Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.10.2008., 19:22   #21
Kava pod detonacijama

Kada bi srbi gađali iz minobacača, a mlađe borce hvatala panika, Tom bi ih umirivao:"Bez panike neka tuku ja ću skuhati kavu".On nikad nije bio klasični zapovjednik.Čuvao je mlađe, uvijek se šalio i smijao, provodio vrijeme s njima, spavali u istoj kući.Divio se sposobnosti brzog učenja hrvatskih vojnika i stasanju hrvatske vojske, ali je uvjek upozoravao da su srbi vrlo opasni, da ih nikad nevalja potcjenjivati i da mu je ovo najteži rat u kojem je sudjelovao.
Samo oni njemu najbliži znali su da je Thomas ratovao i u jugoistočnoj Aziji, latinskoj Americi da je u Africi džipom naletio na minu i da je svagdje bio profesionalac.U Hrvatsku je došao ponesen pravednom borbom Hrvata protiv agresora.Priznao je da mu se smučilo gledajući slike i televizijske izvještaje u kojima se srpski tenkovi i granate obrušavaju na civile.Svoju borbu za Hrvatsku nikad nije naplatio niti je tražio čin ili slavu.Nikad se nije nametao, surađivao je sa svima ali nikamo nije htio bez svoje 9. bojne.
Put je potom Toma odveo u Livno gdje je bio dragovoljac HOS-a u HVO-u.Kakav li je tek posao tamo odradio, tvrde njegovi suborci, slobodno bi mu mogli Livnjaci spomenik podići.Iz krša i sunca Tom je stigao pod ledenu kišu u rovove i zemunice.Srbi su u početku strahovito tukli.Sa tri pogodka raznjeli su mitraljesko gnijezdo u kojem je bio Tom sa trojicom suboraca.Srećom svi su ostali živi.Nema toga što Thomas nije napravio u obrani Livna.Organizirao je obrambene linije, postavljao minska polja, obučavao ljude uporabi protuoklopnih sredstava.Posebno se istaknuo na položajima na Korićnu."Nesmije se dopustiti da u prvom napadu prođu" govorio je.Kad bi bilo najteže Tom bi se sam podignuo iz rova i otišao na smijenu.Ostali su u njemu vidjeli veliki autoritet.I Livnjaci kažu da je Tom činio čuda - zalazio duboko u srpske linije i pravio diverzije.Jednom se privukao do srpskog tenka, napuštenog na ničijoj zemlji, upalio ga i naprosto se u njemu dovezao do hrvatskih položaja.

Specijalist za mine

Poseban specijalitet bile su mu mine koje je postavljao u minska polja raznih oblika.Obično bi ih montirao uz put, na rub šume ili područja u koje bi srbi mogli lako prodrijeti."Jednom je prije zore odjeknula strahovita eksplozija.Ujutro smo na tom mjestu našli puškomitraljez i krvavu odjeću, upali su u Tomovu zamku" - svjedoče hosovci.Priče o Tomovom ratovanju u Škabrnji 93.prešle su u legendu među hrvatskim vojnicima.O osobnom Tomovu životu nezna se puno, više od polovice života proveo je u ratovima, ali se nezna točno ni koliko je godina imao.Kad bi ga pitali rekao bi :"procijeni sam".Neki misle da je poginuo u 46. godini života a neki njegovi prijatelji kažu da je rođen 1943. u Irskoj i da mu je pravo ime Patrick.Između brojnih ratova i putovanja živio je sa obitelji u Rhodesiji(Zimbabve) i u JAR-u.Od osobnog naoružanja uvjek je uza se imao snajper, strojnicu i pištolj.Imao je poseban snajper, ručni rad, sa iskovanom osmokutnom metalnoplavom cijevi i velikom optikom kalibra 7,9 mm.Zarobio je od srba strojnicu 7,62 (M-56)sa nje je izbrisao jugoslavenski grb i bio oduševljen njome.Nakon povratka iz HVO-a Tom je ponovo u 9. bojni HOS-a 114.brigade HV-a.Neposredno prije pogibije dobio je stan u Splitu jer je želio za trajno ostati u Hrvatskoj.Htio je ovamo dovesti ženu i djecu."Kad umrem", rekao je jednom prilikom, "pokopajte me u Hrvatskoj".Smrt ga je, iako je bio vrhunski stručnjak za mine, sustigla baš u minskom polju.Što se zapravo dogodilo da je na izlazu iz minskog polja zapeo baš za poteznu minu koju je prije godinu i pol dana sam postavio? Thomas Crowley pogriješio je samo jednom.Ostala je priča koja je već za života prešla u legendu, te nekoliko fotografija iz albuma njegovih ratnih prijatelja..



Iako je poduži tekst molio bi moderatore da ga ne brišu.

_____


Nedavno je bio nekakav dokumentarac (iz '98. godine!!) o nekom Englezu dragovoljcu u Vukovaru koji je izgubio stopalo, ali se vratio nazad kao fotoreporter i odlučio ostati u Domovini. Navodno živi sa ženom u Vinkovcima... Zaboravio sam mu ime....

_____


I još mnogi drugi....

Neka im je svima vječna slava i hvala!
Opasne Misli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 20:10   #22
Ma Irci i Hrvati najsličniji u Europi, Ličani i Hrvati iz Posavine, te Irci - Diple... nema priče bez diple. Hehehe


Neka im je vječna slava!
Počivali u miru.
Drug Ćimić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 20:12   #23
Igrom slucaja imala sam prilike upoznat dvojicu njemaca koji su ratovali u Hr I Bosni, jedan je bija u HOS-u srednje ime mu je Adolf, drugi je bija maher za mine i nakon rata je osta zivit negdi u okolici Livna..
jake is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 20:28   #24
Quote:
jake kaže: Pogledaj post
Igrom slucaja imala sam prilike upoznat dvojicu njemaca koji su ratovali u Hr I Bosni, jedan je bija u HOS-u srednje ime mu je Adolf, drugi je bija maher za mine i nakon rata je osta zivit negdi u okolici Livna..

Znam sigurno za slucaj Njemca Adolfa koji se borio na strani ABiH ili Hvo-a (nisam siguran) u Sarajevu, poginuo je na Otesu...cak je i Marko Vesovic pisao o njemu u jednoj svojoj kolumni u Startu BH.
__________________
Kakva novogradnja? Tražite muslimanske kuće sa zapadne strane Neretve i kupujte to. Bliže su centru od bilo kojeg stana u međuprostoru između Mostara i Širokog. Zar je toliki problem preuzeti par muslimanskih kvartova koji neugodno strše na našoj strani grada i osigurati stolni grad? (Tomislav Diablo)
spiritual beggar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 20:49   #25
Osobno imam čast što poznajem više stranih dragovoljaca iz Domovinskog rata. Tilder je već spomenut, ali poznajem i Njemce, dvojicu Mađara, jednog Irca, i t.d.

Postoji i poseban sajt i forum, posvećen njima, njihovoj međusobnoj komunikaciji, kao i ostalih zainteresiranih. Ponekad zakažemo sastanak negdje u Hrvatskoj, i okupe se ljudi. Dosta ih živi u RH, a neki dođu avionom.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 22:50   #26
ako smijem pitat kaj je s chico-om? cak je bio i onaj film s njim o ratu kod nas. cuo sam da je 112 njemaca skinsa navodno bilo kod nas za vrijeme rata na nasoj strani zbog samo njima jasnim razlozima? koliko je to tocno ne znam pa pitam da ne bi mislili da provociram. hvala
__________________
gathering storm
hive_cluster is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 23:03   #27
Thomas Crowley je već za života posta legenda!On je jedan od onih heroja domovinskog rata o kojima većina hrvata ne zna ništa,samo zna da su takvi ljudi postojali.Hvala Opasnom na ovom postu jer znam da je Tom bija veliki ratnik i veliki čovik!

Neka mu je vječna slava!!
Briškula is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 23:22   #28
Quote:
hive_cluster kaže: Pogledaj post
ako smijem pitat kaj je s chico-om? cak je bio i onaj film s njim o ratu kod nas. cuo sam da je 112 njemaca skinsa navodno bilo kod nas za vrijeme rata na nasoj strani zbog samo njima jasnim razlozima? koliko je to tocno ne znam pa pitam da ne bi mislili da provociram. hvala
Bilo ih je iz Njemačke i Francuske. Većinom su dolazili boriti se protiv komunista. Bio je nedavno članak u novinama o tome, ne mogu ga trenutno naći, i brojka je bila ta koju ti spominješ, otprilike.

Bilo je i video snimaka na youtube-u, ali su obrisani, nažalost.
Opasne Misli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 23:30   #29
Našao sam jedan njemački dokumentarac (na engleskom i hrvatskom jeziku) o HOS-ovcima u Gospiću. Među lokalnim (našim) dečkima ima i stranaca kao i Hrvata iz dijaspore.
Opasne Misli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2008., 20:21   #30
Naišao na njihov (International Foreign volunteers Association - Croatia / Bosnia - USDDR) forum: http://croatie.aceboard.fr/.
jure_1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2008., 22:59   #31
Ostaci 2 albanski boraca vraceni iz Hrvatske na Kosovu.

Fadil Salihu (23) iz Vitine i Samet Bogujevci (20) iz Gnjilane su ubijeni 13 oktobra 1991 u Gospicu boreci na stranu HV ,protiv srbskog agresora.
Oni su se sahranili ,velikim pocastom ,Zastitnog Korpusa Kosova ,u grobljama junaka u Gnjilanu.
Tomë Kaçinari ,presednik udruzenja dobrovolaca Hrvatske je rekao da Fadil i Samet pokazali da istina i sloboda se ne brane samo pred kucnom pragu nego i tamo gde je neophodna i ugrozena.
U ime hrvatskog konzula u Prishtinu ,podneo je saucesce porodicama junaka ,Sinisa Ivan,koji je rekao da ovaj primer pokazuje vezanost Kosova i Hrvatske ,jer su presle isti put za slobodu i neovisnost .Oni su borili i pali protiv zajednickog neprijatelja je rekao Sinisa.
Honesty. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 09:36   #32
Bilo je dosta srpskih dobrovoljaca i na našoj strani .... neke od njih znam osobno, a čuo sam priče o isticanju njihovih pojedinaca u akcijama HV-a na separatiste.

Takvim ljudima je bilo možda i najteže u ratu jer ih nije niti jedna strana pretjerano cijenila, osim možda suboraca s kojima su rame uz rame ratovali
__________________
DRUGI DOLAZAK
UBERSOLDAT is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2008., 10:01   #33
Quote:
UBERSOLDAT kaže: Pogledaj post
Bilo je dosta srpskih dobrovoljaca i na našoj strani ....
Honesty. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:08.