Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2007., 00:40   #1
Što je individualnost?

Na cemu se temelji individualnost?
od čega je satkana individualnost.

Ako jest svijest jedna kako je uopce moguce postojanje individualnosti

Gdje prestaje individualnost a gdje počinje impersonalnost

TKO su DRUGI u odnosu na NAS

Da li je "moj" osjecaj JA JESAM isti kao i tvoj ili nečji drugi osjecaj JA JESAM

ako je isti onda jest JA JESAM ..

mozemo reci ovako da je JA JESAM istinski ja jesam onkraj misli i individualnosti jedan i apsolutan
"takav" ja jesam jest onkraj definicija postojanja i osjecaja.


ja jesam jest sve sto jest..

Ali opet se postavlja pitanje KOJA JEST tajna INDIVIDUALNOG postojanja
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 00:48   #2
Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
Na cemu se temelji individualnost?
od čega je satkana individualnost.

Ako jest svijest jedna kako je uopce moguce postojanje individualnosti

Gdje prestaje individualnost a gdje počinje impersonalnost

TKO su DRUGI u odnosu na NAS

Da li je "moj" osjecaj JA JESAM isti kao i tvoj ili nečji drugi osjecaj JA JESAM

ako je isti onda jest JA JESAM ..

mozemo reci ovako da je JA JESAM istinski ja jesam onkraj misli i individualnosti jedan i apsolutan
"takav" ja jesam jest onkraj definicija postojanja i osjecaja.


ja jesam jest sve sto jest..

Ali opet se postavlja pitanje KOJA JEST tajna INDIVIDUALNOG postojanja
To umom nećeš dokazati.
Namjerno neću govoriti u vidu definicije (jer sigurno postoji u rječniku).
Individualnost je kada moje ja nije isto što i tvoje ja i nikada ne može ni postati. E sad, pored toga, to ja je i NEUNIŠTIVO, vječno. Nema veze sa individualnošću već sa vječnim bićem, osobom.
VioletStorm is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 00:55   #3
Ne mogu reći što je individualnost jer je ona sama po sebi individualna...
Ali do individualnosti se dolazi samoshvaćanjem...
Toliko od mene, za sad....
__________________
/|\
vladdelucius is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 01:11   #4
Quote:
VioletStorm kaže: Pogledaj post
To umom nećeš dokazati.
Namjerno neću govoriti u vidu definicije (jer sigurno postoji u rječniku).
Individualnost je kada moje ja nije isto što i tvoje ja i nikada ne može ni postati. E sad, pored toga, to ja je i NEUNIŠTIVO, vječno. Nema veze sa individualnošću već sa vječnim bićem, osobom.

Sad treba napravit koncept koji ce dobro objasnjavati (za one koji traze odgovore) kako je moguca individualnost i impersonalnost u istom paketu tj biću

Mogli bi reci da je individulanost "misaoni koncept" iliti (stroj) koji je FOKUSER

on fokusira "misli" iz "tokova"
Npr. posto jest svijet konzistentan za mene i tebe i posto vise individua mogu percipirat istu stvar: mogli bi reci da tada leca fokusira "iste tokove misli"

Zamislimo SVE sto jest tj apsolutnost kao BESKONACAN "tok" misli (energije i sl i
Apsolut jest JEDAN aposlut beskonacan i impersonalan

Individualnost jest "fokuserski tok misli" taj tok u sebi sadrzava osjesaj JA JESAM osjecaj individualnost. ali samim time STO JE sastavljen od "apsolutne energije" jest i impersonalan

individualnost jest takodjer SAMOODVIJAJUCA i sve sto jest dogadja se samo od sebe: u "apsolutu" nema uzroak i posljedica
uzroci i posljedice su MISLI i osjecaji koje je "individualni stroj fokusirao"

ovo mi se cini kao dobar koncept
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 01:14   #5
kada se kaze da jest subjekt (tj ja) ekvivalentan objektu:

i da je ono sto fukusira individualnost istovjetna njoj samoj mozemo objasniti ovako

individualnost i tok misli koje ona fokusira takodjer su "misli i energije" same po sebi

"SUSTINSKA TVAR" jest ista i apsolutna: ona koja sacinjava individualnost i ona koja sacinjava ono sto taj "stroj za fokusiranje" fokusira

NIŠTENOST jest onkraj "oblika ipostojanja" to jest energija tj, apsolutnost sama po sebi
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 01:25   #6
Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
Sad treba napravit koncept koji ce dobro objasnjavati (za one koji traze odgovore) kako je moguca individualnost i impersonalnost u istom paketu tj biću

Mogli bi reci da je individulanost "misaoni koncept" iliti (stroj) koji je FOKUSER

on fokusira "misli" iz "tokova"
Npr. posto jest svijet konzistentan za mene i tebe i posto vise individua mogu percipirat istu stvar: mogli bi reci da tada leca fokusira "iste tokove misli"

Zamislimo SVE sto jest tj apsolutnost kao BESKONACAN "tok" misli (energije i sl i
Apsolut jest JEDAN aposlut beskonacan i impersonalan

Individualnost jest "fokuserski tok misli" taj tok u sebi sadrzava osjesaj JA JESAM osjecaj individualnost. ali samim time STO JE sastavljen od "apsolutne energije" jest i impersonalan

individualnost jest takodjer SAMOODVIJAJUCA i sve sto jest dogadja se samo od sebe: u "apsolutu" nema uzroak i posljedica
uzroci i posljedice su MISLI i osjecaji koje je "individualni stroj fokusirao"

ovo mi se cini kao dobar koncept
Jest. Koncept je odličan. Nemam primjedbi.
VioletStorm is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 01:27   #7
Quote:
VioletStorm kaže: Pogledaj post
Jest. Koncept je odličan. Nemam primjedbi.


ok sad ga povezi s ovim https://www.forum.hr/showpost.php?p=7...&postcount=174

grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 01:29   #8
Quote:
grizli kaže: Pogledaj post

Koncept je dobar ali meni to ništa ne znači, ako ga ne mogu upotrijebiti za nešto.
Može li se ta leća izoštravati? Zoomirati?
VioletStorm is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 01:36   #9
poanta spoznaje tj shvacanja ovog koncepta jest da je cijeli sistem SAMOODVIJAJUĆI

SVE STO SE DOGADJA DOGADJA SE SAMO OD SEBE

Individualnost ne znaci da jest individua cinitelj: cinitelj jest ono sto "tvori" individuu a to je objasnjeno gore

impersonalnost jest manifestirana u svemu sto jest i sve se dogadja samo od sebe
Inidividua u STANJU shvacanja da se sve dogadja samo od sebe jest u stanju drugacije "perspektice"
ona tada vidi imperonaslnost u SVE STO JEST i u sebi samoj...
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 01:38   #10
Quote:
VioletStorm kaže: Pogledaj post
Koncept je dobar ali meni to ništa ne znači, ako ga ne mogu upotrijebiti za nešto.
Može li se ta leća izoštravati? Zoomirati?
nije to poanta tog koncepta.. citaj dalje pa ces vidjet

leca se izostrava sama po sebi: ono sto CINI tebe tj tvoju individualnost izotrava tu lecu: mehanizam lese jest samoodvojajuci sistem..
ti si dio sistema i ne mozes "mijenjati" ono sto te cini
i svako tvoje mijenjanje opet bi bilo PO SISTEMU na kraju krajeva
STO god ti(individua) ČINIS SYSTEM(aposlut i sl i sl) cini

grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 02:02   #11
Sta se dogodi kada se individua UMIRI kada PRESTANE FOKUSIRAT u stanju "sta ja znam duboke meditacije i sl" : tada kroz nju struju ENERGIJA sama po sebi impersonalnost sama po sebi, nestaje i fokus nje same !!!

A ta nergija jest"percipirana" protok kundalinija

izgleda da vec malo pretjerujem ha
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 08:48   #12
Grizli, nešto se dogodilo tvojoj "individualnosti" - dok su ti prije postovi vrvjeli tehničkim pogreškama (što je doprinosilo šarmantnosti), sad sam ih nabrojio samo četiri u svim tvojim dosadašnjim postovima na topicu?
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 09:43   #13
Wink Onda da se despiritualizramo !

Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
Na cemu se temelji individualnost?
od čega je satkana individualnost.

Ako jest svijest jedna kako je uopce moguce postojanje individualnosti
Individualnost je ukorijenjena u tijelu.
Tjelesno smo odvojeni i nema načina da (na fizičkoj razini) tu odvojenost prevladamo.
Svijest o odvojenosti (od Cjeline) jest samosvijest.
Ona je bitna (temeljna) značajka osobe.
Dovinem li se do razine svijesti o jedinstvu svih bića (živim li u Jednoti) prestajem biti individuum, "umirem" za svijet (svijet bića nestaje) i stapam se s Jednim.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 10:00   #14
Individualnost bi (da pokušam pojednostavniti svoje razmišljanje) bila sastavljena od dvije povezane stvari – načina kako vidiš i načina kako gledaš.

Način kako vidiš je više zadat ili više objektivan, a sadrži iskorišten i neiskorišten potencijal, unutar iskoristivosti viđenja, dok je način kako gledaš više subjektivan.

Način kako gledaš pak otvara prostor iskoristivog potencijala načina kako vidiš i tu vidim sličnosti onog što je grizli nazvao «fokusiranjem fokusera». Npr. ako mijenjaš gledište mijenjaš i način kako vidiš.

Dakle, razlika između (pojedinih) individualnosti je razlika «mischunga» ovih dvaju djelujućih povezanih načina u odnosu na neki drugi i drugačiji «mischung».
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 11:36   #15
Wittgenstein (poznat po aroganciji) je rekao: Okanimo se tih transcendentalnih brbljarija kad je cijela stvar jasna kao šaka u oko.

Zar je moguća neosobitost? Svi je imaju i koliko toliko su zadovoljni ili nezadovoljni s njom. Osim one vidljive (krivi nos), većina sve ostalo pokušava što uspješnije sakriti. Individualce (Wittgenstein ) nazivamo one koji ne skrivaju već dapače istiću svoje osobitosti.

Bez dokazivanja nema vjerovanja, pa niti u sebe i svoju osobitost.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 12:20   #16
Quote:
slavko kaže: Pogledaj post
Wittgenstein (poznat po aroganciji) je rekao: Okanimo se tih transcendentalnih brbljarija kad je cijela stvar jasna kao šaka u oko.

Zar je moguća neosobitost? Svi je imaju i koliko toliko su zadovoljni ili nezadovoljni s njom. Osim one vidljive (krivi nos), većina sve ostalo pokušava što uspješnije sakriti. Individualce (Wittgenstein ) nazivamo one koji ne skrivaju već dapače istiću svoje osobitosti.

Bez dokazivanja nema vjerovanja, pa niti u sebe i svoju osobitost.

Originalnost?!
Loki12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 13:32   #17
Zelio sam da ovo ostane na duhovnosti.. neznam zasto je prebacneo ovdje...
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 13:34   #18
Quote:
adriatic kaže: Pogledaj post
Individualnost je ukorijenjena u tijelu.
Tjelesno smo odvojeni i nema načina da (na fizičkoj razini) tu odvojenost prevladamo.
Svijest o odvojenosti (od Cjeline) jest samosvijest.
Ona je bitna (temeljna) značajka osobe.
Dovinem li se do razine svijesti o jedinstvu svih bića (živim li u Jednoti) prestajem biti individuum, "umirem" za svijet (svijet bića nestaje) i stapam se s Jednim.
tj. VEC si STOPLJEN s jednim.. analogno gornjoj teoriji
kao sto kazes jedino sto mozes jest umrijet i prestat bit individa

tj ne mozes prestat bit individua..
imperosnalnost se iskazuje kroz individualnost
a indivisalnost koja je "svjesna" vlastite imeprsonalnosti samo je najfiniji i krajni oblik individualnosti
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 16:04   #19
Samosvest. Problem nastaje u tome što se "ja jesam" pod dejstvom iluzije može pogrešno identifikovati pa živeti, osećati, i milisti da "ja jesam" znači nacija, (ja sam "amerikanac" , ja sam "kinez"... materijalno telo, ili pak um, ili čak pogrešna identifikacija sa Univerzalnom svešću kad kada infinitezimalna duša posve poludi pa misli da je postala Bog.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 16:09   #20
Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
tj. VEC si STOPLJEN s jednim.. analogno gornjoj teoriji
kao sto kazes jedino sto mozes jest umrijet i prestat bit individa

tj ne mozes prestat bit individua..
imperosnalnost se iskazuje kroz individualnost
a indivisalnost koja je "svjesna" vlastite imeprsonalnosti samo je najfiniji i krajni oblik individualnosti

U impersonalnosti (na nivou svesti idnvidue koja se pogešno identifikovala i "stopila" sa Univerazlnom svešću) postoji svest ali ne i samosvest kao nešto izolovano. Ne postoji (prividno, usled pogrešne identifikacije) izolovani centar svesti "ja". Samo Univerzalna svest.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:39.