidrozu ,koja me svrbila i ja sam se stalno češala,i do krvi ponekad,onda su se te ranice inficirale i pokupila sam gljive na tome, e onda je trebalo rješit gljive..to smo rješili kapsulama,a onda dishidrozu, ne kazem ja da je ona izlječne,možda je samo zalječena,al ja nemam vise problema s tim
majchy_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2006., 14:50   #13
Unhappy

Ja je imam više od deset godina, ponekad više, ponekad manje. Povremeno se smiri (obično zimi) ali se opet vrati na proljeće. Nema prave pomoći. Probala sam i melem, bio je ok oko mjesec dana, izgledalo kao da prolazi, al se onda opet vratilo iako malo blaže. Moja je jedina sreća što me uglavnom ne svrbi i javlja se na manjim površinama tako da je podnošljivo.
Elly-b is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2007., 13:05   #14
Lightbulb

Za ruke kad se pocne crveniti nacesi to da izbiju plikovi, pokusaj probiti sto vise da tekucina izadje van, kupi MAST Diprogentu i namazi preko noci ruke a preko njih navuci suskave rukavice (kao one na benziskoj) i tako prenoci. Pokusaj i sutradan cijeli provesti u rukavicama opet. Ako je i na stopalima onda i stopala isto tako namazi i zamotaj u vrecicu. Sve ce ti se potparit i ogulit. Ako je akutno i ako su vec nastale rane na rukama i stopalima onda to radi 7 dana i noci!!!

Primjena kortikosteroida na dlanovima i tabanima nije u toj mjeri opasna (ipak to treba svesti na najmanju mogucu mjeru - samo kad krene i kad se zacrveni i svrbi).

Sto vise vremena provodi u pamucnim rukavicama koje se daju iskuhati. Mazi ruke stalno cjelodnevno trackaj sto vise (moze Exomega sva kozmetika) a moze i Bepanten!

Vodi racuna o svojim rukama stalno da su uredne, ciste i sto vise zasticene pamucnim rukavicama! Neka te ne bude sram! Ovo je bolest modernog covjeka i najvjerojatnije pociva na stresu a alergeni ju stimuliraju. Noge isto tako stopala - sto vise budi u bijelim sportskim carapama (sad pogotovo zimi ti se noge ni ne vide u cizmama - iskoristi to!)

Kupaj cijelo tijelo jedno vrijeme (oko 2 tjedna) u kupki Exomega, kad peres kosu stavi pamucne pa gumene rukavice i peri glavu!!! Nikakav sampon ili deterdzent ne smije ti na ruke!!!

Ovo ce umiriti stanje tj. bit ces sposoban-na raditi rukama jer ima ljudi kojima ruke postanu povremeno potpuno neupotrebljive. Poslije ce biti zamatanje prst po prst onako kako ti bude izbijalo...

Ja tako zivotarim vec godinu dana. Sve u krug...

Sretno!!!
AHSATAN GNUS is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2008., 15:18   #15
Quote:
MadVlad kaže: Pogledaj post
Kod mene je bila obrnuta situacija, šopali me antimikoticima, a ja imam dishidrozu.
Jel tebi to otislo? Ja poludit hocu vec mjesec i pol otkako je valjda zima i suh zrak pa mi je jos gore. Sve sam moguce izredala ali noge me ne sluze kako spada. Mislim da cu jos probati hidrokortizonske masti jer nemaju sistemsku apsorpciju i ako to ne upali nemam pojma sto da radim ... stalno ide ukrug...

Imam gradiliste iza zgrade i sumnjam cak i na cementnu prasinu da me to jos vise iritira!

Meni je sve pocelo kao kontaktna alergija na nikal... pa sam zavrsila na pompholyx - u i tako ukrug vec godinu i pol (bas otkako imam gradiliste iza zgrade...)
__________________
"Postoje samo dvije beskonačne stvari - svemir i ljudska glupost... ali za svemir nisam baš potpuno siguran" A. Einstein
AHSATAN GNUS is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 12:40   #16
Ja sam tu na temi usamljeni jahac... nema veze. Ajd ako netko bude citao samo da kazem da je sve proslo napokon nakon skoro 3 mjeseca uz Diprogentu i Exomegu.
__________________
"Postoje samo dvije beskonačne stvari - svemir i ljudska glupost... ali za svemir nisam baš potpuno siguran" A. Einstein
AHSATAN GNUS is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 13:10   #17
moje iskustvo

Nakon puberteta mi je pocela dishidroza. Dijagnosticirana mi je nakon desetak godina. Pomaze mi Lokakorten N, izbjegavanje deterdenta i narocito sampona. A onda sam upoznala jednog pametnog doktora i dobila savjet koji djeluje. On je lijecnik opce medicine. U dubljoj kadici u tekuci sapun kapnuti nekoliko kapi etericnog ulja lavande i nekoliko kapi etericnog ulja cajevca i doliti mlake vode. Pet minuta tocati dlanove a potom stopala. Prvih par puta koza bridi, a potom postane ugodno. Narocito kad se vidi veliko poboljsanje. Navodno bi bilo dobro dodati i par kapi jabucnog octa no on mi previse smrdi i odustala sam od njega. Posusene ruke i noge pametno je obilno namazati kremom i otici spavati. Radila sam to lani, prva dva tjedna skoro svaki dan a potom jos recimo dva mjeseca svaki treci ili cetvrti dan. Vec godinu dana nemam nikakvih problema. Po mom omiljenom doktoru ovo treba raditi zimi jer vrucina potice dishidrozu.
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 08:11   #18
Triderm je smjesa antibiotika, antimikotika i kortikosteroida. On ti je takozvani "Nivrit Nimimo", služi kao prva pomoć u kući kad ne znaš šta ti je točno i niš više. U tvom je slučaju djelovao kortikosteroid, znači bilo koji koji možeš dobiti bez recepta u ljekarni (Elocom, Belogent...).
Triderm nebi preporučio nikome jer i nije baš pametno šopat se sa dva od tri sastojka nepotrebno
__________________
...
Što sam stariji to sve više znam, a sve manje mogu.
MadVlad is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 12:13   #19
Quote:
MadVlad kaže: Pogledaj post
Triderm je smjesa antibiotika, antimikotika i kortikosteroida. On ti je takozvani "Nivrit Nimimo", služi kao prva pomoć u kući kad ne znaš šta ti je točno i niš više. U tvom je slučaju djelovao kortikosteroid, znači bilo koji koji možeš dobiti bez recepta u ljekarni (Elocom, Belogent...).
Triderm nebi preporučio nikome jer i nije baš pametno šopat se sa dva od tri sastojka nepotrebno
Puno ti hvala. Hmm, a zašto mi je taj Triderm djelovao puno bolje od Locacortena i bilo čega drugoga što sam prije toga koristila?

Inače, moram reći da kod sebe stvarno uočavam povezanost stresa i pojave ekcema. Plus svega, patim od peludne alergije. a ista je stvar kod mog sina: peludna alergija, a od malih nogu i sklonost ekcemima (iako, ne u nekoj jakoj i previše uznemiravajućoj formi). Zimi, dok nosi težu odjeću obavezno mu se pojavi neki ekcem na nogama (bedrima i na ristu od stopala)...potom kad se počne lakše oblačiti to se postupno počne razilaziti. To su crveni krugovi, suhi, malo ljuskasti. Uopće ga ne svrbi. Ne znam s čim bi to bilo dobro mazati.

Pitam ovako ljude koji su prošli slične probleme, jer patim od tih problema s kožom od malena (dishidroza me napala kao odraslu, ali sam kao klinka imala par godina gadnih problema s ekcemom) i u principu dermatolozi su uvijek isprobavali raznorazne kreme dok se nije, nakon brojnih pokušaja, potrefila ona koja pomaže!
Estee is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 13:08   #20
vis dok nisam procitala nisam ni znala sto sam to imala ko klinka,
proslo je nakon puberteta samo od sebe,
a do tad sam isto imala razne kremice i nekakve kupke za ruke i noge,
povremeno je bilo bolje (smanjili bi se mjehurici i prestali svrbit), a povremeno losije (citaj svrbilo ko sam vrag),
nazalost sad od toga imam hrapavu kozu na mjestima gdje sam imala taj osip

sad nemam problema s tom vrstom osipa, ali imam alergiju na pola hrane koju sam inace voljela jesti


moja stara ima nesto slicno, ali su joj to dijagnosticirali kao neurodermitis i nisu dali objasnjenje uzroka, samo je isto dobila neke kremice i zapravo stalno ima blage oziljke na tim dijelovima, ne voli ici doktoru pa nikako da to rijesi do kraja
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:43.